Kova Dolunayı (24 Temmuz 2021) – Astrolozi

Uncategorized

24 Temmuz 2021 saat 05:37’de Kova burcunun 1. derecesinde Kova Yeniayı netleşecek; bu sezonda yaşayacağımız çift Kova Dolunayı’nın ilki. Kova diğer burçlara göre daha az duygusal olma eğilimindedir zira Kova uzak durmayı seçen bir burç. Daha dışa dönük görünse de, yüzeyin derinliklerinde şaşırtıcı bir duygusallık tabii ki bulunur ama bunu dışarıdan görmek zordur. Kova kural, sınır değiştirir; dolayısı ile üzerinde çalıştığımız değişiklikleri sonuçlandıracaktır ve dürüst olmamıza, daha fazla bağımsızlığa sahip olmamıza müsait değişimler yapmaya yardım edebilir. Birileri ya da bir şeyler bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyormuş gibi hissedersek, kendimize özgü bir tarzda karşı koymak kolaylaşabilir. Arka arkaya gerçekleşecek 2 Kova dolunayının ilki olma sebebiyle de bu dolunayda yaşananlar muhtemelen bir sonraki dolunay ile bağlantılı olacaktır. Bu dolunay ile başlayan diğeri ile biten ya da bir sonuca ulaşan bir şeyler oluşabilir. Bir sonraki dolunay anaretik dediğimiz 29 derecede olacağından sonuçlar, sonlar, doruk noktaları, güçlü duygusal anaforlar ile ilgili olacaktır. Bu kez Dolunay, Jüpiter’in Kova burcuna geri dönüşünden 5 gün önce netleşiyor ki bu enerjiyi arttıran bir etki yaratabilir ve Kova etkisi ile duygusal olarak bu enerjiyi göstermekte zorlanabiliriz. Mantık kullanmak bizi öfkelenmekten alıkoyabilir ama anlaşılmadığımızı düşündürtür. İsyankar yüksek bir enerji yaratmaya müsait etkiler barındırmakta. Dürtüsel ve acele tutumlardan uzak durmak önemli. Eski Kızılderililer bu aydaki Dolunayları erkek geyiklerin boynuzlarının büyüme süreçleri ile ilişkilendirmişler ve fırtınalar getirebilir demişler. Dolayısı ile yüksek eril bir enerji aktif olabilir. İlişkiler açısından gerginlikleri anlatabilir ve rekabet yüksek çalışabilir. Dolayısı ile eğer doğru ittifaklar peşinde iseniz başarı da yakın olabilir. Düzensiz Kova ve alıngan Aslan karşı karşıya geliyor. Sabit ve karşıt bu enerji güçlü tepkileri de beraberinde getirecektir. Kova’nın beklenmedik doğasından her şey beklenir. . Örneğin geçen yıl Kova Dolunayı Beyrut şehrindeki büyük patlamalara yol açtı. Korkutmak için değil ama yarattığı etki şaşırtıcı ve öngörülemez olacaktır. Bu yılki Dolunay haritası bu öngörülemez basamaklardan yara almadan da geçebileceğimizi ifade ediyor kişisel yaşamlarımızda, ama bükülmelere ve rota değişimlerine de hazırlıklı olmalıyız. Kova değişim ve hareket işe eş anlamlıdır. Özgürleştiricidir, ayaklandırıcıdır.. Bazen yarattığı etki bir çarpma, bir patlama bir kükreme ile gelir. Olumlu etkilerinin arasında adalet, dürüstlük, bedeli kabul etme, ilerleme, mesafeli bir saygı, bilgi ve kurtuluş sıralanabilir. Suyu taşıyan anlamına gelen Kova, dünyanın tüm duygularını ifade eden suyu toplayıp hava elementinin gücü ile dönüştürme yeteneğine sahip. Su taşıyıcısı bunları dünyaya geri döker ve bilinçte önemli değişimler yaratır. 

Kova enerjisine doğal bir şifa kalitesi verecek önemli bir gösterge Chariklo asteroidi. Ruhun şifası anlamına gelir ve mitolojik hikayesinde Chiron’un eşi kabul edilir. Chariklo da 1 derece Kova’da. Şifa yolculuğunu manevi yani dişil yanını temsil eder. İyileşme için duyulan krizlerde daha yüksek bir amacı ve ruhsal gelişimi anlamak için görünmeyen iyileştirici etkileri anlatır. Yatıştırıcı ve iyileştirici bir frekans yaratıyor. Kendimizi bir tür şifa yolculuğunda ilerlerken bulursak, Chariklo bizi ruhsal yönden güçlendirebilir. Bu süreçte alternatif her türlü şifa yöntemini ve sonuç alabilmeyi de destekleyen bir etki. Pallas ile burç dışından yaklaşan sextili de buna destek vermeye müsait. Pluto konumu ile bağlantılı olarak da güçlü dönüştürücü etkiler verecektir. Pluto Dolunay haritasında çok aktif ve dönüşüm süreçlerini, ölüm / doğum ve yeniden doğuşu simgeliyor. Dolunaylar da tamamlanma getirdiğinden bazı şeylerin “ölüm” aşamasında olduğunu kabul etmek gerekir. Bu yeniden doğusu yaşamak için neler gerekiyor, iyi tesbit etmek gerek. Bu süreçte bir şeyleri salıverme arzusu ile yapılması gereken değişiklikler hakkında sezgisel fısıltılar duymaya başlayabiliriz. Dolayısı ile bazı şeyleri kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız sakın endişelenmeyin; bir sonraki Ağustos Kova Dolunayı etkisi ile olayları çok daha net göreceksiniz. Bu Dolunay ile birlikte yaşamlarımızın bir alanını değiştirmeye ve yeniden yapılandırmaya başlayacağız. Tüm cevaplara sahip olmak zorunda değilsiniz; açık fikirli ve yeni olasılıklara açık olmak çok işimize yarayacak. Kova devrim niteliği taşır ve farklı şeyler yapmayı sever. Yeni ve daha avantajlı bir yol bulmak için çemberin dışına çıkmayı gerektirir. Bazı şeyleri alt üst ederek dikkatimizi çekmeye çalışır. Eski alışkanlıklardan ya da katı düşüncelerden, uygulamalardan nasıl kurtulabileceğimizi görelim ve bir şeyleri fark etmenin / yapmanın bir yolunu bulalım. Kova enerjisi özgürlük etrafında merkezlenmiştir. Bu yüzden kendimizi sıkışmış ya da kapana kısılmış, omuzlarımızda ağırlık hissettiren şeyleri değiştirmemiz için ilham verici olacaktır. 

Dolunay haritasında Venüs ile 150lik görünüm ilişkiler açısından gerginlik verici çalışabilir. Venüs’ün Mars ile yakınlığı ve Başak etkisi ile yargılayıcı, kritize edici sözler sorun yaratabilir. Daha talepkar olma yüzünden kırıcı olmamaya dikkat etmekte yarar var. Genel olarak haritada çok fazla etkileşim olması bir şeyler başarmak adına talepkarlığın artması ve bunun rahatlamayı zorlaştırabilmesi söz konusu. Tahrik olmak kolaylaşabilir ve sinirsel gerginlik yaratabilir. İlişkiler açısından çözülmemiş sorunları ele almak, yaşamlarımızda diğer zorlu dengesizlikleri de çözmenin anahtarı olabilir. Aksi halde gerilim beslenecektir. Venüs’ün Jüpiter ile karşıtlığı da abartı etkisi yaratabilir. Güneş ile olan 150lik açısı ile Jüpiter, kendimizden çok şey vererek, aşırılıklara kaçarak, bazen açgözlülük ya da suçluluk ve bağımlı duygusallık açısından sorun yaratabilir Hayatta her zaman daha fazlasının olması gerektiğini düşündürtebilir. Venüs karşıtlığı tembellik ve dikkatsizlik eğilimi yaratabilir ki bu da çalışmak için zor bir süreç oluşturabilir. Çok fazla ödün vermemeye çalışın. Aşırı düşkünlük, vericilikte abartı, tutumlarınız, harcamalarınız, yeme içme açısından sorun yaratabilir. Bunun yanında bir şeyi başarmak ve hedefe ulaşmak adına hevesin artmasına da yardım edebilir. Yakın ilişkilerde dengeler, tarafların farklılıklarını abartabilir ve olasılıklar arasındaki boşluklar daha fazla gerilim yaratabilir, dikkat. Devamlı bir arayış içinde olmak bizleri gergin bir hale sokarak devamlı bir hareket, eylem ihtiyacı yaratabilir. Dolunayın yaratacağı iletişim zorlukları, belirsizlikler ve güvensizlik kaynaklı olacaktır. Bu durum öğrenme, bilme zorunluluğu hissettirecek. Ancak yeni edindiğiniz bilgilerle diğerlerini zorlamaya kalkışmayın. 

Dolunay Kartal tk yıldızında ve Altair yıldızı ile hizalanmış bir dereceye sahip. Bu tk yıldız büyük hayal gücü, güçlü tutkular, yılmayan bir irade, güçlü bir karakter, diğerleri üzerinde etki, keskin bir zihin ve kimyasal alanda araştırmaları anlatır. Kartal havadaki değişimlerden haber verir. Kartal tk yıldızı astrolojide ABD’yi, uzay araştırmalarını, bombaları ve füzeleri ifade eder. Altair ise cesur, kendinden emin, yiğit, boyun eğmez, hırslı ve liberal, büyük / ani ama geçici bir zenginlik ile komuta konumunu anlatır. Sürüngen hayvanlardan gelebilecek tehlikeleri anlatır ve kan dökme ile ilgili görülebilir. Altair dayanıklılık, cesaret ve cömertlik verir. Avukatların, askerlerin başarısını simgeler. Ay ile kavuşumunda garip ama eski bir icata / keşfe ilgi artırır, hayal kırıklığına, mülk ve kazanç kaybına, seçim yapmaya ve arkadaşların düşmanlığına, şirketlerin ya da kamu işlerinde sorunlara, çocuklardan kaynaklanan zorluklara ya da talihsizliklere yol açabilir. Ay bu hizalanmada özgürlük dürtüsü barındırır ve rahat değildir. Bulunduğu ev konularında isyankar bir hale dönüşebilir ve kendini tuhaf hissedebilir. Genel olarak yaşamlarımızdaki kutupları dengelemeye çalışmaktan kaynaklanacak bir rahatsızlık yaratabilir. Tetikleyen olaylar yakın ilişkiler, özdeğer duygusu ve maddi konularla ilgili olacaktır. Bunlar abartılabilir, aşırıya kaçmak kolaylaşabilir. Altair bu aşamada yüksek bir özgüven ve hırs katacaktır. Dolayısı ile ılımlı olmak ve öz kontrol, gerilimi azaltmada yardımcı olabilir. Enerjini fazla yüksek hedeflere kaydırmayın, öz ve gerçek olana odaklanmaya çalışım, zira hepsinden olma tehlikesi var. Ne kendinizi ne kaynaklarınızı fazla abartmayın. Diğerlerinin rahatsız edici alışkanlıkları ile ilişkilerinizi sabote etmeye kalkışmayın. Dolunay etkisinin 9 Ağustos Dolunayı ile birleşeceğini de unutmayın, ki o Dolunay daha sert etkiler barındırmakta. Hayatlarımızdaki olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yönelik kararlı iseniz bunu ılımlı bir yoldan yapmaya özen göstermekte yarar var. Baskı altında geri adım atmamaya yol açabilecek inatçı etkiler barındırıyor. Tamamen iyileştirme yönünde farklı çözüm yolları peşinde olmanın yararı görülebilir. Dolunay bize ilişkiler yolu ile bu süreçte çok fazla şey öğretecek görünüyor. Ama kalbimize uymayana da hoşgörü göstermekte zorlanacağız. 

Dolunay Kova burcunun ilk dekanında. Ay burada hep “vaadedilen toprakları” arayan bir haldedir, nadiren ulaşır sonuca. O kadar idealist olabilir ki yüksek beklentileri dünyevi gerçeklikle karşılaştırmaya kalkışır. Bu bir yabancılaşma yaratabilir be başıboş bir enerji yaratabilir. Gerçekte kim olduğumuzu bulmak adına mükemmel olabilir. Kova burcunun 1. dekanı Venüs ve Satürn yönetiminde. Kartal tk yıldızını barındırdığından, Prometheus’un ciğerinden her gün bir parça koparan kartalın anlatıldığı mitolojik hikayeyi anımsamak iyi olur.  Prometheus, tanrılardan ateşi çalmış ve uygarlığın oluşmasını sağlamış bir kahraman. Kova burcunun modern yöneticisi Uranüs ile Prometheus ortak anlamlar içerir. Prometheus yüksek kibri nedeniyle tanrılar tarafından bir kayaya bağlanarak cezalandırıldı. Zeus’un kartalı Aquila ise her gün tekrar tekrar onun karaciğerini gagalamış. Bu efsane, Kova burcunun 1. dekanının devamlı bir fikir tarafından kendini tüketmesine ve bilgelik edinme konusunda doyumsuz iştahına işaret eder. Efsanedeki kaya ise Kova’nın klasik yöneticisi Satürn ile bağlantıyı sembolize eder. 1. dekan ilerleme, başarı arayışını temsil ediyor, ancak aynı zamanda doğru eylemlerle kişinin kendini aşabilmesini. Bu dekanda bulunan diğer bir takım yıldız olan Ok tk yıldızı sebebiyle ancak bu dekan bazen kendi kendini ayaklarından vurmaya da meyillidirler. İnsanlığın koşullarını iyileştirmeye olan niyetleri bazen yıkımla sonuçlanabilecek dahilikleri de barındırır bu dekan. Genel olarak insancıl olsa da çoğu zaman merhametten yoksun olmakla suçlanmasının nedeni, “yükseltmeye” çalıştıklarından uzak durma eğilimleri yüzündendir. Kendileri için uygun ilişkileri bulur ama sonra kendilerine bağladıkları için de suçlarlar. Acımasız bir tarafı vardır zira Bu dekandaki Altair yırtıcı bir kartaldır. Keskin kenarlara sahiptir Kova 1. dekan. Savaşı, kişisel bir meydan okumaya dönüşebilir kolaylıkla. Hızlı ve kararlı fikirlerin dekanıdır ve ustaca verilen savaşlarda başarı vaadedebilir. Etrafındakiler başta bu başarıya inanmasalar da.. Dolayısı ile kendini tuhaf ve yabancı hissetmesi doğaldır. Bu tuhaflığı bir erdem haline getirebilir. Tuhaflıklarından, farklılıklarından ne kadar az utanırsa, başarıya ulaşma olasılıkları o derece artar bu dekana ait kişilerin. Cesur yaklaşımlar prim kazandıracaktır. İnsanlar onları ya sevecek ya nefret edecektir muhtemelen. Dolayısı ile zayıflık gösterdiklerinde dışlanma eğilimleri yükselir. Bu dekana ait kişiler zamanla, okların onlara zarar vermemesi için Satürn zırhının arkasında hareket etmeyi öğrenirler. Austin Coppock bu dekan için “sürgün işareti” demiş. Picatrix ise “sefalet, yoksulluk ve kırıntılarla uğraşan bir köle” olarak tarif etmiş. Ama kadersel olarak yoksulluk ve zahmet içinde geçen yaşamların taşı elmasa çevirmesini de ifade eder. Bu dekan ruhun parlama zamanını anlatır, öncesinde hafızaya kazınmış mücadele zorunluluğuna takılıp kalmadıkça tabii. Coppock ” bilinenin dışında ne olduğunu keşfetmek için her zaman en sınırda olana çekilirler. Yenilik yapma özgürlüğüne ve diğerlerinin ihmal ya da göz ardı ettiklerini keşfetmeye yönelik bir alana ihtiyaç duyarlar.” diye not düşmüş. 

Vedik Astrolojiye göre Dolunay Uttara Ashadha nakşatranın 4. bölgesinde netleşiyor. Jüpiter ve Güneş etkisinin yoğun bulunduğu bu bölge seyahatlerin artışına işaret eder. Cesaret verir. Ancak maddi ve manevi dünya arasında denge oturtmak şart olur, zira iki alanda da hırslar yüksek çalışabilir. Girişimcilik artar. Sosyal kurumları, devletlerle ilgili işleri, üst yöneticileri, yönetim kurulu başkanlarını, araştırmacıları, dünyaca ünlü kişileri, askeri teşkilatları, ünlü bilim insanlarını ifade eder. Çalışma başarı azmi içerir. Asla hiç bir şey için geç olmadığını fısıldar ve uğraşmadan, terlemeden gelmeyecek başarıdan haber verir. Yöneticisi Güneş yüzünden gizli kalmayacak uğraşları, korkusuz hamleleri anlatır. Zeki manevralar, karanlıkta ve belirsizlikle kalmayacak şekilde usta hamleler ifade eder. Savaşçı ve lider ruhludur. Vedik Astroloji özellikle 4. bölgede Ay’ı rahat ve olumlu kabul etmiş; bu da başarı vaadetmekte. Gölge yanında materyal dünyaya aşırı düşkünlük yani inatçı şeytani bir hırsın yükselmesi ve başarısızlığı başkalarına mal etmeye çalışma görülebilir. Olumlu olarak kariyer alanında çok doğru ve yerinde hamlelere zemin hazırlayabilir. İlişkilerde diğerlerinin sınırlarına saygı göstermek önemlidir. Fil dişi ile temsil edildiğinden başarılı ve kalıcı olabilecek yeni başlangıçları ve çabaları anlatır. Olumsuz tarafında acele ve hırsla başlayıp sonunu getirememeye yol açabilir. Fil dişi keskindir ve delici bir güç anlatır bu bölge. Dolayısı ile fiziksel anlamda bazı gerekli ameliyat zamanlarını ifade edebilir. Ya da bir şekilde girişim ve eyleme dayalı bir enerji yaratır. Zihinsel olarak da uyarıcı ve ilham verici fikirlere açıktır. 

Önümüzdeki süreç, yakın ilişkilerimize ya da dış etkenlerin yarattığı gerilimlere daha fazla odaklanmamıza yardım edecek (Vesta üçgeni). Bunlara karşı koymak ve çözüm üretme konusunda daha yenilikçi yollar yaratmamıza yardım edebilir. Bir nevi zıtlıklara denge yaratma çabası da denebilir. Merkür ve Neptün üçgen açısı yardımı ile belirsiz olanı fark etmek, sorunlara ad koymak kolaylaşabilir. Eğitiminize, bilginizin kalitesine gerekli çabayı verdiyseniz, iş ve kariyer alanında önemli sıçramalar yaratabilirsiniz. Torpil bekleyerek harekete geçme niyetindeyseniz, kalkışmayın diyebilirim. Sosyal hareketlerin artması, trafiğinizin hızlanması, kolektif konulara ilginizin yükselmesi söz konusu. İlgiye ve sevgiye olan ihtiyacınız da öyle. Hataları, eksikleri fark etmeniz ve uyumsuzluklar arasında denge oluşturma, düzeltme çabası içine girebilirsiniz. Manen de güçlenme sorunları ruhsal olarak da idrak edebilmek mümkün. Çelişkilerinizin nedenlerine ulaşmak daha kolay olabilir. Birilerini yargılamaya, eleştirmeye kalkışmayın; aynısını yaşayabilirsiniz, çok dikkat. Tecrübelerinizin meyvelerini toplayabilir, henüz başaramadıklarınız için azim hissedebilirsiniz. Ülkemiz açısından ekonomik koşulların faturalarını bize daha net gösterebilecek etkiler barındırıyor. Bu durum yeni bir dizi önleme, kararlara yol açabilir. Çocukları ve eğitim sistemini ilgilendirebilecek durumlar gündem oluşturabilir. 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close