İkizler Burcunda Yeniay (30 Mayıs 2022) – Astrolozi

Uncategorized

1 Nisan 2022, saat 09:24’te Koç burcunun 11. derecesinde Koç Yeniayı netleşiyor; Merkür ve Chiron orta noktasında gerçekleşeceğinden iletişim açısından yaşadığımız sorunları giderme yönünde etkili olacağa benzer. Özgünlük, bireysellik arayan Koç enerjisi ile en içteki, dürtüsel duygularımızı iletmek açısından da güçlü bir enerji sağlayacaktır. İster dünyaya kim olduğumuzu göstermek ister bit tutkunun peşinden gitmek olsun, hatta diğerlerine yardım etmenin en uygun yollarını önce kendimiz için hatırlayarak, kendi ihtiyaçlarımızı ilk sıraya koymak adına gerçek bir çağrı niteliğinde. Yeniay yöneticisi Mars’ın Satürn ile temasta olması yeni dönem için plan yapmak ve ardından hayaller için harekete geçmek adına mükemmel bir zaman olabilir. Kendimize sadık kalırsak yükselen bu ateş enerjisini, etrafımızda kontrolümüz dışında olan ne olursa olsun, her şeyin mümkün olduğu inancı ile birleşen arzu ve dürtüye sahip olacağız. Koç, pozitif enerjileri ifade eden kişisel hedeflere odaklanmak için iyi bir sürece işaret eder. Harekete geçme zamanı; yeni ve yenilikçi şeyleri denemek, tutku ve güvenle başlamak, iddialı olmak, hayatın sorumluluğunu almak, yeni olana adım atmak ve en önemlisi kişisel cesareti keşfetmek için çok uygun. Kendimizle olan ilişkimizi yeniden değerlendirmek adına oldukça güçlü bir zaman. Yaşamımızda değişiklikler yapma şansını değerlendirmek adına kararlılık ve girişimcilik sağlar. Risk almak kolaylaşır. Deneyim ve eylem yoluyla öğrenen Koç ile şimdi kendimize bir macera yaşama fırsatı da verebiliriz. Bize destek olmadıkları için diğerlerini suçlamak yerine kendi kendimize yeterli olmaya çalıştığımız bir zamana işaret eder. Rutinleri bozan ve yeni, taptaze bir şeyler yapmayı içeren deneyimlere kapı açar. Hatta Satürn etkisi ile kendi korkularımıza bile savaş açmaya bizi iteleyebilir. 

Baharın ilk Yeniayı ile birlikte neye başlamak istediğinizi, hangi tohumları ekeceğinizi düşünün, gelecek aylar için niyetlerinizi belirleyin. Ne zaman kozmik gökyüzü yeni bir bölüme geçme fırsatı sunsa, yaratıcı enerjiler yükselişe geçer ve onlara şekil vermek, hayallerimizi, arzularımızı hayata geçirmek için istek duyarız. Evrendeki gücümüzü ve rolümüzü hatırlarız. Koç enerjisi tamamen eylemle ilgilidir, unutmayın. Bu nedenle hayal etmek ve eylem adımları atmaya hazır olmak önemlidir. Yeniaya eşlik eden Chiron hem yaralı hem de şifacı bir gökkuşağı köprüsüne benzer. Yaralarını ve mücadelelerini kabul eder, onları şifa ve bilgeliğin güçlü portalları olarak kullanabilir. Aslında sihrini gerçekleştirmesine, başkalarına yardım etmesine ve psişik bilgi kaynağı olmasına izin veren kendi yaralarıdır. Bir farkındalık seviyesinden diğerine geçmemize izin veren yüksek bir bilinç seviyesine işaret eder. Dolayısı ile Yeniay gücü ile yaralarımızı sarma, onlardaki doğruyu, güzelliği bulma gücüne sahip olacağız. Acı verici olsa da, yaralarımızı bizi nasıl daha iyi daha doğru kişiler haline getirdiğini kabul etme gücüne sahip hissedeceğiz. Bazen hatalarımızı, zayıflıklarımızı gömmeye ya da olmamış gibi davranmaya kendimizi o kadar kaptırırız ki, gerçekten tek yapmamız gereken bu yaraların bize yol göstermesine izin vermeyiz. Kendimiz için var olma halini keşfetme, Chiron’un yapmamıza yardım edeceği şey olacaktır. Bazen asla iyileşmeyecek yaraları da bize hatırlatır, bu fikir etrafında gömülü kalmak ya da ezilmiş hissetmek yerine, onu kim olduğumuzun bir parçası olarak kabul etmek çok önemlidir. Bu varoluş haline izin verdiğimizde, alan yarattığımızda, o hataların ve zayıflıkların barındırdığı gücü ve bilgeliği kazanmamız ve başkalarına rehberlik etmek için kullanma imkanı doğar. Diğer yandan kavuşum etkisine sahip Jüpiter ve Neptün cömert şifa enerjilerini desteklemekte, hatta yıl boyu bu enerji aktif olacak. Bu 2 gezegen kolektif uyanışı temsil eder ve sezgileri arttırır. Dolayısı ile kendimizi ekstra hassas hissedebiliriz. Sanki maddi ve manevi dünya arasındaki incelen perde sebebiyle kişisel enerji alanımızı korumak ve kendimizi şarj etmek de oldukça önemli olacak. Yeniay’da Ay ışığı görünmediğinden, süreç içimize çekilme, iç sesimizi dinleme ve kalbimizde doğru bildiğimiz şeylere güvenme zamanı olarak çalışır. Bizi rahatsız eden şeylerin, önce kendi içimize dönerek ve kendi üzerimizde çalışarak üstesinden gelme gücüne sahip olduğumuzu hatırlatacak. Kim olduğunuzla ilgili kararlı ve dürüst olun. Hangi yaraları taşıdığınıza bakmadan, iyi ve doğru olanı hak ettiğinize inanın. Yaraların, hataların verdiği olgunluğu, daha iyi bir dünya yaratmak için diğerlerine yardım etmeye açılan kapılar olarak kullanın. Kendinizi daha yüksek varlık hallerine, frekanslarına taşıyın ve aradığınız her yeni başlangıcı hak ettiğinizi bilin

Merkür ve Chiron arasında hizalanan Yeniay iyileşmek için acı dolu hatıraların ve deneyimlerin paylaşılması ile ilgili olacaktır. Ukrayna’nın Mc hattında netleşecek Ay ve Güneş kavuşumu halkının yaşadığı acı ve ısdıraptan dünyayı haberdar edebilir ve önümüzdeki günlerde bu konu manşetleri daha fazla meşgul edebilir. Merkür zihinsel uyanıklık, hızlı düşünme ve uyarlanmak ile ilgili; kişisel yakın çevre ile etkileşimleri de arttırabilir. Daha fazla randevu, yazışma, toplantı, aktivite, yeni bilgiler ve alınacak kararlar ile yoğun bir zaman dilimi. Haberleşme, plan yapma, alış veriş alıp satma, müzakere etme ve yeni kişilerle tanışma açısından olumlu. Chiron yukarıda bahsettiklerim dışında tıp ve şifa, sağlık başlıklı konuları da gündeme getirebilir. Müzik, astronomi, öngörü, bilgelik ve yeterlilik ile alakalı. Evet, aldığımız yaraların acısını hissedebiliriz hatta başkalarına verdiğimiz acılardan dolayı suçluluk da duyabiliriz. Hastalık, kaza veya kayıp yolu ile yeni yaralar kendini gösterebilir. Bu şekilde artan farkındalık bizi yaraya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Kendinizi ifade etmekten bile korkabilirsiniz, ama acıyı içinizde saklamamak önemlidir. Artan anlayış ve empati ile sevdiklerinizin yaralarının da daha belirgin algılanabileceği ve sizi daha derinden etkileyeceği anlamına gelebilir. Çocukluk yaralarınız kendini gösterebilir. Keder, korku, reddedilme, yabancılaşma ve mağduriyet mümkün olur. Kaderin size acımasız davrandığınızı düşünebilirsiniz ki bu güven kaybına, depresyona ve kendinize acımaya yol açabilir. Agresif tepkilere açık olursunuz, kendinize ya da diğerlerine zarar vermeye kalkabilirsiniz. Koç Yeniayı tüm bunlardan beslenme ve iyileşme dönemine işaret eder. Dinleyerek, iletişimde olarak, konuşarak belki de yazarak iyileşme kolaylaşabilir.

Cetus (Balina) tk yıldızı Satürn’e benzer; tembellik ve aylaklık verebilir. Ancak özellikle savaşta komuta etme yeteneği, duygusal ve hayırsever bir doğa bahşeder. Denizde ve karada insanı cana yakın, sağduyulu, mutluluk verici etkiler ile kaybolan eşyaların geri alınmasına yardımcıdır. Satürn doğası kayıp, endişe, talihsizlik, izolasyon, depresyon, kendi kendine zarar verme, hastalık, kaza, rezalet, kısıtlama ve başarısızlık olarak da kendini gösterebilir. Bu gibi engeller ve dayanıklılık sınavları sırasında genellikle zihinsel ve duygusal iradeyi de güçlendirir. Koç 2. dekanda bulunan Cetus (Balina) ise zavallı Andromeda‘yı yutmak için gönderilmiş. Bu dekan Güneş’in otoriter özelliklerine katkıda bulunması için Satürn özelliğinde olduğu vurgulanır. Dolayısı ile 2. dekan Koç burcu kendi etrafında koşmaktan ziyade arkasına yaslanıp başkalarına komuta etmeyi sever. Bu bölgede etkili olan diğer bir tk yıldız da Cepheus (Kral); otorite ve ayık bir zihin bahşeder. Yargıç ya da hakem konumunu, ancak acımasız ve şiddetli deneyimleri yaratabilir. Batlamyus‘a göre Kral, Satürn ve Jüpiter doğasındadır. Yeniay derecesine yakın olan Alderamin sabit yıldızı Kral tk yıldızında; kralın sağ omuzunda bulunuyor. Alderamin; kendini bir fikirle özdeşleştiren ve onun korunması ya da yayılması için çalışan biri olmayı ifade eder, kişinin haysiyeti ve onuru ile anılması için bu şarttır. Eski kayıtlar şöyle yazar; Cepheus (Kral) soyundan gelenler, kalem kağıt üzerinde de olsa kana bulanmış bir trajediyi anlatabilir. 2. yy.da Cepheus, trajik bir aktörün kılığına girmiş gibi tasvir edilir ve gazete, medya, insan ilişkilerinde suç ve felaket gösterilerine yol açabilir diye ifade edilmiş. Trajedi, korku, gerilim, cinayet gizemi haberlerine neden olabilir. Manilius şöyle devam eder; gücü başa oynamaya yetmese bile Cepheus, diğerlerinin söylediklerini, ifade ettiklerini bazen kendi sesiyle bazen sessiz jest ve ifadelerle yorumlamaya kalabilir. Kendisinin yapacağını iddia ettiği şeyleri bu yolla dile getirebilir. 

Koç burcunun 2. dekanında Ay’ın özel bir değeri yoktur. Geleneksel anaç bir koruyucudan ziyade savaşçı bir koruyucu haline dönüşebilir. Anne, çocuklarına çok muhtaç ve bağımlı olmalarından hoşlanmayacağı için güçlü ve özgür olmayı öğretecektir. Kızımın Ay’ı 18 derece Koç burcunda olduğundan bu tamamen beni anlatıyor gibi :)) Yeniay da bize kendimize güvenmeyi ve egemen olmayı öğretecek görünüyor. Böyle zamanda yakın çevredeki kişiler, bazen aile bir pranga gibi görülebilir ve Yeniay derecesinin etkilediği haritalar aktif olmayı, seyahat etmeyi düşünebilir. Bu bölge kök salmakta zorlanır; yosun tutmayan devamlı yuvarlanan taşlara benzer. Hatta yorumlamaya kalkarsak Yeniay otoritelere güvenemeyeceğimizi ve kendimizi desteklemek için başka yollar bulmamız gerektiğini bize hatırlatabilir. Sanki otoritelere güvenmenin bir bedel olduğunu bize gösterecek gibi. Acı verici bir durumdan kendimizi kurtarmak adına arayış ve eylem içinde olmayı anlatabilir. Hatta üzerinde çalıştığınız bir konuda sonuçlar kendini göstermeye başlayabilir. Kişisel güç ve dünyadaki yerinizin farkına varma duygusu sağlar, harika bir büyüme, kişisel gelişim zamanı olabilir. Kanatları açım tüm dünyayı ele geçirmek isteyebilirsiniz. Fazla endişeye kapılmadan kendimize bir şans vermemizi gösterebilir. Belirli görevlerden / sorumluluklardan kaçınmanın gerçek nedenini ortaya çıkarabilir ve sorunu çözmek için gereken motivasyonu sağlayıp, ertelemenin üstesinden gelmek adına kullanılabilir. Bu dekan Güneş yönetiminde; özellikle hiç bir lideri takip etmeyen, kendi kendilerinin patronu olan ve başkaları üzerinde komuta eden kişileri anlatabilir. Bu dekan parlamak ve saygı görmek ister. Onu bundan alıkoyan kişileri acımasızca geride bırakabilir. Bu dekan ifadelerini süslemez, çekici görünmeyebilir ve sinsilikle hırslı manevralarını gizleme zahmetine girmez. Ne görüyorsanız odur. Vahşice bir dürüstlüğü vardır. Kendi başını bir diğeri için belaya sokabilir. Güneş yönetiminde olması yüzünden aslında asla ego odaklı değildir, ancak kendi egemenliğini korumak ister. Austin Coppock, bu dekan için “Taç” demiş; “muazzam bir güce sahiptir ve istediği hayatı yaratma ve o hayatın egemenliğini alma konusunda güçlüdür. İçinde bulundukları gerçeklin alanının yasalarına uymayan yeni gerçeklikler yaratmanın anahtarıdır bu dekan”, demiş. İstedikleri yere uçmak için mutlak özgürlüğe ihtiyaç duyan ve zincirlenmekten korkan kişiler. Onları kısıtlamaya çalışmak, bu dekanın öfkesine maruz kalmanıza yol açabilir. Kaçmak için her şeyi göze alabilir. Bir şeyi kanıtlamak için gereken muhalif özelliklerin zirvesidir Koç 2. dekan. Kimse onun egemenliğini elinden almamalı. Hakkını savunmak için herkesi etrafında toplayabilir, bu konuda ustadır. Dolayısı ile patronlar, aktivistler, bağış toplayıcıları bu dekanda çok görünür. Yetenek ve güven yaydığı için kişiler etraflarında güvende hissedebilir. Bu dekan rakibini yakından takip eder. Ateş püsküren coşkuları ve Güneş’in yaratıcılığının birleşimi, bir projeye yeterince uzun süre bağlı kalabiliyorsa eğer, çok büyük başarı sağlar. Bu dekan hava atmayı ya da aşırı nezaket göstermeyi sevmez, tapılmaya ihtiyaç duymaz, ama otoritesine saygı gösterilmesini bekler. Bu dekandaki Cepheus (Kral) hatta asık suratlı ve kaba yapabilir insanı. Sabır göstermekte zorlanır. Genelde bu dekana sahip kişiler çok hızlı bir gençlik dönemi yaşayabiliyor. Bununla beraber kendi çocukları bunu yaparken aşırı katı da tepki gösterebiliyor. Bu dekana ait kişiler ya sevilirler ya nefret edilirler. Bu kişilerin kendi gerçek doğalarını ortaya çıkarmak için çabalamaları büyük önem taşır zira kaybettikleri güç asıl orada yatar. Zira bazen kendi yarattıkları dünyada kendilerini kapana kısılmış hissedebilirler. 

1 Nisan Yeniayı, Vedik Astrolojiye göre Revati nakşatranın 1. bölgesinde netleşiyor ve Merkür yönetiminde. Film yıldızlarını, fizikçileri, gazetecileri, dini konuları, editörleri, hükümet işlerini, yayıncıları, seyahat işlerini ve uçuş görevlilerini ifade edebiliyor. Çocukluktan gelen hastalıkları ya da çocukluk dönemlerini de anlatıyor. Şifa ile ilgili bir bölge. Revati kolay kolay inancı kaybetmemeyi, gölge yanlarımızı düzeltmeyi ve gereksiz inançlara saplanıp kalmamayı ifade eder. Hatta bu açıdan Satürn etkisi de olumlu kabul edilir.  Her şeyin yerine oturması için sınıflandırma, ayrıştırma rahatlıkla yapılabilir. Tabii olumsuz yönünde de fanatizm oluşabilir; o nedenle neyin peşinden sürüklenip gittiğimiz bu aşamada önem arz etmekte. Yaşamda yeni bir bölüme geçmekte kararlı iseniz, değişimin eşiğinde durmak korkutucu gelmesin. Belirsizlikleri kucaklayabilir ve kendinizi çok daha tatmin edici bir yerde bulabilirsiniz. Revati bir rehberlik yıldızıdır. Şimdi seçtiğiniz yolun uzun yıllar boyunca sonuçları olabilir, bir değişimin eşiğinde olduğunu düşünebilirsiniz. Önümüzdeki yıl için bir nevi büyüme döngüsü anlamında; bahar ekinoksundan sonraki ilk yeniay. Küresel düzeyde de bir yol ayrımındayız. Zodyağın son dönemeci Revati, ölüm ve yeniden doğuş arasındaki bir geçit görevi görür. Tanrı Pushan‘ın bölgesi. Gezginleri için rehber yıldız konumunda hatta kayıp hayvanları eve götürme ve ayrılanların ruhlarını bir sonraki durağa ulaştırma gücüne sahip. Olumlu değişim yaratır bu bölge ama yine de sorunsuz olacağını tabii zannetmeyin. Jüpiter’in Purva Bahadrapada‘daki duruşu bir takım cemaatler, tarikatlar açısından bir takım değişim gerektiren sürece işaret edebilir. Bazı bakanlıklarda görev değişimleri yaşanabilir. Bu başlıklarda sansasyonel haberler, gizler ifşa olabilir. Tutuklular, hapishaneler ile ilgili bazı gelişmeler bizi şaşırtabilir, bazı isimlerin salı verilmesi ile ilgili gündemler oluşabilir. Ekonomik alanda yeni düzenlemeler evet işimize yarayacaktır ancak ne kadar yeterli olacağı konusunda tabii karışıklıklar devam edebilir. Bu esnada seçim başlıklı yeni ortaya atılan fikirler görüşler eski endişeleri uyandırabilir. 

Kendi içimizdeki karanlıkla yüzleşmek anlamına da gelebilir ki bu iyileşme yolunda şarttır. Baharın ılık rüzgarlarının sizi yeni bir yöne doğru yöneltmesine izin verin ve nereye gittiğinizi görmeseniz de Pushan‘ın size rehberlik edeceğine güvenin.

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
 
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Divide figure obtained above under (3) by 12 – a Tithi is equivalent to Moon being 12 degrees away from Sun. Dwitiya Tithi will be 12×2=24 degrees. Calculate Tithi and then prescribe remedies.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close
Call Now Button