Uncategorized

2 Mart 2022 saat 20:34’te Balık burcunun 12. derecesinde Jüpiter kavuşumlu Yeniay kesinleşiyor; genel olarak Balık etkisi çelişkili deneyimlerle dolu karmaşık bir hava yaratır. Devam eden kış uykusunu sonlandıracak ve 20 Mart ile başlayacak yeni mevsimin beklentisini arttıracak etkiler barındırır. Balık burcunu neyin gerçek, neyin hayal olduğunu anlamayı zorlaştıran Neptün yönetir. Hemen yakındaki Jüpiter ile de güçlü niyetlerimizin, en azından kendi gerçekliğimizin nasıl görünmesini istediğimiz konusunda netleştirme sağlamasını diliyorum. Köklü duygular, sanatsal / yaratıcı dürtüler, manevi tatmin üzerine düşünmeye itecek bir enerji git gide büyüyor. Gelecek için umutları kucaklamak adına hayal gücümüze dokunmaya, inancı kuvvetlendirmeye ve geçmişi şifalandırmaya yarayabilir. Jüpiter “daha fazla / daha büyük” arzu edecektir. Jüpiter kavuşumları genel olarak olumlu kabul edilir. Hele ki Balık burcunda iken son derece kuvvetlidir; bu konum daha fazla bolluk ve büyüme vaadeder. Ama neyi büyüttüğüne çok dikkat etmekte yarar var. Sanki bir Noel Baba’nın bol keseden hediye dağıtması gibi, daha fazla istemeye ve daha büyük düşünmeye zorlayacaktır. Dolayısı ile Balık burcunun haritanızda bulunduğu bölgede daha fazla duygu uyandıracak ve dürtü oluşturacak demek ki. Bir adım ötesini hatta sınırların ardını istemek söz konusu. Jüpiter’den fırsat yaratmak adına da olumlu kullanabilir tabii. Yeniay’dan 3 gün sonra Güneş ile kavuşacak gezegen özgüven ve motivasyon patlaması yaratabilir. Diğer yandan değişim / devrim ve isyan gezegeni Uranüs Boğa burcundan olumlu bir görünüm sergiliyor. Atılımlardan heyecan ve şok edici değişimler yaratmaya müsait. Klasik ve geleneksel olana karşı çıkmak ve bağımsız eylem ile ilgili olduğundan, gergin enerjileri de harekete geçirebilir. Ancak genel olarak ortaya çıkacak ani ve sürpriz gelişmelerin ruhsal tatmin yaratması ve olumlu değişimlere zemin hazırlaması muhtemel denebilir. Venüs, Mars ve Pluto çalışkan Oğlak burcunda bir aradalar. Bu kombinasyon ilişkilerimiz, enerjimiz, güç dinamiklerimiz ve yaratıcılığımız üzerine düşünmeyi öne çıkarıyor. Başlattığımız her şeyin, değerlerimizle uyumlu olmasını ve enerjimizi yükselttiğinden, kişisel gücümüzü de korumamıza zemin hazırlıyor. Kendimizi kaybolmuş hissetsek de kalbimizin, zihnimizin, ruhumuzun gizli köşelerinde barınan bir şeylerle yüzyüze gelebiliriz, bunlar yüzleşmek istemediğimiz şeyler olabilir. Ancak bu yüzleşme, daha tatminkar ve daha gerçek olana kapıyı açmak için şart olacaktır. Bu da kendimizi daha derin bir seviyede keşfetmeye, zayıflıklarımızı, kendimize yarattığımız engelleri aşmak için gerekli. Karanlık zamanlar genel olarak yaradılışın ve tezahürün temelini oluşturur. Enerjinin gerçeğe, ete kemiğe dönüşebilmesine olanak tanır. Tohum karanlıkta atılabilir. 

Balık zodyağın son burcu ve geçmişle muhakeme hatta bir şeylerden uzaklaşma etkisi yaratır. Bu şekilde yolculuğumuzda dönüp bakma ve karşılaştığımız bazı dersleri daha iyi algılama mümkün olur. Yeniay etkisi ile geçmişte neler öğrendiğimizi ya da nereye devam etmek gerektiğini düşünmek için kendinize zaman ayırın. Affetmek, geçmiş anılara sevgi göndermek ve geçmişin, geleceğe hangi bölümünün devam etmesini istediğimizi algılamak kolay olacak. Balık burcundaki Jüpiter iyimserlik ve merhamet patlaması yaratabilir. Duyarlılığı arttırır. Bunun farkında olma sayesinde bu duyarlılığın bir bölümün yaratıcı projelere, sezgisel çalışmalara kanalize etmek işe yarar. Psişik duyularımızın artışı da söz konusudur.  Her türlü önseziye, fısıltıya güvenebilirsiniz. Venüs / Mars / Pluto kavuşumu nadir bir görünümdür. Gizlenen gücümüzü özellikle ilişkilere ve maddi değerlere çekebilir. Balık enerjisi akışta olmayı ve teslimiyeti öğrenmeye bize rehberlik edeceğinden, her şeyin iyi olacağına güvenerek, biraz kontrolü serbest bırakmayı da anlatır. Kontrolümüz dışında durumlar ile yüz yüze kalırsak, akışa uymayı deneyin. Seçimlerinizden ve yapmak istediğiniz eylemlerden emin olmak için Mars’ın disiplinli ve sabırlı enerjisini kullanın. Pluto ile de özgün benliğinize sadık kalmak ve gücünüzü korumak için iradenizi sağlam tutabilirsiniz. Her ne yaşıyorsanız, her şeyin geçici olduğunu öncelikle kabul edin. Jüpiter’in mutluluk, tatmin ve başarı vaadeden iyimserliğine güvenin. Diğer bir kavuşum da Merkür ve Satürn arasında; Yeniaya ciddiyet katan bir etki. Kişisel sorumlulukları asla atlamamak gerekiyor. Oldukça güçlü bir kavuşum zira Yeniay’dan sadece 1 saat öncesinde netleşecek. Dolayısı ile bu kavuşumun vereceği karamsarlığın Jüpiter’in iyimserliğine ağır basma potansiyeli de mevcut. Eleştiri, zorlayıcı haberler, izolasyon hissi ve depresif düşünceler olarak kendini gösterebilir. Bundan korunmak için kendinizi ciddi ve zorlu işlere yönlendirebilirsiniz. Bu 2 gezegenin iyi anlaştığını biliyoruz; dolayısı ile iyi kanalize etmek önemli zorlu işlerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Diğer 3’lü kavuşum etkiliyle de enerjinizi asla kontrolsüz ve yıkıcı hale getirmemeye, amaçlı, hedefe yönelik ve yapıcı kullanmaya özen göstermelisiniz. Aklınızı kullanın. Yeni bir başlangıç yapmak, yeni bir sayfa açmak, yeni bir proje adına harika bir zaman. İlerleme kaydetmenin yeni ve yaratıcı yollarını ararken eski alışkanlıkları, davranış modellerini ve inançları tabii hataları da sorgulamak ve salıvermek mümkün olacaktır. Biz buna büyük bir şifa süreci rahatlıkla diyebiliriz. Özellikle uzun seyahatler, yüksek öğretim, hukuk, ticaret, felsefe, din, maneviyat yoluyla sağlığınızı, tatminkarlığınızı ve mutluluğunuzu iyileştirebilirsiniz. Yeni olana ise rahatlıkla başlayabilirsiniz. Sezgilerinizi dinleyin ve risk almaktan korkmayın. Merak ve yaratıcılık yeni keşiflerle verimlilik sağlayabilir. 

Yeniay Alpha Hydrus bölgesinde; erkek su yılanı. Çok bilinmeyen Hydor adında bir sabit yıldıza yakın bir bölge. Ptolemy‘e göre su etkisindeki yıldızlar Satürn ve Jüpiter etkisi gösterir; onurlu, dindar, muhafazakar, kazanç veren ve kalıcı etki yaratan yıldızlar. Açık sarı renkte olan bu yıldız oldukça parlak. Bundan daha önemli bir yerleşim daha var; Yeniay yöneticisi Jüpiter Achernar yıldızı ile kavuşumda, çok önemli bir yıldız. Eridanus tk yıldızında ve tamamen Mars / Uranüs’e benzer Jüpiter karakterinde. Jüpiter olabileceği en iyi konumda denebilir.  Bu durum ün ve başarı vaadetmekte. Ruhsal konularda iyicil etkiler barındırıyor. Astroloji, yazarlık, askeri, hükümet ve hukukla ilgili konularda büyük başarılar, yükselme, refah, şans ve derin bir dindarlık vaat eden bir yerleşim. Olumsuz etkileri arasında bağımlılıklar, duyma ve konuşma ile ilgili sıkıntılar, beyin hastalıkları, kronik sağlık sorunları, yangınlar, su nedeniyle ölümler verebiliyor. Dünya Astrolojisinde hava ve toprak ile ilgili facialar, yangınlar, savaşlar, katliamlar, cinayetler, suikastlar, yerel halkla ilgili sorunlar, şiddet içeren dinle ilgili saldırılar, kitlesel aşılamalar, tarih değiştirebilecek olaylar ya da kişiler, barış çalışmaları ile ilgili görülmekte. Eridanus tk yıldızı ise bilgi ve bilim sevgisi, bol seyahat, bir çok değişiklik, otorite konumu verdiği gibi, özellikle denizde kazalara ve boğulma tehlikesine işaret eder. 

Balık burcunun 2. dekanında su üçlüsünden dolayı Ay mutlu ve uyumlu kabul edilir. Bu dekan kurban / kurtarıcı modelleri ve diriliş olarak bilinir. Ay bu bölgede tıp bilimi ve şifa alanında güçlü etkiler barındırdığı gibi bu alanda çalışan kadınları da öne çıkarabiliyor. Klonlama keşfi de bu dekan etkisinde yapılmıştı. Yeni keşiflere oldukça açık bir alan. Dini sembolize etmesine rağmen Jüpiter ile birlikte inançlar konusunda hayal kırıklıklarına uğradığımızı hissettirebilir bazı haritalarda; hatta kendimizi tanrılaştırma, guru gibi görme durumu yaratabilir. Bazı yazarlar bu dekan için Tanrı sorgulaması demiş. Biyoloji, bilim ve tanrısallık konularında öğrenmek, merak duymak ile ilgili bir bölge. Genel olarak bu dekan kendileriyle barışık ve dünyada bir iz bırakma yeteneklerine güvenen neşeli insanları temsil eder. Hele ki Jüpiter de bu dekanda ise hoşgörü sınırları aşılabilir ve tabii kilo sorunları bile görülebilir. Sıkı çalışma ve mücadeleden sonra gelecek ödüllendirilmeyi anlatabilir. Üzerinde çalıştığınız her şey başarılı şekilde meyve verebilir ve şimdi arkanıza yaslanıp haklı olarak kazandığınız övgüleri ve alkışları alabilirsiniz anlamında. İnsanlar tarafından bu dekanın kıskanılma tehlikesi bile vardır bu yüzden. Eski kayıtlarda ise bir anka kuşu gibi kefaretinizi ödedikten sonra diriliş potansiyeli içerdiği yazılır. Aşırı hoşgörü ve bağımlılıklar yüzünden acı çektiğiniz zamanlara tövbe etmeye, basit bir yaşama yönelmeye, kendinizi hayırseverlik ve iyiliğe adamanıza yardım eder; bu da manevi zenginlikler için bir nevi yeni bir doğum gibidir. Dünyanın giderek daha kaotik ve gürültülü hale geldiğini düşünüyorsanız, sakinleşmek için işe kendinizden başlamanız gerekir, alışkanlıkları, bağımlıkları değiştirmek lazımdır. Balık 2. dekan Jüpiter ve Ay yönetiminde; ne şahane değil mi, elimizde ikisi de var. Bu alan aslında Balık burcunun en kaygan alanıdır. Kılık değiştirme ustasıdır bu dekan; herhangi bir ortama zahmetsizce uyum gösterebilir, karışabilir tabii sızabilir. Suyun yoğun olduğu bu alanın toksik olma tehlikesi de bulunur. Suyu simgeleyen çift balık semboliği olumlu ya da olumsuz etkilere de müsaittir. Örneğin casuslar, bu dekana çok yakışabilir. Ya da büyük bir gücü olduğuna inanan kişilerin bu gücü yanlış kullanması söz konusu olabilir. Balık 2. dekan için ruhun evrimsel durumu çok ama çok önemlidir. Bu dekan bazen kim olduğunu bilmekte zorlanabilir; bu yüzden en yakınları tarafından kolayca şekillendirilebilirler. O yüzden özellikle doğru ve dürüst kişilerle bir arada olmasında fayda vardır. Balık sembolü, öznesi kadar belirsizdir; iki zıt yönde demiştik. Sonsuza kadar bir iple birbirine bağlıdır bu balıklar. Balık bir rahim ya da bir mezar olabilir ama her türlü bir dirilişin eşiğindedir. Balık 2. dekan her ikisi arasında kurban ya da kurtarıcı rolünde ve tereddüt içinde olabilir. En zorlu halinde kendini feda eden bir şehide dönüşebilir; bu durumda geriye kalan şey bir zamanlar olanın acı ve küskün boş bir kabuğu haline gelecektir. Bu bölgedeki Su Yılanı (Hydra) tk yıldızı iltihaplı bir öfke şeklinde kendini gösterebilir ki öznede hastalıkları da anlatabiliyor. Belki de bir zamanlar kendini adadığı şeyden şiddetli bir intikam almaya yemin etmiş gibi denebilir; bu da hastalıkları beraberinde getirecektir. Bu dekan yaratıcılığını kullanamazsa patlayıcı bir enerjiye dönüşebilir ve çok da yıkıcı olabilir. Balık 2. dekan kendini mutlaka sorgulamalı; başkalarını kurtarma konusunda kendini ne kadar feda ediyor, iyi tesbit etmeli. Liz Green‘e göre bu balıklardan biri büyük bereket tanrıçasıdır, diğeri de onun oğludur. Yiyip bitiren, yıkıcı ve şehvet düşkünüdür ki bu da içgüdülerin ilkel dünyasını anlatır. Diğeri ise onun kurtarıcısı ve affedenidir. Kuyruklarını bağlayan ip, onları sonsuza kadar bağlar; birbirlerinden kaçamazlar. Balık bazen nefret ve lanetin simgesidir, diğer yandan da bir saygı sembolüdür. Olumlu yanı, kendini kurtarma ve başkalarının bunu yapmasına yardımcı olmak için müthiş yetenekli olmasıdır. Güçlü bir kurtuluş hikayesi yazabilir ve en sefil durumlarda bile umut verebilir. Başarılı şifacıları, mucizeler yaratan kişileri temsil eder. Kova tk yıldızının bilgelik pınarı, insanlık üzerinde büyük etkisi olan icatlar ve tedaviler sağlamaya müsaittir. Austin Coppock, Balık 2. dekanda bulunan Güneş için dünyada başarı vaadeder demiş. Yaratıcılığı buradaki Güneş gerçeğe dönüştürebilir. Jüpiter büyüme ve bolluk ise, Ay da verimli ve yaratıcı ise Güneş her ikisini de bir yaratıcılık kaynağı haline getirebilir; bu dekandaki Güneş girişimcilik barındırır. Maddi zenginliklerin, manevi emeğini ifade edebilir. Bu dekanda maddi ve manevi öncelikler tersine çevrilir, yeryüzü yerine görünmez ilahi olana inanç artar. Uluslararası yayınlarda bu dekan güçlü bir İsa motifi çizer; fedakarlık ve şehitlik teması burada gizlidir. Kendilerini daha iyi bir amaç uğruna feda etmekle ilgili. İşte bu amacın gerçekten “iyi / doğru” olduğundan emin olmak şart.

Vedik Astrolojiye göre Yeniay, Shatabisha nakşatranın 4. bölgesinde; Rahu ve Jüpiter etkisinin yoğun olduğu bir alan. Şifa yeteneğinin yüksek olduğu bu bölge özellikle hayal gücü ile yapılan işlerde üretimin başarı vaadettiği bu alanda bilinir. Elektrik işleri ile uğraşanları, teknoloji uzmanlarını, astrologları, astronotları, uzay bilimcilerini, pilotları, hava kuvvetlerini, şifacıları, kimyagerleri, biyologları, fotoğrafçıları, film / sinema dünyasını, senaristleri, reklam ve iletişim uzmanlarını barındırıyor. Uzayla ilgili konuları keşifleri ifade edebiliyor. Biraz, Kaf dağının geçmeyi kafasına koyanları anlatabiliyor. Tüm gücü ile hedefe kitlenmek ve başarı kazanmak söz konusu. Olumsuz yanında uyuşturucu / ilaç / alkol bağımlılıkları var. Yöneticisi Rahu’nun Krittika yerleşimi, özellikle imkansızı başarmaya çalışan yöneticiler anlamına gelebilir. Onların keskin ve kati kararları ekonomik dengeler üzerinde olumsuz durumlar malum yaratabilir. Keskin bıçak anlamındaki Krittika burada kolay yola gelmeyecek işleri anlatabilir. Bir işi hakkıyla yapıyorsanız, işinize ve amacınıza bir CEO gibi yaklaşıyorsanız bu Yeniay çok destekleyici çalışacaktır. Gölge yanı çok inatçıdır ve yıkıcı öfkeye sahip olabilir. Önemli kararların halklar üzerindeki psikolojik etkilerini vurgular. Shatabisha hayat görüşü ya da hedefleri yüzünden dışlanabilecek kişileri de anlatabilir. Jüpiter ise Purva Bhadrapada bölgesinde ve o da inatçılık yapmaya meyilli. Agresif bir alan olduğundan öfke ve dinamizmi yönetebilmek çok çok önemli bu süreçte. Amaca ulaşmak adına şiddete başvurmaya müsait bir enerji. Jüpiter oldukça savaşçı özellikler göstermeye hazır. Genel olarak sağ gösterip sol vurma yanı da kuvvetli. İletişim dünyasında agresif restleşmelere tanık olabileceğimiz gibi teknolojik hacklenmeler, casusluklar gündeme gelebilir. Kova bölgesi Satürn ile yönetildiğinden kolektif gerçekler, toplumsal huzur, uyum önem kazanacaktır. Bu enerji dünyayı daha iyi hale getirmeye odaklanma işareti. Shatabisha “100 şifacı” ve “100 ilaç” olarak tercime edilir; özellikle ilaç ve tedavi yöntemleri açısından gelişmeler yaşanabilir. Shatabisha‘nın sembolü boş bir daire ya da bir buket bitki ya da çiçektir. Bilinçaltının derinliklerinde şifa potansiyelini ya da barış çağrılarını saklayan güçlü yetenekleri vardır. Bu kapılar açılabilir. Yeniay bize iç dünyamıza dalma ve ardından toplumsal hedefleri yeniden kurma açısından yardım edebilir. Bu nakşatranın tanrısı Varuna, dünyadaki tüm suların ve suda yaşayan canlıların tanrısıdır. Bu yerleşim petrol ve enerji ile ilgili fiyat artışlarını, tedarik mücadelelerini içerebilir. Dijital para dünyasında hareketlilik beklenebilir. Jüpiter bazı volkanik hareketlere de bu arada yol açabileceği gibi savunma sanayi ve askeriye ile ilgili kararları hatta bu amaçla kurulmuş önemli birlikleri anlatabilir. Böyle yazınca aklıma ister istemez NATO geliyor; önemli eylem kararları söz konusu olabilir. Su denince Boğazları da eklemekte yarar var. Dolayısı ile gerginliklerin artmasına şahit olacağız toprak grubundaki yoğunluk ile savaş, işgal, ekonomi ve tabii toprak hareketliliği öngörülerinde bulunabiliriz. Ülkemiz açısından Yeniay tepe noktamızı tetiklediğinden yöneticilerin Rusya – Ukrayna arasındaki savaş ile ilgili olarak dikkat çekici tutumları öne çıkabilir diyebiliriz. Bu açıdan yapılacak barış girişimlerinde görev alınabilir.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Your Shopping cart

Close