Uncategorized

25 Ocak gününün ilk saatlerinde 00:41’de Kova burcunun 4. derecesinde Yeniay doğacak. Yeniay zahmetler içinde bir elması bulmaya yol açabilir ki bunun yanında sabrın taşması ile meydan okumaya, isyan etmeye çok müsait. Uranüs karesi bilinenin ötesinde kalanları keşfetmek için sınırlarını zorlama enerjisini yükseltecektir. Yenilikler, ve denenmemişliklere heves artacağı gibi, bağımsızlığa ve diğerlerinin ihmal ettiklerini keşfetmeye ihtiyaç duyulabilir. Ay ve Güneş’in kavuşacağı derece bir nevi deli profesörleri ve vizyonerleri temsil eden bir alanda. Korkusuz olmak gerekecektir. Hayal edebileceğimizden daha da tesadüfi olaylara hazır olmalıyız. Kova sosyal, yaratıcı, yetenekli ve orijinal düşüncenin burcu. Bu da bazen bildiğimizi zannettiğimiz şeylerden kopma anlamına gelebilir. Gecikmeler, iptaller, programların aksaması beklenmeli. Kova Yeniayı nasıl tepki verdiğimiz ile yakından ilgili; yani değişen şartlara, bir anda ortaya çıkabilecek öngörülemez şartlara ayak uydurmada da yeterince soğuk kanlı mıyız, bu süreçte test edilebilir. Kova’nın keşfetme enerjisi yüksektir.. Keşifler, maceralar peşine düşebilir Kova. Hele ki Uranüs karesi ile birlikte ne olacağını ne gelişebileceğini asla tahmin edemeyebilirsiniz. Seyahatler, halk hareketleri, teknoloji, bilim ve yaratıcı yaşam enerjisi ile yakından ilgili. Bu sürece dair bir planınız olsa dahi, Uranüs gelip her şeyi alt üst edebilir ve değiştirebilir. Sanki çok mutlu hızlı gelişmeler değil de bir nevi istenmeyen sürprizler gibi çalışabilir. Yeniay’ın gökyüzünde işaret ettiği bölge fikir üretmek ve bilgelik kazanmanın doyumsuz iştahını ifade ediyor. Güneş Kova burcunda zayıftır; bazı şeylere kendini yabancı hisseder. Bu yüzden de tuhaf tutumlar içine girebilir. Ama bu tuhaflık ya da alışılmışın dışındaki yenilikçi tutumlar sanki başarılı olma yönünde şansı arttırabilir. Gölge yanında tabii ki cesur, tuhaf ve küstah yaklaşımlar da sayılmalı. 

Vedik açısından incelediğimizde Shravana bölgesinde gerçekleşecek Yeniay konuşmadan önce dinlemeye çağırıyor bizleri. Evet uzun vadeli hedefler konusunda hızlı gelişmeler bizleri şaşırtabilir ancak Uranüs bu ya, bir anda piyangonun bize vurmasına da yol açabilir. Uranüs’ün sağdan mı soldan mı geleceği pek belli olmaz. İstanbul’a göre çıkartılan haritada Yeniay 4. evde olduğundan bir şekilde söylemlerin tansiyonu yükseltebileceğinden de bahsedebiliriz. Bazı ifadeler üzerimizde manipülatif bir etki yaratabilir ki bu baskıya ses çıkarmamak zorlaşabilir. Sağlık açısından kulak enfeksiyonları, çocuklar arasında salgın hastalıklar, egzama ve romatizma şikayetleri artabilir; özellikle kalabalık yerlerde bulunmamakta yarar var. Shravana biraz mutsuz ve huzursuz bir yapı oluşturur ancak Satürn’ün güçlü olması ile bu gerekli gücü de bizlere sağlayabilir. Metanet, sabır ve dürtüsellikten uzak tavırlar bu dönemde bir çok kişinin yaşamında önemli yapısal değişimlerin başlangıcı olarak gelişmeler yaşatabilir ki bu yukarıda bahsettim zahmetler içinde elmasa ulaşmak gibi ifade bulabilir. Olaylara asla tek açıdan bakmamak, inatçılık yapmamak, öncelikle kendimizi kasmamak tavsiye edilir. Bazı şeyleri görmekte geç kaldığımızı düşünebilir ve hızlı bir uyanış sağlayabiliriz. Kitleler üzerinde etkili bir bölge Shravana ki 1. pada Merkür etkisinde; iletişim ve haberleşme önem kazanacaktır. İşçi kesimi, halk hareketleri olarak tarif edilebilir. Etik olmak ve dedikodulardan uzak durmak tavsiye edilir. Kalıpların, kuralların dışına çıkma isteği yükseleceğinden etik ve adil olmanın önemi vurgulanabilir. Söylemlerimize ifadelerimize dikkat etmekte yarar var zira bazıları dönüp tekrar önümüze düşebilir. Bir şeyi yarım bırakmak adına uygun bir zaman değil. Shravana ayrıca müzik, dil, bilim, eğitim ve zeka gerektiren alanlarda çok etkilidir. O yüzden de öne çıkmış bir çok hatip, talk show, eğitimcileri öne çıkarabilir. Gereksiz konuşmalardan uzak durulması gereken bir zaman dilimi; aksine işimize odaklanmalı ve ani gelişen durumlara karşı akılcı çözümler ve tutumlar sergilemeyi öğrenmeliyiz. Shravana dinlemeyi becer der. Güçlü bir kapasite verecek Yeniay, öncelikle bu kapasitenin kullanılabilmesi için akılcı ve yenilikçi tutumlar talep edecek görünüyor. 

Kova burcunda hem de modern yönetici ile kare açıda bir Yeniay ve etkili olacak 1 aylık süreçte beklenmedik, öngörülemez değişimler hatta çılgınlıklar deneyimlenebilir. Çılgınlık derken, bizlerin daha önce tanık olmadığımız yenilik içeren ama alışılmadık tuhaflıklar diyebiliriz. 4. ev sınırları içinde gerçekleşecek Ay ve Güneş kavuşumu belirsiz durumların, güvensizliklere ve duygusal güven ihtiyacına dolayısı ile endişelere mahal verebileceği yönde. Odaklanmış bir zihin, istikrarlı duygular yani olaylar karşısında kontrolü kaybetmeme, önemli başarılara ve galip gelmeye yardım edecektir. Değişen koşullara kararlı tepkilerle cevap vermeye çok dikkat edilmeli. Uranüs kareleri hele ki 4. evden, bazı duygusal sorunları zihinsel dengesizlikleri de uyandırabilir; altında endişeler ve güvensizlik duygusu barındırmakta zira. Aslında gerçekçi olmak gerekirse, barış ve uyum adına pek olumlu bir süreç diyemeyiz. Sabit burç olan Kova, klasik olarak Satürn ile yönetilir ki Satürn, Pluto ile kavuşumda ve başka bir görünüme sahip değil. Pluto nesil gezegeni olduğundan toplumları, kalabalıkları bir şekilde birbirine bağlayacaktır; bazı ağır sorumluluklar, kısıtlamalar ya da içsel korkuları harekete geçirebilir. Bu etkiler duyguları çalkantılı hale getirecek cinsten, hele ki Güneş etkisi ile aynı zamanda kendi kimliğinize bile yabancılaştırabilir; hızlı gelişimler bunlar. Belki bir ay, ya da hafta hatta bazen bir gün bile değildir Uranüs söz konusu olduğunda. Sadece sanki bir anahtarı kilidin içinde çevirmek kadar bir süre gibi. Tasaaruf adına çaba gerektirecek. Bazen iyi olanın fark edilmemesi ya da uğraşmaktan vazgeçmek, boşa harcanmış bir enerji, bir lütuf  gündeme gelebilir. Belki de yıldırım, şimşek çaktırmayı artık öğrenmemizin zamanı gelmiştir. 
 
Venüs ve Jüpiter uyumlu açısı hele ki Venüs ve Neptün kavuşumu ışıl ışıl görünüyor; ama sanki cennette sorun var der gibi, Mars karesi ile çatışmalar içine düşebilir. Sanki bitmemiş bazı konuların alt katmanlarına ışık tutacak cinsten bir süreç. Sanki zemindekini hallettin mi ki, yukarıya kat çıkıyorsun dercesine, bizi bir anda şoka sokacak ve ayyy bina yıkılıyor mu gibisinden korkulara sevkedecek cinsten. Yeniay zamanları başlangıçlardır, ileriye bakmak, yeni tohumlar ekmek, taze fikirler ve düşünceleri birleştirmek adına heves arttırır. Mars ve Merkür uyumlu açısı zaten bu motivasyonu besleyecektir. Genel olarak Oğlak burcundaki stelyum dünyevi konularla ilgili olduğundan tasfiye, dönüştürme, yeniden yapılandırma gerekliliğini ve devamının gerekliliğine vurgu yapmakta. 
 
Mart ayı sonunda Satürn kısa süreliğine Kova burcuna geçiş yapacak ve hatta 31 Mart civarı 0 derece Kova’da Mars ile kavuşum içinde olacak; bir şekilde ortalama 3 yıllık yeni bir dönemin de başlangıcı. Uranüs de hala boğa burcunun ilk derecelerinde olacağından aynı bu Yeniay benzeri bir görünüm etkisi altında olacağız. Demek istediğim Kova Yeniayı sanki gelecek bir sürecin habercisi niteliğinde, o yüzden olumlu kullanmak çok önem taşımakta. Haritalarımızda Kova burcunun bulunduğu bölge, o bölgenin potansiyelleri önem kazanacak. Kova, dijital alanlarda, sosyal aktivizmde, sosyal gruplarla, genel olarak toplumla bağ kurmada yardımcı olur. Boğa burcundaki Uranüs ise kazanma, ekonomi, tasarruf ve tabii harcama şeklimizi değiştirmekte. Demek ki şimdiki süreçten itibaren bizleri hangi deneyimlerimiz ve değişimler gelecek açısından bir ilerleme olarak destekleyecek, odaklanmak çok işimize yarayabilir. Hava elementinde olan Yeniay ile kavuşumda olan Merkür oldukça güçlü bir konumda, dolayısı ile Kova burcunun hem modern yöneticisi Uranüs hem de klasik yöneticisi Satürn özelliklerini barındırmakta. Demek ki dünyevi alanda fikirlere ve pratik avantajlı yenilikçi düşünce tarzına çok açık bir halde; fikir tartışmalara, alışverişleri, gruplarla / derneklerle / birliklerle iletişim açısından son derece olumlu özelliklerini görünür yapabilir ki Mars zaten bu aktivasyonu haritada sağlıyor. 

 
Teknik Bölüm;
Kova burcunun 4. derecesi gökyüzünde Oğlak takım yıldızı sınırlarında. Derecenin kavuşum yaptığı Giedi Prima ve Dabih sabit yıldızları ise gökyüzündeki keçinin kafa bölümünde, sağ boynuzda. Giedi Prima aslında Giedi Secunda ile birliktedir. Genel olarak kova burcunun ilk dekanındaki yıldızlar bu baş bölgesinde yer alır. Bu boynuzlar genel olarak gençlik zamanlarında tüm arzuların tatmin olmasının istenmesine yol açar, yaşlılıkta ise ertelenmiş keyiflerin değerini öğretir. Bu demek oluyor ki bazen önceden yapılmış fedakarlıklar özveriler bir şekilde zamanı geldiğinde ödüllendirilir. Ay bu bölgede sanki göbek bağımızı kesmek gibi bir etki verdiğinden huzursuz kabul edilir. Hatta, sanki kutsal toprakları aramak gibi dünyevi gerçeklikten uzak idealist bir yapı sergileyebilir. Yabancılaşma hissi yoğunlaşır ki bir şekilde kendi kendine yeterlilik arzusu içindedir. Kendine bakma, kendinden sorumlu olma duygusu ise bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Sanki dar bir boğazdan geçer gibi, zor bir hayat geçişi denebilir. Aile sıcaklığından bile uzaklaşma isteği görülür. Acımasız eylemlerin kötüye kullanılması söz konusu olabilir zira bu bölge Satürn sebebiyle sertlik içeriyor. Keskin hatlı olaylarla karşılaşabiliriz.. İç şeytanlarımızın üstesinden gelmeyi becermemiz gerekebilir. Meydan okumalara açık bir sürecin başlangıcı. 
 
Giedi Prima 3 derece Kova burcunda ve tuhaf, beklenmedik olaylara, kayıplara, kazançlara bazen de büyük bir şansa işaret ediyor.  Giedi Prima fayda ve fedakarlık içerebilir zira gökyüzündeki keçi balık kuyruğuna sahip. Hayatlarımızda huzursuz bir kalite ve sıkça yönünü kaybeden bir zihin gibi de yorumlanabilir bu balık özelliği. Kölelik, bağımlılık duygusu ile birlikte suçluluk hisleri de yükselebilir. Giedi Secunda ise özveri ve dindarlıkla ilişkili. Dabih ise 4 derece Kova burcunda; zenginlik, etkili pozisyon, karşı cinsle problemler, eleştiriler, kınama hatta sansür ile ilişkilendirilmiş. Dabih bazen krizler yaratıyor, herkesin istediğinden, beklediğinden daha büyük krizlere işaret edebiliyor. Ama sabır, güven, inanç meseleleri halletme yönünde yardımcı olabilir. Robson, Ay ve Dabih hizalanmalarında rezervler, şüpheler, güvensizlik, arkadaş kaybı, sinirli / agresif hırslar ve aynı zamanda servet, iş dünyasında başarı ve güven, otoriteden sorumlu bir kamu pozisyonu olarak bahsetmiş. İstanbul’a göre çıkartılan haritada bu derecelerin 4. evde duruşu hatta Asc derecesinde Spica etkisi ile büyük sansayonel bir olayın, belki bir başkaldırının belki bir sansürün bizleri şaşırtmasını ifade edebilir. Belki de üst kamu yöneticileri belki Büyükşehir Belediyesi bu konuda rol alabilir. Göç ya da ülke değiştirmek isteyenler bu süreçte vurgulanabilir. Tabii bireysel haritalarda aile, yuva, gayrimenkul konuları gündem yaratabilir. Teknolojik alanda bir takım yeni düzenlemeler endişe ve güvensizlik oluşturabilir. Dabih duygusal problemler yaratabiliyor zira karasızlıklar yaratır ki bu durum zihinsel problemleri yükseltir. Sinir sistemini sıradışı etkileyen bir enerji yaratabilir. Dengesizlik bazılarımız üzerinde içe çekilme, izolasyon isteği yaratabilir. Dabih Venüs / Satürn karakterinde olduğundan ve bu yıldızların keçinin baş bölgesinde yerleşmeleri ki balık kuyruğu ile birlikte, bir takım melankolik ruh hallerine hazır olmamız gerektiğinin işareti verilmekte. 
 
Diğer andan Yeniay derecesine Apollon karesi, halk hareketleri ile ilgili olabilir. Ani yaygınlaşan deneyimler, sınırları aşma isteği ve bu esnada gerginlikler, tansiyonun artması, yeni bilimsel çalışmalar açısından bizlere işaretler vermekte. Apollon genişleme ve büyüme isteği yaratır, ancak bir anda yerle bir olan perspektifler açısından ses getirici gündemler oluşturabilir. Apollon Yeniay etkilerine “pek çok” sıfatını rahatlıkla ekleyebilir. Ticari alanda, bilimde etkili olabilir. 

Yaşam artık çok farklı görünüyor olabilir, bir etrafınıza göz gezdirin. Son haftaların yoğunluğu devam ederken ufak bir mola, bir kesinti yaşanabilir. Belki de farklı yoğunluklar dramalar yaşanabilir. Ay bizleri sanki sıfır noktasından uzaklaştırmaya çalışacak gibi. Belki de 7 gün 24 saat kafanızı yoran bir şeyin bir anda rota değiştirmesi gibi. Kova burcu sabit ve Hava özelliklerinde; demek ki süreç entellektüellik ve haberleşme üzerine. Dolayısı soluklanmak, bazen tarafsızlık ve biraz mesafe işe yarayabilir. sadece Kişisel rahatlama değil aynı zamanda hayatlarımızı, bireyselliğimizi, bağlantılarımızı ve dostlarımızı, son olayları değerlendirmek adına yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Belki hiç düşünmeyi beceremediğimiz bir yönden olayları ele almak sağlanabilir. Bölünmelere ve değişimler bağımlı olduğumuz yolları görmeye, olguları bırakıp kişisel sorumluluk ve bireysel gücü ortaya çıkarmaya bizleri zorlayabilir. Bazen kişinin bu değişimlerden sonra dönüp bakması bile çok şaşkınlık yaratabilir; sanki acımasız bir manzara gibi. Bu Yeniay gözümüzden kaçan şeyleri görmemize yardım edecek. Uranüs’ün öngörülemeyen değişimin bir ajanı, alternatif bakış açılarının savunucusu olarak deneyimleyeceğiz. Çatışmalar, şoklar, sürprizler yaşanabilir. Son zamanlarda yaşananlardan uzaklaşırken bizleri farklı ve beklenmedik dramalara sürükleyebilir. Şok geçirseniz de Uranüs yine de takdir edilmeli. Fırtınalı bir gökyüzünde şimşekleri izlemenin nasıl bir şey olduğunu düşünün. Sanki şimşeklerin saçtığı ışık karanlıkta nasıl yeryüzünü aydınlatır, görmeye çalışın. Yıldırımlar ağaçları kırabilir, yangınlar çıkarabilir. Ayrıca ölümsüz gördüğümüz şeylerin bazen yıkımları bizleri bazen ilerideki zamanlarda her ne kadar patlamalarında şok da geçirmiş olsak, memnuniyet ile karşılanabilir. İşte bu fırtınalar içimizde ve dünya üzerinde yaşanacaktır. Bir nevi yıldırım ateşinden çıkan kozalarını terk etmiş kelebekler gibi. Beklenmedik faktörleri ve seçenekleri ortaya koyacaklar. Ve her ne olursa olsun sanki elektrik gibi bize enerji verecekler ve bizleri düşünmeye sevk edecekler. Sevgi, ilham ve yaratıcılık bu şimşekler gibi çakabilir de ayrıca. Dünyevi ve ilahi sevginin sembolleri Venüs ve Neptün bir aradalar; bu birlik ve beraberliğin, affediciliğin, merhametin aslında ayrıştırmacı, yabancılaştırıcı etkilerini de rahatlıkla iyileştirebilir. Mars çatışma ve rekabetçi havası ile oyun dahilinde ki bu macera arzusu yaratabilir. Bakış alanımız uzun vade olmalı; fark edeceğimiz ışıklar büyük fırsatları da içerebilir. Eğer radikal ve yenilikçi hedefler peşinde iseniz şimdi zamanı geldi demek istiyor Yeniay. Belki de dualarımız niyetlerimiz bu süreç için; “bana bunu ele almanın farklı bir yolunu göster” olmalı.. Tabii ki bizlerin ve Bütün’ün hayrına olma şartı ile..

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
 

Your Shopping cart

Close
Call Now Button