Chiron Geri Hareketi Sonlanıyor (12 Aralık 2019) – Astrolozi

Uncategorized

Chiron, 8 Temmuz 2019’da başlattığı geri hareketini 12 Aralık 2019’da sonlandıracak ki bu sonlanma İkizler Dolunayı ile aynı güne denk gelmekte. Retro, 5:56 Koç burcuna başladı ve asteroid 1:26 Koç burcuna kadar devam etti. Gezegenin durağan hali 1 hafta kadar sürer ki bu pozisyon retro süreçleri içindeki en problematik süreç olmaya adaydır, unutmamakta yarar var. 


Chiron’un haritalarımızda, kendimiz için değil de başkaları için iyi yapabileceğimiz konuları aydınlattığını görüyoruz; kişilere rehber olabiliyor, çareler bulmalarına yardım edebiliyoruz. Ama bu dersleri kendimizde uygulayabilmemiz maalesef zor görünüyor; terzi kendi söküğünü dikmekte zorluk çekiyor. Bazı özelliklerimizi ise kendimiz görmekte zorlansak da diğerleri bunları kolaylıkla farkedebilir. Malum Chiron kendi acısını, herkese eğitmenlik yapsa da dindirememiş, yarasını iyileştirememiş. Bu bir şekilde yetersizlik ve ızdırap duyulan özellikler; kendimizde çirkin, yanlış gördüğümüz yanlarımız. Ancak büyüyebilmek, gelişebilmek ve tabii iyileşebilmek adına tedavileri şarttır. Tabii ki yarayı da ancak kendi iyileştirebilir belki yüzleşerek, önemli fedakarlıklar yaparak. Malum Chiron ölümsüzlüğünü bu yolda feda etmiş. Bu yanlarımızı öldüremedikçe de bu acı dinmez.

 
Chiron, konumu nedeniyle Satürn ve Uranüs arasında yer almakta; yörüngesi bazen Satürn ile bazen de Uranüs ile benzeşmekte. Dolayısı ile eski ve yeni olanı, sorumluluklarla, yaratıcılığı bir araya getirmek durumunda.  Yaralarımız sadece kendi yaratıcılığımızla iyileşebilir; aslında bunları da yaratan bizlerizdir. 
 
Chiron geri harekette iken maalesef bu yüzden Satürnyen, içe dönük çalışmakta. Farklı bakış açılarımız daha kıtlaşabilir ve karamsarlıklara neden olabilir. Kendimize acımak, belki hataları farkedememek, kendimizde kusur bulmak daha kolaylaşabilir. Ufak bir gök cismi olmasına rağmen farketmeden kanayan yaralarımıza işaret eden Chiron, neredeyse bir gezegen kadar etkili.  Kendi sistemimizi yaratma yönünde bir şekilde anlamlandıramadığımız bir mecburiyet hissettirir. Bu farkında olmadan da iç çatışmalara neden olur. Chiron, tıp, askerlik, güzel sanatlar, eğitim konularını da temsil eder. En önemlisi kendimizi aldatabileceğimiz, görmezden geldiğimiz kusurlu yanlarımızdır.
 
Başkalarından saklanan sırları sembolize ettiği gibi aynı zamanda sevilmeye, kabul görmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz çıplak yanımızdır. Onun kötü yarasına dostu Herakles’in bir hatası sebep olmuş. Bizi de yaşamda en çok üzenler genelde sevdiklerimiz yakınlarımızdır. Kendimizi savunmaya gerek duymadığımız kişilere karşı savaşmak hiç aklımıza gelmez. Bazen bir söz, bizi bir ok gibi hasta edebilir. Herşeye rağmen affetmeden de iyileşmek mümkün değil. Chiron kendimizle barışabilmenin yani affedebilmenin de enerjisidir. En kıymetli hazinesi yani ölümsüzlüğünü, bilgeliğini, tüm maharetlerini başkasına armağan etmiş ve böylece acılarından kurtulmuş. Gerçek şifa, en iyi niyet adına, koşulsuz gönülden sunulandır.
 
Chiron’un retrosu, şifa bulmak adına başladığımız yolculuk özünde bir “kendini bilme” serüveni idi. Chiron bu dönemde içimize yönelik çalıştı. Negatif olarak gücümüzü yanlış kullanma, fanatik hedefler, şiddete yönelik davranışlar, öfke besleme, hırslanma, olduğundan farklı görünmeye çalışma, acımasızlık, toplum çıkarlarını kişisel kullanma isteği, cinsel sapmalar hatta belki bazı rahatsızlıklar olarak kendini gösterdi. Hele ki çoğunlukla Balık burcunda olduğunu da hesaba katarsak içsel olarak bireysellik hissimizin gelişmesinde suçluluk duyguları, başarılamayacak istekler peşinde yani hayal dünyasında yaşamak, teslim olmaktan ve çözülmeler yaşamaktan korkmaktan ötürü zihinsel ve duygusal kontrole başvurma, kurban – kurtarıcı kompleksi gibi özelliklerini açığa vurmuş olabilir.
 
Chiron aynı zamanda, başkalarına koşulsuz sunmamız gereken anlayış ve fedakarlıklardır. Hayattan alınan derin darbeler, asla iyileşemeyeceğimizi düşündürebilir; yani acı olaylarla sınanırız. Retro olduğunda daha karamsar haller sergilememiz mümkün; etkileri içsel çalıştı. Haritalarımızda göremediğimiz gölge yanlarımıza işaret eder. Yaralı olduğumuz ve bu nedenle fark etmeden bilinçaltımıza ittiğimiz konuları gözümüze sokabilir ve kendimizi tanımamızda rehber görevi üstlenebilir. Tabii yaralarımızla yüzleşmek adına bu süreci olumlu kullanmak mümkündü. Hangi konuların aslında içimizi cızz ettiği, bir yanımızı hangi durumlarda daha eksik hissettiğimiz noktaları tesbit edebilmek, içsel olarak bunlarla yüzleşebilmek, varlıklarını kabul edebilmek tam da şifanın merkezi idi. Şimdi bu süreç bitiyor. Eğer tesbitlerimiz varsa, iyileşmeyi kesinleştirmek adına etrafımızdakilere verdiğimiz aklın, fikirlerin bir kısmını kendimizde uygulayabiliriz. Endişe ve tereddüt duyduğumuz konularda, kendimize güvenimizin ağır aksak işlediği alanlarda, merhemi kendimize sürmek adına fırsatlar oluşabilir. Krizlerle mücadelede, bireysel ihtiyaçlarımızı, zayıflıklarımızı rahatlıkla belirlememize yardım edecektir. Diğerleri ile aramızdaki farklılıkları kabul etmeli, olumlu yönlerimizi, yeteneklerimizi daha öne çıkarabilmeliyiz. Eksik ya da yetersiz olduğumuz alanlarda ise belki kendimizi eğitmeli ve çarelerini üstlenmeliyiz.
 
Bu önemli günlerde, sadece durup biraz dikkatimizi verirsek yolumuza gönderilen derslerden gerçekten faydalanabiliriz. Özellikle Koç burcundaki Chiron’un işaret ettiği bazı evrensel temalar var;

1. Fiziksel sağlığımız;
Chiron şifa ve iyileşme kurallarına, Koç ise baş bölgesine dikkat çeker. Baş, sinüsleri gözler vs gibi hassaslıklara dikkat etmek ve kendimize özen göstermek, vücudumuzun bilgeliğini dinlemek için biraz daha derinlerimize odaklanmamız gerekebilir.
 
2. Akıl sağlığımız;
Koç burcundaki Chiron, kendi yaşamlarımızın lideri olmamızı ister. Aktif hareket etmemiz ve kurban zihniyetinden, mağdur olmuş halimizden sıyrılmamızı ister. Bunu başaramıyorsak, geri hareketin sonlanması bir alarm zili gibi görev alabilir veya belirli bir durum veya inanç hakkındaki düşüncelerimizin değişmeye başladığını görebiliriz.
 
3. Duygusal refah;
Koç burcundaki Chiron kendimiz için ayağa kalkmamızı ister. Bunu yapmayı başarırsak ya da sınırlar koymamız gerekirse, bu alandaki sorunlar kendini göstermeye başlayabilir. Bu enerji aynı zamanda eski bir öfkeyi ya da yetersizlik duygusunu uyandırabilir ki öfkenin ardında bir korku gizlidir her zaman, bunu temizlemek için yüzeye çıkarabilir. 
 
4. Manevi tatmin;
Koç burcundaki Chiron “ben kimim” gibi sorulara yol gösterir, daha derin bir düzeyde kendimizle yüzleşmek ve bir şeyler başarmak için motive olmanın bizimle uyumlu olup olmadığını anlamak zorunda kalabiliriz ki aslında bu çok derinden gelen eski bir istek, arzu da olabilir. Bugüne kadar inandıklarımız acaba doğru mu, sorgulatabilir. 
 
5. Ruh sağlığımız;
Koç burcundaki Chiron, daha önce hiç olmadığı kadar kendimizi kabullenme seviyesine ulaşmamız için bizlere rehberlik eder. Hepimizin yaraları var, hepimizin yaşadığı travmalar var ve bunu kabullenecek durumlara erişebiliyoruz. Hepsi, bir bütünü oluşturmamıza yardım ediyor, hatalarla büyüyoruz. Bu yolun kendi içinde aslında bir şifa, iyileştirme de barındırdığını Koç’taki Chiron bizlere gösteriyor. 
 
Yukarıdaki temalardan ya da derslerden biri belki daha fazla gözünüze çarpıyor, kalbinizde bir yerlere daha fazla temas ediyor. İşte retro sürecinin sonlanması ile şu anda bizleri en çok ilgilendiren yaşam alanlarında iyileşme yolunda güçlü bir atılım yapma potansiyeli bulabileceğiz. İşe yaramayanın gitmesine izin verme cesareti de buna eklenecektir ki belki bugüne kadar asıl başaramadığımız bu olabilir. Kendimizi sinirli hissedebilir, tükenmiş veya bir şeye saplanıp kalmış, boğulmuş hissedebilirsiniz. Bu kaçmamız gereken bir duygu değil, aksine serbest bırakmak ve ne yapabiliriz’e odaklanmak belki bir dosttan ya da profesyonelden yardım talep etmek adına olumlu kullanılabilir. Koç Chiron, yardım istemeyi pek beceremeyebilir ki bu da sorunları büyütebilir. İyileşme yolunda hiç birimiz yalnız değiliz, insanoğlu sosyal bir varlık. Bazen yardıma ulaşmak adına ilk adımı bizlerin atması en zor ve korkutucu görünen olabilir. Halbuki çok kolay ve basit bir adımdır bu ancak bizler bilinçaltı inançlarımızdan dolayı kendimizi survivor gibi görüp, yardım talep etmenin onuru küçültücü bir hal olduğunu düşünürüz. Chiron retrosunun sonlanmasını bir Dolunay enerjisi ile yaşayacağız; bu önemli bir görünüm ki büyük resmi daha net görmek mümkün olacak. Nerede durduğumuza, yaşamda ne tarafa ilerlediğimize dair bir bütünlük duygusu, önümüzdeki dönemlerde hissedilebilir. Yaşamlarımızın şu anki bölümünde karşılaştığımız zorlukları anlamlandırmada, geçmişimizin sınırlarının ötesine büyümede ve gelişmede, daha fazla özgürlükle yeni ve eşsiz bir geleceğe erişmekte Koç burcundaki Chiron’un rolü büyük olacaktır.

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
 

Your Shopping cart

Close