Uncategorized

8 Ağustos saat 16:50’de 16 derece Aslan burcunda Aslan Yeniayı doğuyor. Cesur ve yaratıcı Aslan burcu süreci, dramatik gösterilere de zemin hazırlayabilir. Görkemden zevk alabileceği gibi sanatı ile başkalarına gösteri yapabilir. Haritadaki t-kare formu her an patlamaya hazır azgın bir düdüklü tencere kıvamında. Olayları sakinleştirmeye ve kaynama noktasını benimsemeye hazır olmak bizlerin konusu. Yetenek ve yaratıcılık adına harekete geçirilmeyi bekleyin. Sanatsal açıdan yeni bir döneme giriyoruz. Diğer bir yandan Güneş / Sirius hizalanması ardından karanlığa giren Sirius’un tekrar doğmasına işaret eden 8/8 portalına yani Aslan kapısına işaret eden bir Yeniay etkisindeyiz. Kadim zamanlardan beri bu gün oldukça önemli kabul edilmiş ve niyetler, dualar için önemli görülmüş. Bir çok eski uygarlık Sirius’un yükselişinin takip etmiş ve bunun güçlü bir yeniden doğuş, bolluk, bereket, ruhsal farkındalık ve yüksek bir bilinç durumuna geçiş olarak görmüş. Sirius enerjisi farkındalığın, kaderimizin ve ruhsal sözleşmelerimizin yeni katmanlarını keşfetmek adına Dünya’ya gönderilen ışık frekanslarının kilidini açmaya yardımcı olur; bir anahtar olarak görebilirsiniz. Bu sene bu tarihin Aslan Yeniayı’na gün olarak denk gelmesi oldukça ilginç ve manidar tabii, bir nevi turbo güçte. Yaşamlarınızda neyi yaratmak istediğinizi düşünün ve bu yaratımın doğrudan kalbinizden gelmesine izin verin. Sonra onu kalbinizden dünyaya yayın ki yaşamda tezahürü oluşabilsin. Bu şekilde bir çalışma evren ve ruhunuzla uyum içinde olmanıza yardım eder. Tezahür ettirdiğiniz şeyin tam olarak ihtiyacınız olan şeyle otomatik şekilde hizalanmasını sağlayabilirsiniz. Aslan yüksek yaratıcı bir enerji içerir ve daha yüksek frekanslı enerjilere uyumlanmak adına turbo bir gücü bu şekilde kullanabilmek mümkün olur; hele ki Uranüs yani uyanış gezegeni de bu kadar aktifken. Uranüs bir şeyleri sarsabilir ve yeni bir düzen getirir; bu enerji kendini fark ettirmek için şok edici, baş döndürücü bir etki yayabilir. 

Aslan, öz değerimiz, özgüvenimiz, yaratıcılığımız ile yakından ilgili. 2 adet Kova Dolunayı’nın arasına sıkışmış Aslan Yeniayı, Aslan ve Kova işbirliğini de harekete geçirecektir. Kova, yenilik ve özgürlüğün göstergesi ve Aslan’ın tamamlayıcı kardeşi gibi rol almakta. Dolayısı ile bazılarımız için 8/8 portalı ile birlikte yeniay süreci sürpriz gelişmeler içeren gelişmelerden yararlanma da sağlayabilir. Aslan Kapısı evrenle birlikte yaratım enerjisini aktive eder. 8 sonsuz olasılıkların ve manevi tatminin sayısı olarak görülür; Yeniay hızla gerçeğe dönüşebilecek ilahi desteklerden de haber verebilir. Aslan güven ile hareket etmek ve dürüstlük işareti. Ama gür sesini çıkarmaya da meyilli olacaktır. Dolayısı ile kükremeye çalışan yanlarımız ile bağlantıda olacağımız kesin. Uranüs, daha fazla ses çıkarmaya yarayacak ve üretken bir değişime yol açacak. Aslan zodyağın ilgi odağı olmayı seven, karizmatik lideridir. Olabildiğince açık fikirli ve hayal gücüne sahip Aslan,  çok inatçı ve kararlı olmaya müsaittir. Değişimle mücadele eğilimine de sahiptir. İşte şimdi bu değişimin kaçınılmaz olduğunun farkında olmak zorunda kalacak. Yeniay’ın Boğa burcunda hareket eden devrim, isyan, icat ve ani olaylar gezegeni Uranüs ile karesi, daha kötüsüne meydan okuma enerjisi yayacak ve beklenmedik potansiyel şok edici bir değişim yaratmaya müsait. Sizi sersemletecek ve yolunuzu yeniden planlamaya zorlayacak çarpıcı olaylar doğurabilir. Heyecan verici atılımları destekler, aniden oluşacak B planları görünür olur. Aslan burcunda meydana gelen herhangi astrolojik bir olay bizi anında iddialı konuşmalara ve gevezeliğe itekleyebilir, hele ki Merkür ile de kavuşum halinde ve Merkür de Jüpiter karşıtlık içinde ise. İletişim gezegeni her şeyi büyüten özelliğe sahip Jüpiter ile karşı karşıya geldiğinde düşünme, planlama ve kendini ifade etme konusunda uyarıcı bir sarsıntı yaratır, hatta yaratıcı fikirlerle dolup taşabilirsiniz. Bu durum bazen her kafadan bir ses çıkmasına, sosyal medyadaki hareketliliğe de sebebiyet yaratabilir. Tutamayacağınız sözler vermemeye, takip edemeyeceğiniz işlere girişmemeye dikkat edin. Şubat ayındaki Aslan Dolunayı zamanına ait bir değişime yönelik arzunun meyvesini verme dönemi de olabilir.  Güneş / Satürn karşıtlığını atlatmış olsa da Yeniay haritasında bu enerji aktif. Yalnızlık, kısıtlanma, zorluk enerjilerini tetikliyor. Yüzleşmelerin mesajı, durmaksızın ezber bozan ataklara maruz kalmak ile ilgili. Ancak gerçekten harekete geçmez ve egonuzun sivri yönlerini bileyemezseniz, sonuç hüsran olabilir. Aslan Yeniay size hareket, coşku ve konuşkanlık verse de eğer getireceğe değişime ayak uyduramazsanız süreç sıkıntı içerebilir. 

Aslan Yeniayı Aslan tk yıldızının baş bölümünde gaddarlık ve kalpsizlik veren yıldızlarla hizalanmış. Uranüs ile sıkıntılar ve talihsizlikler vermeye müsait ancak bazılarımızın yaşamında sert hatlı dönüşüm içeren olaylarla fırsat da yaratabilir. İstikrarın kaybolacağı, kaos ve devrim yaratabilecek güçte bir etki ki bu da gerginlik yaratması demek. Güvenilmez, öngörülemeyen şartlar hızlı yön değişimlerine yol açabilir hatta kaza gibi olaylara sebebiyet verebilir. Aslan yüksek ego demek, egosantrik dürtüler, hiç bir kısıtlama olmadan kendini ifade etme isteği oluşur. Ancak inatçılık ve kibir özellikle otorite figürleri ve kurallarla ilgili ego çatışmaları yaratır. Dolayısı ile dürtüsel değişim inadı gütmek adına uygun bir zaman değil. Her türlü oluşan değişime tepki vermeniz gerekecek ki bu esneklik, yaratıcılık ve yeni / modern bir tarz ile uygulanmalı. Evren, bir şeyleri değiştirmek adına mesajlar gönderiyorsa, inatla rutinlere bağlı kalmaktan kaçınmak gerekecek. Açık fikirlilik ve olgunluk gereken bir süreç. Batlamyus’a göre Aslan tk yıldızındaki sabit yıldızlar Satürn ve Mars karakterindedir; cesur, zalim, kalpsiz, suça meyilli, yalancı ve yalnız gibi anlamlara sahip bir alan. Aslan tk yıldızı özellikle kralların ve kraliçelerin yükselişini / ölümünü, devlet başkanlarının seçilmesini / ölümünü, suikastleri, ayaklanmaları, katliamları, para ile ilgili olayları, borsayı, Vatikan ve Avrupa Birliği gibi yüksek kurumları ilgilidir.  Büyük Ayı tk yıldızı sessiz, ihtiyatlı, şüpheci, güvensiz, kendine hakim, sabırlı bir doğaya sahip, ancak uyarıldığında huzursuz bir ruh ve büyük bir öfke ve intikam duygusu verir. Batlamyus’a göre, Büyük Ayı Mars gibidir; şiddetli ölüm, aptallık ya da gururun nihai yıkımına yol açar. Astrolojik olarak bu alan kötü bir etkiden haber vermekte; ulusların ve kralların, devlet adamların işleri konusunda özellikle zararlı etkiler barındırır. Uranüs ise Deniz Canavarı tk yıldızının burnunda yer alan Menkar ile birlikte; hastalık, rezalet, yıkım, hayvanlardan gelebilecek zararlar ve servet kaybı anlamında. Bu yıldız engellere, endişelere ve dayanıklılık / sabır testlerine işaret eden Satürn karakterinde. Uranüs ile birlikte, aktif bir zihin, sanatsal / bilimsel / mistik ilgi ve yetenek, karşı cinsten kaynaklanan sıkıntılar, ateş / yangın ve sahte arkadaşlar nedeniyle kayıplar, talihsizlikler anlamında. 

Yeniay Aslan burcunun 2. dekanında. T-karenin yanı sıra Pluto ve Neptün sextiline YOD açı kalıbı ile bağlı olan Merkür ile kavuşumda. Venüs / Neptün karşıtlığı aktif. Çok ilham verici ve azdırıcı. Ay bu bölgede aynı sahne arkasındaki Kraliçe’ye özgü stratejik bir rol oynamamızda etkili olacak. Bazı sosyal gelişmeler bizleri kontrolü altında alabilir. YOD kalıbı odak noktasını belirleyebilir. Bağımsızlıkla ilgili arzular adına ve tam sorumluluk almak adına mükemmel kullanılabilir. Neptün ve Venüs ilişkisi ise sanki bir uyuşturucu etkisi gibi, dikkat dağıtmaya da müsait. Satürn / Kad / Vesta arasındaki büyük üçgen kalıbı ise gündemi bazı önemli konuların detaylarının meşgul edeceğini anlatıyor. Bunun yanında tutkulu hatta bazıları için romantik ve pozitif, canlandırıcı görünen gelişmeler içinizdeki titreşimi besleyebilir. Yaratıcılığınızla hatta zihni sinir projelerinizle temasa geçmek adına harita bir etki olabilir. Aslan harika etkiler verebilir ancak içinizdeki büyük kedi ile de yüzleşme sağlar; dolayısı ile kıskançlıklar, hakim olmaya, kontrol etmeye çalışmalar söz konusu olabilir. Yeniay ile Dubhe sabit yıldızı hizalanıyor. Dubhe, Büyük Ayı tk yıldızındaki Alfa bir yıldız. Gökyüzünde kolayca görünen büyük kepçenin iki ön yıldızından biri. Genel olarak insanları ve fikirleri korumak, beslemek, sessizliğe değer vermek ve görüşleri korumada ısrarcılık ve güce karşı koymak gibi anlamları var. Robson, Dubhe’yi “yıkıcı” görmüş ve “komuta ve tahakküm” olarak nitelendirmiş. 1. yy atrologlarından Manilius, bu özelliklerin olumlu bir ışık altında çalıştığını ifade etmiş ve enerjisinin her zaman yıkıcı olmadığını savunmuş. Her halükarda liderlik özellikleri barındırıyor tabii. Bernadette Brady ise Dubhe ile hizalanan Ay için, “bir kişinin gücünü ve desteğini bir başkasına vermesi, bakım içeren meslekler ve birilerine yardım etmek” olarak yorumlamış. Buradaki Ay çocukluk travmaları ile ilgili olabilir ve Uranüs karesi ile aşırı anaçlığa karşı gelen bir hal alabilir. Yeniay sürecinde yetiştirilme tarzımız ve siyasi görüşlerimiz arasında bir takım bağlantılar çekişebilir. Özgürlükçü bir çözüm ararken, otoriter birine isyan etmek mümkün. Ya da kendimizi güvende hissetmek istediğimiz siyasi bir sistemin özlemi artar. Uranüs karesi geleneksel aile / milli birimin bozulmasını özetleyen bir görünüm. Bir nevi terk edilme, yalnız bırakılma korkusu taşıyabilir sanki kişiyi koruyan bir birim, aile kalmamıştır. Bu da o kişinin erken yaşlardan itibaren kendi ayakları üzerinde duracak kadar bir bağımsızlık geliştirmesine yol açmıştır. Yaşadığımız son olaylar herkesi kafa karışıklıkları ve belirsizlikler içinde bıraktı, içinde yaşadığımız sisteme güvenimiz sarsıldı. Bu tarz birimlerdeki çatlaklar, mahrum bırakıldığımız özgürlük alanımız ya da ekonomik zorluklarla daha da belirgin hale geldi. Bu arada Dubhe bir takım haşere ve böceklerle de ilgili tutulur, bu konu ile ilgili haberlere de tanık olabiliriz.

Aslan burcunun 2. dekanında bulunan Ay’ı tanımlayacak en uygun kelime “merhametli”dir. Bazen sınırları aşabilir ve iyilik yapmak istediğiniz kişilere devamlı hediyeler, iltifatlarda bulunduğunuzda, hoşgörü bazen sorun haline dönüşebilir. Sanatı desteklemek, çocuklarla ilgili işler adına mükemmeldir. Büyük Ayı’nın koruyucu etkisi bu dekanda çok güçlü hissedilir. Aslan’ın kükreyen enerjisi bu dekanda biraz yatışmış haldedir. Ancak yoğun bir açık sözlülük, sözünü esirgememe görülür. Akıl yürüttüğünüz işlerde korkusuzluk yükselir ve bu nedenle yaratacağı enerji de ateşli ve ilginç tartışmalara, ağız dalaşlarına zemin hazırlayabilir. Bu dekanın yöneticisi Jüpiter’dir. Güçten zevk almak ve emir vermekten çok mutlu birini tarif eder. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte otoriter tavırlar çok öne çıkabilir. Aynı zamanda özgürlükle ilgili olarak örgütlenmeler de görülebilir. Sert hatlı, tutkulu aşklar için uygun bir bölge bu dekan ama bu nedenle de kolayca düşmanlaşma görülebilir. Hani Ayı yavrusunu döverek severmiş gibi. Jüpiter bu dekanda abartı oluşmasına ve tutkunun artışına yol açar. Bu dekan boyun eğmekten ve rutin yolları takip etmekten pek hoşlanmaz, hatta en az hangi yol kullanılıyorsa onu seçmeye meyillidir. Jüpiter bu dekanın iyi özelliklerini arttırması kadar olumsuz özelliklerini de arttırmaya müsaittir. Özellikle gevezelik ve bazen boş ifadeler gündemi meşgul edebilir. Açık sözlü ve fikirlerde korkusuzluk, tartışmaya kolay dalmaya yardım eder. Aslan’ın bu alanı asla utangaç değildir ve burcun gösterişli yanını temsil eder. Görev insanı olmayı sever 2. dekan ve egolarını projelerine kanalize ederler. Dünya’da altın bir pençe izi bırakmak onlar için önemlidir. Ancak agresif durumlarda çok çirkinleşebilirler, özellikle saygısızlıkla karşılaştıklarında. Yaptıkları takdir edildiğinde ise gerçekten çiçek açarlar. Büyük bir kalbe sahiptir ve oldukça cömerttir. Reisi, patronu oynamayı sever ve vatanseverdir. Ailesine, milli konulara karşı hassastır. Koruyuculuğu etkilidir.

Vedik astrolojiye göre Yeniay Ashlesha nakşatranın 2. dekanında netleşiyor, yoğun Merkür ve Satürn etkisi hakim. İnsanlarla ilintili bir alan ve kurnazlık etkileri yoğun. Tutkulu hırslı ve tutkularını takıntı haline dönüştürebilecek etkilere sahip. İstediğini her ne olursa olsun alma eğilimi yüksek. Önümüzdeki dönemde bir takım sahtekarlıkların ortaya dökülmesine şahit olabiliriz. Özellikle ilişkiler açısından bu öne çıkacak görünüyor. Ay bu alanda liderlere işaret ediyor ve politik ilişkilere işaret ediyor. Zor bölgelerden biridir Ashlesha; nazik görünümün ardında kabalık olabilir. Özellikle düşmanlıkları çok tehlikeli olabilir. Finansal açıdan dengesiz etkiler barındırır ki haritada Yeniay 8. evde gerçekleşiyor. Ashlesha elektrik, elektronik ile ilgili her türlü iş ve mühendisliği, bilgisayar teknolojilerini, film endüstrisini, fizikçileri, dilbilimcileri, tercümanları, rehberleri, beyin gücü ile çalışan bilim adamlarını, gazetecileri, yazarları ve aktarlarla, herbalistleri sembolize eder. İnsan dönüştüren gelişmeleri anlatır. Kontrol edilmesi zor ya da imkansız olanı ifade eder. Umarım santrallerimize işaret etmiyordur.. Fedakarlıkların karşılığını beklemek esas olabilir. Spekülasyonlar, sansasyonlar söz konusu olabilir. Geçmişte zorluk çekmiş ve şimdi bu zorluklardan dersler çıkararak daha güçlü olmayı da ifade edebilir. Bu durum bazen çıkar için norm dışı tutumlara yol açabilir. Ashlesha doğayı ve hayvanları korumayı da anlatır, çoğu aktivist hareketler böyle zamanlarda artabilir. İncinmek Ashlesha‘yı hızlıca harekete geçirir ve haksızlığa uğradığını düşündüğünde cezası yüksek olabilir, büyük bir düşman haline dönüşebilir. Sembolü yılan olduğundan şifayı, intikamı ve soğuk kanlılığı anlatır. Kuşku ve sivri dillilik bu alanda yüksektir. Ashlesha yöneticisi Merkür, Vedik astroloji açısından önemli bir konumda; gandanta adı verilen zor bir pozisyonda (su grubunun son derecesinde) ve gizlilik içeren bir alanı temsil ediyor. Özellikle uluslararası arenada gizlilik içeren önemli bir anlaşmanın açığa çıkması ile ilgili bir sansasyon yaratmaya müsait. Diğer yandan ekonomik alanda önemli görev değişimleri anlatabilir ki bu alandaki detaylar, önceki konular tekrar gündem oluşturabilir. 

Diğer yandan Yeniay 11 Ağustos 2018 Güneş tutulması derecesini de tetiklemekte; Güneş tutulmaları uzun yıllar etkisini sürdürebilir. O zamanları hatırlarsak, bir Rahip Bronson ve dolar krizi yaşanmıştı. Bu durumda oluşabilecek bazı gelişmelerin ya ABD ya da kurlar ile ilgisi bulunabileceğini de öngörebiliriz. Belki daha önce cesaretimizi kıran olaylar bu kez bunu pek başaramayabilir. Haritanın yükselen derecesine olan Neptün karesi bazı önemli skandal niteli taşıyabilecek olayları anlatıyor olabilir. Bir takım söylemler bu etkiyi taşıyabilir. Oluşabilecek çok ani gelişmeler bizleri sosyal medya hesaplarımıza kilitleyebilir. Dünya üzerinde de afetler, hızlı hava değişimleri, uçak kazaları, kur değişimleri, dijital para hareketleri, ayaklanmalar belki suikastler olarak kendini gösterebilir. Kova burcunun da oyunun diğer oyuncusu olduğunu düşünürsek, su / deniz kazaları, yağışlar / fırtınalar ve seller yine gündemde olacaktır. Bu arada Aslan tk yıldızının Vatikan’ı ve Avrupa Birliği’ni ve Aslan’daki Ay’ın Kraliçe’yi de temsil ettiğini unutmayalım.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close
Call Now Button