Yengeç Yeniayı (10 Temmuz 2021) – Astrolozi

Uncategorized

10 Temmuz sabahı 04:15’te Yengeç burcunun 18. derecesinde Yengeç burcunda Yeniay kesinleşecek. Yeniay sayesinde kendimizi içsel olarak güçlendirmeye odaklanabileceğiz; hatta önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde büyüyebilecek bir şeylere başlamak da mümkün olabilir. Yengeç etkisi ile duyguların harekete geçmesi gerekli motivasyonu sağlayacaktır ki bu enerjiyi olumlu kullanmaya dikkat etmeliyiz. Olabilecek bazı gelişmeler bizleri yolumuzdan alı koyabilecek takıntılara sebebiyet verebilir, dikkat. Yengeç ev, vatan ve ailevi konularla ilgilidir; dolayısı ile bu başlıklara sığınmak isteyebilir evimizde ailemizle fazla vakit geçirebiliriz. Bazı şartları iyileştirmek adına buna ihtiyaç duyabiliriz. Hemen ertesi gün Merkür de Yengeç burcuna geçiyor ve 3 Mayıs’tan beri sürdürdüğü İkizler seyahatini sonlandırıyor. Merkür İkizler burcunda rahat etse de, doğasına uzun süre bir burçta kalması pek uygun değildir. Bu yüzden Yengeç geçişi bir rahatlama sağlayabilir. Yengeç etkisi ile odaklanma ve duygusal pozitif hissetme mümkün olacaktır. Son 2 aylık kargaşadan uzaklaşma ve tekrar yola devam edebileceğimizi görebileceğiz ve fırsatlardan yararlanabileceğiz. Yaza hızlı bir giriş yapmamızın yanı sıra normale dönmek için sanki tüm gerçekliğimiz değişti. Yeniay etkisi ile alışılmış duygusal tepkilerimizi bu ay daha rahat sorgulayabileceğiz. Duygusal konularda sorumluluk alma, tüm burçlar için olumlu sonuçlar verebilir. Diğerlerini duygusal olarak nasıl etkilediğimizi göz önünde bulundurarak kendimizi savunma ve ilerleme dürtüsüne direnebilmek ana ders olacaktır. Yengeç öncü bir burç olduğundan iktidar arzusu barındırır, dolayısı ile duygusal yolculuğumuzu kontrol etmek adına harika etkiler verebilir. Güven duymak konusunda yeterince iyi olmadığınızı hissetmek hangi zamanlarda kendini gösteriyor, odaklanın diyebilirim. Henüz görünür olmasa da Yeniayın sihirli etkiler barındırdığına güvenin. Venüs’ün zorlu açıları zor bir geçiş olabilir. Çelişkiler, ilişkiler açısından geçmişe bakmayı istemeyecek kadar rahatsız edici hoş sürprizler yaratabilir. Özellikle ilişki alanı duygusal çatışmalarla sert hatlı gerçekleri gün ışığına taşıyabilir. İşin iyi tarafı, Yengeç bizi rahatlatmak ve ilerlemek adına gelişmemiz için gerekli değişimlere ilham kaynağı olacaktır. Tutulmalar ardından yeni bir yol önümüzde belirecektir, Yeniay ile birlikte bu yolculuğun ilk aşamasına adım atıyoruz. Bu başlangıçta istekleri somutlaştırmak adına niyetler belirlemek adına harika bir süreç. 

Şefkatli ve besleyici Yengeç, aynı zamanda korkusuzca sadık ve koruyucudur. Sert dış kabuğu, Yengeç’in sadece kendini değil, sevdiklerini de koruma yeteneğini temsil eder. Yumuşak iç kısım ise, genellikle motive ettiği hassas, sevgi dolu bir kalbi ifade eder. Bu yumuşak kalp ile güvende ve korunuyor hissetmek içim katı, sert sınırlarla aramızda nasıl bir denge kurmamız gerektiğini anlatıyor Yeniay. Yengeç evini sırtında taşır; bu her zaman güvende hissetme arzusunu sembolize eder. Yeniay süreci kendimizi güvende, “evde” hissetmenin yollarını düşündürtecek görünüyor. “Evde” hissetmek biraz da kabullenmekle ilgilidir. Meydan okumalarla, korkularla çelişmemize rağmen, olmamız gereken yerin burası olduğunu kabul etmek gibi. Kendimizi evimizde hissetme fikrini nasıl benimseyebileceğimizi düşündürtecek demek ki bu Yeniay. Hem iç hem de dış dünyamızda sevgi ve barış haline nasıl geçiş yapabileceğimizi bize hatırlatacak. Kendimize nazik davranarak, kendimiz ve sevdiklerimiz için ayağa kalkarak, sınırlar koyarak ve şefkatli hareket ederek radikal, sarsılmaz güven geliştirmek adına Yeniay bize yeni bir kapı açıyor. Haritadaki T-kare enerjileri gerginlikler yaratacaktır, sanki bir duvara toslama, iteklenme ve hayal kırıklığı anlamına gelebilir. Ama t-kareler ilham verici ve motive edici de çalışır. T-kareler bizleri kırılma noktalarına ya da bir sona ulaşmak için tetikleyecektir. Sonunda bizi adım atmaya ve yolumuzu değiştirmeye zorlarlar, tabii büyük atılımlara yol açarlar. Yeniay etkisi ile bu enerjiyi hissediyorsanız, içinizdeki korkusuz savaşçıyla bağlantı kurmaya bakın. Chiron ve Yeniay karesi bilinç durumları arasında köprü oluşturabilir. Yani, eski yaraların / hataların şimdiki bir zayıf noktanızı hafifletmeye yardımcı olması için kullanılabilir. Chiron şifadır. Kendimize ve zayıflıklarımıza yeni bir ışıkla bakarken, acı ve üzüntü yerine bize verdikleri, kattıkları güç ve bilgeliğe, olgunluğa odaklanmak gerekecek. Bu şekilde hem kendimiz hem başkaları için güçlü şifa aracı haline gelmelerine izin vermiş oluruz. Kısacası Yeniay önceki ay döngülerinin yoğunluğunda bir takım değişiklikler getirecektir. Biraz gerginlik yaratıp eski defterleri, yaraları deşse de aynı zamanda iyileştirici atılımlar sunacak ve korkularımızı aşmamız, sevgi ile yol almamız için ilham verecek görünüyor. Yeniay sürecinde nasıl etkiler yaşarsanız yaşayın, kendinizi sevmenin, kendinizi beslemenin ve kendinizi evinizde hissetmenin önemini ve önünüzde beliren yeni yoldaki destekleyici fırsatları görmenizi sağlayacak enerjiler altında olacağız. Yeniay’a Uranüs desteği ruhsal anlamda olumlu değişimleri, özgürlük dürtüsünü, heyecan ve daha yüksek farkındalık ile ilgili. Sabit yıldız etkileri ile de Yeniay tamamen ortaklıklar ve uzlaşmalar ile ilgili görünmekte. 

Yengeç burcunda netleşecek Ay ve Güneş kavuşum gökyüzünde İkizler tk yıldızında. Haritada Venüs oldukça yoğun etkiler altında; ilişkiler ve değerler açısından gecikmeler, kısıtlamalar, beklenmedik aksilikler ve hayal kırıkları yaratabilir. Ama Uranüs sayesinde potansiyel problemlerin üstesinden gelmek adına farkındalık ve yaratıcılık sağlayabilir. Dolayısı ile Yeniay etkisinde yoğun çalışacak başlıkların ilişkiler ve maddi konular olmasını bekleyebiliriz. Tutkularımızı ve coşkumuzu doğru kanalize edebilirsek, çok olumlu fırsatlar doğabilir, yaratıcı projeler gelişebilir. Satürn, ilişkiler ve maddi konularda gecikmeler, sınırlanmalar yaratabilir ve üzüntü ve yalnızlık hissettirebilir. Sevdiklerinizin baskı altında olduğunu düşünebilirsiniz. Pratik olmaya özen gösterin. Çabalarınız göz ardı edilecek olsa da uzun vadede mutlaka karşılığını verecektir. Bu dönem, hazırlık çalışmaları adına çok uygun. Herhangi bir borcu ödemeye çalışın ve en azından nerede tam olarak durduğunuzu / bulunduğunuzu bilmek adına bunları organize etmeye çalışın; konu başlığı maddi ya da ilişkilerle ilgili olacaktır. Açık fikirli, sabırlı ve tabii esnek iseniz ilk başta zorluk gibi görünen bir şeyin, hayatınızdaki olumsuz, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı şeylerden kurtulmak adına fırsata dönüşebileceğini bilin. Konfor alanınızdan yani güvenlik çemberinizden ayrılma, yeni ve heyecan dürtüsü yaratacak bir şey deneme özgürlüğü artacak. Yeni keşifler için can atacaksınız. Ama bu dürtüsellik konusunda yıkıcı olmamaya dikkat edin. Daha fazla verimliliğe yol açabilecek şeyleri yapmanın yeni yollarını takip edin.

İkizler tk yıldızı bela, rezalet, hastalık, para kaybı, ızdırap ve eklemlerde tehlike yaratabilir. Aynı zamanda yoğun bağlılığı, zihinsel dehayı, aklın / fikirlerin genişliğini, iyiliği ve cömertliği de anlatır. Modern astrologlar zeki, sezgisel, huzursuz, kalpsiz, güvenilmez, meraklı, azim eksikliği ifadelerini de ekler. Yeniay derecesine Wasat sabit yıldızı oldukça yakın Satürn doğasında bir yıldız. Şiddet, kötü niyet, yıkıcılık verir ve kimyasallarla, zehirlerle, gazlarla bağlantılıdır. Patlayıcı bir enerji, hiddet ve terör ile bağlantılıdır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında Ay ve Satürn ile hizalanmasının atom bombası atılması ile bağlantılı olduğu bilinir. Ayrıca Bin Laden progres haritasında ikiz kuleler saldırısı sırasında Asc derecesi ile hizalanmıştı. Kimyacıları, biyologları, eczacıları, anestezistleri, petrol ve yan ürünleri / yap ile ilgili iş yapanları temsil ettiği bilinir; zehirlenmelerle ilgilidir. Satürn bu yıldıza ağırlık ve karamsarlık ekler. Diğerleri şaşkınlık içindeyken, genellikle kamusal alanda ya da yönetimde öne çıkarken açık bir otoriter ifade ile konuşabilme yeteneği verir. Wasat, Arapça’da vasat gibi ortayı anlatır. Yani, ikizlerin birleştiren bir yanı var; özellikle ortaklıklarda ve uzlaşmalarda rol alabilir. Köprü kurmaya, ittifaklar ve anlaşmalar oluşturmaya, savaştan ziyade barışa yol açabilecek etkiler de verebilir. Bunun yanında Panacea asteroidi etkisi de problem çözme yöntemlerine yardım edecek protokollere, konsültasyonlara destek verir. Bu yolda zaman harcama ya da acı reçete anlamına da geliyor. Haa bu arada ilaçlarla ve tedavi yöntemleri ile de yakından bağlantılı Panacea. Ay ve Güneş ile tetiklenen asteroid çözüm için gereğinin, zor da olsa yapılmasını tavsiye eder, içinde iyileşme enerjisi barındırır. Phaethon ile tetiklenen Yeniay bazen fazlasını üstlenmek zorunda kalabileceğimizi de söylemekte. 

Yengeç burcunun 2. dekanında Ay, güçlü ve rahattır. Aile ve milli değerleri yüksek çalışır. Aşırı hırslı değildir. Dolayısı ile bu Yeniay sürecinde doğru iş tam ihtiyacımız olduğu anda kucağımıza düşebilir. Ancak gelişmeler hassas olan bazılarımızı zorlayabilir. Bu etkiler altında özellikle çocuklarla ilgili bazı istismar olaylarına kızgınlık artabilir. Böyle durumlarda birlik olmak ve çevrenize güven duyma ihtiyacı daha fazla artar, yani güvenli toplum temaları önem kazanır. Sanki duvarlarla çevrili bir bahçeye sahip olma isteği olarak tarif etmiş Austin Coppock. Hatta bu dekana sahip haritalarda özellikle kalabalık şehir merkezlerinden banliyö bölgelerine bir akıştan söz edilebiliyor. Başka bir deyişe yaşamı dikkatlice geliştirmek, ilişkileri ve kariyeri olgunlukla beslemek anlamına gelir, demiş. Diğer yandan sağlık ve seyahatlerle ilgili olarak bir takım talihsizliklerin olabileceği not düşülmüş; bu enerji bir depresyon ya da hayal kırıklığı olarak içsel de çalışabilirmiş. Otorite arzusu artabilir, sağduyu ve azim, istikrar anlatabilir. Seyahatler için fazla tavsiye bulamamış bir bölge. Bu dekan Merkür ve Mars yönetiminde, Akrep üçlüsü bölgesi. Su burcu olduğu için yumuşak ve esnek olarak düşünelim. Hatta gelişimlerinin başında sevimli olup, ilerleyen zamanlarda tüylü kurtlara benzerler diye bir şey okumuştum bu dekana dair; çekici bir koyun postunun altında gizlenen kurt gibi. Sirius etkisi ile bu bölgenin suyu ısınır ve boğucu hale gelebilir. Güçlü bir öncü haline dönüşebilir bu dekan. Bu tüylü kurdu alın, düzenbaz Merkür’ü atın, Mars ve karanlık ikiz Pollux ile ısıtın veee gerçekten çok dikkat çekici bir Yengeç cinsi elde edin. Merkür, tanrılar ve yeraltı dünyası arasında sohbet ettiği bir efsanede, iki dünya arasında bir köprü ve arabulucu haldedir. Dolayısı ile bu bölge kılavuz yardımı sağlar; sanki kapkara bir gecede bir ışık yaratır. Yıldızların gemilere rehberlik ettiği ya da körlere rehberlik eden köpekler gibi denebilir. Dolayısı ile bir takım fırsatlar, destekler içeren bir dekandır. Bu fırsatlardan yararlanmak için ise farkındalık ve hayatın büyüsüne kapılamamak önemlidir. Güvenlik açıkları oluşabilir, dolayısı ile korku duyulabilir ve konfor alanından dışları çıkmak gerekebilir; zira Güneş bu dekanda kendini son derece savunmasız hissedebilir. Bu dekan tanıdık ortamlarda kendini güvende hisseder ya da aile gibi gördükleri ile bir arada iken. Yengeç kabuğunun ne kadar koruyucu bir kalkan olduğunu bu dönemde görebiliriz, ancak gelişmeler bu kabuğun dışına çıkmak gerekliliğini bizlere hatırlatabilir. 

Vedik astrolojiye göre Yeniay Punarvaşu nakşatranın 2. padasında netleşiyor. Maddi konuların ve güvenliğin öne çıktığı bir alan. Otellerle, restoranlarla, eğlence, ithalat – ihracat sektörleri ile alakalı. Alma – verme arasında denge talep eder. Olumlu etkilerinin arasında kazadan, beladan kurtulma enerjisi vardır. Zira bu nakşatra Jüpiter yönetiminde ve fırlamaya hazır bir ok ile temsil ediliyor. Duygusal travmalara açıktır Punarvaşu. Yeniay sürecinde eğlence sektöründe olumlu anlamda gelişmeler bekleyebiliriz. Sönmüş, bazen de umut kesilmiş bir konuda tekrar şartları aydınlatabilecek bir enerjisi var bu bölgenin. Dolayısı ile denenmiş ama olmamış bazı konularda tekrar ok atmaya hazır olmak lazım. Ev ve aile ile ilgili her türlü girişim desteklenebilir; ilişkileri tekrar revize edebilir evle ilgili tamiratlara girişilebilir. Seyahat planları artacaktır ancak yine de dikkatli olmakta yarar var.  Bu süreçte mide – kulak sorunları akciğer hastalıkları görüşebilir. Punarvaşu yöneticisi Jüpiter de Shatabisha bölgesinde olduğundan bir şeyin peşinden kapılıp gitme eğilimi yaratabilir, dikkat. Bu süreçte hayatta doğru olduğuna inandığınız konulara eğilmek gerekir. Enerji, teknoloji, sinema sektöründe destekler oluşabilir. Hızlı karar verme dönemi olacak, ticari konularda şanslı kazanımlar, beklenmeyen yerlerden gelebilecek fırsatlar açısından güzel enerjiler söz konusu ancak yarım bırakma, çabuk sıkılma konusunda dikkat gerektirdiğine işaret etmekte. Ele aldığınız işleri tamamlama veya bitirme konusunda daha istikrarlı olmanız gereken bir süreç yaşanacak.

Önümüzdeki süreç belirsizliklerin dağılmasına şahit olacağız ve kendimizi güvende hissetmek isteyeceğiz. Yeniay etkisi şifa enerjisi barındırsa da bazılarımızda huzursuzluk olarak kendini gösterebilir. Güç ve istikrar isteği daha fazla ifade bulacak ve havada / yarım kalan işlerde hızlanmalar görülecek. İlişkilerinizde çıkarcılık varsa bunların da artık gün ışığına kavuşması beklenmeli. Kadınlarla ilgili konuların öne çıkması söz konusu olabilir. Bunun yanında vatan, aile, sınırlarımız önem kazanacak. Jüpiter’in tepe noktasına yakınlığı gerçek olanın orta çıkışına yardım edecek. Belki de zayıf karnımızı gizlemekte zorlanacağız. Şimdiye kadar sakladığımızı zannettiğimiz, yüzümüzü görmemek için çevirdiğimiz konularla bizleri sınayabilir. Kısacası sonlanması gelmiş, uzatmaları oynayan konular diyebiliriz. Emek vermeden başarı elde edilemeyeceğini anlatan bir Yeniay. Bir araya gelmez dediğimiz kişileri, konuları bir araya getirebilecek güçte bir enerji. Özellikle 1 yıldır ertelediğiniz işleri gündeme getirebilir. Önemli gezegenlerin kendi burçlarında olması sebebiyle etkisi oldukça kuvvetli, hiç bir şeye aslında geç kalmadığınızı size hatırlatacaktır. Çevrenizden destek alacağınızdan emin olun.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi

Your Shopping cart

Close