Boğa Yeniayı (11 Mayıs 2021) – Astrolozi

Uncategorized

11 Mayıs 2021 saat 21:58’de Boğa burcunun 21. derecesinde Yeniay doğuyor; Boğa etkisi ile dünyevi değerlerle ilgili bir süreci başlatmakta. Dünya burcu olan Boğa’daki Ay, Uranüs etkisi ile daha yoğun hissedilecek görünüyor. Güneş dış kişiliğimiz yani dünyaya gösterdiğimiz özelliklerimiz ve Ay’ın da iç benliği ifade etmesi sebebi ile duygusal dünyamız açısından etkileri yüksek olacaktır. Güzellikler, estetik konular, doğa ve istikrarlı girişimler gündeme taşınacağı gibi konforist istekler artabilir. Venüs etkisi basit şeylerde bile huzur, rahatlık ve neşe, uyum duygusunu yoğunlaştırabilir. Boğa inatçıdır ve materyalist olmaya müsaittir; alışveriş dürtüsüne yol açabilir. Kuralları çiğnemeye müsait olan Uranüs etkisi cüretkar harcamalara itebilir. Fikriniz ne olursa olsun yakınlarınıza kulak vermek bu süreçte tavsiye edilir. Yeniay dönemleri canlandırıcı enerjiler yaratır; kurtulmak istediğimiz temaları geride bırakarak yeni alana adım atılabilir. Olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kararlı çaba göstermeye çalışın; bu şekilde Boğa enerjisinin zarif gelişmelerine olanak tanıyabilirsiniz. Somut hedeflere odaklanmamıza ve ulaşma şeklimizle ilgili pragmatik olmaya yardımcı bir Yeniay. Özellikle ilişkiler, para ve dünyevi konularla ilgili tüm değerlerimiz istikrarlı ilerleme kaydetmeye müsait. Yeniay planlarınızda ekstra bir titizlik göstermenizi öğütlüyor, tabii sürecin keyfini çıkarmayı da unutmamamız gerektiğini fısıldıyor. 

Yeniay ile Tutulma mevsiminin de kapıları açılıyor. Tutulmalar değişim ve dönüşüm zamanıdır. Ruh evrimi için sanki bir nevi kuantum sıçraması yaratır. 26 Mayıs’ta oldukça güçlü bir Ay Tutulması yaşayacağımızdan, öncesinde hayatlarımızda istikrar yaratmak istediğimiz alanları iyi belirlemek çok önem arz edecek ki Yeniay bu enerjiyi başlığa taşıyor. Boğa’nın sabit enerjisi, çok fazla atılım yerine belki biraz yavaşlamak ve süreklilik yaratmak gerektiğine işaret etmekte. Getirdiği enerjiyi gücümüzü şarj etmek için kullanmak gerek. Belki biraz kişisel bakım, düşünme, enerjileri yönlendirme ve kontrol etmeye çalışmaktan ziyade akmalarına izin verme açısından önemli bir süreç. Ardından başlayacak tutulmaların etkisi ile gelecek anaforu bir nevi kontrol altında tutma fırsatı için şimdiden önlem alma havasında. Boğa burcu kök salmak ister; tutulmaların çekim enerjisini hissetmeden önce sağlamlık yaratılabilir. Kara Ay Lilith kavuşumu Yeniaya gücümüzü koruma ve tüm potansiyelimizi tanıma açısından destek veren çok önemli dişil bir enerji yaratıyor. Kendimize sahip çıkmamız ve rahatsız edici durumlar içinden geçsek de özümüze sadık kalmamız gerektiğini ifade ediyor. Kara Ay, değişim ve dönüşüm gerçekleşmeden önce düşülecek karanlığı ve boşluğu anlatıyor olabilir. Bu, korkutucu gelse de gücü korumaya çalışmak ve ışığın her zaman geri dönme gibi bir alışkanlığı olduğunu hatırlamak adına ihtiyacımız olan güveni de sağlayacaktır. Hayatlarımızda değişen, dönüşen olaylara karşı gelmemek ve bazen akmasını sağlamak için bu tarz karanlıkları yaşamaya razı olmak tavsiye edilir. Tırtılın, kelebeğe dönüşmesi için karanlığa çekilmesi gibi düşünmek gerekir. Korkulacak bir şeyin olmadığını düşünmek, ileri yolculuk adına derin tecrübeler elde etmek, boşalanı yeni ile doldurmak için kullanılacak yaratıcı ve huzurlu özelliklerden bahsetmek mümkün. Karanlık zamanlar dikkatimizi dış dünyadan, içimize yönlendirir; böylece sessiz ve durgun halde iken iç sesler duyulur olur. Karanlıkta rüya görebilir, yaratabilir, hayal edebilir ve yüksek benliğimizden ilham içeren bilgiler alırız. Venüs’ün İkizler burcunda duruşu ile bu bilgiye kapımızı açmamız gerektiğini Ay Düğümü takviyesi ile önermekte. İçsel pusulanıza kulak verin size rehberlik etsin.

Yeniay, haritasında destekleyici görünümler hayalleri gerçeğe dönüştürmeye yardımcı. Heyecan verici değişiklikler yaşanabilir. Duyarlılık, sezgiler, hayal gücü ve yaratıcılığı aktif kullanabiliriz. Psişik farkındalık hem kendimiz hem de çevremizdekiler hatta gelecek ile ilgili değerli bilgiler vermeye müsait. İdealleri hayal etmek adına olumlu bir süreç, hatta hayalleri gerçekleştirmek adına yeni hedefler de belirlenebilir. Yardımseverlik, birileri için bir şeyler yapma, çevre / insan hakları adına organizasyonlar düzenleme adına da kullanılabilir. Bu şekilde öz saygı ve tabii sevgi artışı olumlu etkiler barındıracaktır. Empati ilişkilerde sözsüz iletişimde, ortak anlayış yaratabilir. Diğerleri ve tüm evren ile birlik içinde hissetmenize yardım eder. Konsantrasyon, detaylara daha rahat dikkat edebilmenize yardımcı olacak. İşlerinizi düzgün, hatasız ve zamanında halledebilmek mümkün görünüyor. Yeniay, çalışmak, önemli kararlar almak, ciddiyetle anlaşmalar / sözleşmeler yapmak, uzun vadeli planlar kurgulamak ve sözleşmeler imzalamak adına uygun. Yeni ve kalıcı ortaklıklar, arkadaşlıklar adına ideal. Ekstra inisiyatif, ilham ve motivasyon, zor görevlerde ya da ertelediklerinizde başlangıçlar adına ilham verici olacaktır. İçgüdülerinize güvenin ve risk almaktan korkmayın. Yeniay süreci, Kasım ve Aralık 2020’de yaşanan tutulmaların da kapanış sürecine işaret ettiğinden o süreden beri yaşamlarımızda değişen şartlara istikrar kazandırmak adına olanak tanıyacaktır. 

Ay, Boğa burcunda oldukça rahattır ama 3. dekanda böyle bir garanti vermek zordur. 3. dekanın efendisi Satürn’dür; yaşamın test edilmesini ve aşılması gereken engeller olabileceğini söyler. Yine de 3. dekan başarıyı engelleyecek diyemeyiz; Ay, Satürn hükümdarlığının vereceği melankoliye karşı hassas olur demek daha doğru olur. Olumsuz, engelleyici etkileri de dönüştürmeyi başarabilirsek Ay’ın vereceği hassaslık olumlu atlatılabilir. Ama diğer yandan zayıflıklar depresyonun artmasına yol açabilir, dikkat. Ay burada bazı durumlarda, kendini sabote etmeye çalışabilir. Dolayısı ile zaten artış gösteren intihar vakaları ile ilgili daha dikkatli olmak tavsiye edilir. Bu dönem atlatıldığında yukarıda bahsettiğim kelebek örneği gibi daha güçlenerek çıkmak mümkündür. Bir nevi hayatın askeri gibi görülen bu dekan, yaralarını gururlar göstermeye çalışanlara da işaret eder. Rüyalar bu dekanda aktif olabilir. Hatta fobileri, olumsuz alışkanlıkları, korkuları, paranoyayı ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılabilir. Güçlenme, fiziksel ve duygusal şiddete yenik düşmemeye yardım edecektir. Risk olmadan başarı kazanamayacağımızı idrak şarttır. Hedeflere ulaşmak için şiddetli çaba sarf etmek gerekir. Doğru kullanıldığında bu bölge, engelleri aşma yönünde büyük bir güç sağlayabilir. Zor enerjileri bertaraf etmek adına fiziksel işlere ağırlık vermek uygun olur. Satürn etkisi zorlu, ilham verici yıldızlarla dolu olan 3. dekan alanında bohem bir karaktere, sert bir mizaca yol açabilir. Dekanın duygusal etkileri yadsınamaz. Zira Pleiades’in ağlayan kız kardeşlerinin çoğu bu dekandadır. Perseus tk yıldızı etkisi ile cüretkar olmaya da meyillidir ve hayallerini gerçekleştirmede kararlıdır. Boğa 3. dekan son derece cesurdur; kusursuz tutumları hatta klas bir yanı vardır. Algol etkisi ile zorlu düşmanları olsa da zarafetle ayağa kalkmayı becerebilir. Bu dekan mükemmel bir tat ve estetik görüşe sahiptir. Bu dekana ait haritalarda çok zevkli giyim tarzları görebiliriz. Hatta buna rağmen tasarrufu da bilirler ve küçük bir bütçe ile harikalar yaratabilirler. Sıkı çalışkan kişiler çıkar bu bölgeden hatta keyif ve rahatlık açısından planlarını genelde ertelerle. Ama bu durum hedeflerin kölesi haline gelmelerine yol açabilir; dolayısı ile biraz bu ağır işlerden kafalarını kaldırmaları ve nasıl ilerleyeceklerini görmek için değerlendirmeler yapmaları gerekebilir. Bu dekanın ödülleri de büyüktür dolayısı ile. Hasatla ilgili bir alan; karşılığını verecek bir çalışkanlık. Ekilen biçilir.

Yeniay derecesine en yakın sabit yıldız; BoteinPerseus‘un cesaretini ifade eder. Ama diğer yandan saldırganlığın ve barbarca baskıların ve dolayısı ile göçlerin işareti. Diğer yandan dengeli idare edilmesi ve barış içinde tutulması gereken büyük imparatorlukların inşasını anlatan bir yıldız. Satürn doğasında. Suçlanmaya yol açacak yalanlar ve iftiralar yaratabiliyor ve özgüven eksikliği yaratabiliyor. Hemen yanında Rana adında bir yıldız daha var; hatalardan ders çıkarmak ile ilgili. Ailevi sorunlar yaratabiliyor ve kazalara, patlamalara, ameliyat gerektirecek durumlara neden oluyor. 23 derece Boğa burcunda bulunan Zaurak ise ölüm korkusu ve intihar vakaları yaratıyor, panik atakları besliyor, depresif ruh hali yaratıyor. 3. dekanda bulunan daha uzak derecelerdeki problemli sabit yıldız derecelerine sahip büyük kitleleri etkileyen takıntılı diktatör figürleri biliyoruz. Diğer yandan önemli sanatçılar da çıkaran bir dekandır. Bu dekanda bulunan Güneş liderlik niteliklerini ve bir şeyin başı olmayı vurgulayabilir. Bu liderliği başaramamak ise depresyon getirebilir. Austin Coppock bu dekan için ” Güneş’in ışığı, kibir / tevazu, felaket / iyileşme arasındaki mücadeleyi aydınlatır. Bu dekana ait haritalar karakterlerine karşı gelen tepkilerle daha da öne çıkar, şekillenir.” demiş. 

Vedik astrolojiye göre Krittika nakşatranın ilk bölgesinde oluşacak Yeniay enerjisi ahlaki değerler açısından vurgu yapmakta. Bu süreçte yardımlaşmada cömertlik tavsiye edilir. Güç ve dayanıklılık vaad eden bir alan. Bir işi hakkı ile yapma gerekliliği vardır. Nakşatra Güneş yönetiminde olduğundan bir lider gibi davranmak ve gereksiz her şeyi kesip atma kararlarını vermede cesaret duymak mümkün dür. Bu nakşatranın sembolü keskin bıçaktır. Bu süreçte göz problemleri, diş ağrıları, boğaz ve başla, boyunla ilgili rahatsızlıklar görülebilir. İnşaat sektörünü, öğretmenleri, akademisyenleri, moda sektörünü, askeri konularını sembolize eder. İkiyüzlülük asla tavsiye edilmez ve yıkıcı öfkeden, agresyondan uzak durun diye tavsiye edilir. Karışık işlerle ilgili olarak bazı şeyleri kesip atmak için cesur davranabiliriz. Araştırma, analiz etme, öğrenme ile ilgili girişimler desteklenir. Yurt dışı bağlantılı işlerde, organizasyonlarda hızlanma görülebilir. Krittika ayrıca ateşli silahları ve ve silahlarla ilgili anlaşmazlıkları gündeme getirir. Önümüzdeki süreçte yabancı ülkelerle aramızda zaten var olan bu tarz konular öne çıkabilir. Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir zamandır. Ayrıca pasif – agresif kişilik özelliklerini gündeme getirebilir. Bazı yasa dışı işler, cinsel suçlar oluşabilir, yaralanmalar görülebilir. Arzular konusunda daha fazla disiplin şarttır. İlişkiler açısından bazı yol ayrımları oluşabilir, hatta akrabalar arasında görüş farklılıkları yaratabilir. Bu nakşatraya denk gelen gezegenler güç, dayanıklılık ve irade gücü bahşeder, aksi halde yorucu olabilir. Özellikle 1. pada cesareti daha da arttırabilir. Nakşatranın yöneticisi ışık kaynağı Güneş’tir ki karanlıkları aydınlatan bir etki. Dolayısı ile Yeniay yaşamlarımızın karanlık yanlarını aydınlatmak amaçlı yakabilir, kavurabilir. Üst düzey yöneticileri de ifade eden bu nakşatra politik olmayı, yalan söylemeyi pek beceremez. Bu yakıcı enerji bazen maçolukları da besleyebilir, dikkat. Söz konusu süreçte yapılacak araştırmalar yeni ilaçlara, aşılara vesile olabilir. Uranüs dendiğinde akla gelen özgürlük alanları yeniden belirlenebilir. Dünya üzerinde ayaklanmalar, karşıt görüşler artabilir.  Korkusuzluk bu yükselen sesleri besleyecek görünüyor. Hızlıca özgürleşme de diyebiliriz ki uzun süren bir kapanma ardından bu dönüşüm keyif verici olabilir. İletişim açısından yaşanan sorunların ağır ağır çözülmesi görülebilir. Kripto alanında hızlıca kararlar alacak yönetimler, yeni modeller deneyebilir. Ekonomik açıdan Merkez Bankası kararları hızlı ve cesur bir şekil alabilir. Göçlerle ilgili olarak yeni bir dalga umarım yaşanmaz. Büyükşehir Belediyeleri ile ilgili mücadeleci tutumlar artarak devam edebilir. Yeniay sürecinde güvenliğe ekstra özen gösterilmesi şart görünmekte. Krittika askerlerle, polislerle hatta detektiflerle ilgili bir nakşatra. 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close