Terazi burcunda Dolunay (8 Nisan 2020) – Astrolozi

Uncategorized

8 Nisan saat 04:34’te Terazi burcunun 18. derecesinde Dolunay gerçekleşecek; Ay, Dünya’ya yakınlığı sebebiyle perigee konumunda, yani bir Süper Ay. Dolunay Jüpiter ve Pluto kavuşumu ile kare açıda ve Neptün ile problematik bir görünüm içinde. Kitlesel paranoyayı besleyen bir etki yaratmakta, kısacası bu korkularımız hemen sonlanmıyor Dolunay etkisi ile. Kendimizi sıkışmış ve kaybolmuş hissetmemize neden olabilecek enerjiler bunlar. Terazi burcu ilişkileri vurgular. Tabii şu anda neredeyse tüm dünya karantina etkisi altında; insanlar kendilerini yalnız hissediyor özellikle Oğlak burcu vurgusu ile. Hatta bunu dev bir kara delik içindeymişiz gibi görenlerimiz da yok değil (Jüpiter / Pluto). Söz konusu bu stresin ve baskının, dengeli kullanılmadığı durumlarda önemli ilişki sorunlarını da hatta boşanmaları bile beraberinde getirebileceğini söyleyebiliriz. Diğerini bir tehdit gibi algılamak çok kolaylaşır. Özellikle Neptün etkisi ile kendimizi kaybolmuş hissetmemiz, varsa derinde yatan bir çok psikolojik problemi de gün ışığına kavuşturabilir; bu intihar vakaları olarak kendini gösterebilir eğer dikkat edilmezse. Bu durumda bilinçli olarak odağımızı değiştirmek önem arz eder. Evet, ilişkilerle gerilebiliriz ama diğer yönden bu durumdan keyif almaya da çalışabiliriz. Bazı ilişkiler bu etki altında çok ama çok daha güçlenecektir. Terazi etkisi ile alçak gönüllü tutumlar prim yapacak. Belki bazılarımız gerçekten yalnız kalmak istediklerinin farkına varacaklar. İşte bu aşama da ilişkiler yeni bir form kazanacaktır. Başka bir deyişle, yalnızlık aslında bir çok yeni başlangıcı da beraberinde getirecek görünmekte; bunu asla bir son olarak görmemek önemli. Egosal tutumlar her türlü soruna yol açabilir. Önümüzdeki süreçten iyi sonuçlar almak istiyorsan hayatımızdaki her şeyi dengelemek zorundayız. Unutmayalım ki bu etkiler altında her bireyin belirli ihtiyaçları vardır. Bu durumda illa kendi isteğimizde inatçılık yapmak, yaygara çıkarmak şartların daha da zorlaşmasına yol açabilir. Duygusal dürtülerle, çocuksu tavırlar sergilemek, geri dönülemeyecek hatalar yaptırabilir. Sorumluluk büyük bir oyundur, bu yolda en önemli sorumluluk, affetmeyi de öğrenmekten geçer. Birilerine kızıyor olabilirsiniz; ancak önümüzdeki süreç kendimizi kontrol edebilmek ve hayatlarımızı temelden değiştirebilmek adına mükemmel fırsatlar da barındırmakta. Hayatınızda görmek istediğiniz bir dönüşüm için gerekli cesareti göstermek bu etkiler altında mümkün olabilir.

Dolunay sırasındaki Ay’ın yansıttığı ışığın maksimuma ulaşması, Terazi burcunun özellikleri ile birlikte sosyal ilişki ve iletişim ihtiyacının da yükseleceğini ifade eder. Jüpiter ve Pluto bir takım tasfiyeleri, kayıpları ve zorlukları ifade ediyor; kişilerin toplumsal olarak bu etkiler altında hissettikleri baskıdan haber veriyor. Bu konumlar gerçekten dürüstlük talep eder; kendimize, topluma dürüst olmak zorunda olduğumuzu hatırlatır. Bazı kişisel alışkanlıklarımızı korumak zorlaşır ve onlarsız yaşayamadığımızı düşündüğümüz her şeyi değiştirebilir. Bir tür ego ölümü denebilir rahatlıkla. Kontrol mekanizmalarımızı gevşetme ve bırakma zorunluluğu doğar. Dolayısı ile ruhumuz ve egomuz arasında bir iletişim hattı oluşturmak zorundayız; bu şekilde çatışmalarının da önüne geçebiliriz. Zihin – Beden, El – Göz, Zihin – Kas koordinasyonlarını hatırlayın. Belki de zihnimizi vücudun belirli kısımlarına, bazı kaslara yönelten becerimize odaklanmak gibi. Ego ve ruh da böyle bir bağlantı geliştirebilir ve herhangi bir zihin – beden bağlantısında olduğu gibi, pratiklikle güçlendirilebilir. Bu şekilde anlamsız, egosantrik tutumlardan eğer ki bizi mutsuz ediyor ve zorluk yaratıyorsa rahatlıkla uzaklaşabiliriz. Bu şekilde gerçekten ihtiyaç duymadığımız şeyleri bırakma cesareti gösterilebilir ve gerçekliğe zenginlik katma yolunda dürüst davranabiliriz. Normal yaşamların fazlası ile değiştiği günler yaşıyoruz. Tanıdık, bildik, alışık olduğumuz normlar değişiyor; bir şeyi kavramaya çalışamadan, hızlı gelişen durumlar sayesinde henüz keşfedilmemiş bir sürü hazine ile bağlantı kurmak da bu şekilde mümkün olabilir ki bu hazineler geleceğin fırsatlarını içerebilir. Olmazsa olmazlara bağlı kalmak bu etkiler altında sadece ayak bileklerimizdeki prangalar olarak görev alacaktır, unutmamak lazım.

 

Terazi, adaletin sembolüdür; önyargı, ayrımcılık ya da haksızlıklar açısından ışık saçan bir süreç. Sosyal bir davaya katkıda bulunma için kendimizde güç bulabiliriz. Belki çevrenizde ailenizde göz ardı verilen birileri var, yardıma ihtiyacı olan. Onları desteklemek isteyebilirsiniz. Yaşlılara, topluma destek vermek önem arzedecek. Bir barış savaşçısı haline dönüşebilirsiniz. Terazi enerjisini doğru kanalize edine ve yanlışları düzeltmek için bir şeyler yapın. Sadece zaman ya da para bağışında bulunmaktan bahsetmiyorum. Örneği bir sosyal medya kampanyası farkındalık yaratabilir ve bazı kişilere de ilham olabilir.

Terazi burcu yukarıda bahsettiğim gibi ilişkilerle yakından ilişkili; ben’den biz’e doğru giden bir dönüm noktasıdır. 2020 Terazi dolunayı profesyonel işbirliklerinde buluşmayı talep eder. Değerlerimizi yansıtmayan ilişkilerden artık mutlu olmadığımızı görebiliriz. Bizler için en önemli değerlere nasıl bağlı kalabiliriz yoksa artık ilişkilerdeki görüşlerimiz birbirinden çok mu farklı? Bireyin ilişkide rolü nedir; kar ve zarar nasıl paylaşılıyor? Sosyal yükler ve evden çalışanların etkisi ile  yaşamdaki görev paylaşımları yeniden yapılandırılacaktır. Neyse ki Terazi oldukça diplomatik ve Dolunay, müzakereleri, farklı bakış açılarını barışçıl bir şekilde ele alma fırsatı da sunmakta. İdeal bir kazan – kazan durumu yaratmak da mümkün bu durumda. Farklı senaryolar üzerinde görüşülebilir ve sonra fikir birliği sağlanabilir. Terazi büyük bir dengeleyici, dolayısı ile karşıtlıkları da çektiği bilinir. Ancak bu durum konfor alanının dışına çıkmayı da talep eder. Yeni bir şeye ulaşmak için ya da işbirliğine, daha üretken ve kararlı olmak gerekir. Örneği bir sanatçı iseniz belki bir mühendisle çalışmak ya da bir matematikçi iseniz bir metafizikçi ile gibi. Farklı görüşleri farklı bakış açılarını birleştirmek çoğumuzun işine yarayacak ki belki de bugüne kadar buna çok direndik. Birlikte kavga edemediğimizi aslında sevemediğimizi de anlayacağız bu süreçte. Bazen uzlaşmaya varmak için sesimizi yükseltmek durumunda da kalabiliriz. Ama öfkeli çığlıklar ve verimli kavga arasındaki farkı öğreneceğiz artık. Tartışmanın ardındaki niyete odaklanacağız. Ama sadece bir güç mücadelesi ise bu, işte o zaman asla barıştan bir iz göremeyeceğiz. Mücadelenin tartışmanın amacı çözüm oluşturmak olmalı. Gandhi’nin dediği gibi, dürüst bir anlaşmazlık iyi bir zafer işaretidir. Sevdiklerinizin devamlı olumsuzluklarına dikkat kesilirseniz, Terazi dolunayı öfke yönetimini size öğretecek nitelikte. Diğerine saygısızlık etmeden bir arada olmayı öğrenmek çok önemli. Diğer yandan bazı durumlarda en diplomatik tutumlarla dahi Pandora’nın kutusu açılabilir ve çatışma çıkabilir. Bu güç mücadelelerinin, ego savaşlarının üzerine çıkın ve bu süper ayı bir barış yolu olarak seçin. Düşmanın kızgın ifadelerine rağmen empati geliştirmeye özen gösterin ve sözlerin ardındaki gerçek duyguyu anlamaya çalışın. Sıcaklık ve karşılıklı anlayış işleri çok daha seri bir şekilde çözebilir bu aralar.

Terazi lüksü sever; güzellik, moda ve sanat gezegeni tarafından yönetiliyor. Görüntü her şey olmayabilir ama Terazi güçlü bir etki bırakmayı bilir. Terazi dolunayı bizlere önemli bir görsel gücü gösterecek. Bundan siz de pay almak isteyebilir ve bir takım değişimler yaratmak isteyebilirsiniz. Belki de görselliğe verdiğiniz anlamların değiştiğine şahit olacaksınız. Makyajsız çıkmam abi, derken belki pijama üzerine ceket giyip bir toplantıya katılıyorsunuz. Bu dolunay sürecinde alışkanlıklarınızı, evinizi, diyetinizi, ilişkilerinizi kontrol edin; denge nerede bozuluyor. Evde ise belki de bir aralar sakin olan özel alanınız şimdi gürültülü ve dağınık geliyor size. Kutsal alanınıza huzur getirecek olan da sizsiniz. Terazi buru durumda artık estetik olarak belki de sizi bir takım değişimler yapmaya itebilir; bir yerler düzenlemeye ihtiyaç duyabilir. Eğer sorun diyette ise dengesizlik belki de bu aralar fazla kafein girdi hayatınıza ya da baharatlı, unlu şekerli şeyler. Alkali beslenmeye dikkat edin. Ölçülü olan her şey bir düzen sağlar, unutmayın. Birçoğumuz stres ve adrenalin arası duygular içindeyiz. Maddi durumlar, iş konuları ile ilgili çok daha bilinçli ve uyanık olmak durumundayız. Bu yüzden de en azından bahsettiğim dengesizlikleri çözmek çok işimize yaratabilir.

 
Terazi Dolunayı, problematik Neptün açısı ile birlikte salgın ve hastalık riskini arttırabilir; dolayısı ile önümüzdeki 14 günlük süreçte bu konuda çok daha dikkatli olmak gerekecek görünüyor. Jüpiter, Pluto ile birlikte pandemi etkisini büyütebilir ve korkuyu da yükseltebilir. Mars ve Uranüs karesi tüm bunların dışında dürtüsel eylemlere yol açabilecek ve şaşırtıcı olumsuz haberlere yol açabilir. Bu yüzden sabır ve ihtiyat çok daha önem kazanacaktır; zira Uranüs özgürlük ve sınırları / yasakları aşma isteğini besleyebilir. Hava grubuna ait Terazi burcu özellikle aklı kullanma yönünde işaret vermekte. Düşünme, iletişim açısından besleyici etkiler var. Düşünce biçimimizi bakış açımızı değiştirmek üzere kullanılabilir önümüzdeki süreç. Tavsiyelere kulak verin, bilginizi paylaşın ve yakın çevrenizle iletişim kurarken mutlaka aklınızı kullanın. Dolunay hastalıklara, şanssızlıklara, zorunlu değişimlere, yakınlarımızı koruma isteğine, engellere ve kısıtlamalar dair etkileşimler barındırmakta; unutmayalım ki önümüzdeki 14 günlük dolunay süreci bu yönde uyarılar yapmakta. Evet bir şekilde ülkelerin omuz omuza vermesi ile bir şekilde bir çare bulunabilir; ancak o zamana kadar bu hastalık canımızı yakmaya artarak devam edebilir. Diğer yandan sağduyulu olmayan kesimin, acımasız, önyargılı, ahlak ve etikten uzak takıntılı tutumları görülebilir; bencillik, açgözlülük, kıskançlık, intikam, ırkçılık, şiddet ve suç haberlerine üzülebiliriz. 

Dolunayın gerçekleşeceği alan Corvus / Karga takım yıldızında; Ay bu alanda delilik ve dahilik arası bir özellik sergiler. Ay Terazi burcunun 2. dekanında pek rahat değildir. Kendinden emin bir görüntü vermez ve diğerlerinin kendisiyle ilgili ne düşündüklerini fazlaca takılabilir. Kendine hayran olmak isteyenlerle ilgilidir; bazen narsist etkiler barındırabilir. Olumlu yanında yaratıcılığını kolektife yararlı bir hale getirebilmesindedir. Ancak genel olarak ilişki problemleri yaratabilir. Güneş Tanrısı Apollon, davet veriyordu ve kargayı misafirleri için su getirmekle görevlendirdi. Ancak karga yolda dikkatini incirler yüzünden dağıttı ve zaman geçti, geç kaldı. Karga yeniden ona verilen görevi hatırladığında, yolda gördüğü yılanı yanına aldı ve onu bir bahane olarak Apollon’a götürdü. Bu yılan sembolü belki bir şifa işaret olabilir diye düşünüyorum. Apollon kargaya çok kızdı ve lanetledi, eski gümüş rengini ise sonsuza kadar siyaha dönüştürdü. Karga takım yıldızı Mars ve Satürn etkisi yaratır. Zanaatkarlık, açgözlülük, yaratıcılık, sabır, intikam, tutku, bencillik, yalan söyleme, saldırganlık, maddi içgüdüler ile bağlantılı ifade edilir. Ajitasyon etkisi barındırır ve buna dedikodu, medya, gazetecilik, paparazziler olarak da anlam eklenebilir. Dolayısı ile bir başkasının zayıf noktasını arama olarak da anlam bulabilir. Terazi burcunun 17. derecesinde Kratz sabit yıldızı bulunuyor ve yalanlarla, skandallarla yakında ilintili. Hemen yanında Seginus ise ince bir zeka bahşeden bir yıldız, ortaklıklarla ilişkilerle bağlantılı ve utanmazlıkları da ifade edebilen bir yıldız, Merkür ve Satürn doğasında. 

Vedik açısından da Chitra nakşatrası Mars etkisinde ve yerinde durmayı sevmeyen bir alan burası. Dolayısı ile bir nevi hızlanan bir etki yaratabilir. Chitra bir dinamit gibidir. Dolunay bu bölgenin ilk padasında gerçekleşiyor; bu bölge de Güneş yönetiminde. Ünlü ve göz önünde bulunan bazı kişileri temsil edebilir; spor, medya, yayıncılık hatta moda dünyasından ya da önemli önde gelen mimarları. Chitra huysuz bir etki olasa da onda Tanrı’nın gücü vardır. İkili her türlü ilişkide tatsızlık yaratabilir bu huysuzluğu ile. Chitra biraz bohemdir; bazen küstah olabilir. Sağlık açısından zayıf bir etki yaratır ki bu alanda dikkat ister. Chitra rehber rüyaları temsil edebiliyor ki bugünlerde bu tarz mesajları takipçilerimden fazlasıyla alıyorum. Söz konusu etki ile birlikte Chitra bir nevi büyücü gibidir, bazı alkol, kimyevi maddeleri ve karışımlarını ifade edebilir. Dolayısı ile hastalık etkisinin dolunay sürecinde tavan yapabileceği ve bunun yanında bu süreçte çare olarak ilaç kullanımına yakınlaştığımızı da rahatlıkla ifade edebiliriz.
Bu bilgiler ışığında kendi yaşamlarımıza sıkışıp kalmak yerine 2020 yılının getirdiği tüm değişiklik ve dönüşümlerin ne ifade ettiğini düşünmek ve birbirimizi nasıl kollayacağımızı idrak etmek gerekebilir. Hepimiz aynı gemideyiz. Dünyaya yakınlığı sebebiyle bir Süper ay etkisinde olacağız ve mesajı; diğerleri ile birlikte çok daha güçlü olduğumuzla ilgili. Kendimizi başkalarının da yerine koyun ve desteklemeye açık olun. Kendimizi yalnız ve belirsiz hissediyor olsak da hepimiz aynı durumdayız ve tek yol bir hareket etmekten geçiyor. Mevcut durumunuzla ilgili huzursuz ve endişeli hissediyorsanız en azından akilane davranmakla diğerlerine nasıl destek olabileceğinizi idrak edin. Lütfen sıkıntılarınızı bir kenara koyalım ve dünyaya, başkalarına, topluma ve Evrene neler sunabileceğimizi düşünelim. Bunlar büyük olmak zorunda değil, belki bir dua, bir telefon görüşmesi ya da bir mesaj, bir bağış ya da bir yardım eli bir merhamet duygusu olabilir bu destek. Desteğin asla küçük ya da büyüğü olmaz. Gerçekliğin dokusu değişiyor; yaşamlarımızdaki önem sırası dönüşüyor. Şimdi farkındalığımız, sevgimiz ve bilincimiz realitemizi gerçekten yükseltebilir. Sanki üzerimizde belirsiz bir örtü vardı ve gerçeklerden uzak hayatlar içinde idik; bir rüzgar esti ve bu örtüyü aldı götürdü. Rüzgar şimdi bir kasırgaya dönüşebilir. Kim olduğumuzun farkında olmak, yolculuğumuzu kabul etmek ve sevgi enerjisi titreşimimizi yükseltir. Egolarımızı bıraktığımızda ve sadece kendimize izin verdiğimizde ise titreşim en yüksek haline ulaşır. İşte bu gerçek olandır. Şu anda Dünya’mızın bu titreşime ihtiyacı var; hepimiz bu şartlarda olmayı kabul ettik ve yaşama geldik. Bu fırtınayı dindirmek ve bir sonraki aşamaya geçmek için bu yüksek titreşimlere ihtiyacımız var. Etrafımızda çok fazla yıkım, acı, mücadele olabilir; yeni bir dünya oluşmaya başladı, bir nevi doğum gibi. Yeni bir gerçeklik yaratıyoruz. Terazi Süper Ayı ilişkilerimize dikkat çekecek; dolayısı ile bir zayıflık ve çatlak varsa bu dolunay etkisi ile bu net olarak aydınlatılacak. İhtiyaç duyarsanız, bir arkadaşınıza, akrabanıza, güvendiğiniz bir akıl verene hatta rehberlerinize baş vurabilirsiniz, destek istemekten çekinmeyin. Hepimiz buradayız. Bu duygunun içinizi yumuşatmasına izin verin. Süper Ay duygusallığı arttırabilir; kendimizi ve ihtiyaçlarımızı farketme imkanı bu şekilde görülebilir. Kendinize nazik olun ve tabii diğerlerine de. Yükünüzü azaltacak bir etki yaratabilir bu durum. Nazik, sevgi ve şefkat dolu bir enerjiden yararlanın ve kendinizle ilgilenin. Dolunaylar bir şeyleri açığa çıkarır, farkettirir. Bu temizlik amaçlı bir ağrı ya da gömdüklerinizin acısı olabilir. Hiç şüphe yok ki zorlu zamanlardayız ve gökler de bazı zorlu hizalamalar, kavuşumlar yapıyor; ama bilelim ki asla yalnız değiliz. Bu yolculuk yakında sona erecek, bilin ve rahatlayın. Yaşamda her şey geçicidir. Sadece belirsizlik süreci boyunca büyümekte olduğumuzdan, evrimleştiğimizden, Dünya da aynı aşamalardan geçiyor bilin.

Terazi dolunayı toplumla ve yakınlarla ilişkilerimizi vurgulayacak ve bu ilişkileri nasıl kullandığımız çok önemli olacak. En samimi olandan en yüzeysel olana kadar, yasal bir takım kurallar, hükümetler ve işletmeleri içeren hukuki kararları içerebilir. İlişkilerimizde uyum sağlamak zorundayız; zira Güneş 18 derece Koç burcunda ve bir derece sonrası 19 derece Koç, Güneş’in yüceldiği tek derecedir. Hayatlarımızdaki insan ağı oldukça sıkı işleyecek.  Bu alanda ne kadar güçlüyüz ne kadar zayıfız, ilişkilerimiz şu anda bizim için ya da bize kaşı nasıl çalışıyor, önümüzdeki 15 gün için oldukça önem kazanacak. Dolayısı ile zarar görmek ya da destek bulmak bu dönemde çok önemli olacak.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close