0
Uncategorized

21 Mart 2023, saat 20:22’de Koç burcunun 0 derecesinde netleşecek Yeniay ile birlikte biraz vahşi biraz unutulmaz bir yolculuğa çıkacağız. Bu maceraya nasıl başlayacağınız tamamen size bağlı ve şimdi verdiğiniz kararların önümüzdeki bir kaç ay boyunca dalgalı sonuçlara zemin hazırlaması mümkün. Yeniay ışığını daha göstermediğinden, perde arkasından işini götürebilir. 28 günlük ay döngüsünün bu başlangıç aşamasında, ay gökyüzünde kaybolur ve bir sonraki yolculuğundan öne kendini yenilemek üzere gece perdesinin arkasına çekilir. Saatler önce Güneş’in Koç burcuna girişi ile birlikte yepyeni bir mevsim başındayız. Yeni bir astrolojik takvim belirlenmekte. Bu “Yeni Yıl” hepimizin bildiği ve takip ettiği Gregoryan takvimi değil, Ay takvimine göre belirlenir. Bu durum bu yıl, söz konusu Yeniayı inanılmaz özel kılıyor. Sadece sayısal / derece bazında bir tesadüf olmaktan ziyade, aynı zamanda sosyal ve ruhsal enerjimizde canlandırıcı bir değişimi temsil ediyor. Güneş, Balık burcundaki transitinin tamamlarken, üzerimizdeki sisi kaldırıyor ve sabah bir kahve kokusunu duymuşcasına uyandırıyor. Bir nevi yeni bir sistemi devreye sokan yeni bir sayfa açıyor. Yeniay cesur, rekabetçi Koç burcunda olduğundan dün olanları unutun. Geleceği yaratmak bu safhada tam olarak sizin elinizde. Astrolojide 0 dereceler, söz konusu burcun en saf en damıtılmış ifadesini sembolize eder. Koç burcunun en saf sembolikleri önümüzdeki 6 ay boyunca geçerli olabilir. Sonbahar mevsimi başına kadar bu etki hissedilebilir. Yeniay enerjisi yenilenme için iç gözlem yaptırabilir. Bir döngünün sonundayız ve bir yenisi başlıyor; bir nevi yeniden doğum gibi. Tüm sistemlerde aslında enerjinin en düşük en bebek hali. Şimdi bedeni, zihni ve ruhu her seviyede besleme zamanı. Sezgilerinizde ve vücudunuzun yapmak istediği şeyle bağlantı kurun. Belki biraz hareket, biraz esneklik iyi gelebilir. Aslında bir kış uykusundan uyanıyoruz. Enerjiler yükseliyor, doğa yeniden canlanıyor. Balık mevsiminde hayal ettiğimiz bir çok şey şimdi harekete geçiyor. Koç enerjimizi biraz coşku biraz tutku ile sorumluluk alma şeklinde uyandırabilir. Koç, savaşçıdır, liderdir ve başlatandır. Mars ile yönetildiğinden dik kafalıdır. Balık ile içe çekilen enerji, şimdi dışa açılma, daha yüksek ses çıkarma ve kendimizi gösterme eğilimi gündeme gelir. İrade ile bağlantı kurup, harekete geçme zamanı. Yeniay haritasında Güneş, Ay, Merkür, Jüpiter ve Chiron Koç burcunda. Stelyum etkisi ile birlikte bazen gizli olanın orta çıkmaya potansiyeli yerleşim etkisi ile fazla olur; hem de Neptün de bu stelyuma eşlik ediyorsa. Perdenin arkasında ne olduğu, tetikleyicilerin kimler olduğu Yeniay süreçlerinde hemen kendini göstermez. Daha derine inmek biraz daha zaman alabilir. Ama kaybedecek zaman yokmuş gibi hissederiz.

 

Mart ekinoksu ile birlikte yeni bir mevsim ve Eylül ekinoksuna kadar yeni bir sayfa açılır. Tüm yıl neredeyse deneyimlenecek yeni başlangıçlar adına en uygun zamandır. Yüksek yaratıcı bir enerji kolaylıkla tezahür eder ve yeni fırsatlara yeni safhalara açılmamıza yol açar. Olaylara bakışımıza yardım edecek temiz bir hava gibidir. Yaşamda değişiklik yapmak istiyorsanız, tam zamanıdır. Koç burcundaki 20 Nisan’da yaşanacak Güneş Tutulması etkisi altına da girmiş olduğumuzu söylemekte yarar var. Dolayısı ile yeni bir basamağa uyum sağlamak için kendimizi ayarlamaya ve değişiklikler yapmaya ihtiyaç duyabiliriz. Bu Yeniay sonrasındaki ilk Yeniay bir Tutulma olarak deneyimlenecek. Yeniay ve Tutulma bir arada çalışacak. Bu ay her ne oluyorsa, hikayemizin önemli bir parçasını oluşturabilir. Hikayenin geri kalanı ise Nisan ayındaki Güneş Tutulması ile bize açıklanacaktır. Demek ki Tutulma ile birlikte Koç burcunda 2 adet Yeniay yaşanacak; sıçramalar ve korkusuz seçimler yapmaya teşvik edici güçlü, cesur ve tutkulu bir süreç. Evren yeni fırsatlar getiriyor ama aynı zamanda bu fırsatları uzanıp almak için güven ve motivasyon da sağlıyor. Yeniay ardından Pluto da 200 yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez Kova burcuna geçiş yapacak. Pluto’nun bu transiti 2023’ün en önemli kozmik olaylarından biri ve Koç Yeniayı bu yükü omuzlamış durumda. Kova burcuna giren Pluto, hayatta bir kez karşılaşabileceğimiz bir enerji ve bizim için hem kişisel hem de kolektif düzeyde açılan yeni bir döngü başlatıyor. Pluto dönüşümü ve gücü temsil eder. Yıkım getirebilir ama bu yıkım sayesinde yeni ve çok daha güçlü bir şeyi yeniden doğurabiliriz. Pluto’nun Yeniay ile olan bu yakınlığı ile, bizim için açılan yeni başlangıç biraz tabii ki Pluto tadında olacaktır. Bir şeylerin yanması kavrulması gerekebilir. Ancak küllerden yeniden doğuş bunu izleyecektir. Enerji bu kadar yüksekken, tohum ekmek ve hayatınıza ne çekmek istediğinizi düşünmek için harika. Yaratmak istediğiniz enerjiye iyi odaklanın. Niyetlerinizi iyi belirleyin ve hayatınıza hangi yeni alışkanlıkları, hedefleri ya da duyguları çekmek istediğinizi düşünmek için bu yüksek enerjiyi iyi kullanın. Bu enerji altında yeniden doğmuş gibi hissedebiliriz. Yeni bir sayfa açtığımızı ve uymayı seçtiğimiz bazı kuralları sanki yeniden yazdığımızı görebiliriz. Bu enerjiyi kucaklayın ve zihninizin, bedeninizin, ruhunuzun her köşesine yeni taze bir ilham çağırmak için kullanın. 

Koç 1. dekanda Ay kuvvetli değildir. Yine de bu bölgede bulunan sabit yıldızlar bu ayı inanılmaz üretken hale dönüştürebilir. Bu dönem taktiksel olarak girişimcilik adına ideal bir zaman. Burada Ay duygusal olarak başkalarına yaslanacak halde değildir ve yalnız ilerlemekten asla korkmaz. Koç Yeniayı’nın etkili olduğu haritalar, popüler olan ya da sevdiklerinin onlardan bekledikleri ile hareket etmezler. Bazen tartışmalı ancak diğer akımlardan etki almamış fevkalade benzersiz olan icatların zamanıdır. Austin Coppock, Koç burcunun 1. dekanı için, Ay’ın bu bölgede duygusal olarak kendine güven geliştirdiğini ve şu özelliklere sahip olduğunu savunur; “Başkaları ile özellikle de kırılgan ilişkilerde, duygusal davranmak ve duygusallığı sürdürmek için zor bir dönem.” Bu Yeniay sürecinde işimizle evlenebileceğimiz için buradaki başarının sebebi de bu olabilir. Misyonlarımıza duygusal olarak o kadar odaklanırız ki amacımız ne olursa olsun tutkulu savaşçılar haline dönüşebiliriz. O yüzden bu dekan aktivistlerle ve kahramanlarla ilişkilendirilmiş. Dünya üzerinde vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı korumak adına oldukça acımasız tutumlar sergilenebilir. Koç burcunun ilk dekanı eskiyi yeniye bırakmak ile ilgili olduğundan, bildiklerinizle yerinizde saymak ile yeni bir şey için yeni bir aşamaya geçmek arasında seçim yapmak gerekebilir. Dışarıdan her şeye sahip olduğunuz ve çok başarılı olduğunuz bir görüntü verseniz de, içeride bir süredir bir şeylerin değiştiğini hissedersiniz. Yeni bir eylem planı ya da başka bir şey yapmak için yanıp tutuşan bir arzunuz olabilir. Belki de yeni bir yaşam süresine, yeni bir manzara değişikliğine şiddetle ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. İşte Koç 1. dekan yepyeni bir döngü başlangıcına işaret eder ve şimdi bu süreç bir de ekinoks ile taçlanmakta. 

 

Scheat sabit yıldızı Pegasus‘un sol bacağında bulunur; kötü bir şöhrete sahiptir. RobsonPegasus takımyıldızının genel olarak “hırs, kibir, sezgi, coşku, kapris ve kötü muhakeme” verdiğini söylüyor. Bu etki bazen yorucu bir enerji yaratabilirRobson ayrıca Scheat için, aşırı talihsizlik, cinayet, intihar ve boğulma yorumları yapmış. Elsbeth Ebertin ise Scheat‘ın ancak belirli görünümlerde talihsiz etkiler verdiğini savunmuş; malefiklerle birlikte sel, gemi kazaları, maden kazaları, uçak kazaları gibi felaketler ile hayatı kaybetme ve intihar, demiş. Öte yandan Scheat‘tan olumlu etkiler de çıkması mümkündür, ancak bazı kişiler için yaratıcılık anlamına gelebilir. Jamie PartridgeScheat‘dan daha olumlu bahseder; yaratıcılık, parlak bir zihin ama aynı zamanda kişinin fikirlerinde önderlik vardır ve onun deli olabileceği düşünülür, demiş. Size körü körüne bir inanç verebilir ve insanı atağa kalkmadan önce kontrol etmeye, araştırmaya eğilim göstermemesine yol açabilir. Belli bir saflık avantajı sağlar çünkü insanlar aslında önlerindeki yolun ne kadar tehlike içerdiğinin farkına varsalar bu atılımları yapmayabilirler, diye yorumlamış. Scheat aslında şu anda 29 derece Balık burcunda ve 2045 yılında 0 derece Koç burcunda olacak. Scheat fütüristik olarak teknolojinin ilerlemesinde ve internet aracılığı ile zihinleri birbirine bağlamada çok iş yapacak görünüyor. Bir nevi sanki bu alanda sınırlar kalkacak görünüyor. Sosyal ağlar açısından şu anda Balık burcunun 3. dekanında 20 yıl öncesine göre çok daha sınırsız zamanlar içindeyiz. Yeniay etkisi ile de kendimize koyduğumuz sınırların kalkmasını anlatabilir ve sanki iki elimizle bir şeyi kavramamıza engel olacak bir şeyin kalmamasına işaret edebilir cesaret açısından. Hemen ve şimdi isteme yoğundur. Bu dekan savaşçıdır ve öncüdür. En gösterişli ve başarılı olmayı ister. Su yani empati bu bölgede yoktur. Rekabet yüksektir ve bu konuda çok cesurdur. Önce atlar, sonra düşünür. Bu yüzden skandallar, kazalar ve aceleci kararların sonuçları görülebilir. Pegasus‘un cüretkar fikirleri ve vizyonları Koç burcunda daha somut hale dönüşmeye başlar. Balık burcu 3. dekanı gibi burada fildişi kulelere sıkışıp kalmak söz konusu değildir. Pegasus yıldız tozlarını ele geçirdikten sonra yeryüzüne iner. Bir şeyi harekete geçirmek adına inanılmaz sabırsız olabilir. Bu dekan son derece ikna edicidir, liderlik rolü üstlendiklerinden güçlü kampanyalara imza atabilirler. Bu bölgedeki güçlü yıldızlar güç ve başarı vaad eder ve profesyonellik burada hayranlıkla izlenebilir. İş ve kariyer açısından odaklanmanın en doğru zamanıdır. Bencil olmaya müsaittir. Dikkatsizlik ise kazalara yol açabilir. Koç burcunun ilk dekanı ayrıca baş bölgesini yönettiği için bu dekana ait haritalar eğer yaratıcı bir üretkenlik sergileyemiyorlarsa zihinsel zorluklar yaşayabiliyorlar. Dolayısı ile güçlü Koç enerjisini tutku ile birlikte doğru kanalize etmek burada önemli. Aksi halde kazalarla, belalarla dolu olumsuz olaylara yol açabilir. Burada da Pegasus‘un düşme olasılığı kendini gösterebilir. 

 

Genel olarak yorum yapmak istersek Koç burcundaki gezegen toplaşması sebebiyle motivasyonu, enerjiyi yükseltecek etkiler eğitim, iletişim, ticaret, uluslararası konular, hukuksal işler  ve inançlar açısından cesur adımlara yol açabilir. Önceden cesaret gösteremediğimiz konulara da el atılabilir. Hatta bu yönde birilerini cesaretlendirmek dahi söz konusu olacaktır. Ticari ya da özel ilişkiler açısından girişimci adımlar anlaşmalara varılabilir. Ortak projeler açısından olumlu bir süreç. Ayrıca Ceres karesi ile ilişki dinamiklerindeki dengelerin de değişmesi söz konusu. Dünya üzerinde askeri konularda hareketlenme olabilir. Tahıl koridoru ile ilgili gelişmeler yaşanabilir. Mars karesi ile birlikte sert çatışmalar, gelişmeler de yaşanabilir. Yeniay ülke haritamızda 10. eve denk geldiğinden ülke liderlerin yeni bazı başlangıçlara, cesur kararlarına yo açabilir. Bu durumlar ülke Mars’ı ile karşıt açı nedeniyle iç güvenlik sorunları, terör olayları yaratabilir. Savunma başlıkları burada önem kazanabilir. Çocuklar, sanatçılar, sporcular Yeniay sürecinde etki alabilir. Öğrencilerle ilgili olarak seçim konuları medyada gündem yaratabilir. Ekinoks enerjisi ile birleşen Yeniay yeni bir dönemin başlangıcını da cesurca haber veriyor. Neptün ile birlikte olan Yeniay yağış ve sel riskine dikkat çekiyor. Finansal açıdan krizin büyümesi hatta farklı bir boyuta taşınması söz konusu olabilir. Venüs ve Kuzey Düğüm kavuşumu ile birlikte hızlı yeni önlem paketleri, ücretlerle ilgili kararlar hızlıca alınabilir. Pluto’nun burç değişimi ile de zaten bu yapılanmanın gerekliliğinden bahsedebiliriz. Pluto ayrıca lider / yönetim şeklini değiştirebilecek kuvveti doğuracaktır. Ancak Pluto işinin sessiz sedasız asla yapmaz. Otoriter liderlerden ziyada artık daha halkçı düşünen, kararlar alan liderler gündeme gelecektir. Bu da sosyal bazı reformlara olanak tanıyacaktır. Mars artık İkizler burcunda geri hareketini başlattığı dereceye ulaştı; Ekim sonu yaşanan İran krizi zamanındaki sert olayları tekrar hatırlatacak görünüyor. Ceres ile birlikte yorumlarsak, bizi koruduğuna kolladığına şimdiye kadar inandığımız sistemleri aslında işlevselliğini kaybetmiş olduğunu fark edeceğimiz bir zamandayız. Bu yönde işbirliği içinde olmak, karşımıza çıkabilecek işbirliği fırsatlarını iyi kullanmak ve sürdürebilirlik yaratmak zorunda olduğumuz bir sürecin başındayız. 

21 Mart Yeniayı, Satürn yönetimindeki Uttara Bhadrapada nakşatranın 1. bölgesinde netleşecek. Satürn’ün haritada Mars’tan görünüm alması ile birlikte hareketli bir sürece giriş yaptığımızı söyleyebiliriz. 1. bölge yardımı ile hırsı, aktif ve egosu yüksek girişimler söz konusu olabilir. Bu nakşatranın sembolü ikiz ya da iki yüzlü bir adam ve ayrıca iki bacak ya da bir cenaze yatağıdır. İki yüzlü adam geçmişe ve geleceğe bakmak ile ilgilidir. Cenaze yatağı / karyolası da bir sonraki adımı ya da son adımı temsil eder. Bu nakşatra hayırlı da rol alabilir ki iyi karmanın ödüllerini toplamamıza izin verebilir. 27 adet nakşatranın sondan 2.si olan Uttara Bhadrapada, aynı zamanda karmik karışıklıklardan kurtulmayı ve geleceğe bakmayı, geride bırakmayı ve yeni bir yolculuğa başlamayı da temsil eder. Bu bir nevi ölümü ve doğumu da anlatan bir süreçtir. Teması bir şeyleri bırakmaktır. Bu nakşatra, bir önceki Purva Bhadrapada‘dan daha yumuşak bir enerjiye sahiptir ve suyla güçlü bir bağlantısı vardır. Bu nakşatrada gezegenleri olan kişilerin genellikle göllerin, denizin çevresinde ya da yakın yaşarlar. Yeniay bir ölüm ve yeniden doğum döngüsünü, karmik döngülerden geçmeyi ve daha ruhsal bir sonuca doğru ilerlerken maddi dünyadaki rolümüzü keşfetme yolunda yürümeyi de tamamlayacaktır. Bilinç aşamalarından geçerek ve yüksek benliğe doğru tam ve direkt bir yolculuk yaptırabilir. Tam bir belirsizliğin ortasında hissediyorsanız Yeniay netleşmelere de yardım edecektir. Duygusal açıdan ufak bir savaş vermeye tabii hazır olmakta yarar var. Yeniaylar, Ay’ın karanlık zamanları olduğundan önemli bir şey yapmamak, başlatmamak gerek diye tavsiye verilir; ama bu etkiler altında bunu söylemek pek doğru olmayabilir. Bu etkiler büyümeye ve gelişmeye yardım edebilir. Bu bölgedeki Ay potansiyel olarak duygusal deneyimler yaratacaktır ki bu zaman sürecinde bunu içsel hissetmek için harika bir zaman olabilir. Kendinize vakit ayırmaya özen gösterin. İzolasyona müsait gibi görünse de sosyal medyada dikkatimizi dağıtmaya ve diğerleri ile bağlantı kurmaya yarayacak yeni yollar keşfettirebilir. Kendinizle olurken, yalnızlık hissederken, yalnız otururken içinizden her ne geliyorsa korku, öfke, depresyon, panik, endişe, umutsuzluk, üzüntü, çılgınlık hissetmekten korkmayın. Yeni umut, heyecan, tatmin hepsi bir arada kendini gösterebilir. Geçmelerine izin verin. Hepimizin kendimizle başa çıkma yolu değişiktir, hiçbiri doğru ya da yanlış değildir. Hayatımızı olduğu gibi değerlendirme ve artık işe yaramayan işleri hatta kişileri bırakma fırsatı verecektir. Pek çoğumuz bu adımları tahmin ettiğimizden daha hızlı ve ani şekilde bırakmak ve doğru atımları atmak zorunda kalacağız. Bu krizlerle başa çıkmanın diğer bir yolu da, gerçekten neler yapabileceğinizi hayal etmek, tasarlamak, neyin işe artık ile yaramayacağını ve ileriye taşınamayacağını yeniden değerlendirmek, kendinizi, işinizi, hayatınızı belirsizlik içinde yeniden bir nevi icat etmenin yeni yollarını bulmakta yatıyor. Sebat edeceğiz ve bu şekilde devam edeceğiz. Bu bir nevi içeri doğru bir yolculukla bir sonraki yaşam ve karma döngüsüne hazırlanmanın zamanı diyebiliriz. Uttara Bhadrapada, Yılan ile de bir tutulduğundan görünmez ve büyülü bir nakşatradır. Savaşçı bir bölge ama geniş bir büyüme ve refah sağlayabilir. Satürn yönetiminde olduğundan nihayi bir başarı vaad edebilir ama sorumluluk gerektirir. Balık tk yıldızı etkisi ile herhangi bir konunun nedeni ve çözümünü bulmak için tamamen kendi üzerimizde düşünme ile ilgilidir. Çalışmayan şeyi geride bırakmak şarttır. Balık yönetici gezegeni Jüpiter ise gandanta durumunda olacak. Gerekli elemeleri yapın ki Yeniay başarılı sonlanmaları beraberinde getirsin. Bu etki ile içinde olduğunuz duygusal engellemeler de kısa süreli olacaktır. Gandanta süreçleri yani sudan taeşe giden bir enerji ile birlikte önemli bitişleri ve başlangıçları temsil eder. 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– Foreverconscious Astrology
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close