Balık Dolunayı (2 Eylül 2020) – Astrolozi

Uncategorized

2 Eylül 2020 saat 08:21’de Balık burcunun 10. derecesinde Ay ve Güneş karşıtlığı netleşecek. Eylül ayı Dolunayı’na Hasat Ayı denir. Güneş Başak burcunda sonu olan bir gerçekliği, Ay Balık burcunda sonsuz bir ruhu anlatır. Balık Dolunayı ruhu bir nevi hipnotize edebilir.  Balık inkar ve yanılsamanın sembolüdür; o kadar iyi yalan söyler ki kendini bile kandırabilir. Balık enerjisi, seraplarla, fantezilerle ve hilelerle sonsuz bir büyü yaratabilir. Bu Dolunay’da derin bir uyanış enerjisi var; psişik Balık burcu nedeniyle değil sadece. Uranüs ile uyumlu görünüm tam bir uyanış sağlayabilir. Uranüs bir alarm enerjisi oluşturur; değişim gezegenidir. Bizi olaylara yeni bir bakış açısı ile ele almaya iteler. Bakış açımızı değiştirmek, bilincimizi yükseltmek için olaylara sanki farklı bir gözlükle bakmamıza rehberlik eder. Dolunay Balık burcuna denk gelse de aslında Kova takım yıldızında. Dolunayı bu bakış açısı ile değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Batı astrolojisi dünya temelli, ancak sideral zodyak daha galaktik kabul edilir; zira burçların da ötesinde takım yıldızları baz alır. Her ikisi de aynı gerçeğe işaret eder aslında; gökyüzü ile ilişkimizi belirler. Dolunay’ın bulunduğu burç ya da takımyıldızlardan ziyade, daha önemli olan görünümleridir, yani açıları. Hangi astrolojik sistem kullanılırsa kullanılsın, görünümler asla değişmez. Dolayısı ile Uranüs açısı hem takım yıldız hem de görünüm itibarı ile “uyanışlar” anlamına gelmekte. Venüs ve Satürn bu Dolunay’da etkin; ilişkilerimizle ilgili konularda sorunlara yol açabilir. Bu enerji, savunmaya geçmek yerine, eylemlerimize sahip çıkmamızı ve gerçeğimizi ifade etmemizi gerektirir. İleriye dönük olarak yaratmak istediklerimiz için gerçekten sorumluluk almaya bizleri çağırmakta. Oldukça öncü bir enerji yaratacak Dolunay; liderliği ele geçirmek ve özgünlük yaratmak adına fırsatlar sunabilir. Bu fırsatlar boş ifadelerden ziyade, ileri doğru hamle isteyecektir. Bu Dolunay, duyguları allak bullak edebilir ve hassasiyetleri tetikleyebilir. Eğer empatisi yüksek biri iseniz, kendinizi korumak için ekstra çaba göstermeniz gerekebilir. Dolunay, önemli enerji değişimleri içeren 2020 yılının ultra dönüştürücü son bölümünü hazırlayacak. Tüm dönüşümler, yeninin ortaya çıkması için bir parçalanma gerektirir. Dün kimseniz eğer, bırakmaya çalışın ve şu anda “kim” olduğunuzu kucaklayın. Dünün ve yarının önemli olmadığını; gerçek olanın sadece kendiniz olduğunu bilin. Tam şu anda.. bunu hissedin.. 

Güneş Başak burcunda, işi, sağlığı ve hizmeti temsil eder. Balık burcunda Dolunay bir dalga, bir pus gibi ayırt etmeyi, görmeyi zorlaştırır. Balık zihni bulandırır. Mantıksız olabilir. Gölge yanında kayıtsız tavırları vardır. Balık zıt yönlere giden 2 balık ile sembolize edilir;son burç olduğundan diğer tüm takımyıldızların bir karışımı gibidir. İstediği her hangi bir arketibe şekil verme yeteneğine sahiptir. Kozmik bir bukelamun gücü gibi. Bir ayağımız, Başak’ın yeşil toprağında, diğeri ise görünmeyen bir kuvvet tarafından evrendeki en uzak denizlerdeki alana çekilerek belirsizleşiyor. Dünya ile gökyüzü, dünyevi ile olağanüstü arasındaki bağlantıyı bulmak gibi. Başak toprağa yakın; programları ve görevleri ile meşgulken, Balık dipsiz sulara kaymaya müsait. Fanteziler Balık’ı o kadar uzaklara taşıyabilir ki, aniden gerçeğe döndüğünde, yarattığı şeyle yüzleşmektense ölmeyi tercih edebilir. Balık, dünyayı terk etmeyi ve zaman ile mekanın bulunmadığı dünya dışı vatanı Neptün ütopyasını özler. Her Dolunay’da psişik ve fiziksel enerjiler önemli ölçüde artar; bu sadece o gün değil, günler öncesinden ve sonrasından hissedilir, duygular ve sezgiler artar. Çok fazla Başak enerjisi bizleri mekanik ve duyarsız hale sokabilir; ruhsal açlık çeken bir dünyada bu çok tehlikeli olabilir. Bırakın hayalleriniz fışkırsın, yaratıcılığınızı tıkanmış hissediyorsanız sevdiklerinizle ve sevdiğiniz işlerle vakit geçirmeye çalışın. Vücudunuzu dinlendirin. Bazı şeyler asla göründüğü gibi değildir ki genel olarak Balık Dolunay’ında bunlar fark edilir. Mistik mesajların da kendine ait bir mantığı vardır. Dolayısı ile bilinçsizliğin derinlerini tam olarak kavramak için mantıktan çok daha fazlasına ihtiyacımız olacak bir süreç başlıyor diyebiliriz. Uranüs Boğa burcunda bizi buraya ve şimdiye çağıracak; var olan tek şey gerçekliktir diyecek. Balık Dolunayı bunu hayal gücü, sezgi ve empati yoluyla eksiksiz deneyimlememizi sağlayacak.

Eleştirel, analitik düşünme becerileri eşit derecede önemli olacak. Hem fiziksel hem de ince duyularımızla giren çok fazla bilgi ile işlenecek şeyler önümüze düşecek. Başak Güneş’i ile Boğa Uranüs’ünün üçgen açısı her şeyi anlamamıza yardımcı olacak. Hangi bilginin gerçekten yararlı olduğu ve hangisinin sadece bizi şaşırtmaya meyilli olduğunu idrak edebileceğiz. İşin püf noktası hem vücudumuzda hem de çevremizde olup bitene bağlı kalabilmekte. Retro Uranüs bu sürecin heyecanlandırıcı enerjisini içselleştirecektir. Bazı basit zihin – beden – ruh uygulamalarına, topraklanma çalışmalarına ihtiyacımız olabilir. Şu anda birbiri ile yarışan gündemler, dürtüler bizleri dört farklı yöne çekiyor. Bu gerginliği gidermenin en iyi yolu, tüm uç noktalar arasında orta yerde durmaktır. Yengeç Venüs, evimize, ailemize ve bizi güvende hissettiren her şey olan sevgimizi temsil ediyor. Oğlak burcunda geri giden Satürn bizi öz disiplin ve ustalık geliştirmeye davet ediyor. Koç burcundaki Mars, gecikmiş olanın haz vermediğini anlatıyor ve şimdi olan ile ilgileniyor. Terazi burcundaki Juno ise bize eylemlerimizden etkilenen tek kişinin bizler olmadığını hatırlatıyor. Kocaman bir Grand Cross / Büyük Kare, köşelerle tek tek ilgilenmemizi isteyecek. Tek bir köşeye ağırlık vermek, tüm dengeyi bozacaktır. Tüm bu köşelerin çatışmasını açıklığa kavuşturacak olan gezegen ise Başak burcundaki güçlü Merkür olacak. Pluto ve Satürn üçgeni ile gerçekte neler olup bittiğini görmek için kafa karışıklıklarını netleştirmeye yardım edecek. Balık burcu körü körüne inanabilir; ama test etmek için fırsat da Uranüs ile bulunacaktır. Başak burcu egzersiz için şans verecek. 

Teknik;
Balık burcunun 2. dekanı Jüpiter ve Ay tarafından yönetilmekte; Balık bölgesinin en kaygan alanı olarak kabul görür. Burada bulunan takım yıldızların ifade ettiği semboller kılık değiştirmede ustadır. Her hangi bir ortama zahmetsizce nüfuz edebilirler. Su etkisinin en yoğun olduğu bölge diyebiliriz. Bu da zehirler, toksinler ve mikroplar açısından riskli olduğuna işaret eder. Burası emici, içine çeken etkiler barındırır, dolayısı ile olumlu ya da olumsuz çalışabilir. Bir casussanız Balık 2. dekan bu yeteneklerinize olumlu enerjiler katacaktır. Ama eğer suç unsuru söz konusu ile gücü kötüye kullanmak pek zahmetsizce mümkün olur. Balık burcunun 2. dekanı ruhun evrimsel durumu için çok önemli bir bölgedir; sevgiyi ve mutluluğu da emebileceği gibi toksinleri, mikrobu da kendine çekebilir demiştik. Bazen bu dereceler kişilerin kim olduklarını bilememesine yol açar; kendilerine yakın kişilerden kolayca etki alırlar ve manipüle edilmeye açık olurlar. Temiz ve dürüst bir yaşam hedeflenmeli ve ruhsal olarak nerede durduğunuzun farkında olmanız önem taşır. Ayakların toprakta olması şarttır ve doğru kişilerle beraber olmaya özen göstermek tavsiye edilir. Bu durumda şu andaki gökyüzünde bulunan Oğlak stelyumu bu dekanı olumlu destekleyebilir. Sıkı çalışma ve çaba ile dolu bir dönemin ardından gelen kalıcı bir başarıyı tarif edebilir. Belki de uğruna mücadele verdiğiniz şeyde başarı elde ettiniz ve ve şimdi övgülere, alkışlara açıksınız. İnsanlar artık sizi farklı bir ışıkta görebilirler ve bir çoğu yeteneklerinizi, becerilerinizi hatta ışığınızı kıskanabilir. Bir nevi Anka kuşu gibi, kefaretinizi yerine getirdikten sonra kurtuluş / diriliş potansiyeli elde edebilirsiniz. Daha önce aşırı hoşgörü ya da alışkanlıklar nedeniyle çekilmiş acının telafisi gibi rol alabilir. Tövbe etmek, şükretmek ve iyiliğe adanmış basit bir hayat yaşamak, manevi zenginlikler açısından berekete verecektir. Bu alanın soruşturmalar, bulaş riski ve zehirlenmelerle yakından ilgisi bulunmakta. 
 
Kova takım yıldızına denk gelen Dolunay derecesi ise ölçülü olma erdemi üzerinde bazı kurallardan bahseder. Genel olarak şans veren bir bölge olarak kabul edilir. Akan nehirleri ve kaynakları ifade eder. Yağmurlarla ilgili olduğu bilinir; özellikle Marmara ve Akdeniz bölgesinde bol yağış yaratabilir. Daha fazla kişisel özgürlük ve tetikleyici eş zamanlılıklar, heyecan verici hale gelebilir. Çekingenliği kabul eden bir alan değil. Yeni bir şeyler deneyimlemek adına dürtü yaratabilir. Tesadüfi karşılaşmalar yeni bağlantılar yaratabilir. İçgörüler, güçlü sezgiler hızlı kararlara yol açabilir. Eski alışkanlıkları kırmak ve yenileriyle yer değişmelerini sağlamak için bu süreç kullanılabilir. İlişkileri, maddi konuları içerebilecek öfke, hayal kırıklıkları ve gecikmeler oluşabilir. Mars’ın hızını düşürmesinden dolayı, sabırsızlık ve hayal kırıklıkları haftalardır inşa etmeye çalıştıklarınızda köklü ve uzun vadeli bir sorun gündeme getirebilir (Mars retro; 9 Eylül – 13 Kasım). Eğer sabrınızı kullanamazsanız ilişkilerinizde ya da maddi alanda zararlı etkiler altına girebilirsiniz. Eski kin ve inatçılığınızı bir kenara bırakmanın vakit geldi. 
 
Dolunay ayrıca Satürn / Pluto orta noktasına da 45 derecelik uzaklıkta; bazı konuların kişinin gelişimi ve olgunlaşması için kişiyi zorlaması anlamına geliyor. Kaçınılmaz bir atılım yapmak zorunda kalabilirsiniz, her konunun en dibine inmek, sınırlarınızı aşmak, bazı şeyleri dönüştürüp yeniden yapılandırmak.. büyük değişimler ya da fedakarlıklar sonucu istikrar sağlamaya özen göstermemiz gerekecek, bir nevi yaratılanın topraklanması, sağlamlaştırılması gibi. Bu durum statüko ile güç mücadelesine girmenize neden olabilir ki kaçınılmaz olabilir. Satürn / Pluto orta noktaları kitlesel ölümlerle, cinayetlerle ve kitlelere hükmetmekle vurgulanmış. Acımasızlıklara, gaddarlıklara, gelişmenin engellenmesine yol açabilir. Ayrımcılık ve bölünmeye tabii ilişkilerde yol ayrımlarına yol açabilir. Olumlu yanında azim, inat, dayanıklılık, tahammül, disiplin, ve maharet, üstadlık içerirken, olumsuz yönünde. soğuk kalpli, şiddete meyilli, sertlik, kurban olma ve şehitliğe olanak tanıyor. Umarım bu süreçte bu tarz haberler almayız. Derin araştırmalar yapan bilim adamlarını, aşırı sağ görüşlü / gerici ve şiddete meyilli kişileri tarif edebiliyor. Bir sonuca gitmek için tek tek sorunlarla uğraşma zorunluluğunu anlatır. Büyük ve özen gerektiren projelere işaret edebilir. Güneş bu orta noktayı tetiklediğinde egoizm kendini gösterebilir. Aynı zamanda yokluk ve yoksulluk, içsel / dışsal sorunlar mücadele etmek iş bırakmak / feragat etmek anlamına gelebilir. Bazen de Güneş bu orta noktada devamı denemeler yapılması gerekilen verimsiz bir sürece işaret edebilir. Ay ise, bilinçaltında amansız bir uğraş vererek korkuların üstesinden gelmeye ve maneviyatın yükselmesine yardım edebilir. Az ile yetinmenin önemi burada vurgulanır. Şiddetli duygusal zorluk içeren şartlar yüzünden ruhsal / duygusal olumsuz zamanlarını ifade edebilir. Satürn / Pluto orta noktası uranyen prensipte Dolunay / Uranüs / Chiron arasındaki nitelik bazındaki işbirliğinin odak noktasını oluşturan bir derecede. Klotho etkisi de sanki yeni bir sürecin başlangıcı niteliğinde. Bir nevi Altın Uçurtma formu oluşmakta; bu bir çok haritada önemli gelişmelere, başarılara işaret edebilir. O yüzden Satürn bu aşamada olumlu ve dikkatli kullanılmalı. Her görünümüm olumsuz yanları da olduğunu bilirsek özellikle kardinal aksı ilgilendiren bu etkileşimlerin kitleleri ilgilendiren durumlara da sebebiyet vereceğini söyleyebiliriz; doğal afetler, manipülatif tutumlar, cinayetler, şehitler üzücü durumlara yol açabilir. Eğer görmeniz gerekenleri, almanız gereken dersleri görmemezlikten geliyorsanız, 2020 son perdesini daha bir sert açacak olabilir. Bu süreçte düşüncelerinize, ifadelerinize dikkat etmeniz önerilir. Bir takım sırlar, gizler Satürn / Pluto orta noktası ile ilgili kişileri zor durumda bırakabilir. Çok önemli kararlarınızı bir süre daha incelemek üzere askıya almalısınız; zira gökyüzü kandırılacak bir konumda değil ve hiç şakası yok görünüyor. Gündeme bağlı anda kalmaya özen gösterin, olayların akışına ayak uydurun. Konuşmaktan, laf anlatmaktan ziyade, karşınızdakileri dinlemeye dikkat edin; fırsatlar belki de o sözlerde gizli ki duymak için mırıldanmayı kesmeniz gerekecek.

Vedik;
Dolunay, Shatabisha nakşatrasının Satürn yönetimindeki 2. padasında netleşiyor. Bu alan başarı için önemli ipuçlarını içerir, bir takım eş zamanlılıklar barındırabilir ki iyi izlenmesi ve dinlenmesi önerilir. Elektrik işleri ile uğraşanları, teknoloji uzmanlarını, astrologları, astronomları, uzay bilimcilerini, pilotları, şifacıları, fotoğrafçıları, film / sinema dünyasını ve yıldızlarını, reklam ve iletişim sektörlerini anlatır. Sahatabisha Kova’nın en önemli alanıdır, kozmik sularla bağlantısı vardır; dolayısı ile şifacıdır, çözüm bulur ve enerji doludur. Kendine özgü bir enerji yaratır, kimsenin görmediği bir detayı fark etmeye yardım eder. Kasırgalar, hortumlar hep bu bölge ile ilgilidir. Merhametlidir, bereket için yapar ama agresif yanı çok serttir. Bu nakşatranın çözümü tövbe etmektedir; tövbeye dayanamaz Shatabisha, Aksi halde sellere, kasırgalara, gök gürültüsüne, tsunamiye yol açar. Yönü Güney olduğundan özellikle güney bölgelerimizde çok ama çok dikkat isteyebilir. Önyargı bu alanda olumsuz etki yapar; Ay burada kişileri sert ve açık sözlü yapabilir hatta ifadeler can acıtabilir, dikkat. Bu açık sözlülük bazen bulunduğumuz ortamlardan dışlanmamıza yol açabilir, 9 köyden kovulma misali. Sinirlenince çok kabalaşabilir Shatabisha, beklentileri zira çok yüksektir. Bu enerjinin nereden nasıl çarpacağı pek belli olmayabilir. Hırslar nedeniyle düşüncesiz maddi kararlar, yatırımlar yapabilir. Önümüzdeki süreçte, hiç olmazsa Kasım ortasına kadar önemli yatırım kararları almamaya dikkat edin. Stabil kalmakta çok zorlanacağız ama özellikle 15 gün. Shatabisha mayun iştahlıdır ama gerçeklerden uzaklaşmamayı öğrenmesi gerekir. Dürtü ile hareket etmeye müsait bir alan olduğundan akılcılığı asla göz ardı etmeyin. Dürtüleriniz bu süreçte sizi yanıltabilir. Kalabalıklar Dolunay sürecinde zarar getirebilir, biraz izole kalmaya dikkat etmemiz gerek. Bağımlı olmak, uzun beraberlikler Shatabisha‘yı sıkar. Bu süreçte yakalanılan hastalıklar zor iyileşebilir, belirsizlik enerjisi oldukça yoğun çalışabilir. Çok olumlu görünümler olsa da Shatabisha zamanları genel olarak sıkıntılı zamanlardır, içten huzursuzluk yaratabilir. Bu süreçte su enerjisini olumlu kullanmak, su ile yapılan işler / aktiviteler tavsiye edilebilir. Damar, tansiyon, kalp rahatsızlıklarına karşı dikkatli olun, mümkün olduğunca çok sıcak yerlerden, kaplıcalardan uzak durun. Bazı sıkıntılı ruh halleri, deride garip dışa vurumlara örneğin, şark çıbanı, zona, alerji gibi olumsuzluklara yol açabilir. Shatabisha için son olarak, içinizden geçirdiğiniz niyetlerinize, ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat etmeniz önerilir; bu süreç bir yaratım enerjisi taşır ki dileğiniz gerçek olabilir. Aklınıza gelen karşınıza çıkabilir; dolayısı ile düşüncelere ve ifadelere dikkat edilmesi gerekir. Ekonomi açısından olumlu bir nakşatra değildir, belirsizlik içerdiği gibi önemli / sert iniş ve çıkışlara yol açabilir. Şükür ve tövbe ise anahtarıdır. 
 
 

Genel;

Tam olgunlaştım, her şeyi çözdüm derken, gurur konusu önümüze taş koyacaktır Dolunay sürecinde. Gurur, kendimizde, başkalarında ya da gerçeklikte neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair odağımızı bulandırabilir. Verileri görmekte zorlanabiliriz, ama bir yandan da bunu sanki bir sorun halinde görmek istemeyiz. Sanki, sadece bir şeyleri yargılamakla, kritize etmekle düzeni sağlayacağımızı varsayarız. İnsanoğlu, yaşamında işlevsiz de olsa bir çok şeyi, affetme ve kabul etme yolunu tercih eder; değişim yaratmak her baba yiğidin harcı değildir çünkü. Çaptan da düşürse alışkanlıklarla ilerlemek kolay gelir. Peki, bunları hayatlarımızdan çıkaracak gücümüz yok ise, bazı “sorunların” ortadan kalkması ya da kırık plak misali aynı problemleri yaşamaya engel olabilir miyiz? Küçümsediğiniz uyumsuzluklar, kararlı eylem gerektiren parçalarsa eğer onları affedip geçiştirmenin hiç bir mantığı olamaz. Yok yapamıyorsanız, ağlanmanın, şikayet etmenin de bir anlamı yoktur. Ay, Balık burcunda büyürken, fantezi dünyamız büyür, hayal gücümüz olgunlaşır, hatta bir sinema filmi haline gelir. Neyi geliştirmek, neden kaçmak istediğimizi seçmeye hayallerimizde yatkın oluruz. Dolunay Ceres ve Neptün arasında; daha fazla duygusal çözülme yaratan yüklü bazı algıları temizleme fırsatı var. Şimdiye kadar olan zorluklar, kötülükler iyileşemez mi ? Hepsi bizim hatamız mı? Ağır kaderden kurtulmak gerçekten zaman alabilir ama eğer isterseniz yardımcı olmaya başlayacak bir süreç var önünüzde. Sizi üzen şeylerin bir listesini yapın; hayatınıza bir neden ve sonuç kazandıran şeylerin bir listesi. Balık her şeyi büyülü kılabilir; odanız aslında sarayınızdır ya da eviniz, kaleniz. Bu fantastik algıyı geliştirmek için pratik olarak bir şeyler yapabilirsiniz. Etrafınızdaki dünyayı ışıltılı derin gözlerle izleyin; en büyük sırlar her zaman en beklenmedik yerlerde gizlidir. Sihire inanmıyorsanız onu asla bulamazsınız, demiş birileri. Dikkat edeceğimiz şey hatta belki mucize, sorunlarımız ile ilgili hayal kırıklığına uğrama olasılığı. “Yanlış” olarak tesbit ettiğimiz bir şeyin yumuşadığına ve bizim için daha kabul edilebilir hale dönüştüğüne şahit olabiliriz. İhtiyatlı olmaya çalışarak “yanlış” yapmamaya çalışırız. Ama bazen çıkmazın aşılmasına dair daha derin, becerikli bir kavrayış, önce onu affetmek ve “yanlış” statüsünden kurtarmaktan geçer. Yanlış olan hiç bir şey yoktur. Her şey sadece olması gerektiği gibi akar, olur. Sorunları çözecek yüce bir bağışlama bir çok şeyi çözer. En yüksek deneyimdir bu. Problemler ve kabullenme arasındaki zıtlığı ortadan kaldırmak istiyorsanız, size çirkin ya da yanlış gelse bile nasıl hissettiğiniz konusunda kendinize karşı daha dürüst olmanızı tavsiye ederim. Bu deneyim, zamanla sizi sorunlardan uzaklaştırıp her şeyin olmasına izin vermenize alıştırır. Kabul etmeyi ve bağışlamayı “yanlışın” devam etmesini sağlamanın bir biçimi olarak değil, bir durumun dönüşmesine izin veren bir anahtar olarak düşünün.. (Dolunay / Chiron / Uranüs / Satürn- Pluto orta noktası ve altın uçurtma)..

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close