Uncategorized

6 Ekim 2021, saat 14:04’te Terazi burcunun 13. derecesinde Yeniay kesinleşecek; yılın son çeyreğinde dengemizi korumak ve hedeflerimizin peşinde mücadele vermek için motivasyon sağlayabilir. Herkes tabii bu enerjiyi farklı deneyimleyecek. Ay, Güneş, Mars ve Merkür hava burcu olan Terazi’de bir araya gelerek bizleri ortaklıklar, ilişkiler ve taahhütler alanına dikkat vermeye çağıracak. Hayatlarımızın her alanında denge aramak çok daha önem kazanacak. Terazi enerjisi diplomasi ve işbirliğinin değerini öğretmek ister. Böylece yakın ilişkiler içinde yeni kapılar açmak ya da başkaları ile yeni bağlantılara start vermek istediğiniz alanlarda fırsatlar yaratabilir. Mars kişisel hedefler belirleme ve isteklerin peşinden gitme yönünde motive edicidir, cesaret verir. Pluto retrosunun da aynı gün sona erdiğini hatırlarsak, bu anın taze başlangıç enerjisini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Gezegenlerin yön değiştirdiği günde büyük güç barındırdığı bilinir. Yoğun bir fark ediş ya da hissediş yaratabilir. Pluto yeniden doğuş ve dönüşüm gezegeni. Bazen derin ve uzun süreli sonlanmalar getirebilir; ancak bu gidenin yerine yeni bir şey doğurabilmek içindir. Pluto Ekim 2020 ve Nisan 2021 tarihleri arasındaki zaman dilimine bakmaya bizleri davet ediyor; Nisan 2021’de retroya geçmeden önceki zamana. Bu süreden beri neleri kaybettiniz ve neleri yeniden doğurup, dönüştünüz? Bu dönüşümleri hayatlarımıza yansıtmak için uygun bir süreç var önümüzde. Retro Merkür sayesinde yeni bir şey için ilerlemeden önce yine de dikkatli ve nazik olmaya dikkat etmekte yarar var. Kararları kesinleştirmeden önce artıları ve eksileri tartmak, dengeli bir yol içeren yaklaşımlar benimsemek gerekir; Terazi diplomasi ve nezaket talep edecektir. Saldırganlık ve tutku gezegeni Mars, haberci Merkür ile birlikte duyguların iletişimi etkileyeceğini de bize söylemekte. Terazi denge be barışı koruma anlamındadır. Kendimizi iş / Yaşam dengesi ile mücadele ederken ya da ilişkilerimiz arasında sınırlar belirlerken buldu isek, Yeniay yeniden ayarlama yapmaya da yardımcı olabilecek bir sıfır noktasına işaret edebilir. Etrafımızdaki olayların / kişilerin değerini tartmaya ve hayatlarımızda daha iyi bir uyum bulmaya bizleri itebilir. Tabii ki bu tarz gezegen toplaşmaları sebebiyle burcun gölge yanları, tuzakları da beraber gelecektir. Terazi, dışa dönük, konuşkan ve sosyaldir. Merkür işetişim hatlarını bu aralar karıştırırken, kendimizi aşırı geveze hatta dedikoducu bir halde de bulabiliriz. Mars ile bu durum her zamankinden daha aşırı hale gelebilir. Dolayısı ile alaycı yorum yapmaktan ziyade ve söyleyecek güzel bir şeyiniz yoksa susmaya çalışmak daha doğru olabilir. Hava grubu düşünme süreçlerini yönetir ve ilham verici fikirler ile yeni düşünme yolları için bir yakıt oluşturabilir. Aynı zamanda mevsim başlatan Terazi değişim rüzgarlarını da harekete geçirebilir ve zihin yeni olasılıklara ve fırsatlara açılır. 

Terazi enerjisi tamamen dengeyi bulmak, orta yolu aramak ve olayları her iki taraftan da görmekle ilgilidir. Herkesin payına düşeni aldığını hissetmek ister. Daha derin seviyelerde işbirliği ile ilgili. Diğerleri ile, doğa ile ve tüm yaşamla uyum içinde çalışmakla ilgili. Hem birliği hem de dualiteyi kabul etmek ile hayatı deneyimlemek gerekir. Terazi enerjisi güçlü çalıştığında taviz verme ya da sevdiklerimizin lehine olacak ölçeklerde özveri eğilimi görülür. Bu bazen iyi olsa da benlik duygumuzu gözden kaçırmamıza ve diğerleri uğruna çok fazla özveriye neden olur. İnsanları memnun etme eğiliminde iseniz ya da kendinizi sürekli bir yolun sonuna geliyormuş gibi hissediyorsanız. Yeniay, gücünüzü geri kazanmak ve kendi hayatınızdaki dengeleri sağlamak adına bir uyanma çağrısı görevi görebilir. Mars’ın pozisyonu tamamen eylem, enerji, güven ve arzuladığınız şeyin peşinden gitme eğilimi yaratmaya müsait. Atılımlar yapmak adına korkularınızı aşmanıza yardım edebilir. Kendinizden çok ödün verdiğinizi düşünüyorsanız, şimdi buna karşı koymak adına duygularınızın tetiklendiğine şahit olabilirsiniz. Almayı hak ettiğiniz ve almaya layık olduğunuz düşündüğünüz alanlarda gerekli cesareti ve dayanıklılığı gösterebileceksiniz.  Jüpiter de Yeniay da bu açıdan destekleyici. Yaşamdaki adaletsizliklere, dengesizliklere karşı yardımcı. Ekim Yeniayı bolluk ve bereket ile bağlantıda olmak, layık olduğunuzu bilmek, uzanıp elde etmek ve sonra bunu dengede tutmak için uygun çalışabilir. 

Terazi Yeniay sabırsızlık, radikal değişimler ve isyan anlamına gelen Uranüs ile zorlayıcı bir görünüm içinde. Hele ki Mars etkisi ile saldırganlık, yıkım ve terör anlamına gelebilir. Yönetici Venüs’ün de Akrep burcunda 45lik açısını göz önünde bulundurursak huzursuzluk, saldırılar veya intikamcı duygulara davetiye çıkarabilir. Mars’ın kontrolsüz salınımı yıkıcı olabilir, sabırsızlık, kazalar, öfke nöbetleri, şiddete yola açabilir. Bu yüzden bu enerjiyi denge amaçlı kullanmanın önemi iyi anlaşılmalı ve üretken bir enerjiye dönüştürülmeli. Kendimizi kontrol etme ve bilinçli farkındalıkla ham enerjiyi yoğurmalıyız. Uranüs gergin bir endişe yaratabilir. Vücudunuzda bir elektrik birikimi oluşabilir. 150lik açısı korkutucu bir hal alabilir. Üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. Beklenmedik bir şey sizi rutinin dışına çıkmaya, planlarınızı bozmaya itekleyebilir. Risk alma konusunda çok ama çok dikkatli olmanız gerekebilir. İstenmeyen sonuçlar oluşabilir. Mars ve Uranüs 150lik açısı, sabrınızın sınanması ve ardından düşüncesiz ve dürtüsel hareket etme eğilimi yaratır, patlayıcı bir enerji. Her şeye tamamen yeniden başlamanız gerektiği anlamına gelen sorunlara yol açar. Can sıkıntısı, kısıtlanma / sınırlanma ile öfkeden kendinizi kaybedebilirsiniz. Öz kontrolün şart olduğu bir süreç olacaktır. Enerjiniz sizi huzursuz hissettiriyorsa fiziksel aktivitelere baş vurabilirsiniz. Ancak öfkeli iken risk almaktan ve kazalardan kendinizi sakınmanız gerekir. Elektronik ve teknoloji alanında sabırlı olmaya çalışın, sinirli ve gergin iken asla uğraşmayın. Karar vermek ve harekete geçmek arasına bir zaman dilimi yerleştirin. 

Crow (Karga) tk yıldızı kurnazlıklar, açgözlülük, yaratıcılık, sabır, intikam, tutku, bencillik, yalan söyleme, saldırganlık ve maddi içgüdüler demektir; kışkırtıcı bir enerji yaratır. Algorab sabit yıldızı ise Mars ve Satürn doğasında bir yıldız ve yıkıcılık, kötü niyet, şeytanlık, tiksinme ve yalancılık, çöpçülük anlamında. Olumlu açılarında pek bir şey ifade etmese de zorlayıcı açılarda sıkıntı yaratmaya müsaittir. Kaçınılması zor kazalar ve yaralanmalar ile ilgili kötü bir üne sahip. Militan saldırılara, teröre ve suikastlere neden olduğu söylenir, intikamcı bir öldürme dürtüsü gibi. Örneğin Afganistan, Çin, Kuzey Kore ve Suriye haritalarında etkili yerleşimdedir. Mitolojik hikayesinde Apollon vereceği ziyafet için kargayı bir kase (Crater) vererek su getirmesi için görevlendirmiştir. Yolda incirler karganın dikkatini çeker ve onları yerken zamanın nasıl aktığını unutur. Birden ona verilen görevi hatırlar ve yoluna çıkan yılan (Hydra) yüzünden görevini yerine getiremediği yalanını uydurur. Başka bir hikayede ise Apollon’un hamile sevgilisi Coronis’e göz kulak olma görevi verilmiştir. Ama o Coronis’in başka biri ile ilişkisi olduğu haberini Apollon’a söylemiştir. Apollon kuşu lanetleyip rengini siyaha büründürmüştür. Dedikoduculara, paparazzilere, gazetecilere de işaret ettiği söylenir. Dolayısı ile Yeniay enerjisi kolektif alanda tehlikeli etkiler yaratabilir. Ama kişisel olarak enerji ve cesaret yaratacak. Öfkenin şiddete dönmesine engel olmak gerekecek. Haberlerde daha fazla cinayet, saldırganlık, tecavüz başlıkları görülebilir. Protestolar, isyanlar ve terör saldırıları, siber saldırılar ayrıca. Bir nevi intikam eylemleri / saldırıları vs. Terazi burcundaki Mars bir haine dönüşebilir ve ihanet enerjisi de yaratabilir. Diğer yandan Jüpiter ile yargılanmaların da sert ve hızlı olacağını yani misilleme hareketlerinin görüleceğini söyleyebiliriz. Zira ayrıca Ceres etkisi ile her ne olursa olsun birliği korumanın önemli olacağını da görebiliriz. Buradaki karmik ders üzüntü, kalp kırıklığı olabilir. 

Ay, Terazi burcunun 2. dekanında rahat etmez. Kendinden emin değildir ve muhtemelen başkalarının onun hakkında ne düşündüğü ile fazlasıyla ilgilenir. Dolayısı ile birilerinin gözüne girmeye çalışan ve eyleme geçenleri görebiliriz. 2. dekan bazı narsistleri sahneye çıkarabilir, alkışlanmak isteyenleri örneğin. Ama mesela güçlü bir takipçi topluluğu elde etmek istiyorsanız, bu süreç işinize yarayabilir. Bölge Satürn ile yönetildiğinden karmik bir yüke sahiptir. Bu yükün farkında olmak ile bizi ilerlemekten alı koyan insanlara ya da maddi / manevi güçlüklere olan takıntılarımızı serbest bırakmamıza izin verebilir. Crow ve retro Merkür etkisi ile kendi gölgelerimizle tanışabiliriz Yeniay sürecinde. Karganın gümüşü parlak, al benili tüylerinin birden bire kapkara olmasına benzer şekilde pembe görünen ilişkilere kanmayın. Gerçek olana bağlı kalın. Yeniay bazı haritalarda kırılan kalpleri onarmak için de bir fırsat sunabilir. Terazi 2. dekan Satürn tarafından yönetilmekte. Dolayısı ile kötü bir şöhrete sahip bu bölge. Kurnaz karganın kurbanları ile ilişkisini anlatmakta. Yani bel altı vurmaya, kirli ve alçak bir saldırıda bulunmaya hazır bir alan. Venüs’ün renkli ipeğine sarılmış görünebilir, ne de olsa Terazi’nin yöneticisi Venüs. Kargalar yırtıcı kuşlardır, arkanızı kollamanız gerekir. Bu dekanı asla küçümsemeyin. Bazen aptalı oynamaya da meyilli olabilir 2. dekan ama bu kasıtlıdır. Şimdiki zamanı yakalamak için geçmişin acılarından kurtulmak gerektiğini de ifade eder. Affetmek ve bağışlanmak için kendinize izin verin. Bu dekanın en iyi tarafı her duruma uyum sağlama yeteneğidir. Sanatçılar barındıran bir bölge, hatta stilist ve tasarımcı; özellikle bu bölgedeki Güneş. Estetiğe değer verirler; yüksek estetik değerlerine uymadıklarında kendilerini çirkin ve güvensiz hissedebilirler. Her yönden mükemmel olsalar da içlerindeki karga onların beynini kemirebilir. Dolayısı ile bu dekandaki Güneş’in özgüven problemleri olabilir. Hele ki Mars veya Uranüs ile tetiklendiğinde kurnaz ve intikamcı tarafları güçlü bir şekilde ortaya çıkabilir. 

Vedik astrolojiye göre Yeniay Hashta nakşatranın 3. padasında kesinleşiyor. Merkür ise Chitra’da. Ateş elementinin etkili olduğundan dönüşümü ifade eder. Kendi kendini motive etmeyi becerebilen bir nakşatra ve zorlu koşullarda çalışma ile engellerin üstesinden gelme yeteneği verir. İçsel dönüşüme yol açabilecek ani iniş ve çıkışlar yaşanabilir. Akbaba ile temsil edilir Hashta ve ölümün alameti olarak görülür akbaba. Bu da ruhun dönüşümü olarak anlaşılmalı tabii. Bir nevi doğum süreci gibi ruhsal alana ilerlemeyi ifade eder. Dolayısı ile cesaret ve sabır bahşeden bir alandır. Nakşatranın gölge yanında güven içermeyen işbirlikleri vardır. Hedefe ulaşmak için bu işbirlikleri tercih edilebilir anlamında. Değişim ve yeni şekiller oluşturmak adına esnek olmak gerekliliğini anlatır. Sağlık sorunları görülebilir özellikle sindirim sistemi ve bağırsak ile ilgili rahatsızlıklar oluşabilir. Sağlık açısından savunmasız kabul edilir. Bunların yanında yalan, kumar, dolandırıcılık, kritik kurnazlıktan zevk alan ve hileye başvuran anlamına da gelebiliyor gölge özelliklerinde. Hashta öğretmenleri, yazarları, hastaneleri, gönüllü yapılan işleri, seyahat organizasyonlarını ve acentelerini, organizasyon gerektiren her işi temsil eder. Programlı ve planlı ilerlemek gerektiğine vurgu yapar. Başlayan yeni mevsimle ilgili hazırlıklara olanak tanıyabilir. İlkelerden, ihtiyaçlardan ve isteklerden ödün vermek istemeyebiliriz. Bu süreçte takım ruhu ile hareket etmenin önemi fark edilebilir; bu sayede başarı hedefli olarak azim gösterilebilir. Hashta dürüstlükle alakalı olduğundan adalet savunucusu olarak rol alabilir. Dolayısı ile hukuksal bazı süreçlerle yakından ilgilenme gereği duyabiliriz. Sağlık açısından da özellikle dikkat gerektiren bir süreç olacaktır. Hızlı ilerleyen bulaş oranları bazı önlemler almak için bir uyarı verebilir. Nakşatra Ay tarafından yönetildiğinden kadınlar ve çocuklarla ilgili bir takım önlemler söz konusu olabilir. Duygusal güvenlik açıkları gündeme gelebilir. Yeniay ülkemizin 4. ev alanında natal Mars’ı tetiklediğinden, güvenlik açıkları oluşabilir ki bir takım üzücü gelişmeler bu yönde halkı zorlayabilir. Politik alanda kabinede oluşabilecek bir takım değişikliklerden de haber verebilir. 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close