Uncategorized

Ekim ayı, ilk gününde saat 23:04’te sanki bir patlama ile başlıyor; bu ay içinde 2 adet dolunay enerjisi deneyimleyeceğiz ki 2. dolunay Mavi Ay olarak 31 Ekim’de gerçekleşecek. Bu yoğun etkinin enerjisi bu ay hissedilecek. Koç, kararlı ve iddialı kişisel çıkarlarımızı yöneten ateş grubunun ana burcu; barışa değer veren ve ortaklıkları / ilişkileri öncelik haline getiren Terazi burcundaki Güneş’e doğrudan bir karşıtlık söz konusu. İşte bu karşıtlık gerginlik yaratacak öncü bir enerji. Bir çok şeyi kişisel algılamaya yol açar. Kişisel hedefleri ve bireyselliği cesurca öne çıkarmamız için motivasyon sağlasa da, rekabetçi Terazi etkisi, diplomasinin ve uzlaşma çabalarının dengelenmesi gerektiğini ifade etmekte. Bu denge, pişmanlık verecek uyumsuzlukları önlemek adına gerekli olacak. Bu ay içinde Koç burcunda gerçekleşen dolunaylar Hasat Ayı ya da Avcı Ayı denmiş; karanlıkları aydınlatan bir dolunay zira K. Yarım kürede güneşin batmasından sonra genel olarak gerçekleşmektedir. Ateşli Koç burcu Terazi’nin huzurlu, dengeli alanına girmekte; öz saygı ve sevdiklerimizle sarsılmaz uyumun önemli olacağını vurgulamakta. Koç, huzursuz ve umursamaz; onun dünyasında her şey mücadele ile gerçekleşir. Vücutta baş, beyin, gözler, yüz ve kasların yanı sıra kan akışını yönetir. Ben’likle eş anlamlı, en temel  olanı yönetmekte. Bu, biz insanlar için bedenlerimiz, sağlığımız ve merkezi bilincimizdir. Bir nevi endorfin pompalanması gibidir Koç enerjisi. Doğduğumuzda, sabah uyandığımızda, kibirli / kızgın olduğumuzda, kavga ettiğimizde ya da saldırganlaştığımızda sanki bir magmanın uyanışı gibidir. Bireysel anlamda Dolunay’ın Chiron ile yakınlığı ve Hades ile karesi iyimser bir bakış açısı ile ruhun derinliklerine inme ve yaralarımızı içten dışa iyileştirme zamanı olarak kullanılabilir. Özellikle egomuzu ve savaşçı doğamızı iyileştirmemiz, kuvvetlendirmemiz istenir. Egodaki kırıklar dalgalanır ve duygularımızı etkiler ki bu da tutumlara sirayet eder. Bizi çabuk sinirlendirir veya belki de kendimizi sürekli kanıtlamamız gerektiğini düşündürtür. Başkalarına ihtiyaç duymadan kendimizi kanıtlamamız gerekebilir. Koç Dolunayının en sağlıklı ve iyimser ifadesi bir nevi kendi kendimizi güçlendirme sürecini bize kanıtlayacak olmasıdır. Gökyüzünde yepyeni bir yıldız, kanatlarını açan bir kelebek gibi, vücudunuzu yeni keşfetmişçesine uçun. Koç burcunun gerçek büyüsü, yeniden doğuş ve ilkel bir ateş desteği ile kasların gerilmesine ve en yüksek seviyeye ulaşmaya yardım eder. Her dolunay zamanı hem psişik hem de fiziksel enerji yüksek çalışır. Bu sadece o gün değil, günler öncesi başlar ve ardından da devam eder. Sezgileriniz yoğunlaşır.

24 Mart’ta İlkbahar ekinoksu ile başlayan bir sürecin meyvesini vermeye başlaması anlamına gelir Koç Dolunayı. Chiron etkisi ile bize motivasyon, kimlik / ben dürtüsü ve insan olabilme ile ruh arasındaki dengeyi hatırlatacak; huzuru bulmak için zırhımızı kuşanmamız ve kendimize muhalefet ettiğimiz yerleri araştırmaya başlamamız uygun olacaktır. Dolunay huzur için dövüşen bir savaşçı ruhu temsil etmekte. Koç enerjisi bizi kendimiz için düşünmeye teşvik eder; medyada, haberlerde dikkatimizi dağıtan konuların ötesinde fiziksel deneyimler yaşatır. Daha yüksek bilinç seviyeleri için bize, her an 2 gerçekliğin olduğunu kabul etmek kalır. Gözlerin gördüğü fiziksel gerçeklik ve sonradan ruhun anladığı ruhsal gerçeklik. Koç, ruh ve beden arasındaki bağlantıyı sağlar, bunu deneyim ile gerçekleştirmek için gereken cesareti gün ışığına çıkarır. Koç ilk burç, yeni başlangıçlar ya da yeni döngüler ile ilişkili. Daha derine inersek, Koç, insan formuna varmak ile ilgili. Koç, fiziksel dünyaya doğmanın, motivasyon hissetmenin ve dışarı çıkıp bunu fiziken uygulama enerjisi. Yaşadığımız bedeni kabul etmeyi anlatır. Bu, ilahi bir yaratımdır ve ruhun gözünde tam bir mükemmelliktir. Dünyada yaşıyoruz ve bunu reddeden bir program miras aldık; bu takıntılar da kendinden nefret etme, kontrol sağlamaya çalışma, bedeni cezalandırma ile kendini gösterir. Bu egodur, sakın unutmayın, asla ruhun fısıltıları değildir. Chiron ve Hades etkisi de bunu anlatmaya çalışıyor. Şimdi bu yanılgıyı salıvermemiz gerek. Önümüzdeki süreç hem insan hem ruh olduğumuza dair bir farkındalık yoluna çağıran bir Dolunay süreci. Bunu fiziksel formda deneyimleme yolculuğu; hayatın aslında ne kadar kısa ve eğlenceli olduğunu kucaklamayı ifade etmekte. Çevrenizdeki her şeyi yaşatan ve canlandıran sonsuz bir enerji etkisinde olduğunuzu hatırlayın ve içinde olduğunuz formda bunun farkına varın.

Dolunayın en önemli vaadi, iyileştirme özelliği; Chiron, Chiron / Hygiea üçgeni ve Hades. Tıpkı Mart ayında Koç Yeniayı’ın Chiron ile hizalanmasına benziyor. Evet salgın ile ilgili olarak ibrenin yükselmesine yol açacaktır, ancak yanında bir çok çözümü de beraberinde getirecektir. Öncelikle hastalık ile ilgili yanlışlarımızı idrak etmemizi sağlayabilir, hatırlatabilir; hani reddetme programımızdan yukarıda bahsettim ya, ondan işte. Ruhtan egoya armağan yaraları da anlatır. Chiron, Hades, Hygiea gerçekten olduğumuz ruhsal varlığın derinliklerini anlamaya bizleri çağırıyor. Örneğin sürekli boğanız ağrır ya da sizi rahatsız eder, belki belki nerede dürüst ifade kullanmadığınızı anlarsınız. Bileğiniz incinir, nerede öne çıkmaktan korkuyorsunuz fark edersiniz. Mideniz canınızı yakar, nerede dünyayı sindiremiyorsunuz ya da gerçek gücünüze bağlanamıyorsunuz görürsünüz. Bedeninize odaklanın ve onun sırlarını dolunay ışığı ile ortaya dökmesine izin verin. Uranüs ile dolunay arasındaki minör açı sürekli hareket ve aktivite yoluyla doğal olarak bir çıkış yolu arayan gerginlik ve endişe oluşturabilir. Bu da kendiliğinden ve kontrolsüz gerginliklerin serbest kalmasına, dürtüsel eylemlere ve ani öfke patlamalarına yol açabilir. Mars ve Satürn karesi öfke, hayal kırıklığı ve agresyonun artmasına yol açacağı gibi Uranüs isyankarlığı arttırabilir. Dolayısı ile esneklik ve adaptasyon şart; ufak değişiklikler, ince ayarlamalar ileride değişen koşullardan kaynaklanacak fırsatlardan yararlanmanıza olanak tanıyacaktır. Geri giden Mars’ın Satürn ile karesi 24 Ağustos’tan bu yana gelen bir takım hayal kırıklıklarını ve öfkeyi ifade etmekte. Zorlu yargılara ve çabuk öfkelenmeye yol açabilecek bir sabit yıldız, Algenib aktif; dürtüsel ve tehlikeli olmaya müsait. Özellikle özgürlüğünüz kısıtlandı ise veya kendinizi ifade etmeniz engellendi ise, bu huzur açısından tehlikeli isyanlara dönüşebilir. Rutininizi, davranışlarınızı ya da planlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Direnirseniz kayıp yaşayabilir ve önemli bir fırsatı kaçırabilirsiniz. İnatçı olmak ya da aşırı tepki vermek, beklentilerinize zarar verebilir. Tamam yönünüzü tamamen değiştirmeyin ama ufak değişiklikler yapmaya hazır olun. Sınırlarınızı çok aşmayın, fazla cüretkar olmayın; aksi takdirde yeniden başlamanız gerekebilir. Geri giden Mars öfkeyi yükseltebilir. Çaresiz bir bir özlemin bir tutkunun, bir inadın gerilim yarattığının farkına varabilirsiniz. Bu gerilimi yukarıda bahsettiğim gibi bedeninizde duyumsayabilirsiniz; bu da beden ve ruhun dengesizliği ile ilgili size konu başlığı sunabilir. 

Teknik;

Koç burcunda netleşecek Dolunay, Balık Takımyıldızında, Pegasus alanında; hırs, kibir ve yargıda sorunlara yol açar. Bu takım yıldız gemilerle ve denizlerle ilgili, ayrıca değişen zorlu hava şartlarını ifade eder. 9 derece Koç burcunda Algenib yıldızı, Mars ve Merkür doğasında, girişimci, hırçın ve yıkıcı; yükselen agresyonu, ahlak eksikliğini, kötü alışkanlıkları ifade edebiliyor, hatta bazen profesyonel bir dilenci anlamına geliyor. Ama doğru kullanımında güçlü irade, kararlılık, etkileyici / ikna edici konuşma şekli ve hitabet yeteneği veriyor. Ay ile hizalandığında ise sahtekarlıklar, skandallar, sürgün / kaçmaya zorlanma, kötü sağlık ve ifadelerde problem yaratıyor. Güneş’in bulunduğu derecede ise Vindemiatrix adlı kötü şöhretteki yıldızı görüyoruz. O da Satürn ve Merkür doğasında. Yasalarla problemi olan kişileri, karmik hesaplaşmaları, namussuzlukları, koyu dini inançları, afetleri, havacılığı, vahşiliği anlatıyor ve dulluk yıldızı olarak biliniyor. Korkaklık, tutku ile kör olma, amaçsız davranışlar, kararsızlık, baştan savma düşünceler, tembellik, pasif tutumlar gibi anlamlara da sahip. Burada Algenib çok kuvvetli ve Satürn karesi içinde hem de Eris gibi bir asteroid ile de kavuşumda. Eris özellikle huzuru kaçıran düşmanlıklarda, fitnecilikte çok etkili. 

Ay, Koç’un ilk dekanında bir kuvvete sahip değil, ancak burada bulunan cesur yıldızla dolunayın Ekim 2020’de inanılmaz etkili olacağını vurguluyor. Eğer taktiksel çalışan bir girişimci iseniz, çok işinize yarayabilir. Ay, bu etki altında duygusal olarak birilerine yaslanacak halde değil ve yalnız çalışmaktan, ilerlemekten pek korkmaz. Kısacası sevdiklerimizin bizden beklentileri pek karşılanmayabilir. Evet tartışmalı olabilir ama doğru bilinenden etkilenmeden harika, benzersiz bir şeyler icat etme zamanı. Ay bu dekanda duygusal bir özgüven geliştirebilir ama duygusal ilişkiler kurması ve sürdürmesi zor olabilir. Amaca kilitlenirseniz, başarı verecektir. Misyonumuza duygusal olarak gerçekten bağlı olmak, bizleri tutkulu savaşçılara dönüştürebilir. Bir kahramanlık öyküsü yazılabilir. Diğer yandan dünya üzerinde vatanın bütünlüğünü, bağımsızlığını korumak adına acımasızlık yapanları da göreceğiz. 

Koç 1. dekan Mars ile yönetilir ve zodyağın yeni doğan bebekleridir; tekmeleyerek, çığlık atarak, gözlerini sonuna kadar dünyaya açarak gelirler. Burada bulunan takım yıldızlar dürtüselliği ve her şeyi aynı anda denemeyi, dokunmaya çalışmayı besler. Hepsi olsun isterler ve şimdi olsun isterler. Bu onlar için yeni yaşamın ilk döngüsüdür. Bu dekan doğal liderler, savaşçılar ve öncüler çıkarır. İlk ve en iyi, en parlak, en büyük hedefleridir. Empati yani su etkisi geride kalmıştır artık ve 1. dekan hedeflerine keskin bir şekilde odaklıdır. Etrafını görmekte zorlanabilir, taa ki biri onları geçmeye çalışana kadar. Bu andaki tutumu ise “yolumdan çekil” demek olacaktır. Dolayısı ile Pegasus, öfkesi nedeniyle kafasından alevler çıkarak ve uçan bir at ile sembolize edilmekte. Sloganı, “cesurca ilerlemek”. Önce atla, sonra düşün der gibi. Bu yüzden skandalların, kazaların ve aceleci kararların da bölgesi. Pegasus’un cesur fikirleri Koç etkisi ile daha fiziksel olmaya müsait. Bir önceki, Balık 3. dekan gibi fildişi kulelerde sıkışıp asla kalmaz. Pegasus, hikayesinde yıldız tozunu ele geçirdikten sonra tekrar yeryüzüne döner. Bir şeyi gerçekten ortaya çıkarmak için beklemesi mümkün değildir, sanki bir yerlere çarpmak için can atar. Özellikle iş alanında ya da politik yaşamda rekabetçi bir boynuz atışı gibidir. Hitabet yeteneği, yenilikçi fikirleri harika bir pazarlama etkisi yaratır, ikna kabiliyeti gibi. Liderlik rolünü üstlenir ve masa başına geçer. Eskiye yeni katan bir enerji ve yepyeni bir şeyi elde etmek için eskiden ayrılmak arasında karar vermek önemli der. Aynı bir bebeğin yaşama doğmak adına anneden ayrılması, doğması gibi. Bu bölge dışarıdan bakıldığında her şeye sahip ve başarılı olduğunuzun bilinmesine rağmen, yeni eylem planlarınızın olmasını ve yeni bir şeyler yapmak için yakıcı bir tutku içinde olmanızı anlatabilir. Belki eskiye ilginiz azaldı, yeni bir yaşam istiyorsunuz, manzara değişikliği ya da kimliğinizi / yüzünüzü değiştirmeyi arzuluyorsunuz; buna şiddetle ihtiyaç hissettirebilir. 

Vedik;

Dolunay, Vedik astrolojiye göre Uttara Bhadrapada nalşatrasının 4. bölgesinde netleşecek. Satürn ve Mars etkisi bu alanda çok yoğun. Bazı konularda aşırıya kaçabilecek bir alan, bazen gereksiz bir yönde aşırı efor sarf etmeye yol açabilir. Genel olarak zor harekete geçenlerin zor harekete geçmesini anlatabiliyor. Adil ve herkes için iyi olabilecek çözümler yaratmanın gerekliliğini vurguluyor. Bu nakşatra, dönüştürmek ve yeniden yapılandırmak ile ilgilidir. Chi enerjisinin yoğun olduğu bir bölgedir ki şifa haberlerinden bahsetmek uygun olabilir. Çok zehirli bir yılan ile sembolize edilir ki bu aynı zamanda bilgelik anlamına da gelir. Yılan zehiri ile yapılan ilaçlardan bahsedilebileceği gibi yılan dönüşümleri, uyanışları, korkuları, derinlerde dolaşıp kendini bulmayı ifade eder, belki de en zehirli bölgelerimizi. Daha ortaya çıkmamış potansiyelleri anlatır, sanki icebergin görünmeyen yüzü gibi. Karma dönüştürmek ile ilgilidir. Kasırgalarla ilişkili, sert etkiler de barındırmakta yöneticisi Satürn olduğu için. 2. yöneticisi olarak Jüpiter’den bahsedilir ki bu da yüksek bir kozmik enerji barındırmasını anlatır. Devinimli bir enerjidir. Bereket ve şans da içerir, ama enerjiyi dengeli kullanmak gerekir. Maddi bir takım fırsatları anlatır kısmetlidir ki batı tekniklerine göre parayı temsil eden Europa asteroidi de Dolunay derecesine görünüm yapmakta. Özellikle bazı gayrimenkullerle ilgili olarak harekete geçme dürtüsü yaratabilir. Ay bu nakşatra da deneyimle arzusu yaratır; tecrübeleri doğru hesaplama ile dengelemenin önemli şanslara vesile olabileceğini anlatır. İnançların önemini vurgular, dini kesimlere işaret edebilir. Güvenilir bazı kişilerin amaç, yön değiştirmesi görülebilir. Pire için yorgan yakmak, bir bardak suda fırtınalar yaratmak tehlikesi vardır; o yüzden sabır ve tecrübelerden yola çıkarak hareket etmekte yarar var. Ders çıkarmak, iyi analiz etmek gerekir. Dönüştürmek istediğiniz bir yanınızla ya da bir şeyle sizi yüzleştirebilir. 

 

Genel;

Gerçekten ateş enerjisini yoğunlaştıracak etkilerle yeni bir aya dolunay enerjisi ile başlıyoruz. Tutkular, inatlar yükseliyor ve direnç artıyor. Arzuları çok mu bastırdınız, taviz veriyor ve herkesi mutlu etmeye mi çalışıyorsunuz? İstediğiniz nedir? Eğer Koç burcu söz konusu ise cevap aslında çok basittir. Ne istediğini belirlemeye ve ilerlemeye hazır olun. Terazi burcundaki Yeniay ile birlikte önünüze büyüme ve gelişme fırsatları çıkacaktır. Terazi ile bir süredir işbirliği, ilişkiler açısından kaleyi korumak, ilişkilerde uyumu sürdürmek ile elinizden geleni yaptınız, zorluydu yolunuz. Çatışmadan kaçınmak adına uğraş verdiniz. Bazılarınız politik oyunlar oynamak ve uzlaşmak zorunda kaldı. Ama şimdi çatışmacı etkiler altına giriyoruz. Korkularla yüzleşmenin, ilerlemenin, önünüzdeki engelleri aşmanın zamanı. Gerçek isteklerinizi görmezden geliyorsanız şimdi ayağa kalmak ve kendini gösterme zamanı. Pes etmemek lazım. Koç bir şeyleri başlatmaktan asla korkmaz. Karşıt konumdaki Güneş, sizden başkalarını düşünmenizi, anlaşmalarınıza saygı göstermenizi talep edecek. 2020’nin bize getirdiği her şey şimdi doruk noktasına ulaşıyor ve bazı temizlikleri gerekli hale sokuyor. Tutulmalardan önce sadece kişisel düzeyde değil, toplumsal alanda da temizlikler ve tasfiyeler getirebilir. Ülkemiz haritasında da mecliste ya da patilerde bu tarz değişimler yaşanabilir; önemli bir sürecin görünür olmasına yol açacak ki yol ayrımları oluşabilir. Gölgeler, bilinmeyenler ışığın doğması için yüzeye çıkacaktır. Çocuklarımızı, yaşlılarımızı etkileyecek sınırlandırmalar geri gelebilir, hatta daha radikal önlemler alınabilir. Koç burcundaki Dolunay, Mars’ın geri hareketini oldukça vurgulayacak. 2020 dünyadaki ülkelerde çok fazla gerginliği ve stresi yüzeye taşıdı ki şimdi dolunay bunları büyütebilir. Kişisel yaşamlarda bazı dramları harekete geçirme gücüne de sahip; ama bu dramatik etkilere kapılmak zihnimiz ve bedenimiz adına hiç olumlu değil. Dolayısı ile bu duygulardan uzaklaşın, asıl meseleden ve özden uzaklaşmayın, dikkatinizi dağıtmayın. Yüzeydeki acıya takılı kalmayın. Dolunay güçlü bir şifa enerjisi barındırıyor, bu fırsat kaçırılmamalı. 

Chiron gökkuşağı köprüsüdür, enerjisi uyanma süreçlerini anlatır. Yaraları güce, bilgeliğe ve şefkate yani çok daha güçlü frekanslara dönüştürme olanağı verecek. İşte bu köprüye ulaşma yolu budur. Önümüze çıkan her engel, hayrımızadır. Trajedi ve korkunç şeyler olmasına rağmen, ardında her zaman daha büyük bir tablo vardır. Bu köprüde yürümek, yaşadığımız her şeyin aslında bir sembol olduğunu hatırlatır, bu bazen gerçek gibi görünen yanılsamalardır. Chiron enerjisi ile bağlantı kurarak etrafımızda olup biten her kaosun sadece bu yaşamda değil, tüm evrenin sadece küçük bir kısmı olduğunu bilin. Bu şekilde tutulmalardan önce titreşimlerimizi yüksek tutabiliriz. Biz, dünya olarak karmik dar bir döngüden geçiyoruz. Şimdi dalganın tam üzerindeyiz. Dolayısı ile yüzümüzü geleceğe dönük ve geçmişin tekrar eden alışkanlıklarından uzak tutmalıyız. Bölünmeye karşı hep herkes bize karşı düşüncesine kapılmak yerine, birlik içinde olmalıyız. İnsanlar birleştiklerinde güçlü olurlar. Eski karmik dar boğazlardan çıkmadan önce kaosun en yüksek tınlamasını işiteceğiz. Fırtınadan önce hava kararır. Gezegenin bir sonraki aşamasına geçiyoruz ve ruhumuz, zihnimiz, bedenimiz bu yolculuk içinde. Dolunay etkisi ile sınırlı, sabırsız ve boğulmuş hissediyorsanız, bu duyguları salıvermek için, köpüreni dindirmek için en doğru zamanda olduğunuzu bilin. Koç Dolunayı bildiğimiz dünyanın sonunun başlangıcı kıvamında. Bir sonraki bölüme güvenle geçmeye niyet edelim. Ayrımcılığın, dramın ve geçmişin yollarına kapılmayın. Kendinizi ışığa, Dünya’ya bağlı, en yüksek ve en gerçek benliğinizle hizalayın.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology

Your Shopping cart

Close