Uncategorized

27 Nisan 2021 sabah 06:31’de Akrep burcunun 7. derecesinde Dolunay tamamlanacak. Dolunaylar madalyonun iki yüzünü de aydınlatır. Akrep etkisi ile yoğun duygusal zamanlara işaret eder. Ayrıca bu yılın 2. Süper Ayı olarak, Ay Dünya’ya oldukça yakın bir pozisyonda. Ay’ın manyetik gücünün artması söz konusu. Akrep duygusal bir su burcu olduğundan bu etkiler altında takıntılı bir hale dönüşebilir. Hayal kırıklığına uğramamıza, kolayca tartışmalara atlamamıza yol açabilir. Ancak enerjiyi kontrol edebilir ve üretken kullanabilirsek, olumlu yönde eylem adına inanılmaz bir yakıt haline dönüşebilir. Akrep derinlerde tuttuğumuz şeyleri, karanlık yanlarımızı ifade eder; sakladıklarımızın daha çok farkına varırız. Ayrıca Akrep, diğerlerinin kazancı da demektir; dolayısı ile toplumu etkileyecek finansal gelişmeler ya da sonlanmalar olarak anlam bulabilir. Dönüşümler anlamındadır, Akrep; işte bu yanı Akrep enerjisini iyi kanalize etme fırsatı sunabilir. Eski ve modası geçmiş, bayat bir şeyi, yeni ve taptaze bir şeye dönüştürebilir. Dolunay, Uranüs ile tam karşıt pozisyonda; beklenmedik olaylar, kontrolümüz dışında bazı beklenmedik gelişmeler oluşacaktır. Asi bir enerji yükselebilir; bu aşamada bu yükselen enerjiyi kullanmakta çok dikkatli olunmalı, zira dürtüsellik tamamen hatalı bir yöne bizleri saptırabilir. Uranüs, benzersizliğinizi, özgün enerjinizi nasıl somutlaştırdığınız ve fiziksel aleme yansıttığınız konusunda sizi sınayabilir. Sezgisel olarak bizi harekete geçirici mesajlara yol açabilir. Yeteneklerinizi ne kadar kullanabiliyor ve başkalarının da yararına işler yapabiliyor musunuz, gösterecektir. Derece farkı ile Venüs ve Merkür ile de karşıtlık söz konusu; uyumlu / dengeli bir iletişim ve yaratıcı fikirler işe yarayacaktır. Venüs’ün kendi burcunda Boğa’da olması ile aynı zamanda sahip olunan maddi / manevi değerlere çok fazla tutku ile bağlanmanın doğru olmayacağını ve gerektiğinde bırakabilme gerekliliğini bizlere gösterecektir. Uranüs’ün Venüs ve Merkür ile kavuşum içinde olması bizleri daha ileriye ve bulunduğumuz çemberin dışında düşünmeye iteceğini asla unutmamak şart. Dolunay ile Mars üçgen açısı çabalarımıza pürüzsüz bir enerji ve iddia katabilir. Vesta sextili, daha yüksek bir hedefe destek olacak ince ayarlamalara teşvik edici. Neptün ile olan 135’lik açı ise ruhsal bir uyanışı sağladığı gibi yaratıcılık için ilham verici. Sert Akrep etkisinin, zorlu açıların yanı sıra bu avantajları cepte tutmanın faydasını kesinlikle göreceğimize inanıyorum.

Dolunay günü ayrıca, Pluto geri hareketi başlayacak; 26 dereceden 24 derece Oğlak’a geri dönmek üzere. Retro 7 Ekim 2021’de sonlanacak. Dolunay’ın da modern yöneticisi olması sebebiyle iki ana teması çok öne çıkabilir; zenginlik ve güç. Zenginliği sadece para olarak anlamak hata olur tabii; sizin için servet dendiğinde aklınıza gelen her şeyle bağlantılı olabilir. Güç ise 2 yönlü çalışabilir; gücün üzerindeki güç ve paylaşılan güç olarak. Güç, başkalarını kendi emirlerimizle yönlendirme yönünde çalışabilir hatta zorlayabilir. Gücü paylaşma ise fırsat ve sorumlulukları daha eşit bir şekilde dağıtır ve kazan – kazan sonuçlarını hedefler. İyi idare edildiğinde, tüm tekneleri kaldıracak bir dalga etkisi yaratabilir. Bizler nasıl bir güç sergiliyoruz; işte bunu düşünmek amaçlı bu retro süreci çok işe yarayabilir. Pluto ruhun derinliklerini ve dönüşümleri anlatır. Eski duygusal travmaları iyileştirmek için yardımcı olacak bir süreç. Tabii size enerji kaybettiren alanları hatta harcamaları, vergileri, sigortaları ve mirası da yönetir. Pluto bu alanlarda uyarılar yapabilir; böylece ortaya çıkacak zorluklarla ustaca çalışmanıza yol açabilir. Bunun sonucu maksimum zenginlik ve güç elde edebilirsiniz. Süper Ay etkisi ile gizli yaraları, enerji kara deliklerini hatta bilmediğimiz duyguları bile harekete geçirebilir. Hayatımızdan neyi çıkarmak ve özgür olmak istiyoruz ve bu neden bu kadar uzun sürüyor, türünden sorular daha fazla kafamızı yorabilir. Ay’ın su elementinde olması kendimizi ekstra hassas halde bulabiliriz. Sezgilerimiz net olabilir ya da etrafımızdakilerin enerjilerinden etki alabiliriz. Tüm bunların yanında derin bir farkındalık ve anlayış geliştirmemize yardımcı süper bir güç. Sırlar açığa çıkabilir ve yeni bilgiler yüzeye taşınabilir. Son bir kaç aya dönüp baktığımızda, aldığımız kararların bazıları ile ilgili daha fazla netlik kazandırabilir. Uranüs de Dolunay haritasında çok aktif; bir şey bizi hazırlıksız yakalayabileceği gibi ani bir olay değişiklik yaşamamıza yol açabilir. Dolunay oldukça huzursuz, dengesiz bir enerji barındırıyor. Duygusal olarak bir dağınıklık hissederseniz, sizi huzursuz eden şeylerin daha derinlerine inmek, önemli ipuçları yakalamanıza yardım edebilir. Akrep enerjisinin bize göstermeye çalıştığı şey, bazen tek çıkış yolunun, sorunun içine dalışta yattığıdır. Yüzeye kaçmak yerine, ne kadar rahatsız edici olursa olsun, bulduğunuz şeyi her yönü ile keşfetmeye çalışmak en doğrusu olabilir. Endişenin, korkunun yerini böylece derin bir anlayış kaplar ve Pluto’nun transformatif enerjisini olumlu kullanmış olursunuz. Bundan sonraki Dolunay yine bir Süper Ay, hatta bir Ay tutulması (26 Mayıs 2021); gökyüzü bizi bir sonraki adıma sanki alıştırmaya çalışan şartlarla yüzleştirecek görünüyor. 

Dolunay’ın bulunduğu bölge genel olarak maddi sorunlar yaratabilir, kaybetmekten korkacak durumlara bizleri sokabilir ama olumlu kullanımda bir emniyet hissi yaratabilir. Bizleri yaklaşan kayıp olasılığına karşı uyarabilir ki bu durumlar ihtiyatlı stratejilerle önlenebilir. Akrep etkisi ve dekanın zorlukları özellikle Gacrux ve Khambalia yıldızları etkisi ile ifade ediliyor. Maddi alanda aldatmacı durumlar, şehir kuşatmaları, binaların güçlendirilmesi, seyahat edenlerin korunması gibi anlamlara gelmekte. Yaklaşan süreç bazı yasakları da beraberinde getireceğe benziyor. Strese bağlı dengesizlikler görülebilir; öfke ve korku yaratan bir alan. Her türlü derin araştırma, soruşturma hatta polis soruşturmaları ve sırları / gizleri keşfetme dürtüsü oluşabilir. Adalet sistemi ile ilgili sorunlar görülebilir. Ay özellikle 3 derece Boğa’da yüceldiğinden, tam karşısında Akrep 1. dekanda oldukça zayıf kabul edilir. Bu durum Ay’ı doyumsuz bir hale sokabilir. Acımasızlık Ay’ı plutonik bir hale sokar ya da büyük korku duymasına yol açabilir. Doğanın bazen acımasız doğum / ölüm süreçleri bu dekan ile ilgili. “Ya öl ya öldür”. 1. dekan aşırılıkların bölgesi; başarı da verse genel olarak ya hep ya hiç mantığından gelebilir bu. Alev alev bir sıcak ya da buz gibi bir don havası misali. Bu zamanlarda ayakta duranların çok güçleneceği kabul edilmiş; dolayısı ile kayda değer başarısızlıklara ve olumsuzluklara da gebe olabiliyor. Beklenmedik talihsiz dalgalanmalar yaratabilir. Güneş ise Hamal ve Schedir yıldızları etkisinde, liderlik yeteneklerini ifade etmekte. Ama bunun yanında entrikaları, saray oyunlarını da kişilerin ayaklarına dolayabilir. Ülkemizin 5. evine denk gelmesi sebebiyle gençler, çocuklar, eğitim sistemi, borsa / döviz, eğlence yerleri, diplomatlar, sanatçılar, sporcular ve spor klüpleri ile bağlantılı bir Dolunay denebilir. Derece itibarı ile natal Güneş ile kavuşumda olduğundan direkt olarak yöneticileri ve iktidar ekibini ilgilendiren bir alandan söz etmekteyiz. Su grubunda olması sebebiyle denizlerimiz ve boğazlarımızla ilgili olarak da manşetleri hareketlendirecek diyebiliriz. Dolunay zamanları gerçeklerin görünür olduğu zamanlara işaret eder; bu gerçeklerin huzursuzluk yaratabileceği, kendimizi güvende hissedememize yol açabileceğinden bahsedebiliriz. Belki bazı kazalar ya da yer yüzü hareketliliği belki de politik alandaki gelişmeler.. Her şekilde kriz yönetimini becerebilen bu oyundan kazançlı çıkacak diyebiliriz. Değişimlerin sert hatlı köşeleri daha görünür olacaktır; finansal alan da bu listeye dahil edilmeli. Kritik bir sürecin başındayız ve bu süreç önümüzdeki tutulma mevsiminin de başlangıcı niteliğinde..

Bu dekan Mars ile yönetilmekte. Akrep, çoğunlukla “kötü adam” olarak görülmüş yani Savaş gezegeni Mars ile yönetilmesi sebebiyle “malefik / kötücül” etkiler barındırdığı düşünülmüş. Keskin bir silaha benzer Akrep 1. dekan. Ancak bu her zaman kötü çalışacağı anlamına gelmemeli. Bir paradoksa benzeyen bu bölge, Akrep’in en akrep alanıdır. Psişik ve kehanet özellikleri çok yüksektir ve tabii bunların sorumluluğunu taşıyan kişileri de temsil eder. Crux / Haç tk yıldızı kehanet yeteneği ile eş görülmüş ve bu bölgede bulunuyor. Genel olarak keder, kayıp ve ıstırap verebilir. Hepimizin kayıpları da yaşamın bir parçası olarak görmemiz gerektiğini vurgular. Kabul etmeyi ve yine de kayıplara karışı savaşmayı öğreten bir alan. Bırakmaya hazır olduğumuzda, kaybımızı değerli bir şeyler evrenin taçlandırabileceğini de anlatır. Arzuların güçlü ve takıntılı olması, sarıldığımız ama zamanı geçmiş, işlevselliğini kaybetmiş şeylere de sıkı sıkıya bağlı kalmamıza, geride bırakmayı beceremememize yol açabilir. Burada değişime direnmemek önem kazanır. Biraz da hayvani, dürtüsel yönlerimizin kurban edilmesini gerektirir. Önemli cinsel suçların, kanunsuz işlerin bu dekanla özdeşleşmiş olması bu yüzden olabilir. Karmik olarak önemli bir dekandır; açlık / doygunluk temaları ile bağlantılıdır. İçsel vahşilikleri dizginlemeyi ya da yumuşatmayı öğrenmemiz gerekir.  Psikolojik alanda başarı vaad eder ve bağımlılık sorunları ile ilgili yardım almak adına ideal kabul edilebilir. Ay’ın Dolunay haritasında hem Mars’ı hem de Boğa burcundaki gezegenler üzerindeki gücünü de düşünürsek, oldukça hareketli bir döneme girdiğimizi de görebiliriz. Bir şekilde yılın gelecek döneminin de bu tempo ile devam etmesinden bahsedilebilir.  Su elementi duyguları fokurdatacağı gibi denizlerle ilgili olaylara da sert dalgalar katacaktır, hatta boğazlara ve kanallara da diyebiliriz. Tabii hastalıklarla ilgili çeşitli buluşları da ifade edecektir, aşılar, solüsyonlar ya da spreyler denebilir. Diğer yandan, kişisel / profesyonel / diplomatik ilişkiler oldukça ciddi sınavlardan geçebilir.

Vedik astrolojiye göre Swati nakşatranın, 2. padasında tamamlanacak Dolunay özellikle kalıplı yapılar üzerinde sınayıcı etkiler verebilir. İş adamlarını, politikacıları, kamu hizmetlerini, avukatları, savcıları, hakimleri, hostesleri, pilotları, her türlü taşımacılık, özellikle hava taşımacılığı, sigortacılık ve seyahat sektörü ile bağlantılı bir alan. Rahu etkisinde bu alan ayrıca hızlı gelişmeleri, havacılıkla ilgili belki kazaları, yönetimleri, haberleri anlatabilir. Bronşit ve astım hastalıklarını arttırabilir. Politik alanda hızlı, sert rüzgarlar estirebilir. Değişen rüzgara ayak uydurabilen ise kazançlı çıkabilir. Bu süreçte diplomatik, politik tutumlar başarı getirir. Yüksek bağımsızlık içeren dürtüler ve keskin bir kılıç misali hareket etmek zarar getirebilir. Tabii kesilmesi gereken ilişkiler ve bağlantılarla da ilgili. Seyahat engelleri, kısıtlamaların artması söz konusu olacaktır. İş / finans becerilerine sahip olanların önemli ve fırsat içerecek kavşaklara hazır olmaları gerekir.  Aksi halde bu nakşatra kararsızlık verebilir. Önümüzdeki süreçte eleştiriyi kaldırmak zorlaşabilir, dikkat. 2. pada maddi ve yönetsel konularla alakalıdır. Bu alanda sert kararlar hatta Merkez Bankası’nın tartışma getirecek keskin hatlı kararları oluşabilir; bu durumda piyasalarda rüzgar etkisi yaratabilir, İbrenin yukarı yönde olması Mars görünümü etkisi ile normal gibi. Sert kararları ifade eder Swati, ertelenmemesi gereken kararlar. Teknoloji ve enerji konulu şirketleri yakından ilgilendirebilir. Kişisel olarak önemli teknolojik alış verişlerden, estetik girişimlerden hatta fikirleri herkesle paylaşmaktan uzak durmak en iyisidir. Mümkün olduğu kadar şimdiye kadar ertelenen ama başlatmak, start vermek için can attığınız konularda irade ve güç kullanımının desteklenmesi söz konusu. Yarım kalan işleri ele alabilir hatta büyük bir dönüşüm yaratabilirsiniz. Sosyal güvenlik konusu belki de sosyal medya ve verilerin korunması ile ilgili olarak yaşanabilecek bir takım gelişmeler, hacklenmeler, aksilikler oluşabilir. Dijital platformda güvenlik çok daha önem arz edebilir. Dünya üzerinde önemli kişilerin hastalıkları, suikastleri, kendilerini güvende hissetmemeleri sorgulanabilir. Bilim dünyası bu süreçte çok konuşulacaktır. Diplomasi engellemeye çalışılsa da, özellikle içinde bulunduğumuz ittifaklar çok konuşulabilir. Ülkemizde eğitim alanında ve gençlerle ilgili bir rüzgar niteliğinde kararlar alınabilir. Bunun yanında borsa alanında sert rüzgarlar hızlı gelişmelere yol açabilir. Anayasa değişimi konusu daha fazla tartışılabilir.  Yaşanabilecek bazı aksilikler ülkemizin kenetlenmesine yol açabilir. Zorluklar özellikle uzun süreli anlaşmaların şartlarının değişimine kişileri götürebilir. Politik ve finansal alanda oldukça zorlu bir kavşağın başındayız diyebiliriz ki önümüzdeki tutulma mevsiminin de bir nevi başlangıcından bahsedebiliriz. Bu süreçte kriz yönetimini iyi becerebilen büyük başarılar da elde edebilir. Hızlı gelişmeler, politik arenada sorunlar, yer yüzü hareketliliği, alınacak önemli yönetsel kararlar ile birlikte kendimizi güvende hissetmememize ve krizlere yol açabilir. Her kriz fırsatları da içinde barındıracağından, bazen kayıpların ya da zararların bütünsel düşünürsek çok işimize yarayabileceğini de idrak etmek bu süreçte çok önemli. 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close
Call Now Button