0
Uncategorized

18 Haziran 2023 saat 07:37’de İkizler burcunun 26. derecesinde Yeniay netleşecek; yaza yakışır şekilde sosyalleşme, iletişim artışı İkizler özellikleri ile birlikte öne çıkacak. Bu burcun bilindik ikili doğası yaşamlarımızın değişik alanlarında kendini gösterebilir. Yeniaylar yeni başlangıç potansiyelleri içerir; ancak bu kez Neptün’ün sisli puslu enerjisi ile net ve açıklayıcı olan konularda dahi şüphe ve yanılsama yaratabilecek kapasitede. Hem değişim ihtiyacı hem de kendinizden ya da diğerlerinden kaynaklanabilecek olasılıklar hatta belki tuzaklar içerebilir. Olumsuz tarafında tabii ki tuzaklara düşme tehlikesi var. Ama ilahi düzene imanın yüksek olması ile birlikte aklınızın sizi götürdüğü noktalara eğilmek ve merakınızın doğal sonuçlarını takip etmek gerekebilir. İkizler burcunun bazı kötü özellikleri var her burcun olduğu gibi. Kararsız, iki yüzlü, güvenilmez, boş konuşma vs gibi. İşte bu olumsuz yönlere dikkat etmek gerekecek. Ticaret, eğitim, müzakere, sosyal medya gibi başlıklarda rahatlıkla yeni başlangıçlar getirebilir. Hayatı hafife alan yönü bu burcu ayrıca eğlenceli ve şakacı da yapar. Yeniay’ın yönetici gezegeni malum hızlı Merkür, Güneş sistemimizin en hızlı hareket eden, devamlı geri harekete dönen, Güneş’e çok yaklaşan, yanan, tükenen hallere sahip. Hızlı hareketlerimizle hızlı kararlarımızla ilişkilendiririz onu. Gevezelik ve yalanın yanı sıra meraklı. Ama haritada iyi yerleşmiş bir Merkür yüksek zekaya, iletişim yeteneklerine işaret eder. Olumlu etkilerinin peşinde ise haritadaki konumunu inceleriz biz astrologlar. Merkür Yeniay haritasında kendi burcunda; gezegenin niteliklerini güçlendiren ve onu kötü enerjilerden, düşmanlardan koruyan bir yerleşim. Kısacası her şeyin hızlı hareket edebileceği, bağlantılar kurulabileceği, anlaşmalar yapılabileceği anlamına gelebilir. Aradığınız yanıtlar açısından da tam zamanı dedirtebilecek bir kuvvette. Neptün etkisi olsa da Merkür’ün güçlü yerleşimi pozitif güç ile bir uyumlanma fırsatı yaratacaktır. Sosyal bağlantılarınızı mutlaka kullanın. Belki iletişim ya da yazma becerilerinizle ilgili işleriniz vardır; belki bir kitabın bir bölümü, bir makale ya da sosyal medya planlaması veya almak istediğiniz bir eğitim için oldukça olumlu. İkizler esnek olduğundan ister bir ürün, hizmet ya da fikir olsun, aynı zamanda iş görüşmelerinde ve anlaşma yapmada hızlı alış verişler zamanı da diyebiliriz. Ay’ın yumuşak, sıcak ve şefkatli doğası ile birleşince ağır konuların dahi hafiflemesi söz konusu olabilir. Unutmayın İkizler eğlenceli bir burç. 

Yeniay zamanları dikkatimiz sessizce hayatımızı canlandıracak ya da yenileyebileceğimiz şeylere kayar. Bu sayede yeni fikirler ve ilham duygusu bizi sarar. Bu kez Neptün yüzünden muhakememizi bulandırabilecek ve belirsizlik duygusu yaratabilecek etkiler de var. Evet hayatımızda bir şeye başlama arzusu, daveti hissedeceğiz ancak yolun tam olarak bizi nereye götürdüğü ya da neler içerdiğini görmekte zorluk çekeceğiz. İllüzyon gezegeni Neptün bizi kandırabilir, olayları olmadıkları gibi gösterebilir. Dikkatli olmazsak bizi aldatabilir. Ayaklarımızın yere sağlam bastığını böyle zamanlarda bilmek ve gerçekçi olmak ekstra dikkat isteyebilir. Bulanıklık ve kafa karışıklıkları yaratırken Neptün aslında son derece ruhsaldır. Önünüzde olanı görmediğiniz zaman, sezgilerinize güvenmek zorunda kalabilirsiniz. Gerçekten kulak verdiğinizde ise sezgileriniz size yol gösterebilir. Neptün, kişinin kendisine güvenmesini ister, bunu test eder. Kendinize güvenmekte zorlanıyorsanız, en azından kendinizi sevin, kendinizi kucaklayın. İlişki asteroidi Juno da Yeniay derecesi ile kavuşumda; dolayısı ile ilişkiler Yeniay sürecinde en önemli konu olabilir. Juno’ya asla sadece romantik aşık olarak bakmayın; bu asteroid bir ilişkideki hak hukuk adalet anlamına da gelir hatta bazen bir çalışanın haklarına da işaret eder, onun istediği şey eşitliktir. Herhangi bir ortaklıkla, ilişkideki bağımsızlık haklarımızı korumaktır amacı. İçinde olduğumuz ilişki şartları ne olursa olsun, kendi benzersiz ışığımızı korumamızı hatırlatıyor bizlere. Eğer bir ilişkide kendinizi kaybolmuş, çaresiz hissediyorsanız, Juno burada kendinizi bulmanıza yardım edebilir, değer görmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu hatırlatabilir. Pluto ile olan problematik açısı ise özellikle bir ilişkide gerçekleşmesi gereken herhangi bir değişiklik ya da dönüşüm varsa bu durumları hızlandıracak diyebiliriz. Yeniay’ın netleşmesine saatler kala Satürn de geri hareketini başlatıyor ki Balık burcundaki ilk geri hareketi olacak. Ekstra dikkat çekici diyebiliriz. Karma’nın Lordu Mart 2023’ten bu yana gözden geçirilmesi gereken karmik dersleri gündeme getirebilir. Durağan pozisyonu ile daha fazla olgunluk daha fazla özveri gerektirebilir. İkizler burcu mitolojik hikayesinde biri ölümlü diğeri ölümsüz ikizler ile sembolize edilir. Varlığımızın iki tarafını anlatır. Bu hayatta hem egomuzla hem de ruhumuzla bağlantıda olmaya ihtiyacımız vardır. Tatmin yakalamak, dengede kalabilmek için iki tarafımızın uyumlu çalışması gerekir. Dolayısı ile İkizler Yeniayı etkisi ile egonuzu / mantıklı yanınızı / insan tarafınızı evet mutlaka dinleyin ama aynı zamanda da ruhunuzu mutlu etmek için de uğraş verin. Her iki tarafın verdiği mesaja denge getirmeye çalışın. Mutlaka faydasını göreceksiniz. İki taraftan birini yok saydığınızda Neptün’ün tuzaklı yollarına düşebilirsiniz. 

Yeniay döneminde hayal gücü çok aktif olacağından sanat ya da reklamcılıkla uğraşanlar büyük fayda görebilir. Neyin popüler olabileceğine dair yüksek vizyoner bir bakış açısı kendini gösterecektir. Ay bu bölgede çok güçlü değil, o yüzden farklı stratejilerle birlikte fikirler iki yüzlü gibi güvenilmez algılanabilir. İkizler burcu zıt taraflar arasında gider gelir ve Ay da çok değişken bir hal alır. İyi tarafı İkizler burcunun 3. dekanındaki enerjiler sayesinde farklı konularla ve ruh halleriyle başa çıkabilme söz konusu olabilir. Karanlık ikiz arketibinde ise düzenbazlık, dolandırıcılık, yalancılık ve hırsızlara işaret eder. Her ne olursa olsun keskin zeka burada yardımcıdır, sıkıntıların üzerine çıkmaya yarar. Hangi seçimi yaparsanız yapın birilerini seçiminiz üzebilir ki kendimizi iki yöne çekiştirilirken bulabiliriz. Farklı kişiliklerle dahi uğraşmak zorunda kalabiliriz burada kendimizi merkezimizden uzaklaştırmamak önemli. Tam zorluklar geride kaldı derken, uğraşacak yeni farklı olayların girdabına girilebilir. Eğlenceli derken, boş verilecek bir süreç olmadığını bilmekte yarar var. Belki de bir süredir  uyguladığınız olaylara başa çıkma şeklinizi değiştirmeniz gerekebilir. Şimdiye kadar yaptıklarınız bir sonuç vermediyse, artık bir değişime ihtiyacınız olduğunun farkında olun. Yeniay Wazn yıldızı ile hizalanmış; Arapça anlamı “ağırlık”. Güvencin‘in sırtında ve İkizler’in arka tarafındadır, İkizler’in önünde uçuyor gibi de görünür. Güvencinler öngörü, olumlu alametler ve iyi haberlerle ilişkilendirilir, ayrıca sadakat ve bağlılıkla ilgilidirler. 

İkizler burcunun 3. dekanı Güneş ve Satürn yönetimindedir. Samanyolu’nun bir bölümüne içerir ve Orion’a da ev sahipliği yapar. Her şeyi isteyen, her şeyi yapan, çok yetenekli, çoklu göreve sahip, çok yönlü bir alandır. Bu dekanın da iki yüzü vardır ve her biri diğeri kadar kuvvetli ve güçlüdür. Gökyüzünde bu alanda Güvercin ve Emziren Keçi bulunur. Kalabalık bu alan sanki yıldızların doğum yeri gibidir. Fatima’nın Eli. Öte yandan yaşamı yok eden Avcı’ya, kudretli savaşçıya sahiptir. Aslında cinsiyetler arası savaşı ya da Tanrı ile Tanrıça savaşını da anlatır. Diğer bir bakışla Boğa’nın boynuzları ile Ölümlü İkiz Castor’un ayağı arasına düşen gökyüzü bölgesidir. Orion kemeri ile mükemmel şekilde hizalanır. Bu dekan seçkin ve güçlü yapılara hayranlık duyar. Dolayısı ile bu dekana sahip kişiler hükümette, büyük şirketlerde, orduda veya dini oluşumlarda son derece başarılı olabilirler. Kurumların kalbinde çalışanlar, kısacası. Tabii en yozlaşmış olanları alaşağı etmek için de çalışanlar buradan çıkabilir. Bu kişiler için orta yoktur; her şey çok siyah ya da çok beyaz olabilir. Ya en iyi arkadaş ya da düşman, iyi ya da kötü, günahkar ya da aziz olabilirler. Tamamen dualite ile ilgili. Bazen şeytanın avukatlığını da yapmaktan hoşlanabilir ama bukelamun yada şekil değiştiren düzenbaz asla değillerdir. Rengini net belli eden bir havaya sahiptirler. Son derece cesur ve çatışmacı olabilirler ve fikirlerini gösterişli tavırlar içinde sunabilirler. Güçlerini Orion’daki güçlü yıldızlardan alırlar. Vivian Robson‘a göre feministler, sosyal adalet savaşçılarını temsil edebilir. Kibir görülebilir, kendilerini dinledikleri en yüksek otorite olarak görebilirler. Bu yüksek statülü bölgenin sorunu, kendini Tanrı zannetmesi olabilir. Gerçekten de Zodyak’ın en başarılıları buradan çıkabilir; her şeyi öğrenmek isterler hatta bazen 7 farklı dil öğrenirler. İlim hırsına kapılabilirler ve ticaretin de efendisi olabilirler. İçgüdüsel olarak mesleklerinin zirvesine nasıl ulaşacaklarını bilirler. Yaratıcılık bu bölgede yüksektir ve iyi sanatçı olmanın yanı sıra ticaret , tasarım ve reklam ustaları olurlar. Doğurgan olan bu bölge servetini aile içinde tutmayı sever. Aksi halde Güvercin etkisi ile vakıflar, hayır kurumları kurar ve mirasını buraya aktarabilir. Aktardıkları servet ise ayrıca bilgi birikimi ve hikmet olacaktır.

Güneş, İkizler 3. dekanda kararsız bir hale dönüşebilir. Doyumsuz bir merakı olabilir. Tabii yüksek merak kediyi öldürebilir. Ama zengin gökyüzü bölgesi farklı kaderlerin de onlara yardımcı olabileceğini söylemekte aynı kedinin 9 canı olması misali. Sorun bunlardan bir tanesine karar vermektir ancak. Pek çok seçeneği bir anda kullanabilir, insanları son dakikaya kadar nihayi seçimleri hakkında belirsiz bırakabilir. Rollerini ve ruh hallerini hızla değiştirebilirler; yaklaşan felaketten tam zamanında sıyrılabilirler. Liderliği güçlüdür ve bu da düşman edinmelerini kolaylaştırır. Bu dekandaki Güneş iyimserdir ve yaşlansa da genç bir dinamizme sahiptir. Sanat alanında deneysel yaratıcılıkları ile yenilikçi tasarımlar yaratabilirler. Ürünleri klasik değil aksine çarpıcı olur. Eşleşmemesi gereken renkleri, modelleri, tatları hatta insanları bir araya getirebilirler. İşe yaradığı zaman bir deha gibi görülebilirler; ama işe yaramazsa sonuç korkunç olabilir. Dolayısı ile başarı açısından bu dekan çok karışık bir kadere sahip olabilir. 

Vedik Astrolojiye göre Mrigashira nakşatranın 3. bölgesinde netleşecek Yeniay yazarları, şairleri, gazetecileri, seyahat acentelerini ve işlerini, mühendisleri, reklamcıları ilgilendiren bir alan. Mars etkisinde bu bölgede insan ilişkileri ve seyahatlerde artış görülür ki önümüzdeki süreçteki Bayram tatili zaten buna işaret etmekte. Maddi açıdan ise olumsuzluk içeren bir alan. Yeniay haritasının 12. evinde buluşan Ay ve Güneş bazı hayal kırıklıkları yaratabilecek araştırmalara yol açabilir; 12 ev gizli düşmanlar ve hastaneler, gizli oluşumlar, hapishanelerle ilgili bir bölge. Bu açıdan ilişkili konularda bazı kişilerde itibarlarıyla ilgili sorunlara bazı deniz kazalarına, fırtınalara ve yağışla ilgili aksiliklere yol açabilir. Nakşatra yöneticisi Mars ve pada yöneticisi Venüs kavuşumu ve Jüpiter ile görünüm içinde olmaları ekonomik açıdan yorucu bir sürece işaret edebilir. Satürn haritanın 9. evinde seyahatler, eğitim ve dini oluşumlar, tabii adalet sistemi ile ilgili aksilikleri yaşatabileceği gibi, uluslararası seyahatlerde yaşanan vize engellerini de devam ettirebilir, malum Satürn Yeniay anından saatler öncesinde retro hareketini başlatacak ki hızı oldukça düşük yani problematik bir halde. Diğer yandan yayıncılıkta sansür konusunu da akla getirebilir. Mrigashira gerçeği aramak ile ilgili olduğundan yaşamlarda yeni değişimlere ve dolunay ardından biten süreçlerin geride kalmasına yardım edecek yeni keşifler içermekte. Bu keşifler seyahatler ve yeni eğitim alanlarını içerebilir. Yaşamda yeni bir şey yaratmak için arzu duyuyorsanız, Yeniay sizi harekete geçirebilir. MrigashiraLord Brahma‘nın yeni keşifler ve arayışlar için kendini geyiğe dönüştürdüğü bir takım yıldız. Hayallerin ve arzuların peşinden koşmak için yaratıcı bir dürtü ve enerji verir. Hayatta neyi özlediğinizi, aradığınızı ve neyin peşinde olduğunuzu düşünmek için kendinize vakit ayırmanız gerekecek görünüyor. Ayrıca bu nakşatra yeryüzüne damlayan gençliğe ve berekete de işaret eder. Size enerji veren sizi canlandıran faaliyetlere odaklanmak isteyebilirsiniz. İlişki ve güç dinamikleri genellikle Mrigashira etkisi ile büyütülür; yırtıcı bir hayvandan korkmuş bir geyik gibi Mrigashira da bazı insanlarda güvensizliklerin ve kaygıların alevlenmesine yol açabilir. Hırsın artması ya da korkuların yükselmesi Mars ve Rahu etkisiyle daha ateşli hale dönüşebilir. Yoğun, tutkulu Venüs ve Mars beraberliği burada birilerini, ilişkileri zorlamaktan kaçınmak ve dikkatli, nazik olmak yolunda dikkat isteyecektir. Merkür sayesinde bu tarz sorunları iletişim, karşı tarafı dinleme, farklı görüşleri hesaba katma ile çözmenin mümkün olması muhtemel buna özen göstermekte yarar var. Mrigashira gerçek hedeflere ve daha fazla kendinizi anlamaya yardım edebilecek, kalpleri açan bir nakşatra. Oldukça dönüştürücü enerjilerin sahnede olduğu söylenebilir ki şimdi yeni olasılıklara doğru gerektiğinde dümeninizi çevirmeniz bu sayede muhtemel. 

 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– Foreverconscious Astrology
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close