Yay Burcu’nda Yeniay (26 Kasım 2019) – Astrolozi

Uncategorized

26 Kasım’da saat 18:03’te Yay burcunun 4. derecesinde, Akrep Takımyıldızı sınırları içinde Ay ve Güneş kavuşumu yani Yeniay doğacak. Yay burcu dünya gezginidir, gerçeği arar ve bilgelik ister. Çok felsefi, ruhsal bir sürece girdiğimiz söylenebilir. Uranüs ile öngörülemeyecek stres yaratabilir ki Yeniay ile Uranüs arasındaki 150lik açı problemi görmeye direndiğimiz ya da ne yapacağımızı bilmemiz nedeninden halının altına süpürülen sorunları gündeme taşıyabilir. Bu durum stres ve huzursuzluk yaratacaktır evet ancak fark etmek ve gerçekten görünür olması, halledilebilmesi yönünde fırsat da verecektir. Şimdiye kadar hep iyimser davrandığımızdan belki de bu çözümleri erteledik ki bu kez Yeniay cesaret ve deneyim isteğini de yükseltecek. Gerçeği araştırmakla, uzun vadeli hedeflere odaklanabilir, kısıtlamalara, korkulara karşı durma cesareti gösterebiliriz. Satürn ile bunları aşmak mümkün olabilir. Mücadele, tartışma, kazalarla karanlıkta kalmış kalıplardan kopma isteği duyacağız. Bir nevi detoks dönemi gibi de düşünebiliriz. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için yapılan planlar artık kendini göstermeye başlayacaktır. Geleceğin nasıl tezahür edeceği ve gerçekleşeceği artık daha netleşmeye başlayabilir. Bir sonraki Yeniay’ın Güneş Tutulması olması sebebiyle, bu süreci olumlu ve işlevsel kullanmak çok önem taşımakta. 

 
Adaletli ve sağduyulu olmaya çalışmak başarı sağlayacaktır. Sanki uzun süredir yapmaya, söylemeye, ifade etmeye, göstermeye çalıştığımız tutumların bir nevi oktan fırlayan yay gibi ileri atılması mümkün ki bu hatalara, kazalara da yol açabilir, dikkat. Uzun süredir tolore ettiğimiz, belki affetmeye / kapatmaya çalıştığımız, halledilmesi gerekirken yarım bıraktığımız ne varsa önümüze dökebilir. Saplantılı takıntılar ki bilinçaltı kayıtlarımıza bağlı olarak belki yüksek tutkularımız artık gereğini talep ediyor olabilir. Bir nevi zorlu 2020 görünümlerinden önceki son çıkış gibi; olumlu etkiler barındırıyor. Bitişler, sonlar değil ama başlangıçlarla, yeniliklerle çok bağlantılı bir süreç. Sabır, disiplin ile mücadele talep edecek, stratejilerimize bağlı kalmamız başarı getirecek. Hava elementi iletişimde cesareti arttıracaktır. 6. evde duruşu ile Yeniay, sağlık ve hizmet alanlarına ışık tutacak. Eklemler, romatizmal rahatsızlıklar, diş ve kemiklerle ilgili problemler verebileceği gibi kişisel bakım, diyet, özel terapiler ilgi çekecek. Kendimize çok iyi bakmak isteyebiliriz ki görsellik ve estetik konular çok fazla dikkat isteyecek. Modern, yeni ve farklı olana gitmemizi öneren Yeniay eski sorunları çözmek adına yeni bakış açılarının gerekliliğini vurgulayacak; ki bu da korkularımızla yüzleşmemizi engelleyebilir. Yasalar, kanunlar, eğitim.. farklı bir boyuta taşınabilir. Yangınlar, kesikler, silahlı / bıçaklı kazalar bazılarımızı yorabilir. Barış ve sağlık örgütleri ile ilgili çalışmaların yoğunlaşması mümkün ki sendikaları da buraya dahil edebiliriz. Yüksek eğitim, adalet, sağlık ve uluslararası işlerle bağlantılı konuların gündemi hareketlendirmesi mümkün görünmekte. Kaotik değişimler ve dış ülkelerdeki isyanlar bu görünümlerin habercisi. Mars / Uranüs karşıtlığı astrolojide doğrudan yıkıcı etkilerden haber verir. Önümüzde hızla değişen koşullara ancak olgunluk ve stratejik planlar ile karşı koyabiliriz; dürtüsellik son derece zarar verici çalışabilir. Uranüs açısı değişime nasıl tepki vereceğimizle ilgili endişelerimizi, korkularımızı tetikleyebilir. Diğer yandan hızlı gelişen terfi, başarı, kazanç sanki piyango vurmuş etkisi de yapacaktır bazı haritalarda. Ancak yine de engeller, zorluklar yok zannetmeyelim ki afallatıcı durumlarla karşılaşacağımız kesin. 
 

Sinir, agresyon, asilik, gerginlik, endişe ve kaotik kararsızlıklar önümüzdeki süreçte özellikle hazırlıksız yakalananları yorabilir. Harekete geçmeden önce seçenekleri iyi değerlendirin; zira birden fazla seçenek ile baş etmek durumunda kalınabilir. Açık fikirlilik ve esneklik ileride oluşabilecek problemleri en iyi şekilde şimdiden çözmeye yardım edecektir. Son 6 aydır üzerinde yoğunlaştığınız hedeflerinizi, uğraşlarınızı tamamlamak için bir nevi son şans. Tabii ki kazanalar ve kaybedenler olacaktır; bu yüzden kartları akıllıca ve adil oynamak çok önemli. Hayallerinizi gerçek yapabilecek hızlı etkiler ancak irade ile sağlanabilir. Risk almak, deneyime açık olmak, pek tabii ki açık fikirlilik çok ama çok önemli.

Vedik’çe;
 
26 Kasım Yeniayı, gökyüzünde Anuradha nakşatranın 2. padasında gerçekleşiyor; Anuradha alanında Satürn oldukça etkili ve 2. pada ise Merkür yönetiminde. Anuradha her türlü danışmanlık, arabuluculuk, halkla ilişkiler, iletişim, medya, seyahat endüstrisi, üst düzey yöneticiler, konferans ve organizasyon planlayıcıları, adli tıp, polis teşkilatı ile ilgilidir. Baş ağrısı, geniz eti problemleri, diş ve diş eti, ayrıca kemikler ve romatizmal hastalıklarla alakalı. Anuradha kendimizi adadığımız konularla çok alakalı ve çalışkanlığı ifade eden bir bölgede. Uzlaşmalarda, sözleşmelerde, anlaşmalarda koruyucu bir etkisi var. Uzlaştırıcı özelliği Anuradha‘yı iyi bir arabulucu da yapmakta. Bu durum, önümüzdeki süreçte problemlerde arabuluculukla çözüm oluşturabileceğimizi de ifade ediyor. Keşfetme, deneme, tecrübe etme isteği yüksek olacağı gibi danışmak, fikir almak ve ortaklıklar oluşturmak adına olumlu bir etki. Sembolünün Lotus olması farkındalık ve bilgelik açısından ilerlemeyi de sembolize edecektir. Önümüzde çıkan engeller ya da kaotik durumları bilgelikle çözmenin faydasını anlatmakta. Örgütler, sendikalar, birlikler arasında uzlaştırıcı güçler rahatlıkla rol alabilir. 2 zıt gibi görünen ucu birbirine bağlayıcı tutumlar oluşabilir. Kontrol etme dürtüsü var ancak önümüzdeki süreçte bu tehlikeye girebilir, zira zaman ve sabır bu durumda önem kazanacağa benzemekte. Fark yaratma arzusu ilerideki hedeflerde gelişecek başarıyı da şekillendirebilir. Toplumsal tabuların dışına çıkma ve devrimci hareketlerde de Anuradha etkisi görülebiliyor ki bir çok ülkede zaten bu enerjiyi artık görebiliyoruz. Farklı bakış açılarını duyguları pek işe karıştırmadan, stratejik bir yöntemle mantık ile dengelemek önem kazanacak. Anuradha‘nın sayılarla arası çok iyi ki bu da önümüzdeki süreçte hesapların iyi yapılması ile ilgili işaretler vermekte. Gerçekçi olmak önem kazanacak, zor şartlarla karşılaşılsa da sıkı çalışma ve dirayetli olmanın faydalarını ileride görebiliriz. 2. pada ise Merkür yönetiminde ve analitik düşüncenin önemini vurguluyor; bu sayede kolay organize olmanın da ifadesi. Zira Merkür haritada Vishakha nakşatrasında ki bu kolay dağılmaya sebebiyet verebilir. 

Vishakha bir fişek gibidir, aniden şaşırtıcı şimsek gibi gelişmelere yol açabilir. Savaş karanlık bir enerjidir ancak ardından gelecek zaferin de işaretlerini taşır. Evet, mücadelelerimiz olacaktır ancak kararlı ve stratejik, iyi organize olmak yıkım da olsa gelecek başarının ışığını görebiliriz. Takıntılarımız, saplantılarımız bir anda bizleri zor durumda bırakabilir. Vishakha‘nın obsessif yönü ona en zarar veren özelliği; bu durum bazen sahip olamayacağımız şeylerin de peşinden koşmamız yönünde bizleri yanıltabilir. İç huzursuzluklar, belki de değişime direnme işte önümüzdeki süreçte yüzleşmemiz gereken saplantılı yanlarımızla ilgili olarak gün ışığına çıkabilir. Takıntılarımızı dünya meselesi haline getirmemeye ve pratiklik ve iyimserlikle çözüm yolunda yaratıcı olabilmek bir çoğumuza sıradışı başarı ve fırsatları bir arada sunabilir. Aksi halde yaşamı kendimize zindan edebileceğimiz bir süreçten konuşmak zorunda kalabiliriz. İçimizdeki beklentileri dengelemeyi başarmak, belki artık işe yaramayanı elemek, çok daha olumlu seçeneklerin önümüze dökülmesine yardım edebilir. Karamsarlık yerine, iyimser, farklı bakış açısı ve daha önce fark edilmeyen şıkların da işimize yarayacağını bizlere gösterebilir. Bu yönde yardımlaşma, destekleşim, güç birliği oluşturmak en önemlisi gerektiğinde akıl danışmak önemli olacak. Kendimizle ilgilenme, kişisel bakım yapma belki diyet ve egzersizler hatta bir takım aroma terapiler bu süreçte ilgimizi çekebilir. 

Bunların dışında Ay’a göre önceki ve sonraki evlerin dolu olması da ayrıca başarı vaadeden bir görünüm ki Ay’a göre 2. evdeki Venüs, Jüpiter ve Satürn, mal, mülk açısından verimli bir sürecin habercisi olabilir. Ün, varlık, tanınma, konfor, fiziksel güç açısından hem Sunapha, hem Anapha yogaların çalışması, imkan yaratabilir. Bazı haritalarda ise kibir, öfke, illegal işler ve kırıcı bir üslup görülebilir. Ancak spor ve sanat camiası ayra medya sektörü, görsel sanatlar açısından da başarı vaadedebilir. Upacha evlerden birinde yani 6. evde kavuşacak Ay ve Güneş, etkilerini ilerleyen zaman içinde daha belirgin gösterecektir. Belki de başladığınız bir proje ileride çok farklı boyutlar kazanabilir. 

Teknik Bölüm;

Yeniay’ın gerçekleşeceği gökyüzü bölgesi tam alarak Akrep tk yıldızının pençe bölgesine denk gelmekte; zorlayıcı etkilere sahip sahip yıldızlar var bu bölgede ve Yeniay Acrab yıldızı ile hizalanıyor ki adına da zaten bulunduğu takım yıldızdan alan bir yıldız. Acrab aşırı dürtüsellik ve acımasızlık veren, suçlara, iticiliğe, kötülüklere, hırsızlıklara, zararlı / bulaşıcı hastalıklara yol açabiliyor demiş Robson. Ebertin ise gizli ve gizemli olan şeyler üzerine yapılan araştırmalara olanak tanıdığından bahsetmiş. Ancak yalan, ihanet, zorlayıcı engeller ya da kayıplar yaşatabilir diye not etmiş. İşte zorlu etkilere sahip bu yıldız, Ay ile birleştiğinde daha olumlu özellikleri ortaya çıkabiliyor; büyük güç, onur, servet, terfi ve hediyeler getirebiliyor. Başarı vaadediyor ancak zorluklar ardından gelebilen bir başarı bu. Nadiren sıkıntı / hastalık tehlikesi görülüyor Ay kavuşumlarında. Materyalist bir yapı, akılcı zihin ve popüler olmayana, farklı olana ilgi duyma, eleştiri ve miras elde etmekte problem yaratabiliyor. Bina sahiplerini, inşa etmeyi, bahçeleri, evde / arazide değişimi / genişletmeyi, arazi / tarla gibi alımları ifade edebiliyor. Yatırım ve geliştirme, iç dekorasyon adına olumlu bir süreç. Ailenin yükselmesi, terfisi, resmi olarak tanınması ile ilgili bir alan ki sakinlik ve huzur anlamına da gelebilir bazı haritalarda. Acrab araştırma yeteneği bahşeder ve gizli / saklı yapıya sahip şeyleri araştırma isteği oluşur. Ancak gölge yanında sahtecilik ve ihanete eğilim olduğunu unutmamak lazım. Mars ve Satürn etkisi olan bu yıldız, hele ki Yeniay haritasında her 2 gezegenin kendi burçlarında güçlü olduğunu hatırlarsak mükemmel bir etki yaratabiliyor. Sabır, temkin, strateji söz konusu olduğundan başarı kaçınılmaz olabilir. Hem detektiflik hem de adeta otopsi gibi derin araştırmalar açısından da olumlu.

Gelelim Yay burcunun 1. dekanına; anlamı zehirli ok. Ay bu bölgede hedefinden emin olmak isteyen br halde. Bu da demek oluyor ki, mutlaka bir stratejiniz ya da B planınız olmalı. Ay, bu alanda okunu atmaya hazırdır ve hızlıdır. Fiziksel rekabet yeteneği de sağlayacaktır ateş grubunda. Bazen gelişmeler korkutucu görünse de beklenmedik fırsatlar yaratacaktır. Kişinin belirli bir hedefi olması bu etapta oldukça yardımcı olabilir. . Belli bir amaç yok ise işte o vakit huzursuz bir enerji oluşturabilir. 1. dekan çoğunlukla Yılancık takım yıldızını da barındırır. Bu bölge tıp ile yakında ilintili. Yabancı kültürler iyileştirici bilgelik vs. hepsini içerir, hatta alternatif tıp bile sayılabilir ki Vedik bölümünde bahsettiğim aroma terapiler de bu listeye dahil. Geniş alanlar, temiz hava ve doğa temsilcileri. Özel araştırmacılar, metafiziğe ilgi duyanlar, okültistler ve tabii astrologlar bu dekan ile ilişkili olabiliyor.  Güneş ise burada suç eğilimlerini aydınlatacaktır. Diğer yandan kahramanlık potansiyeli içeriyor. Yasayı kendi eline alanlar ve karanlık işlerle uğraşanları da gölge yanında temsil edebiliyor. Zehirlenmeler, uyuşturucu, alkol ile ilgili haberler bu süreçte duyulabilir. Eylemler bu dekanda genel olarak cesurdur ki hedef olduğunda Güneş ile birlikte acımasızca peşinden koşmak kolaylaşacaktır. Ama işte yine söylüyorum ki hedef yoksa rahatlıkla depresyondan bahsedilebilir. Evet 1. dekanda zorlu etkilere sahip yıldız etkileri mevcut; ancak bilelim ki bizi öldürmeyen şey güçlendirir. Büyük bir güç ortaya çıkabilir ki bu konsantrasyon ve odak gücüdür ve hedefler yolunda başarı sağlar. 

Düşmanlıklar, beklenmedik hızlı değişimler rahatlıkla oluşabilir; Yeniay Mars günü Satürn saatinde netleşecek. Öfke, kızgınlık hatta öfke nöbetleri oluşabilir. Dürtüsellik geleneksel ve klasik olana baş kaldırı, isyan görülebilir. Bu yüksek enerji kazalara kişisel saldırılara ve şiddete neden yaratabilir. Provakasyona dikkat edilmeli ve hayal kırıklıklarına tepki vermeden önce 2 kez düşünülmeli. Kendinizi savunmasız hissediyorsanız, yardım istemekten asla çekinmeyin. Geçtiğimiz süreçte yaşanan Akrep Yeniayı’nda da aynı etkiler vardı ki şimdi transit Mars o Yeniay derecelerini aktive ediyor. Gevşemeyi, rahatlamayı zorlaştıran etkiler bunlar ki değişim baskısı ya da beklenmedik gelişmeler ile ilgili olabilir. Esnek olabilmek anahtar kelime. Yönünüzü tamamen değiştirmenize gerek yok ama mutlaka ufak da olsa bir değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Aşırı dürtüsel ve düşüncesiz tutumlar ise her şeye sil baştan başlamaya yol açabilir, dikkat edin ki emekleriniz heba olmasın. Bazen aşırı sorumluluk alma kırılma noktası yaşatabilir ki bu bir patlamaya sebep olabilir. Sakin kalabilmek, çözüm odaklı tutumlar her şeyin daha kolayca çözülmesine yardımcı olacaktır. Yeniay tam olarak Satürn / Pluto orta noktasını tetiklediği gibi Venüs / Mars orta noktasını da harekete geçiriyor. Bu etkiler hırsı ve ihtirası yan dürtüselliği beslediği gibi, tamamen dönüştürülecek bir yaşam için önemli sorumluluklar da verebilir. İstekler ve ihtiyaçlar arasındaki denge burada önem kazanmakta; illa isterim de isterim derecesinde fanatikçe bir ihtiras, ilerideki günlerde bizleri çıkmaz sokaklara sokacaktır. Şimdiden, Yeniay haritasında son derece olumlu çıkar yollar sağlayacak etkileşimleri zamanında ve ayarında kullanmak bizlerin özgür iradelerine bağlı.. Elementler arasında Uranüs, Yeniay ve Ceres dereceleri işbirliğinde; golden triangle, altın üçgen söz konusu. Üretmeye, bereketli olmaya, sizi besleyen hayallerinizi gerçekleştirmeye özen gösterin; bu hayaller size özgü olsun, asla kopya değil. Belki sizi besleyecek yeni ilgi alanları, hobiler, eğitim fırsatları oluşabilir; sakın kaçırmayın. Öylesine ilgilendiğiniz bir konu sizi gelişen zamanda farklı bir konuma getirebilir.. 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
 

Your Shopping cart

Close