Başak Dolunayı (18 Mart 2022) – Astrolozi

Uncategorized

Kış mevsiminin son Dolunayı olarak bilinen bazı kültürlerde Solucan Ay olarak bilinen Başak Dolunayı 18 Mart 2022, saat 10:17’de netleşecek. Kalbimizde temizlenmesi gereken her şeyi ön plana çıkaracak bu etki Başak etkisi ile organize ve analitik, hatta sağlık odaklı hareket etmemizi sağlayacak. Toksik düşüncelerden, bazen ilişkilerden ve duygusal yüklerden kurtulmak için ideal bir zaman dilimi olabilir. Her ne kadar hassas Balık etkisi yoğun çalışsa da Dolunay bu sorumluluk duygusunu verecektir ve tam olarak neyin serbest bırakılması gerektiğini bize gösterecektir. Başak burcu çalışkan ve pratik olması ile bilinir; karşısındaki Balık Güneş’i kafa karıştırıcı olacağından, kafa karıştırıcı çalışabilir ve duyarlılığımızı arttırabilir. İyi tarafından bakarsak yaratıcılığı besler ve affediciliği şefkati yoğunlaştırır. Pluto etkisi ile dönüştürücü bir güç de aktif olacaktır. Derin bir güce erişmeye ve niyetleri gerçekleştirmeye yetecek güç ve irade bizlere yardımcı. Hele ki Uranüs’ün Ay ve Güneş karşıtlığını tetiklemesi ile özellikle farkında olduğumuz ancak bitirmekte zorlandığımız işler adına özgün bir bireysel yaratıcılık ile yeni bir sistem yaratmaya oldukça müsait olacağız. Başak rutin  hayata işaret eder; işe, ilişkilere, aileye ve dostlara duygularımızı ifade etme şeklimizi oluşturur. Rutinlerimiz, diyetler ve hizmetle alakalı bu bölge görevlerimize, tutarlı ve diğerlerine yardımcı olmaya bizleri yönlendirip, pratik olmamızı isteyecek. Merkür ile yönetilen Başak burcu bir nevi “yapılacaklar ve görevler listesi”ne benzer. Güvenilirlik ve dakiklik önem kazanır. Zamanında olmayan, bazen güvenilmez, ayrıntılar ve sınırlar konusunda olumsuz olan, aşırılık içeren, vizyoner, sanatsal ve duygusal Balık enerjisi ile Başak özelliklerini karşılaştırmamız gerekecek. Balık kaosuna düzen getirme anlamına geliyor kısacası. Eğer son aylarda böyle yalpalayan bir enerji içine girdi isek Başak burcunun ayrıntılara odaklanma özelliği ile, neyin işe yarayıp, neyin yaramadığına karar vermek kolaylaşabilir. Gezegenlerin hiç birinin retro olmaması da bir avantaj tabii. Ancak Balık burcundaki yoğunluk, rutinlerimizi ya da sınırlarımızı aşmamıza yol açtığı. Başak Dolunayı bu anlamda bu alarm zili gibi de çalışabilir. Pratik planlama ile ciddi olduğunuz hayalleriniz ile ilgili harekete geçirici çalışacaktır. Başak değişkendir; esnek, uyarlanabilir ve çok yönlü çalışabilir. Toprak elementi ile birleşen bu nitelik onu güvenilir, odaklanabilir ve pratik yapar.

Mükemmelliyetçilik, inanç sıçramasını gerçekleştirmemize inandığınız o projeyi başlatmanıza ve dünyanın sizi görmesine engel oluyorsa eğer, bilin ki bu duygunun ardında suçlanma / yargılanma / utanç / onay alamama endişesi yatar. Bu kendini geliştirme ile aynı şey değildir. Mükemmelliyetçilik, diğerlerinin ne düşündüğüne dayanırken, kendini kişisel gelişim engelleniyorsa bu zarar verici hale dönüşebilir. Ancak bu Dolunay ayrıca mükemmelliyetçilik göstermemiz gereken alanlarla da bizi yüzleştirecektir. Bazı kalıplaşmış inançları kökten çözebilir, özgüven sorunlarının temeline inebilir, öz değerimizi ve gerçekten hak ettiğimizin ne olduğunun farkına varmamızı sağlayacaktır. Dolunaylar bu duyguların serbest bırakılması için enerji oluşturur. Artık taşımak istemediğiniz şeyleri belirleyin. Ve sizi bu serbest bırakmadan alıkoyan başlıkları da kendinize itiraf edin. Hele ki ekinoks yani Yeniay Astrolojik Yıl öncesi olduğundan Dolunay zaten oldukça fazla önem taşıyor. Yeni yıl başlamadan önce bu tespitler, daha efektif bir 12 ay geçirmemize yardım edecektir. Dolunay ile Neptün teması sezgilerimizi de bu yolda kullanmamız açısından destekleyici bir yüzleşme sağlayabilir. Neptün sezgilerin gezegeni ki bu da algının açılmasına yardımcı. Bazen olayları bulanıklaştırıp, ileriye giden yolu zorlaştırsa da, dış dünyadan onay beklemek yerine içe dönüp, engellerimizi fark etmemizi sağlayabilir. Dolunay etkisinde rahatsız edici bir şeyler oluyorsa dikkatinizi dıştan içe çevirin ve ruhunuzun bakış açısı ile olayları değerlendirmeye çalışın. Bu daha derin ve zengin bir anlayış yaratır. Bazı şeyleri nasıl gördüğünüz bu etki ile değişebilir. Her birimizin ruhsal bir yolculukta olduğunu, her şeyin geçici olduğunu, her tecrübenin bizi olgunlaştırdığını bilmek önemli bir hayat dersine vesile olabilir. Manevi perspektiften bakmak bizleri insani duygularla çalışmaktan alıkoymaz; aksine zorlu bir kavşaktan geçiyorsan kendimizi daha destekli görmemize yarayabilir. Başak etkisi bazen sağlıkla ilgili olarak bazı sorunlar yaşatabilir; kendinize dikkat edin ve hiç bir konuda aşırıya kaçmamaya ve kendinize fazla yüklenmemeye özen gösterin.

Mart Dolunayı Başak / Bakire arketibini harekete geçiriyor ve harika bir şifacı haline getiriyor. Tabii ki zorlayıcı yanları var. Özellikle Başak burcunun 3. dekanı olarak oldukça kırılgan ve hastalıklara açık olduğundan bahsedilebilir. Herhangi bir hastalık bu etki altında kendimize net sınırlar koyamamamızdan kaynaklanabilir ve bağışıklık sistemi üzerinde etki edebilir. 27 derece Başak burcu ile haritanızda her hangi bir temas varsa, kendilerini ihmal etmemeliler. Bu konumun karanlık tarafında hayırseverlik ve sorumluluk bilincinin karşılıksız kalması ve küskünlük vardır. Belki de bakmakta ısrar ettiğiniz “hasta”, “ilacı” hiç istemiyordur ve hayal kırıklığı ile yüzünüze fırlatmaya kalkışabilir. Dolayısı ile kendini feda etmek ya da kendimizi kandıracağımız duygular içinde olmak sorun yaratabilir. Birini kurtarmaya çalışırken, aynı pozisyona düşülebilir örneğin. Başak burcu etkisi ile kendimizi kendi işimize kanalize etmek daha doğru olacaktır. Bahar temizliği için çok uygun bir süreç. 27 derece Başak burcunda bulunan Zavijava sabit yıldızı Dolunay üzerinde etkili. Adını görkemli güzel anlamına gelen arapça “Al Zawiah“‘dan aldığı biliniyor. Başak’ın sol kanadında yer alır. Hayırseverlik, güçlü karakter, kuvvet, mücadeleci özellikle ve yıkıcı bir enerji içerir. Eric MorseZavijava için, tipik Başak der; güvenilir işçi, iyi satıcı, yönetici ya da ast bir lider. Ancak 1. adam olmaktan ziyada birinin ona görev vermesini bekleyebilir. Niyette olumsuzluk varsa kraldan çok kralcı konuma girebilir ve kışkırtıcı bir rol üstlenebilir.  Ama Zavijava mükemmelliyetçidir. Başak burcunun bu dekanı ticari açıdan başarı içerir ve bolluk, yüksek başarı ve sağlam temeller anlamındadır. Bu bölge tesadüfen değil, çalışarak başarmaya işaret eder. Zenginlik, güçlü finansal güvenlik anlamına da gelir. Dolayısı ile kişinin refah ya da başarıyı kabul etmesini sınırlayan tüm tıkanıklıkları öncelikle kendi içinde temizlemesi gerekebilir. Negatif yani kıtlık bilinci kalıplarını iyileştirmek ve hedeflere ulaşmak için gereken yaratıcı düşünce ve eylemler için enerji ile yer değiştirmeyi sağlamak önemlidir. Risk alma cesaretini ve hangi risklerin alınmaya değer olduğunu bilmenin netliği sağlanmalı. Aşırı yüksek özgüvene sahip olanlar için ise daha analizci davranmaları önerilir. Bu bölge rekabetçi durumları destekleyebilir. Durgunluk bu alanda dağılır.

Başak 3. dekan Merkür ve Venüs tarafından yönetiliyor, Merkür unutmayalım ki dünya ile yeraltı dünyası arasındaki arabulucu. Dolayısı ile keskin karşıtlıklar yaşanabilir. Olumsuz tarafında doğal yasalara dikkat etmemesi ve işlevsiz kalması da düşünülebilir. Kişi kendini düzenlemenin kontrolünü ele almazsa, bu dışarıdan Uranüs etkisi ile daha dramatik hale gelebilir. Sadece endişe etmeye müsaitir. Güçlü ve etkin bir zeka, inançları üzerinde kontrol sağlayabilir. Şüpheci bir Başak, çok iyi öngörü ve sezgiye sahip olsa da, güvenmeyi beceremeyebilir. 3. dekan beynin iki tarafını dengeli kullanmayı öğrenmeli; keskin mantıksal stratejiler eğer sezgilerle desteklenmiyorsa sonuç hüsran olabilir. İtaatkar olduğundan fedakar işçilere dönüşebilir. Pluto gücü ayrıca zaten haritada aktif. İnsanların ihtiyaçlarına karşı oldukça duyarlı bir alan. İhtiyaç duyulan yerde pratik olmayı rahatlıkla becerir. Ama bu dekana, fark yaratabileceğini, çok sevildiğini ve takdir edildiğini söyleyen bir vicdansıza hayır demesi zor olabilir, dikkat. Aksi halde enerjisinin emildiğini hisseden Başak 3. dekanın karanlık tarafı yüzeye çıkar ki bu bazen bir hastalık olarak da kendini gösterebilir; bunu bir alarm zili gibi algılamak en doğrusudur. Bu dekanın etkili olduğu haritalardan doğal şifacılar çıkar. Merkür ne de olsa tıp semboliği ve Başak burcunun da yöneticisi. Hatta nesiller boyu aktarılan bir yetenek olarak kendini gösterebilir bir armağan gibi. Şifa, sanat, film, müzik, şiirin yanı sıra bu dekan tıp hatta geleneksel ya da alternatif olarak şekil bulabilir. Bu dekanın kendini mümkün olduğu kadar saf ve temiz tutması çok önemlidir; dolayısı ile harika bir arındırıcı olarak bu süreç işlev görebilir. Abur cubur, uyuşturucu, alkol, zararlı beslenme gibi toksinlere düşkünlük konusunda dikkat gerekir. Bunlar aurasını zayıflatır. Taleplere bir sınır koyması çok uygun olur. Kendini koruması düşük ise, kurtarmaya çalıştıklarındaki bağımlılıkları ya da suçu kendi hayatlarına çekebilirler. Dolayısı ile bu dekan kurban ya da kurtarıcı olmaya meyillidir. Bu dekan için seyahatler önemlidir. Hani okuyan mı gezen mi çok bilir sözündeki, “gezen”i Merkür temsil eder. Dolayısı ile bazen hacca gitmek, çölde 3 gün geçirmek, arındırıcı seyahatler / tecrübeler, detoks için uygun bir süreç. Liderlik özelliklerini ortaya aşırı çıkaran bazıları için bir Koç, Oğlak ya da Aslan gibi ceza ve otoriteliği beslediğine de şahit olabiliyoruz. Austin Coppock bu dekan için; sıklıkla ihtiyatlı olmaya eğilimli olsalar bile çoğu vahşi durumlara maruz kalabiliyor, demiş. Başak hayatın bir sonu olduğunu bilir ki bu düşünce onu iyice özgür hale getirebilir. Bu da ekstrem olayları kendine çekebilir. Bu deneyim yolculuğuna 3. dekan oldukça açıktır. Pluto etkisi ile bazı takıntılı bağlılıkları ve bağımlılıkları olabilir. 

Vedik Astrolojiye göre Dolunay, Uttara Phalguni nakşatranın 3. bölgesinde. Bu nakşatra daha ayakları yere basan, dinlenme sürecinden sonra gelen aktiviteyi temsil eder.  Gösteri dünyası, hizmet sektörü, medya ve gösteri dünyası, idari işler, aktörler, matematikle bağlantılı işler, satışlar, astronomlar ve astrologlarla ilgilidir. Bu nakşatranın yöneticisi Güneş’tir. Haritadaki Güneş yerleşimi sebebiyle ilham veren projeler konusunda kendinizi kararsız hissediyor olabilirsiniz. Uttara Phalguni ile içimizde bir dinginlik yeri bularak yaratıcılık ve şifa yolunda yönümüzü belirlememize yardım edebilir. Arzularımızı tohumlamak adına kullanılabilir. Bilinçli anlamda niyet belirlemek adına uygun. Bu nakşatra ortaklıklar yoluyla da refah sağlayabilir. Sadece ortaklıklar ya da iş alanlarında değil, aynı zamanda kendi kişisel gelişimimizi ve sağlığımızı nasıl yönettiğimiz konusunda da kazan-kazan durumu ve bereket yaratmayı sever. Bize karmamızın meyvelerini verir ve bu yüzden düşüncelerimize, eylemlerimize ektiğimizi bilinçli olarak tespit açısından yardımcı olur. Uttara Phalguni kalp çakrası ile ilişkilidir. Önümüzdeki zaman diliminde ne yaparsak yapalım, ne söylersek söyleyelim, bunu anlayış ve sevgiyle yapmamız gerektiğini de anlatmakta. Henüz her şeyi çözememiş olmamız, asla vazgeçmek için bir neden değil. İnsani, ekolojik, ezoterik, alternatif şifa, teknolojik ve yaratıcı arayışları keşfetmeye devam edin. Size yardımcı olabilecek kişilerle bağlantı kurun. Bu nakşatra insanlı bir araya getirmek ve belirli bir yönde hareket etmeyi de temsil ederken, Merkür ve Uranüs arasındaki görünüm farklı çözümler üretebilecek kişilerle sizi bir araya getirebilir. Purva Bhadrapada‘daki Jüpiter’e yakın konumlanan Merkür karanlık yönlerimizi ya da olumsuz alışkanlıklarımızı görmemize yardım edebilir. Ay Düğümleri de sideral zodyakta 29 derece Koç burcunda bulunduğundan biraz huzursuz ve sanki yeni bir şeylerin eşiğindeymişiz hissini uyandırabilir. Neye ihtiyacımız olduğundan ya da önemli kaynaklara nasıl erişeceğimizden emin olmadığımızı hissedebiliriz, bu çok doğal. Stres nedeniyle kendinizi tüketmeyin ve gerekirse günlük sağlık ve beslenmede olumlu değişimler uygulayın. Hedeflerimiz üzerinde doğrudan eylemde bulunmak, belki sözleşmeleri imzalamak adına harekete geçmek gerekecektir. Merkezde kalmak ve topraklanmak için kendinize vakit ayırın. Uttara Phalguni akıllı planlamayı, temel atmayı, karşılıklı kazançlı çıkabilecek durumları organize etmeyi destekleyen ve tanımlanmış bir yönde hareket ederken gerçekleri tezahür ettiren bir nakşatra. Hiç yapmadığınız ama hep denemek istediğiniz bir şeyleri hayatınıza sokabilirsiniz. Yaratıcı bir sürecin en derinleri gibi bu süreç. Gerçek olanı tezahür ettirecek ve büyüme, ilerleme aşamasında gerekli zihinsel becerileri ve bağlantıları geliştirmeyi öğrenmek adına da çok olumlu. Söz konusu nakşatra başkalarına destek ve himaye sağlayan Tanrı Aryaman tarafından yönetilir; ayrıca evlilikleri düzenler ve kutsar. Evlilik yolu ile zenginlik yaratır, dolayısı ile işbirlikleri ok değerlidir. Sembolü ise şifa yatağıdır; bu nedenle iyileşme süreçlerini anlatır. Ekinoks öncesi son Dolunayın bu etki altında gerçekleşmesi önümüzdeki 12 ay için şifa verici olacaktır. Hem kitlesel anlamda hem de kişisel olarak önümüzdeki bir kaç haftanın hatta gelecek yılın sağlığınızı, ilişkilerinizi, ortaklıklarınızı iyileştirmek için uğraşmak adına çok önemli günlerdeyiz. Güneş yönetimindeki Uttara Phalguni iktidar ve liderler ile yakından bağlantılı. Ülke haritamızda 4. evde netleşeceğinden siyaseti ve ekonomiyi özellikle vurgulayacak görünüyor. Başak genel olarak tarım ve gıda ürünleri ile de ilişkili olduğundan bu alanda önemli gelişmelere açık olduğumuz bir sürece giriyoruz. Ayrıca dünya üzerinde yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak ülkemizin önemli bir rol üstlenmesi söz konusu olabilir. Para piyasalarında ise bu gelişmelere bağlı spekülatif hareketler hız kazanabilir. Ekonomik açıdan ciddi önlemler alınması gereken bir zamana işaret eden bir Dolunay öncesindeyiz. Diğer yandan yağışların artışından bahsedilebilir. 4. ev muhalefet partileri ile ilgili olduğundan, işbirliği içeren bazı partilerin gündemi meşgul etmesi mümkün görünmekte. 

 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Your Shopping cart

Close