0
Uncategorized

28 Ekim 2023 saat 23:24‘te Boğa burcunun 5. derecesinde Ay Tutulması netleşecek; özellikle yılın bu günleri ruhsal açıdan çalkantılı hatta dünya üzerinde Cadılar Bayramı olarak da kutlanan günlere denk gelmekte. Bu gözle baktığımızda, yaşamlarımızda ruhsal ya da manevi olarak önemli değişiklikler yaşadığımız rahatlıkla söylenebilir.

5 derece Boğa, Ay’ın yücelim derecesi olan 3 derece Boğa’ya yakınlığı sebebiyle etkiler daha koruyucu, kollayıcı çalışabilecek bir sürece de işaret etmekte. Boğa burcunun, Venüs tarafından yönetilmesi ve haritada Venüs’ün çok da kuvvetli görülmediği Başak burcunda olması sebebiyle, ilişkiler, romantizm, öz değer ve tabii maddi şartlar açısından önemli kaygıları da beraberinde getirebilir. Eski kalıplar tarafından sınanmak ancak bu kez farklı tepkiler vermek ve tabii beklenmedik sonuçlar rahatlıkla ifade edilebilir.

Geri giden Jüpiter ile kavuşan Tutulma derecesi aşırılıkları daha da besleyecek görünmekte. Sevginizin, ilginizin, verdiğiniz değerin karşılık bulması yönünde istek ve arzu bu etki ile yükselebilir hatta daha önce görmezden geldiğiniz bu detay bu kez gözünüze fazlasıyla batabilir. İlgi ve saygı talep etmek denebilir.

Ay tutulmaları bir nevi turbo şarjlı dolunay etkilerine benzediğinden, bir sürecin kapanışının duygusal olarak çok yüklü zamanlarına işaret eder. Boğa’nın ayakları yere basan ve pratik ruhu bu özellikleri güçlendirecektir.

Boğa burcundaki bu tutulma 2021’de başlayan Boğa / Akrep tutulma döngüsünün de sonunu ifade ediyor. Bu süreç kısıtlanma ve özgürlüğün dengelenmesi ile yakından bağlantılıydı. İstikrar ve değişim anlatıyordu. Son 2 yıldır büyüme, bereket, güvenlik, finans, emniyet ve beslenme alanları oldukça vurgulandı. Bizi iyi hissettiren şeylerde de önemli değişimler yaşandı. Bu başlıklara fazlaca odaklandık. Bu sayede de maddi ve manevi, ruhsal yanlarımızı nasıl bir araya getirebileceğimizi öğrenmeye zorlandık; yeni bir hırs alanı ve uyum duygusunun bir şekilde bizi ne derece beslediğini gördük. Şöyle bir son iki yılınızı geriye dönüp incelerseniz, ne kadar yol aldığınızı da görebilirsiniz.

Bu döngünün son tutulması ile kendimizi güvende, destekli ve korunuyor hissetmek çok daha fazla önem arz edecek. Hatta ölümün farkında olmak, iyi bir yaşam sürmeye yarıyor aslında, fark etmiş olabiliriz. İnsan kaybedeceğini anladığı şeyin değerini daha iyi anlıyor. Akrep ayında dikkatimiz dış dünyaya kayabileceğinden, daha fazla dürtüsel, inatçı, tutkulu hissedebiliriz. Arzuladığımız şey ilk sıraya yerleşebilir.

Ay tutulmaları Ay ve Güneş’in arasında Dünya’nın girmesiyle ve hizalanması ile oluşur. Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer. Parçalı bir tutulma olacağından aradaki mesafeler yüzünden Ay’ın tüm bedeni Dünya tarafından gölgelenemeyecek.

Kasım 2021’den bu yana kolektif odağımız değişmiş de olsa, bu tutulma kendinizi arzularınızdan mahrum etmemeniz gerektiğini de hatırlatacak. Sabit burçlardaki tutulmalar sismik sarsıntılarla, yeryüzünün durumuyla, onun ürünleriyle, madenlerle ve yerkabuğunun içindekilerle bağlantılıdır. Bir hayvan burcu olarak Boğa burcunun ilk dekanında olan Ay Tutulmaları ise büyükbaş hayvanların hastalanması ve ölümü anlamına gelir, Sepharial’a göre. Saros ailesinden 146 no.lu tutulma ilk kez 1843 yılında yaşanmış ve 3123 yılında da sonlanacak. 17 Ekim 2005’te bu serinin 10. tutulması deneyimlenmiş ve 11. ise 8 Kasım 2041 yılında yaşanacak.

Özellikle sabit burçlarda olan tutulmalar için Dünya üzerinde bu fenomene şahit olan bölgelerinde şiddetli depremler olabilir, maden kazaları yaşanabilir. Ancak tutulmaları yalnızca bunlarla bağlantılı düşünemeyiz. Genel olarak Ay tutulmaları literatürde insanların durumları ve onlarla ilgili olaylarla bağlantılıdır. Tutulma derecesine yakın Jüpiter ise etkiyi genişletip, yayılmaya yatkın gücü kanalıyla, evet depremleri ve fırtınaları, ayrıca yöneticiler ve insanlar arasında yaşanabilecek aşırılıkları ve abartılı durumları ifade eder. Mars karşıtlığı savaşlar, anlaşmazlıklar, insanların genel duygularında patlamalar yaratırken, Merkür karşıtlığı ise iletişim ve nakliye sorunları, kazalara tabii göçlere işaret edecektir.

Ay tutulmaları halk dışında, kraliçeye, anneye, ailenin kadın temsilcilerine, kadın yöneticilere sıkıntı getirebilir. Özellikle haritadaki yerleşime göre tutulma etkilerinin toplam sürecin ilk çeyreğinde yani hızlı etki vermesinden de bahsedebiliriz. Etkisinin ortalama 5 ay olduğunu düşünürsek, yılbaşına kadar enerjisinden besleneceğiz diyebiliriz.

Merkür ve Mars, Güneş’e yakın olduğundan içimizdeki büyük hırsları uyandırabilir. Hepimiz, bunu da yapalım, şunu da halledelim moduna girebilir. Ama tabii bu durum dürtüselliği besleyeceğinden, yaşamın bir alanına takılıp kalmaya da yol açabilir; esneklik burada başarının anahtarı olacak görünüyor. Jüpiter zaten tutulma derecesini yakın dedik ki bu da abartıyı damardan verecek görünmekte. Bir fırtına sırasında sabır en iyi arkadaşınız olabilir. Evet heyecan harikadır, motivasyon sağlar ama sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Yoğun tutulma etkileri kişisel değerlerinizi tehlikeye atmanıza yol açabilir, dikkat. Bu duygusal iniş ve çıkışları kendi sorunlarınızla yüzleşmek, gerilimi azaltmak ve enerjinizi temizlemek için bir fırsat olarak değerlendirmenizde yarar var. Genellikle dolunaylar bu tip arınmalar, temizlikler için en uygun zamanlardır; burada sakin kalabilen başarılı olacaktır. Duygular çılgınca bir yolculuğa çıkacağından, ortalığı daha fazla velveleye vermeye gerek yok. Bu kozmik yoğun enerjiyi kucaklayalım ve sabırla sürdürelim.

Söz konusu tutulma Asya, Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika’dan izlenebilecek.

Tutulmalar her zaman dönüştürücü etkiler yaratır; ruhumuzu rahatsız edebilecek, duygularımızı harekete geçirebilecek bir enerji salarlar. Dünya üzerindeki enerjiyi yükseltir ve dünyalar arası perdeleri incelttiğinden daha önce fark etmediğimiz şeyleri görmemizi sağlarlar. Kasım 2021’den bu yana sürdürdüğünüz yolculuğun etkileri Ay Tutulması ile zirve yapacağından umarım bugün nerede olursanız olun, dönüştüğünüz kişiyle ve kat ettiğiniz yolculukla gurur duyarsınız. Tutulmalar her zaman katmanlarımızı, kabuklarınızı atmaya, özgün benliğimize doğru evrilmemize ve yolculuğumuzda yeniden uyum sağlamamıza yardımcı olur. Daha yüksek bir bilince adım atabileceğimiz ve ruh evrimimizde yeni bir aşamaya ulaşabileceğimiz bir sıçrama noktaları olarak görev alırlar.

Serinin son tutulması olduğu için sonlar, bitişler ile ilgili muazzam bir güç barındırıyor. Bitirmek istediğiniz bir şey varsa, sona erdirmek için tutulma çevresindeki haftaları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı şeylerle aranızdaki kapıları kapatmak, ruhunuzu hizmet etmeyen her şeye veda etmek için tutulmayı kullanın. Göstermek istediği her şeyi size sunmasına izin verin. 

Güneş Tutulmasında olduğu gibi Pluto bu haritada da çok aktif. Akrep burcunun yöneticisi olarak enerjisi daha belirgin hissedilebilir. Ölüm ve yeniden doğum temaları ile ilişkili olan gezegen ayrıca Pleiades ile de hizalanmış durumda (cont. Ant.). Bu da bizi yenilenmeye ve dönüşüm yolculuğuna çağırıyor zaten. Bazı gölgelerimizle yüzleşmek zorunda kalabiliriz ve cesaret edemediğimiz karanlıklara bakmak zorunda kalabiliriz. Bir zamanlar gizlediğimiz şeyler şimdi ışığa, açığa çıkabilir. Pluto burada barış isteyecektir, bunun için zorlayacaktır; dolayısı ile kendimizi aynı gölgelere düşmüşken tekrar bulabiliriz. Unutmayın, Kasım 2021’e doğru geri bakmak ve bu sürecin bize gösterdikleri ile barışmak burada önemli. Pluto, güç mücadeleleri yaşatır, hatta kendi dışımızda olanlara da bizleri tanık eder. 

Mars ve Merkür de birlikte ateşli, cesur, iğneleyici söylemlere, sert ifadelere ve tabii düşünmeden konuşmaya itici bir güç sağlıyor. Ne söylediğinize ve başkalarına nasıl yaklaştığınıza dikkat etmek önemli. Hassasiyetler de yüksek olacağından bu enerji altında ekstra duyarlı olacağımızı unutmayalım. Zor bir konuşma yapmanız ya da bazı anlaşmazlıkların üstesinden gelmeniz gerekiyorsa, sinir sisteminizi kontrol altında tutun. Savaşmaya mı, kaçmaya mı yoksa takılıp kalmaya mı başladığınızı gözlemleyin. Bazen sadece farkında olmak ve içsel gözlem sakinleşmenize yardım edebilir.

Jüpiter etkisi ile olanlar olması gerekenden daha büyük ya da daha önemli görünebilir ve olayları orantısız hale getirebiliriz. Ama doğru kullanımı, olaylara daha yüksek daha geniş bir perspektiften bakabilmek olacaktır. Önceden fark etmediğiniz şeylerin bu şekilde farkına varabilirsiniz. Jüpiter aynı zamanda bolluk gezegeni ve Boğa’da bolluğun, bereketin ifadesi. Bu sayede yeni ilhamlar, yeni fikirler ve yeni olasılıklar için daha verimli bir alan yaratıldığının farkına varın.

Bir takım sonlar yaşayacağız hep birlikte; bunlar da yavaş yavaş yeni başlangıçları gündeme getirecek. Dönüşüm kendini gösterecek. Evet her birimiz tedirginlikler yaşayacağız ama sadece olması gerekenin olduğuna iman etmek burada önemli. Hepimiz bir nevi mezuniyet töreninden sonra yeni yaşamın başlangıç aşamasındayız; büyüdük, öldük ve şimdi hepimiz eskisinden daha yüksek bir farkındalık ve olgunlukla yeni bir yolun başındayız. 

Boğa burcunun 1. dekanı Merkür ve Venüs yönetimindedir. Presesyon nedeniyle Koç tk yıldızı bölgesindedir; bu yüzden de zaten özünde savaşlarla ve liderlerle yakından alakalıdır. En sabit ve en inatçı boğalar bu bölgeden çıkar. Evet belki bir şeye başlamak zaman alır ama başlayınca durmayan, önüne çıkan her şeyi dümdüz eden bir enerji barındırır. Merkür bu dekanda güçlü olduğundan iletişimi, haberleşmeyi ve hareketi son derece besler. Hatta savaşını dahi kelimelerle yapan bir bölgedir, ya da kalemini kılıçtan daha keskin kullanabilir. Diğer yandan bir hayvan burcu olduğundan iktidardaki yöneticilerin diktatör tavırlarına da 1. dekanda rastlarız; ifadeleri açık ve nettir. Talepkar bir alandır ve istediğini elde edemediğinde öfke nöbetleri geçirebilir. Ancak sabit bir burç olmasına rağmen bu alan kıvrımlıdır ve uyarlanabilir. Karşı taraf ne isterse verebilir ama istediğini elde edene kadar sürer bu durum genelde. Ardından inatçı yüzü ortaya çıkabilir. Merkür / Venüs Boğa’sı değişik konulara dalmayı, sohbet etmeyi sever bu nedenle konuşmak ve yemek konusunda yeteneklidir. Ayrıca toprağın ürünlerinden yararlanma yeteneğine sahiptir. Bu etki ile kaliteli gıdadan keyif alır ve ilgi çeken bir konu söz konusu olduğunda onları hareket ettirmek zordur. Bu bölgede bulunan bazı yıldızlar da ani zenginliklerin ya da ani yoksulluğun işareti olabilir. Güvensizliklerini dengelemesi gerekebilir. Yüksek kalite için açgözlü olduğu kadar sadık bir tüketim karşıtı haline de dönüşebilir. Öğrenmeyi seven bir alan, ancak araştırmacı yanları genel olarak şüphecilikleri ile birlikte gelir. Her şeyi test etmek ve kanıtlamak isteyebilir, ayrıca son derece açık sözlü ve inatçıdır. Bu bölgede büyük önemli iddiaları olan metin yazarlarını, gazetecileri ve haber spikerlerini de görebiliyoruz. Tuhaf iddiaları ile başları derde girebilir ve iftira davalarına maruz kalabilirler. Kelimeler konusunda güçlü bir çevikliğe sahiptir. Hatta bu alandan mükemmel şantajcılar da bu yüzden çıkabilir. Tutulma etkisi ile bazılarımız geleneksel değerleri sayesinde beladan uzak kalabilir. Ayrıca çocuklarla ilgili gelişmeler yaşanabilir ve maddi bereket anlamı içerebilir. Bakmakla yükümlü olunan kişilerin sorumluluklarını almak, belki de tarlalarınızı sürmeye devam etmek  bereketin de durgunluk yerine akmasını sağlamaya yarayabilir. Aksi halde anlık zevkler harcama yaratmaya meyilli. Emlak açısından olumlu çalışan 1. dekan bazılarımıza fırsat yaratabilir. 

EtkinlikUTC Saatiİstanbul’da saat*İstanbul’da görülüyor
Penumbral Tutulma başlıyor28 Eki, 18:01:4828 Eki, 21:01:48Evet
Kısmi Tutulma başlıyor28 Eki, 19:35:2528 Eki, 22:35:25Evet
Maksimum Tutulma28 Eki, 20:14:0528 Eki, 23:14:05Evet
Kısmi Tutulma sona eriyor28 Eki, 20:52:4028 Eki, 23:52:40Evet
Penumbral Tutulma sona eriyor28 Eki, 22:26:2529 Eki, 01:26:25Evet

Tutulma Caph sabit yıldızı ile yakın yerleşimde; İslam’ın kaderi konusunda sorun anlamına gelen bir yıldız demiş George NoonanRobson‘a göre ise kibir, övünme, abartılı gurur verdiği gibi saygı uyandırma gücü de verir. Cassiopeia tk yıldızında bulunduğundan bu tk yıldız için Manilus, işlerini binlerce farklı şekle dönüştürebilen, değerli maddeye daha da değer kazandıran ve mücevherleri renklerle bezeyen kuyumcular yorumu yapmış. Güzelliğin, estetiğin artması ve bedenin süslenmesine yönelik her şey Cassiopeia‘dan gelir demiş; “Görünüşe zarafet katmanın yolu altında aranmıştır; değerli taşları ise başlarının üzerine, boyunlarına ve ellerine takmışlar. Kar beyazı ayaklarda altın zincirler parlardı. İnsanlar yer altında altın aradılar, doğanın gizlediği her şeyi söküp çıkarmaları ve kazanç arayıcı için dünyayı alt üst ettiler.” demiş. Yüzeysel değerli maddelerden ziyade, daha doğrusu ruhsal gelişimin maddi zenginlikten daha fazla ruhsal tatmin vereceği burada savunulur. Fiziksel açlıktan ziyade, duygusal ve ruhsal açlık daha yorucu olacaktır. Gerçek yoksunluk duygunuzun nereden geldiğini görebilmek yaşamınızı değerlendirmek için şarttır. Gerçek yoksulluğun ne anlama geldiğini anlamak için etrafınıza ve kendi kapınızın ötesine bakmanız gerekebilir. Ay, Merkür ile karşıt açı yaptığında ruh halimiz çok hızlı değişir hatta sağanaklar, rüzgarlar gibi algılanabilir. Bu nedenle plan yapmak son derece zordur. Çevik olmak gerekir. Belirsizlikler nedeniyle, son dakika değişikliklerin dünyanın sonu olmaması için işlerinizi küçük ölçekler halinde sıra ile, bir düzen içinde halletmeye çalışın. Küçük ayarlamalar, detaylara dikkat etme bu aşamada önemli olacaktır. Mars ile birlikte önce harekete geç sonra düşün modu burada hata yaptırabilir ama burada Mars’ın ayrıca oldukça vahşi bir dürüstlük içinde olacağını da söylemek gerek. Ayrıca bazı kararların yaşamda neye mal olacağı ile ilgili de muhasebe yapmaya yatkın olacağız. Örn, ayrılan çiftlerin, bazı şeyleri göze alamamasından birlikte olmaya devam etmeleri söylenebilir. Ancak genel olarak kavgalar rahatlıkla şiddete dönüşebilir ve savaş çığırtkanlıkları artabilir. Medya son derece abartılı ve kaba gündemlere sahne olacak gibi. Nefret söylemleri ve tabii eylemleri yüzünden yasaklanan hesapları da sık göreceğiz. Kişisel yaşamlarımızda dilimize hakim olmalıyız aksi halde hakaretler sorun yaratabilir. Kişinin kendi gerçeğini ifade etmemesi gerektiği anlamına gelmiyor bu durum ancak zihin sarhoşluğu ile hakaret problem. Soğukkanlı olmalı ve onurlu, altın değerindeki sessizlik bazen korunmalıdır. 

Neyse ki Vedik Astrolojiye göre tutulma Ashwini nakşatranın 4. alanında; Ay yönetiminde bir bölge. Başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı ve empati kurmaya meyilli bir alan. Askerleri, cerrahları, öğretmenleri, sporcuları ifade etmekte. Şifacılar çıkaran bir nakşatra. Şu günlerde yaşanan dünya karmaşasında umarım bu insancıl duygular kendini gösterir, aksi halde sonu düşünülmeden girişilenler savaşlar içimizi yaralamaya devam edecek. Bu durum değişim içinde düzen korumaya çalışmaya yol açabilir; dolayısı ile bazı köklü dönüşümler yani alışık olduğumuz kalıpların değişmesi söz konusu. Yükselen derecesinde Pushyami 1. padayı gördüğümüz için sürecin liderlerle ve korumaya çalıştıkları ile ilgisi net ifade ediliyor. Her türlü güvenlik girişimi, korumacılık bu süreçte artabilir. Ülke açısından da, ülkemizin oldukça önemli bir konuma geleceği gelişmelerden bahsedilebilir. Bölgede yaşanan huzursuzluklarla ilgili çözüm önerileri, sorumluluk üstlenme, aracılık buna vesile olabilir.  Jüpiter’in Mars ile görünümü ise ekonomik ve ticari anlamda zorluklar yaşatabileceği gibi Merkür ile olumsuz hava şartlarından da bahsetmekte yarar var. 11. evimize denk gelen tutulma etkisi ile önümüzdeki süreçte Anayasa oldukça önemli bir gündem yaratabilir ya da yeni kanunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Hemen ertesi gün Cumhuriyet’imizin 100 yılı kutlanacağından ve Güneş derecemiz tetikleneceğinden; önümüzdeki 5 6 ay içinde çok önemli gelişmelerle yüzleşmemiz de olası. Özellikle Şubat 2. yarı Mars’ın tutulma derecesini tetiklemesi, Aralık ayı içinde Jüpiter’in bu derece üzerinde ileriye dönmek üzere durağanlaşması ve Venüs karşıtlığı, anlam açısından oldukça belirleyici gündemlere işaret edebilir. 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– Foreverconscious Astrology
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close