Terazi Yeniayı (28 Eylül 2019) – Astrolozi

Uncategorized

28 Eylül günü saat 21:27’de Terazi burcunun 5. derecesinde Yeniay doğacak; Satürn günü Satürn saati ve gecenin 3. saat dilimi oluşacak kavuşum özellikle iletişim konusunda bir takım istikrar gerektiren konuların gündeme gelmesine yol açabilir. Kararlarımız ve kararlarımıza bağlı almamız gereken sorumluluklar önem arz edebilir. Kardeşlerimiz, komuşularımız ve yakınlarımız ile ilgili olarak iletişim trafiğinde artık görülebilir; bu durum ayrıca bazı seyahatlerle ilgili olarak gelişmelerin yaşanabileceğinin de işaret. Bazı miras / hak konulu işler gündeme gelebilir. Olumsuzluklara karşı önlem almak açısından dikkat edilmeli. Haber başlıkları önem kazanacağı gibi gençlerle / çocuklarla ilgili eğitim konuları gündeme gelebilir. Merkür / Jüpiter orta noktasına denk gelen Yeniay, bilgiyi paylaşma, eğitim görme, öğrenme isteğinin artması açısından destek verici çalışabilir. Yayıncılık, ticaret, nakliye, pazarlama, hukuksal konular açısından da bir takım gelişmeler kaydedilebilir. İkili ilişkilerde iletişimde satır araları dikkat çekici olacaktır; net ifadeler, nezaket ve diplomasi önem kazanabilir. Hygia asteroidi ile birlikte ilaç ve sağlık sektöründe oluşabilecek bir takım gelişmeler, aksilikler, yetersizlikler, bireysel olarak da bazı rahatsızlıkların çözümü adına harekete geçme söz konusu olabilir. Sosyallik iletişim isteği birlikte yükselebilir ve hizmette, yardımseverlikte, bilgide cömertlik artabilir. Bacchus ile birlikte diğerlerine karşı duyguların dürüst yansımasından yana olmak bu aralar bizlere prim kazandırabilir; özellikle farklı bakış açılarına olan bakışımızın bizleri sınayabileceğini de söyleyebiliriz. Bağımlılıklar, içki alkol tüketimi uyuşturucular ve disiplinsizlikler bu süreçte özellikle gençlerle ilgili olarak gündeme gelebilir; Chiron karesi ile birlikte kanayan bu konulara parmak basmak amacı belki yeni bir takım kanun kararnamelerinin hazırlanması ile ilgili harekete geçilebilir. Venüs ve Mars etkisi altında gerçekleşecek Yeniay ilişkilerde yeni bir evrenin başlamasını müjdelemekte, bir çoğumuza gerçek aşkı tattırabilir hatta hiç beklenmedik bir anda yıldırım aşkı olarak bile gelişebilir; nişan, söz, nikah anlamında gelişmeler hızlanabilir. Finans, seyahatler, eğitim, ticaret ve yasal konular ile ilgili Venüs’ün destekleyici etkisi altında olacağız. Yabancı finans kuruluşları ile ortak zeminlerde buluşmak belki IMF müzakereleri için olanak tanıyan bir süreç.

Uranüs etkisi ile birlikte sezgilerin de aktif olması sayesinde bir takım endişeler, şüpheler gerginlik yaratabilir. Son zamanlarda kısıtlandığınızı düşünüyorsanız, daha fazla özgürlük ve yaratıcı enerji ile ifade dürtüsü yükselebilir. Üzerinizde gücü olan kişi / olay ya da beklenmedik bir gelişme / kişi sizi rutin dışına çıkmaya zorlayabilir; planlarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Değişiklik yapmak zorunda kalmanız, kendiniz için yeni bir yol aramanız gerekip gerekmediği konusunda bir şeyler düzeltmeniz, onarmanız gerekebilir. Esnek olmaya özen gösterin; aksi halde beklenmedik gelişmeleri ifade eden 150lik açı, Uranüs etkisi ise yorucu olabilir, huzursuzluk oluşturabilir. Değişen şartlara ayak uydurmaya, karşı gelip inatlaşmamaya dikkat edin; bu sayede değişik çözüm olanakları de oluşacaktır. Yeniay ve Uranüs etkisi sanki bir piyango vurması gibi; ama hangi yönde, tabii bu bireysel haritalardaki kombinasyonlara bağlı. Bir şeyleri farklı bir şekilde yapmak büyük ses getirecektir ve hayatı kolaylaştırabilir. Bazı spor klüpleri ile ilgili şaşırtıcı haberler duyabiliriz. Yeniay yaşamlara, ilişkilere farklı bir boyut kazandıracak; kafa karıştırabilir, ki gölgesinde manipülasyonlara açık bir Yeniay. Eğlence, keyif, sosyallik yaşamın diğer alanlarında dengeyi zorlayabilir.  Büyük yenilikler oluşabileceği gibi, kapı arkası pazarlıklar ortaya dökülebilir. Bu gelişmeler gizli düşmanlıkları da görünür yapabileceğinden bazı yaraların kabuklarını kaldıracaktır. Chiron ve Mars arasındaki Antiscia kökenli kavuşum etkisi ben / sen tartışmalarını, rekabetçi bie enerjiyi ortaya çıkarabilir. Tabii ayrıca sağlıkla ilgili bir takım beklenmedik gelişmelere ışık tutabilir. Öncü burçlar, devrim niteliğinde sarsıcı beklenmedik haberlere, başlangıçlara tabii sonlanmalara işaret eder.

Bir süredir toprak etkisi altında olan gökyüzü hava enerjisi ile zamanın hızlanmasına yol açacak. Geçmişte çözülememiş, gereği yapılmamış sorumluluklar bu kez mecburiyetler listesinin en başına oturabilir. Parasal konular, arsa / gayrimenkul tapu gibi haklar, paylaşımlar gündeme gelebilir. Eksik ve yarım kalmışlar dikkat isteyecek. Yeniay bazı kaygıları arttıracak görünmekte; geçmişte yaşanan bazı korkular, dedikodular, sırlar, gizli kalmışlar ya da kapalı kapılar ardında dönenler, üzeri kapatılmış konular skandallara yol açabilir. Kıskançlıkları, ihtirasları, tasarrufu unutmuş hallerimizi bir kenara bırakmamız ve her türlü tüketimi önlememiz gerekmekte. Para ile olan ilişkimize yeni, yaratıcı bir form getirmeyi öğrenmeliyiz; kapitalist sistemin tuzaklarında her birimiz ayrı ayrı boğulmuş durumdayız ve finansal açıdan gelen küresel tehlikenin farkında bile değiliz. Önlem alma açısından son derece olumlu bir Yeniay etkisinde olacağız. Estetik kaygıları da artabileceğinden bir anda bıçak altına yatanlar da olacaktır. Günü, rutin yaşamı düzene sokmak, sağlıklı, dengeli beslenmek önem kazanacak bu aralar. İstanbul’a göre çıkartılan haritada büyük bir hava üçgeni altında olacağız; İstanbul’un basında güzel haberlerle gündeme gelmesi adına da bir fırsat tabii bu. Haberleşmenin, trafiğin, iletişimin işleyiş düzeninde bir rahatlama olarak da yorumlanabilir bu durum. Gençlerle ilgili bir takım olumlu kararlar almak adına uygun bir süreç; ayrıca sanat / spor alanında önemli  gelişmeler yaşanabilir, başarılar kazanılabilir.

Vedik’çe:

Yeniay, Ay yönetiminde olan Haşta nakşatrasının 1. padasında gerçekleşecek; 1. pada Mars yönetiminde. Eller, kollar bağırsaklar ve merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir bölge. Genel olarak öğretmenleri, yazarları, halka ilişkiler alanını, hastaneleri, gönüllü çalışanları, vakıfları, seyahat organizasyonlarını / acenteleri ilgilendiren  bir nakşatra. Şifa bulma etkisi veren bu nakşatra, bu yolda sağlık açısından uygun tedavi yöntemlerini uygulama şansı verecek. Haşta, tanrısı Sawitri ile yönetiliyor; gece tanrısı. Dolayısı ile Ay burada biraz daha rahat. Rüyalar önümüzdeki 15 günlük süreçte oldukça aktif olabilir ve mistik konulara ilgi artabilir. Uzay ile ilgili haberlere şaşırabiliriz. Haşta, aradığımız, elde etmek istediğimiz her şeyi elimizin ortasına koyan bir nakşatra; yetenek verir, maharet sağlar. Detaylar içinde kaybolma tehlikesi vardır ancak. Bazen tekrarlayan rutinleri, işleri anlatabiliyor ki; bitirilmesi gereken bir rutini, daha evvel sonlanması gereken bir işi bize hatırlatabilir. Dostlukların güvenli bir tarifidir Haşta; el sıkışmayı, tokalaşmayı, diplomasiyi anlatır. Patronculuk değil de halktan biri olmayı gerektirir. Strese dayanıklı mı derseniz, pek söz veremem, endişeler, kaygılar stres yaratabilir. Ama her ne olursa olsun sorun çözme kapasitesi açısından son derece güvenebileceğimiz bir alandır. Haşta, ufacık bir gülümsemenin, nazik bir selamın, aslında tüm kapıları açabileceğini müjdeler. İş ve günlük yaşamlarımızda uymamız gereken ama bir süredir kulak asmayı bir kenara bıraktığımız kurallar bu süreçte bizlere hatırlatılabilir. Dikkat çekme, öne çıkma, fark edilme isteği bazılarını zorlayacaktır bu etki altında. Bilmek gerekir ki tek çıkış ve çözüm yolu bu etki altında diplomasi, nezaket ve karşılıklı anlayış olacaktır; rekabetçi enerjilere mahal verilmemeli; fark yaratan sadece bu tutumlar olacak görünüyor. Lüks tüketim ürünleri ile ilgili şaşırtıcı haberler duyacağız belki ek vergiler devam eder, örn. otomotiv, mücevher vs. Maddiyat üzerine kurulu ilişkiler afişe olabilir. Bazı dernek / vakıf / klüp ilişkileri bilinmeyenleri ortaya dökebilir. Gizli para ilişkileri, sorgulama aşamasına gelebilir. Eğitim, sağlık sektörü, hastaneler, ilaç endüstrisi, yurtlarla ilgili bazı bilinmeyenler, beklenmedik gelişmeler duyulabilir. Haa bu arada detoks yapmak isteyenler için de süreç müsait.

Ufak adımların büyük sesler getireceği günlerdeyiz. Dinlemenin önemi vurgulanacak. Bunun için önce susmayı becermemiz gerek tabii. Katı hitap tarzı olan yöneticiler puan kaybedebilir. Müzik, sanat, bilim, zeka, eğitim açısından ne kadar önemli fark edilecek. Ağzımızdan çıkana dikkat etmemiz gerekecek; kelimelerin bedelleri olacak. Akademisyenler, pazarlamacılar, moderatörler, talk show’cular, gaflar yapabilir. Yarım bıraktığımız işlere eğilmek isteyeceğiz. Uzun kalıcı olmasını istediğimiz işlerde başlangıçlar yapılabilir. Hızlı değil yavaş ancak kalıcı olan ilgimizi çekecek. Organizasyonlar, faaliyetler sonuç verebilir, artabilir. Eğitim / Öğretim açısından olumlu etkiler olsa da baskı içeren gelişmeler yaşanabilir. Belki yenilik içeren bir uygulamanın bu süreçte iptali gündeme gelebilir. Bu Yeniay’ın gölgesinde manipülasyon var. Her türlü manipülatif söyleme dikkat edelim, bu dürtüye kulak vermeyelim. Sanat camiasında önemli haberler gündeme gelebilir ve futbol açısından uluslararası başarı haberleri duyulabilir. Planlama ve disiplinin önemi vurgulanacak. Doğru olanın başarıyı hak etmesi gibi. Kalite önem kazanacak. Her türlü ilişki modelinde karşı tarafa kulak vermemiz farklı kapılar açılmasına, başarı fırsatlarına yardım edecek. Sorum çözüme sihir tam da burada. Abartıdan, dramatize etmeden uzak durmak gerek. Mide bağırsak, safra, pankreas, böbrek, idrar yolları, karaciğer ile ilgili rahatsızlıklara çözüm bulma fırsatı oluşabilir. Öfke yönetimi şart, aksi halde Yeniay’ın taşıdığı yaratım enerjisini kaçırabiliriz.Niyetlerinizi projelendirmeye çalışın, dile getirin, üzerinde düşünün, fikir üretin. Gücünüzü, iradenizi odaklayın, ama fuzuli işlere değil gerçekten olmasını istediğiniz konuya konsantre olun. Abartıdan uzak, sade ve net olmaya dikkat edin. Sezgilerinizi kullanın, güç birliği oluşturun. Etik ve adil olmaya daha fazla dikkat edin. Nezaketi tatlı sözlerle süsleyin, kibar olun. İbreniz barış ve sevgiye dönük olsun; tabii karşınızdakilerin kişilik haklarına da saygı çerçevesinde.

Teknik Bölüm:

Terazi Yeniayı, Başak takım yıldızı bölgesinde, Zaniah sabit yıldızı ile hizalanmış olarak doğacak; bu yıldız Başak burcunun sembolü olan Bakire’nin sol omuzunda konumlanmış. İyileştirme, düzen, şeref, uygunluk anlamına geldiği gibi direkt olarak barış, diplomasi ve müzakere yetenekleri vermekte. Merkür / Venüs doğasındaki bu yıldız için Eric Morse Merkür’ü para, Venüs’ü de sevgi ile ilişkilendirmiş. Başak burcunun tarih boyunca bakire saflığı ile onurlandırılmasının yanı sıra tam aksi özelliklerdeki Lilith modeli olarak da ün saldığı bilinir. Sanırım bu etki oldukça rafine ve tam bir geyşa havasında. Terazi burcunun 1. dekanı, beklenmedik çıkacak sorunları çözmeye cesaret ettiğinizde bu bakı açısı ile başarı vaadettiği bilinir. Önce silahları indirmek ve yüreği açmaya istekli olmak gerek. Terazi “öteki”‘ni yani kutupsallığı anlatır. 2 tarafın birbirini tamamlaması için önce dengelenmeleri gerekir. Bu demek oluyor ki aşırılık içeren bir konuda şimdi uzlaşma fırsatı da bahşedebilir Terazi Yeniayı. Olumsuz etkilerde Zaniah endişelere, yasal konularda ve ilişkilerde kaybetmeye yol açabilir. Bu arada Yeniay, 5 derece Terazi’de; bu derecenin Kontra – Antiscia’sı 25 derece Başak burcundadır; yani Mars’ın bulunduğu derece.. Dolayısı ile Yeniay Mars karşıtlığına sahipmiş gibi bir havada. Bir çoğumuz için bu etkiler mücadele gerektiren dengeler anlamına gelmekte. Tartışmalı konularda yazılanlar ile ilgili sorunlar yaşanabilir medya alanında. Fikirler zamanın ötesindedir ve diğerlerinin kavrayamayacağı kadar gizem içerebilir. Sezgiler Terazi 1. dekanda yoğun çalışır; bu bölge mistik konuları içerir.

Savaşçılardan ziyade diplomatların, barış elçilerinin dönemi diyebiliriz Yeniay süreci için. Dışsal şartlar bizleri dağıtmış gibi görünsek de, içeride huzur ve sükunet içinde kalabilmek mümkün olabilir. Huzur odaklı bir alan burası, ne de olsa Ay / Venüs etkisinde. Ay bu bölgede denge fırsatı verir. İçgüdüler, dürtüler yoğun ise savunucu bir hal almaya yol açacaktır. İşte bu gölge / karanlık yanların ortaya çıkmasına yol açar; Ay burada yatıştırıcı ve uyumlu olmaya çalışırken belki de tek hatası saflıktan / iyi niyetten cahillik etmek olabilir. Terazi 1. dekanın bilmesi gereken şey, herkesin adil ve iyi olamayacağını kabul etmek olacaktır. İyi niyetli kişileri tarif eden bu bölge hani sabahın 3’ünde arayıp da derdinizi anlatabileceğiniz kişileri tarif eder gibi. Ancak bazen barış / denge / uyum adına fazla ısrarcı olabilen agresif tutumlar verebilir. Terazi tartışmalardan nefret eder ve bu yüzden beyaz yalanlara başvurabilir. Her ne olursa olsun, arkadaşlık ve dostluk için ideal bir zaman dilimi. Yalnız, sadakatsizlik karşısında bir şeytana dönüşebilir ve akrep gibi zehir salabilir. Dengesi bozulursa Eris gibi fitneci, bozguncu, manipülatif hale dönüşebilir.. Saf Bakire ve Lilith arasındaki farkı görmek gerek..

Terazi, hava elementi nedeniyle zihinsel olarak endişe içerebilir. Elde edemedikleri yüzünden depresif hale bürünebilir; yücelme yöneticisinin Satürn olduğunu unutmamakta yarar var. Mutluluk / hüzün arasındaki karşıtlık keskin bir hal alabilir ki Terazi malum kutupluluk demek. O parlayan özellikler bir anda tersine dönüp tatlı ve nazik Venüs’ün, Lucifer oluşuna şahit olabiliriz. Adalet ve uyum adına kollektif çaba sarfedenler bunu sıklıkla başarabilir, ancak kişisel ilişkilerinde sorun yaşayabilirler. Çünkü genellikle kendi ilişkilerindeki detaylarda yatan küçük adaletsizlikleri fark etmezler; onlar geniş arenada bunun savaşını vermeye alışmışlardır.Dolayısı ise dünyayı daha iyi bir yer yapmak adına adalet peşinde koşanlar için umut vaadeden etkiler altındayız. Her ne olursa olsun 5 derece Terazi, Başak takım yıldızı alanında; bu takım yıldız Adalet Tanrıçası Astrea ile ifade edilmekte.. Bu tanrıça insanlığın yozlaştığı ve adaletten uzaklaştığı dönemlerde tanrılar tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilmiş ve gökyüzünde bir takım yıldız haline dönüştürülmüş. Dolayısı ile Astrea kadar saf ve adil olmak adına, yozlaşmış tüm inançlardan kurtulabilmek adına Yeniay olanaklar sunacak. Ancak Terazi burcunun özelliklerinden biri olan dengeyi oluşturmak adına önce dengenin bozulmasını deneyimlemek gerekebilir. Tekrar merkezlenmek adına kendimize dürüst davranmamız ve ihtirasları, yozlaşmış fazlalıkları geride bırakmamız şart görünmekte. Ne kadar sade, naif ve sevgi dolu olabilirsek yaşam da bize bir o kadar adil davranabilir.. Çokluktan tekliğe, birliğe bir yolculuk gibi…

 

Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, OPA Member, ISAR Cap

 

Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs

 

Your Shopping cart

Close