Uncategorized
30 Ağustos 2019, saat 13:36’da, Başak burcunun 6. derecesinde Yeniay doğacak; tekliflerin, projeleri artabileceği yeni bir mevsimin arifesine işaret etmekte. Yeni çabaları başlatmak adına fırsatlar verebilir. Başak verimli, nazik, insancıldır, yardımseverdir. İnanılmaz organizasyonlara imza atılabilir; ayrıntı odaklı tutumlar, zamanlamada profesyonellik, diğerlerine yardım etme arzusu olumlu farklar yaratmak adına gerekli olacak. Yapılandırılmış organizasyonlar, projeler becerilerimizi ortaya dökmemize yardım edecek. Mükemmel bir düzende ya da mümkün olduğunca mükemmele yakın bir hale getirmek adına ideallerimizi ele alabileceğiz. Çalışma / sağlık / hizmet / eğitim alanlarında yeni tohumlarında atmak adına gökyüzü yeşil ışık yakıyor. İşleyen demir ışıldar misali bizleri çalışmaya, didinmeye davet ediyor. Başak yeniayları yapısal büyüme zamanlarıdır; Merkür, Venüs ve Mars’ın yardımı ile kendimizin sanki daha iyi bir sürümüne, versiyonuna güncelleme etkisi içermekte. 5 önemli gezegen hep birlikte aynı burçta; ateşli, dürtüsel, nazik, sevgi dolu ve iletişime açık.. Ancak diğer yandan astrolojik açıdan gezegen toplaşmalarını belirli bir burçta pek sevmeyiz; bu durum o burcun gölge yani olumsuz yönlerini ortaya dökmede çok başarılıdır. Bu durumda beklentiler içinde tutumlar sergilemek, yanlış varsayımlar sonucu eleştiriler, kritizeler, aşırı titizlik, işkoliklik, takıntılar, mükemmelliyetçilik ve detaycılık artar. Ancak aile, anne, sağlıkla ve eğitimle ilgili konularda daha duyarlı olmamız söz konusu; Ceres karesi ile sevdiklerimize daha korumacı davranabiliriz ki burada sınırlar önem kazanabilir. Yaşam, çalışma ortamları, çalışma stilleri değişebilir. Daha gayretli daha istekli olmanın yanı sıra, iş arkadaşlarımız, yardımcılarımız, evcil hayvanlarımızla ilgili daha dikkatli olmamız gerekecek. Daha ciddi daha disiplinli ama daha alıngan ve hassas / kırılgan hale dönüşebiliriz. Arzumuz denge ve eşitlik olacak, barış isteyeceğiz ya da barış için kendimizi savaşmaya hazır göreceğiz. Yeniay, Venüs günü Güneş saati gerçekleşecek; günün 7. saat diliminde. Her türlü ilişki modeli önümüzdeki 15 gün mercek altında olacaktır; hangi ilişki özveriye değer hangisi değmez muhasebesi yapılabilir. Bir nevi hesapçı hale dönüşmek mümkün, dikkat. İlişkilere objektif yaklaşmak şart olacak ancak bunu sağlayacak Hava elementi haritada eksik. İşte bu durum ukala çıkışlara zemin hazırlayabilir; denge sağlayayım derken dengeleri de un ufak edebiliriz. 
 
Yeniay haritasında Juno derecesi, 27 derece Koç burcuna yansımakta; Vertex sabit yıldızı kötüleri koruyan ve zorluklardan kurtulan mahkumu temsil eder. Bu yıldız yurt dışına taşınma, evlenme, sanattan gelir elde etme ve aşk hikayeleri ile gündeme gelir hizalandığı gezegen Juno olunca; ilişkiler mercek altına alınır ve adalet sistemi sorgulanabilir. Juno adil ilişkiler, eşitlikle ilgilidir. Bir çok ailede bu alanlarda değişimler yaşanabilir belki ülkemizde de suçsuz birinin serbest bırakılmasına yardım eder. Pluto ise antiscian ilişkide 9 derece Yay ile dikkat çekici; Antares yıldızı Pluto sayesinde bir süredir aktif. Savaş rüzgarları estiren bir etki. Malum Pluto acımasızlıklarla ilgili ve kıskançlıkla intikam duygusunu besleyebilir. Öngörülemez kazalara, vahşete yol açabilir ki uzun bir süredir bu bölge hareketli, zira Pluto ağır ilerliyor. Kadın cinayetleri, vurulmalar, kurşun kazaları, Güneydoğu’da ya da Doğu’da intihar saldırıları, ölümler, doğal afetler hep gündemde.Bu kez Yeniay Pluto derecesini 135lik bir açı ile harekete geçiriyor hatta tam olarak Yeniay günü. Pluto ayrıca şu anda Yeniay ile açıda ve 10 Ocak 2020 Ay Tutulması derecesinin tam üzerinde. Bir çoğumuz bugünkü uğraşlarımızın, ektiğimiz tohumların sonuçlarını o tarihlerde elle tutulur olarak görebileceğiz. Ayrıca Suriye konusunda sıcak gelişmeler, harekat kararı 135lik açının doğasına uygun bir şekilde sona ulaşmak adına start alabilir; PKK’ı sonlandırmak adına atağa geçmek 135lik açıya pek uygun. Ocak 2020 Ay Tutulması da bu konuda belirleyici rol alabilir. Jüpiter’in Antiscia derecesine dikkat edince 14 derece Oğlak burcuna gidiyoruz ki Satürn tam da bu derecede; her ne kadar Yeniay derecesine Satürn açı yapmıyor zannetsek de Jüpiter, Satürn derecesine aynalık yapıyor. Bu derecede ise Manubrium sabit yıldızı var; askeri stratejiler, karaborsa, yangınlar, ateşten gelebilecek tehlikeler, şiddete maruz kalma, acımasızlık ve öfke ile ilgili. Haritanın tepe noktasında TSİ’ e göre tabii 15 derece Başak burcu bulunmakta; bu derece Merkür’ün yüceldiği tek derecedir. Akılcı, analizci ve iletişime açık olmak, öğrenmeye çalışmak önem arz edecek. Çalış, çabala, detaylara dikkat et ki mükemmel fırsatlara ulaş diyen Başak Yeniayı, gölgelerinde bu sertlikleri de barındırıyor, bilmem anlatabildim mi? 
 
Biraz Vedik açısından incelemek gerekirse; Yeniay Ketu yönetimindeki Magha nakşatrasının 3. padasında gerçekleşecek, burayı de Merkür idare ediyor. Yöneticileri, idarecileri,  devlet büyüklerini, devletle bağlantılı üst düzey çalışanları, bürokratları, hakimleri, aktörleri, aktristleri ve arkeologları temsil edebiliyor. Kalp sorunlarına, mide / ülser / gastrit problemlerine, cilt sorunlarına (örn. zona) ki özellikle ağız bölgesindeki sorunlara, iç organlarla bağlantılı ağır hastalıklara işaret edebiliyor. Renk körlüğüne, gece körlüğüne yol açabiliyor. Başarı ve iş odaklı bir bölge burası; sembolü taht. Yöneticilerin yönetme arzusu keskinleşebilir. En parlak sabit yıldızın burada olması sebebiyle Magha parlamak ister; gökyüzünde de minör aslan tk yıldızına çok yakın bu bölge. Geçmişten gelen karmik borçları ödemek durumunda kalabiliriz; bu şekilde bir arınma, temizlenme ve ışıldama süreci oluşabilir. Bir nevi emeklerin meyvelerinin toplanması ile ilgili. Kendimizi tanımış olmak da bu durumda egosal hatalara düşmemeye yardım edebilir. Yönetken bir enerji barındırır; ancak gölgesinde kötü, şiddete meyilli, yakıp yıkan birine dönüşebilir. Küstahlık sınırları rahatlıkla aşılabilir zira yönetecek, manipüle edecek adam aramak söz konusu olabilir. Dostluklar önem kazanır ve statü farklarına fazlaca titizlik gösterilebilir. Kuvvetli olan kollanır ve onların başarısı ise gurur duyabilir. Bu durum çocuklarla ilişkilerde sorun yaratabilir; kolay beğenmeme söz konusu olabilir. Bir nevi taht savaşları gibi agresiflik yapabilir, ancak arzusu bağımsızlıktır; saray oyunlarına açık bir alan diyebiliriz. Pada bölgesi ise öğrenmeye açık bir etki veriyor; takım / grup çalışmalarında başarı vaadeder. İletişim ve haberleşme bu etkiler altında artar. İstanbul’a göre çıkartılan haritanın Lagna derecesi Anuradha bölgesinde; kontrolcü ve baskıcı şartları anlatıyor ve yardımlaşma ile ilgili. Çok çalışma ve kendini adama ile ilgili. Köksüz bir yere ait olmayanlarla, yabancı toprakları kendi vatanı gibi görenlerle ilgili olabiliyor ki bu bana mültecileri de hatırlattı. Örgütleri, grupları bir araya getirme ile ilgili Anuradha. Yeniayın ve Mars’ın bu dereceye karesi biraz düşüncürücü ve sert etkiler barındırıyor olabilir. Stratejik hareketlerle atılımlarla da çok bağlantılı ki; komşu ülkelerle olan ilişkilerde bu gündeme gelebilir. İşin ilginci Cumhurbaşkanının Ay / Mars kavuşumu da bu nakşatrada; izleyelim ve görelim diyebiliriz. Bir nevi başkaldırı gibi devrimci nitelikler taşıyor nakşatra; hesapçı, mantık ağırlıklı kararlar verdirtebilir. Yurt dışı ile bağlantılı işlere de olanak tanır, yabancı dil öğrenmek adına uygun bir alandır. Her şeyi iş gibi algılamayı da mümkün kılar.

Başak burcu 1 dekanı ile bilgi vermek gerek bu Yeniay öncesi. Bu bölge Merkür yönetimindedir ve Merkür Yeniay’dan 1 gün önce en rahat ettiği Başak burcuna da geçiş yapıyor. Bölgenin efendisinin eli son derece kuvvetli diyebiliriz. 1. dekan acı çektikten, kalp kırıklıkları yaşadıktan sonra kendine bakmaya istekli olanlarla ilgili. Bu bölge çok eğlenceli ya da kolay tecrübeler içermez. Ancak trajedi anlamına da gelmesin. Kendine özgü, ironik, kuru bir mizah anlayışı barındırır. Trajik durumları esprili bir hale dönüştürmeyi sever. Bu dekan bazen saldırgan, kötü ve huysuz olabilir. O yüzden kişilerin hayat görüşlerine sıkı sıkıya bağlılığı, odaklanmaları şarttır; sonuna kadar hedef odaklı olmak gerekir ki burada vedik bölümü ile önemli bir paralellik olduğunu, yönetsel becerileri görebiliyoruz. Bir nevi Satürn / Neptün doğası gibi algılayabiliriz 1. dekanı. Detaylara, işlerin ayrıntılarına çok dikkat edilmelidir, stratejik hamleler arifesinde. eğitim bu bölgede önem kazanır; burslarla, geri ödemelerle bağlantılı. Güvenli bir gelecek oluşturma çabası gerekir. Eğlenceyi, ev düzenini yani sorumlulukları dengelemek önemlidir. Aksi halde kolayca işkolik hale dönüşülebilir. 
 
Draco yani Ejderha, Hesperides’in bahçesindeki altın elmaları koruyan ejderha; sanatsal ve duygusal am bir o kadar da kasvetli olabilir. Görevli de olsa nüfuz sahibi, analitik bir zihin ile bol seyahat ve pek çok arkadaş bahşeder. Ama soygunlarla, kazalarla, zehirlenmelerle de tehlike yaşatabilir. Büyük Ayı tk yıldızı bölgesinde Draco; dolayısı ile pasif agresif tutumlar içerebilir. Hayvanlarla, köpeklerle, güvenlik konuları ile yakından ilgili. Bu alanda 7 derece Başak burcunda Thuban sabit yıldızı dikkat çekici; anlamı Cennetin Adaleti. Yangınlarla, itfaiye teşkilatı ile (belki THK yangın söndürme uçakları), madenciler, altın / gümüş, hazineciler, Hazine Bakanlığı, bankacılar, finans ve borsa ile ilişkili; suçları da ifade edebiliyor. Thuban derecesi maden arayıcılarında, altın / gümüş madenleri ya da hırslı finans uzmanları haritalarında etkili. Maliye bakanlarında, vergi dairesi müdürlerinde Güneş / Ay / Merkür ilişkisi görülebiliyor. Finans adına sezgisellik katar. Ortaçağ’da Thuban, Fomalhaut’tan sonraki en önemli simya yıldızı olarak kabul görmüş; simyasal çalışmalar için Ay kavuşumları tercih edilmiş. Thuban gümüşü simgeler; gümüş kullanılan işlerle ilgilidir ve verimlidir. Diğer yandan bu tüm bu konulardaki suçlarla ve sonucunda hapsolma ile ilgili etkiler de barındırabilir. Bu Yeniay, Thuban‘a yakınlığı sebebiyle, hasatın da kötü geçebileceğini vurgulayabilir. Tarım konusunda önemli bir sürece giriyoruz. Altın madenleri ile ilgili de önemli sosyal hareketlerin artarak devam etmesi söz konusu olacaktır.
 
Başak sessiz, sakin görünür ama çok çaba sarfettiği bir konuda aksilik yaşarsa büyük öfke ve intikam duygusu oluşabilir; bu bana Başak burcunun Antiscia’sı Koç özelliklerini hatırlattı. Thuban hazineleri, yetenekleri, becerileri korur ama reddedilme ya da onaylanmama korkusu ile de hareketsiz kalabilir. İstifleme, biriktirme dürtüsüne sahip ise yalnız kalabilir. O vakit, Thuban kıskançlıkla korunan bir hazinenin, insanların yozlaşması ile mahvolmasına yol açabilir. Ne dedik; Thuban hazine gibi içgüdüsel bilişi de temsil eder; zira sezgisel özelliklere sahip. Ağır çalışanlar, işçiler, büyük bir ego peşinde olmayanlar, hizmet odaklı kişiler işlerini eksik yapanlar için kariyerde yükselme sağlayabilir. Alçak gönüllülük burada bir hazineye zemin hazırlayabilir. Thuban ve 1. dekan Başak,  zayıf olanı destekler ve bu konuda da sabır gösterebilir. Yüksek standartları olabilir hatta sevdiklerine abartılı davranabilirler. Eleştiri konusunda yapıcı olmak, sevgi ve minnet ile birleştirilmeli. Hassaslıkta aşırıya kaçılmamalı. İlişkilerde eşitlik şarttır bu alanda. Başarısızlık karşısında kendini cezalandırma eğilimi gösterebilir ama bu olumsuzluktan yakınları sayesinde kurtulabilir. Bağlılıklar yüksek olsa da, aile dışındaki kişilere, yabancılara hizmet eğilimi artabilir. Kendi ailelerine çok düşkün olmayabilir hatta hoşgörüsüz davranabilir. O yüzden bu bölge daha çok yalnızlığı seven kişilerin haritalarında başarı vaadeder. Ancak Yeniay haritasında bu kez omuz omuza vermek, el birliği yapmak etkileri yoğun, unutmayalım. Diğer yandan Büyük Ayı tk yıldızında ayının arka ayaklarında bulunan Alula Borealis de Yeniay bölgesine çok yakın; fazla kayıt yok bu yıldızla ilgili ancak bir nebula ve göz problemleri vizyon darlığı yaratabilir. Yakın olduğu Berenice bölgesi “zafer getiren” anlamında. Tehlikeyi atlatma becerisi veriyor; zaten Başak 1. dekan tehlikeyi diğerlerinden önce algılar ve bu yetenek ona avantaj sağlar. Yeniay haritasının Tepe Noktasında yer alan Venüs, Zosma sabit yıldızı ile hizalanmış; çocuklarla ilişkide, eğitim konularında aksiliklere, yoksunluklara yol açabilir. Aşırı sorgulayan ve eleştiren özelliklerin depresyon nedeni olmasına yol açabilir; kurban durumuna suistimal edilmeye yol açabilir. Moralsizliğe yol açabileceğinden enerjimizi düşürmemek ve yaşamdan keyif almaya, sevgimizi paylaşma özen göstermek burada sanki bir reçete görevini görebilir. Saflıktan düşülebilecek hatalar, yaratıcılıkla ve aktif meraklı bir zihin sayesinde çözülebilir; öğrenmeye ve paylaşmaya önem vermek gerek. Ceres karesi ile bizlere eski keyifleri, zevkleri, tatmini vermeyen yaşam bölgelerimizde değişen şartlara ayak uydurma gerekliliğini ve bu sayede mağdur olmamayı da ifade ediyor. Asc’de ise Bungula yani Toliman zor öğrenme süreçlerini tarif eder; skandallar ve kadınlarla ilgili problemleri / haksızlıkları anlatır. Felsefi ve hukuksal konuları öne çıkardığı gibi ilişkilerde problematik etkiler verebilir. Bungula acımasız bir öğretmen gibidir; İstanbul açısından zorlayıcı etkileri ifade edebilir ki ufak tefek yüreğimizi ağzımıza getirecek sallantılar deneyimleyebiliriz bu etkiler altında..

Bir ayın içinde oluşan 2 Yeniay’ın 2.sine Siyah / Kara Ay denir; eğer Dolunay olsa idi, 2.si Mavi Ay olarak anılırdı. Motivasyon verici etkileri kendimizi tükendi zannettiğimiz yerde enerji ile dolmamıza yardım edebilir. Etik değerlerimiz, geleneksel bakış açımız önem taşıyabilir. Tarım mercek altına alınabilir; bereket ve verimlilik, üretim hayatlarımızda önem kazanacaktır. Başak burcunun merhameti, adalet, vicdan arayacak. Piyasalarda hareketlenmeler, döviz ve borsa iniş çıkışları bizleri şaşırtabilir. Maddi alanda finansal çözülmeler endişe yaratabilir. Komşu ülkelerle ilgili harekatlar, atak startejileri sanki satranç oyununda gibi liderlerin üstünlük arayışlarına sahne olabilir; Mars Başak sanki şah demek isteyecek gibi. Bir kaç kez bahsettim Başak Koç burcuna yansır hatta Yeniaylar güçlü Koç enerjisi taşırlar; bir de üzerine Mars kavuşumlu bir Yeniay etkisindeyiz. Mülteciler, belediyeler, sınır komşuları, kara / deniz / hava yolları, nakliye trafik, çevre düzenlemeleri önem arzedebilir. Milli duygularımız fora hale gelebilir. Ülke gündemine, sosyal medyaya kilitlenebiliriz; haberler havada uçuşabilir. Toprak grubunun aşırı yoğunluğu kaygı bozuklukları oluşturabilir. İlişkiler açısından eleştiriye açık olmak önem arzedebilir ki halbuki didiklemeye, sorgulamaya, yargılamaya eğilimli olacağız. İş arayanlar, ya da değiştirmek isteyenler için uygun etkiler verecek gökyüzü görünümleri altındayız.
 
Tutkulu arzular, bizleri iletişime zorlayabilir, kendimizi ifade etmeyi kolaylaştırabilir. Evet gölge yanları var ancak uzun zamandır olumlu etkiler verecek tek Yeniay gibi. Romantizm, aşk, evlilik açısından bir çoğumuzun işine yarayabilir. Heyecan ve değişim gezegeni Uranüs desteği var. Mars saldırgan, mücadeleci, yıkıcı malefik bir gezegen olarak bilinir; Venüs’ün sevgi dolu doğası ve Merkür’ün iletişim gücü ile heyecan ve değişim yüklü Uranüs enerjisi bu etkileri umarım yumuşatır. Yeniay inisiyatif almamızı isteyecek; aksi halde yıkıcı olabilir, diğerlerini incitmeye yol açabilir. Venüs bu yüksek enerjiyi yaratıcılığa dönüştürmeye müsait. Merkür, eylemden önce düşünme şansı verecek; planlanmış stratejiler işe yarayabilir. Örneğin spora başlamak yabancı dil öğrenmek, yeni bir projeyi ele almak, sanatsal bir hobi edinmek, ticari bir başlangıç yapmak, bir internet sayfası açmak, bir yazılı esere başlamak vs adına planlar uygulamaya geçebilir. Merkür entellektüel yaratıcılık, zeka etkisi ile müzakere yeteneği verecek. Vaşarı da inatçılık, inisiyatif alma hedefe yönelik bir enerji girişimleri destekleyebilir. Olumlu değişimler, heyecan verici fırsatlar aklımızı başımızdan almasın. Artan özgüven, özgürlük dürtüsü kişisel yaratıcılığı daha afilli bir hale sokabilir; şimdiye kadar göstermediğimiz kişisel becerilerimizi gözler önüne serebiliriz. Uranüs, kendimizi rahat hissettiğimiz, alışık olduğumuz sınırların dışına çekmeye bizleri çağıracak. Farklı / olağanüstü farklı kişilerle sosyal çevre genişleyebilir. Güvenilir sezgiler, artan içgörü, ilham yolu ile kişisel farkındalığı şimşek hızı ile yükseltebilir. Yaratıcı, mucit yanımız devreye girebilir. Maceraperestlik, merak artışı yükselebilir. Cesur bir enerji patlaması gibi. Kısıtlayan şartlardan, sıkıcı rutinlerden kurtulma isteği risk almamıza yardım edebilir. Değişiklik yapma, taşınma, yeni projeler başlatma adına bu etkileri sakın es geçmeyin. Aşk yaşamında cinsel dürtüler artabilir ve Merkür en tutkulu duygularımızı, isteklerimizi anlammıza ve paylaşmamıza yardım edebilir. Rutin giden ilişkilerde bile heyecan artışı, farklı aktiviteler organize edilebilir, canlanma yaşatabilir. Gerçek dünyada kendimizi güvenle öne çıkarabilmek, yeni başlangıçlar, neyi seviyor, neyi gerçekten istiyoruz, rahatça ifade edebilmemize yardım edecek. Benim tavsiyem, sezgilerinize mutlaka kulak verin ve güvenli bölgenizin dışına çıkmak adına inisiyatif kullanın; gerçekten ne istediğinize karar verin ve bu yolda harekete geçin, yönünde olacaktır sizlere. Gerçekten emek verdiğiniz alanlarda değişime direnmeden, zafere ulaşmaya ramak kalmış gibi algılayın bu Yeniay sürecini. Çalış senin de olur, mantığının tam da iş gördüğüne hep beraber tanık olacağız bu dönemde..
 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
 

Your Shopping cart

Close
Call Now Button