Uncategorized

19 Ağustos 2020, sabah saat 05:42’de Aslan burcunun 26. derecesinde Yeniay doğacak.. Güneş Aslan burcunda tam gücünü sergilemeye müsaitken, 26 derece Aslan burcunun Antiscia derecesinin Ay’ın yüceldiği 3 derece Boğa burcu olduğunu görüyoruz. Bu durumda hem Ay hem de Güneş’in son derece kuvvetli etkiler barındırdığını söyleyebiliriz. Hayat her ne kadar karanlık görünürse görünsün bu enerji Güneş’in her zaman yeniden doğacağını hatırlatacaktır ve canlılık kazandıracaktır. Burcunuz ne olursa olsun, bu etki tutku ile projelerinize yenilenmiş bir enerji katabilir ve eğlenceli / keyifli hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için adım atma isteğine yol açabilir. Lider olmak isteyeceğiz, büyük adımlar atmak isteyeceğiz. Merkür ile Yeniay’ın yakınlığı Mars ile üçgeni, Ay Düğümleri ile uyumu kendimizi motive hissettirecek. Yeteneklerimizi ışıltı ile ifade etmeye yatkın olacağız. Belki de bazı şeyleri zorlamak için kuvvet ve cesaret bulacağız. Tüm umutsuzlukların, endişelerin tam da ortasında yaşanacak güzel anlar olabileceğini bizlere hatırlatacak. Venüs ve Uranüs yepyeni ilişkilere ya da eskilere yepyeni yaratıcı bir enerjilere davetiye hazırlayacak. Tek sorun Mars ve Satürn karesi ki korkmayın, zorluk bilmediğimiz, antremansız olduğumuz bir alandan gelmiyor; belki de bu tanıdık şeytanı artık alt etmenin de zamanının geldiğine bu konuda harekete geçebileceğimize işaret ediyor Yeniay. Evet sinir bozucu olabilir ama belki de daha sonraya atmaya çalıştığınız bir takım sorunları, görevleri, yapılması gerekenleri bir anda size hatırlatabilir; yine bu keyif almayacağımız anlamına gelmiyor. Yeniay bazılarımız için projelerini tamamlamak anlamına gelse de bazıları için dinlenebilmeyi de ifade ediyor; belki de kendimize zaman ayırmamız gerektiğini bizlere hatırlatacak. Kendinizden ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin, size sunulanlardan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın, bugün nerede olursanız olun, hangi mucizeleri ve fırsatları elde edebilirsiniz görmeye çalışın. Hem Güneş’in hem Ay’ın gücü bizlere rehberlik edecek; iyimserlik katacak ve yılın geri kalanını en iyi şekilde değerlendirmek için bize enerji katacak, pozitif ışıklarını gönderecek. Mars bu haritada çok aktif; fitneci, ara bozucu Eris ile aynı derecede kavuşumda ve Satürn / Pluto orta noktasına tam kare açıda. Orta Noktalar kitabımdan alıntı ile Mars bu noktayı tetiklediğinde;

“Mars = Satürn / Pluto

Aşırı baskılanan agresif dürtüler, bir şeyle uğraşırken aşırı kontrollü ve odaklanmış olmak, çok derin etkilere neden olabilecek önemli çabalar, önce tamamen gömülmüş elden bırakılmış bir projenin işin tekrar ele alınarak yapılandırılması, kişinin kendini yepyeni çalışma şartlarına ve yaşama uyumlaması, ara ara kendini belli eden bir soruna kesin çözüm getirmek, vahşilik, gaddarlık, saldırılar, tecavüz / şiddete maruz kalmak, kişinin mevcudiyeti için mücadele etme gerekliliği, eziyet ve kötü davranışlar, hayal kırıklıkların, eziyetin, şiddetin neden olabileceği çok yoğun patlamalar ve bu yüzden rağbet görmemek ve tutulmamak.

* Progres ve transit etkilerde: yaşamı tamamen değiştirecek kararlar almak, ancak kişinin her türlü tehlikeye karşı önlem alması gereken zaman dilimi.” oluşabiliyor.

Mars yılın kalan bölümünde kesinlikle dikkat edilmesi gereken gezegen konumunda; altın elmayı ortaya atabilir ve mitolojideki gibi bir savaş yaratabilir. Kötü olmayı seçen için Mars’ın bu karelere kavuşumlara hiç ihtiyacı olmadığını da bilmek lazım. Olumlu yönünde motivasyon sağlayacaktır. İlham verici, ateşli bir enerjinin önünüzde köpürdüğünü ve bizleri harekete davet ettiğine şahit olabiliriz. Eğer aşırıya kaçıyorsak ve sadece dürtüsel harekete meyilli isek, bu aktif Mars enerjisi bizi tükenmişliğe itebilir. Bu enerjiyi dengeli kullanmak gerektiğinde fiziksel olarak da hareket içinde olmak gerekecek. Bedeninizi dinleyin, bilgeliğinizle bağlantıda olun. Yüksek Mars enerjisi, enerji seviyemizin dengesini bozabilir; bu etki ya dengemizi yok eder ya da bizi inanılmaz güçlendirir. Vücudunuzun ritmine güvenin. Kendinize karşı sabırlı olun, kendinizi yatıştırabileceğiniz yollar yaratın, hazırlayın. Enerji dengemizi korumak bu süreçte çok önemli olacak. Mars aksiyon gezegeni olduğundan egzersiz yapmak, iyi beslenmek, nefes çalışmaları çok iyi gelebilir. Yeniay enerjisi karanlıkta duran bir şeyi ışığa çıkarma gücüne sahip. Özellikle dünyevi alanda bunu fark etmeye ve hissetmeye başlayacağız. Dolayısı ile yüzeye çıkan gizli bilgilerin ya da farkındalığınıza doğru harekete geçen acı gerçeklerin görünür olması muhtemel. Evet bir karanlık yükselebilir; yükselmesi gerek ki artır görünür olsun ve temizlensin, sonsuza kadar çözümlensin. Gölgeler, ışığa dönüşmeden açığa çıkarılabilirse, güç olarak dönüşebilir. Çevremizde artan gerginliklere şahit olacağız, herkes Aslan kesilmeye kalkışabilir. İşler kızışsa da kendimizi merkezde tutabilmek, şefkat, sevgi dolu olandan uzaklaşmamak çok ama çok işimize yarayabilir. Herkesin bilinç seviyesi bizimle aynı olmayabilir, o gergin insanların yerinde olmayabiliriz, onların hayatlarını yaşamıyoruz; biz elimizden gelenin en iyisini yapmakla mükellefiz ki Ay ve Güneş’in Yeniay’daki gücü çok yüksek. Evet Yeniay bizi ışıkla dolduracak ama etrafımızda dönen gerilimleri idare etmemiz gerekecek. Aslan Kral ülkesini nasıl yönetiyorsa, bu sahneyi hatırlamamız işimize yarayacak ya da bir orkestra şefi yerinde hissedebiliriz kendimizi. Bu ışığa bağlı kalın; amacınızın, tutkunuzun, sevginizin alevini içinizde tutun ve karanlıklardan çıkmak için size rehberlik etmesine izin verin. 

26 derece Aslan Yeniayı, 2017 Ağustos ayında gerçekleşen Güneş tutulmasını da tetikler durumda. Bir şekilde cesaret gerektiren, bir takım planlarımızı ifşa edecek etkiler barındıran bir tutulma idi. Aslan liderlerle ilgilidir; gurur ve kibir çatışmaları yaratabilir. Genel olarak eski kayıtlarda bu dereceler için omuz omuza verecek takım oluşturmanın önemi vurgulanmış, bir şekilde diğerlerini cesaretlendirme etkisi de mevcut. Bir güce karşı birleşme anlamına gelebilir ve hem fiziksel hem duygusal güvenliği sağlamak adına harekete geçilebilirmiş. Kapılarınızı iyi kilitleyin diye tavsiye eklenmiş. Olumsuz yanında güvenilmez kişilere işaret eden bir alan ve rekabetçi tutumlara davetiye oluşturabilir. Çiftçilik, inşaatçılık için olumsuz kabul edilmiş. Kör bir sadakate uygun bir derece değil. Yeniay sürecinde alışveriş yapmak saç kestirmek uygun değil denmiş bu bölge için. Borç almak, bir şey ödünç almak uygun olmazmış. Seyahatler için de olumlu kabul edilmemiş. Dostluk içinde olma ve kimseye zarar verme diye not düşülmüş. Tarımsal faaliyetlerde aksilik yaşanabilirmiş. İlişkilerde ortaklıklarda aldatma görülebilirmiş. Hastalıklardan ve diğerlerinin kötülüklerinden korunmak adına kullanılması uygun denmiş. Yeniay ve Kuzey Düğüm sextil açısı, Satürn ile YOD açı kalıbı oluşturmakta; yüksek ego, ben bilirim’ci tavırlar gündeme gelebilecek sorunları görmezden gelmeye yol açabilir; Yeniay’ın tehlike oluşturabileceği nokta tam da burada. İlerlemek ve yaşamda kontrol sağlamak için sorunları halletmek gerekecek; bir takım engelle, iptaller, kayıplar oluşabilir. Özgürlüğümüz kısıtlanıyormuş endişesi oluşabilir. Bunu görmezden gelmek, üzerinden atlayıp da geçeyim demek, asla çözüm olmayacaktır. YOD haritada sanki suçlu, bozuk olana işaret ediyor gibi. Dolayısı ile bir takım karanlıklar, belki suçlar, bu dönemde görünür olabilir. Hele ki Mars ve Eris kavuşumu sanki kalabalığın içinde atılmış altın elma gibi pimi çekilmiş bir bomba haberi temsil ediyor. 

Aslan burcunun 3. dekanı Mars tarafından yönetiliyor; gürültülü bir enerji barındırır; bu alan Regulus‘un bölgesi, kralların haklarına olan inançlarını temsil eder. Her zaman haklıdırlar, kuralları mutlaktır, otoritelerine herhangi bir meydan okumayı hakaret olarak kabul ederler. Sadakat, hep daha fazla sadakat isterler. Diğerlerinden bağlılıklarının karşılığı olarak hep onları savunmanızı bekleyebilir Aslan 3. dekan. Her hangi bir aksi hareket isyan olarak algılayabilir ve bu isyanın başını ezmek gerektiğini düşünebilir. Bu dekan arzulanan liderliği verir ama otoritesine kesin bir riayet talep eder. Bir şeyde yanıldıkları açıkça belli olsa bile kendine olan inancı o kadar güçlüdür ki, diğerlerini gerçekten haklı olduklarına ikna edebilirler. Kibir bu alanda çok yüksektir. Olumsuz yanında şirretlik olabilir; hedeflerinde olmak acı verici hale dönüşebilir. Sonuçta Aslan insan yiyen bir canavar olabilir; yani acımasızlaşabilir. Kanının son damlasına kadar kendini ve sevdiklerini savunabilir ve savaşabilir. Kan bağları onlar için çok önemlidir, damarlarında akan kan ve kökleri her şeyleri olabilir. Olumsuz yanında zulüm ve intikam vardır; Mars bu dekanı sınırlarının ötesinde zorlayabilir. Ne zaman pes edeceklerini bilmeyebilirler. Rekabet gücü son derece yüksektir, kontrolü devam ettirmek, zirvede kalmak için bu gücü kullanabilirler. Kişinin kendi için ayağa kalkmasını ve diğerlerinin ondan faydalanmasına izin vermesine baş kaldırmayı temsil edebilir. İstediğiniz şeyin peşinden gitmek ve zirveye çıkmak adına savaşa hazır olmak ile ilgili bir dekan. Güçlü kişilik özellikleri, açık sözlü iletişim ve dürüst yaklaşımlar söz konusudur. Tutkular bu bölgede öne çıkar. Hızınızı iyi ayarlamanız gerekecektir; bitiş çizgisine varmadan tükenmek durumunda kalmamak adına. 

Yeniay Alphard sabit yıldızı ile hizalanıyor; Yılan takım yıldızında Yılanın kalbinde. Mitolojik hikayesinde su yılanının Herkül ile savaşında kesilen kafasının yerinden başka kafaları çıkıyordu. Yenildiğinde ise bu kafaları ve parçaları yakılmak zorunda kalınmıştı. Alphard bilgelik, sanatsal başarı, güçlü tutkular, öz denetim eksikliği, ahlaksızlık, iğrençlik, boğulma, zehirlenme anlamları içeriyor. Genel olarak olumsuz kabul edilmiş. Özellikle zehir ile bağlantılı konuları belki de ilaçları, aşıları temsil edebilir. Ama aynı zamanda kan zehirlenmesi, zehirle cinayet, zehirlenme, gaz zehirlenmesi, yanlış ilaç kullanımında hayati tehlike, duman soluma, zehirli böcek sokmaları ve kuduz köpekleri de anlatabiliyor. İlişkilerde bile tarafların birbirini iletişimle, sözlerle zehirlemesi anlamına gelebilir. olumlu kullanmak için tek çıkış yolu manevi olgunluk gerektirir. 

Güneş ile birleştiğinde güç / otorite, düşmanlar nedeniyle acı çekme, pozisyon / onur kaybı anlamına geldiği gibi düşmana karşı üstün gelmeyi de anlatabiliyor.

Ay ile birleştiğinde ise, şehvet, hovardalık, cehalet, başarısızlık ama akrabalardan destek sağlıyor. Ay’ın Mars ve Satürn ile açıları olduğunda boğularak ölüm tehlikesi ya da zehirlenme yaratıyor. 

Merkür ile ilişkisinde yazma, yayıncılık alanında problemlere, ilişkide olumsuzluklara, inatçı fikirlerden dolayı acı çekmeye yol açabiliyor. 

Gelişim ve ilerleme için bir çok deneyim Yeniay sürecinde gerekli olacak görünüyor. Bir problemle uğraşmak, kontrol sağlamak her zamandan daha fazla vakit ve güç gerektirebilir. Hayal kırıklıkları ve çekingenlik, endişe oluşabilir. Arzuların yüksek olması, ihtiyaçları artması kişileri zorlayabilir. Hedefe odaklı kalmak, karşınızda da direnç oluşmasına yol açabilir. Otoritelerle ilişkilerde aksilikler, manipülatif tutumlar görülebilir. Sanki genel koşullar ilerlemeye engel oluşturuyor gibi hissedilebilir. Bu durumda savunmacı tutumlar oluşacaktır. Yeni projeler başlatmak, arzu peşinde koşmak yerine zaten sahip olduklarınızı korumaya odaklanmak gerekecek. Savunmayı, defansı güçlendirmek adına çok doğru bir zaman; hani eskiler demiş ya kapılarınızı iyi kilitleyin diye, tam da bundan işte. Sabır ve sıkı çalışma gerektirebilir ki Aslan kendini eğlendirme derdine düşmeye pek meyillidir, dikkat. Bir takım kısıtlamalar, yükümlülükler özgürlüğümüzü ve kendimizi ifade etmemizi engelleyebilir. Esnek ve açık fikirli olmak gerekecek. Korku, kararsızlık, tereddüt gerginliklere varabilir. Biriken sinir enerjisini serbest bırakmaya, rahatlamaya vakit ayırın ki krize dönüşmesin. Hata yapmamak adına karar verirken acele etmeyin. Mars burada zor görevleri halletmek için inisiyatif almaya ve cesaret duymaya yarayacak. İkna gerektiren iletişim konuları için olumlu çalışacaktır. 

 

Vedik’çe;

Yeniay Magha nakşatrasının 1. padasında netleşiyor. Nakşatra Ketu, pada ise Mars yönetiminde. Bu alan kendini beğenmişlik hatasına kolay düşebiliyor ve liderlik için dürtü hissettiriyor. Cesur ve idealist etkiler vermeye hazır bir alan. Bu süreçte kalp rahatsızlıkları, mide ve cilt problemleri artabilir. Özellikle iç organlardan kaynaklı kanser riskinin arttığı söylenebilir bu nakşatra için. Magha kişinin kendini iyi tanımlamasını talep eder. Yöneticilerle, idarecilerle, devlet büyükleri ile, devletle bağlantılı üst düzey çalışanlar / bürokratlar, hakimler, aristokratlar, aktörlerle ve arkeologlar ile ilgili olduğu bilinir. Sembolü tahttır. Kan bağları, kökler ile ilgilidir, soyun devamı önemsenir ve iktidar oyunlarına oldukça açıktır. Eski ve geleneksel olanı tercih etme söz konusu olabilir ama bu yönde normalden çok daha fazla emek gerekebilir. Magha en parlak takım yıldızlardan biridir. Egosal problemler yaşanabilir. Geçmişten gelen borçları kapatmak ile ilgili bir alandır. Profesyonellik ve babacanlık gerekebilir. Küstahlıklara asla izin vermemek gerekir. Bu bölge başarısız olanın gözden düşmesine yol açar. İlişkilerde zorluklar yaşanabilir. Tutkusal hırslara dikkat edilmeli. Özellikle askeri alanda bu dürtüsellik oluşabilir. Aile ve vatan için fedakarlık göstermek gerekebilir. Çabuk sinirlenmek, karşı tarafa tahammülsüzlük söz konusu olabilir. Komutan edasından uzak durmaya da özen göstermekte yarar var. Önümüzdeki süreçte liderlerin agresif tutumlarına şahit olabiliriz.  Bazı liderleri zor duruma sokabilecek gelişmeler yaşanabilir. 

Yeniay, bir takım olayları Mars enerjisi ile hızlandıracak görünüyor; otoriter yönlerin de öne çıkmasına yol açacaktır. Ama bu noktada ihtiyacımız olan şey vizyon olacağı kesin, en azından liderlik etmek için özellikle. Ateş burçları tutku ve yaratıcılığı arttırır. Yeni girişimler ve projelerden ilham almak yeteneklere bağlı işlerde ilerleme sağlamak adına mükemmel bir süreç olabilir. Aslan Yeniayı, uğraşlarınızı süsleyecek yaratıcılığı arttırabilir. Organizasyonel yetenekler artabilir. Zevklerimizle uyumlu hale gelebiliriz ki belki de arzularımızı tanımlamayı bir süredir unutmuşken hatta. Dış ve ağır gezegenlerin hepsi geri harekette; her zamankinden daha fazla düşünme, yeniden yoğunlaşma yaratan kişisel sorunlarla karşılaşabiliriz. Boğa Uranüs’ü ile güvenlik duygumuz büyük olasılıkla sarsılmış olabilir hatta özellikle finansal olarak. Her seviyede istikrarsızlıklar duyumsanabilir. Bir çoğumuz yeniden başlama enerjisi hissedeceğiz, girişimlere, ilişkilere yeniden hayat vermek isteyeceğiz. Yeni bir şeyler başlatmak isterken eski kalıpları da korumak için diğer taraftan can atacağız. Yaratıcı bu süreç için aktif olarak kalbimizi ve irademizi ortaya koymak zorunda kalacağız. Aslan kalbin dürtüleri ile ilgilidir; tercihlerimiz bir kalp çarpıntısı ile kendini gösterebilir. Aslan Yeniayı içimizde yangınları körükleyebilir. Gösteriş, cömertlik artar. En görkemlisi ve gösterişlisi olsun isteriz. Dürtüler alevli hatta fişek ya da dinamit etkisinde. Güdülerimiz ve motivasyonlar, bazen cesaret dolu acımasızlıklara dönüşebilir. Satürn, karmanın efendisi ise yapı, sorumluluk ve sonuçlarla ilgili ki Mars ile ilişkisi bir top ateşinin duvara çarpması gibi bir etki yaratabilir. Yükselen dürtüler, kurallar ve düzen ile uyuşmayabilir, bir şeyleri dengelemek ya da tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Hani bir sorundan kaçmaya çalışan kedi gibi yürüyen bir kral hayal edin. Evet güç veren bir enerji olacak ama hırçın, kışkırtıcı bir halde; bu oyuna gelmemek önemli. Aksi halde büyük yangınlara neden olacak kıvılcımlarla ortalık tutuşabilir. Eris hem de Mars ile maksimum dürtüsel bir etki. Aslan burcu haritanızda hangi evde ise o alanda bir dev uyanıyor demek ki.. Özellikle ilişkileri, ekonomiyi, yaratıcılığı ve kalbe yakın her konuyu içeren sayısız sürpriz gelişme diyebiliriz. Venüs ve Uranüs ulaşılabilir fırsatlardan haber veriyor. Plan yapmaya gerek yok; Yeniay’ın enerjisi planlamamış olan ile ilgili. Bu dürtüleri sadece siz yaşamayacaksınız, hemen odağa kendinizi koymayın. Çocukluk, bencillik ve öfke nöbetleri Yeniay’ın etkileri arasında. Aradığınız kavga ise, merak etmeyin dileğiniz hemen yerine gelecektir. O anma meşgul olup olmamak sizin kendi iradeniz. Enerjinizi nereye harcıyorsunuz, o sizin kararınıza bağlı. Haa kendiniz için mi bu enerjiyi kullanacaksınız, o zaman Yeniay bu yolculukta eğlendirici bir roket yakıtı sağlayacaktır. Sadece önemli hedefler üzerinde ilerleme kaydetmeye özen gösterin; gelecek için temeli sağlamlaştırın. Kuzey Düğüm bir takım kapıları açacaktır., yürümek için katılım gerekli, Mars bu katılımı koşmaya varan bir sıçrama haline dönüştürebilir. Satürn odaklı YOD açı kalıbı ile yapılandırmanın zamanının geldiğini söylüyor. Belki bir takım yapılarla / sınırlarla ve geleceğe dönük bir temelle ilgili ya da hesap verilebilirlik / sorumluluk / sonuçlara duyulan ihtiyaçlarla ilgili. Veya otoriteyi ifade ediyor, hatta cesur bir lider gibi olan Aslan Krala.. Dönüşme vakti belki de artık geldi çattı bir çoğumuz için. İşte bu Yeniay böyle bir şeyler ifade ediyor..

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close
Call Now Button