0
Uncategorized

20 Nisan 2023, sabah saat 07:12’de Koç burcunun son derecesinde Güneş Tutulması netleşecek; Güneş’in Ay tarafından kapanması dünyayı bir süreliğine karanlık ve olumsuz hissettirebilir. Ortalama 18 yıllık bir döngünün yeniden başlangıcını temsil eden tutulma, önümüzdeki bir buçuk yıl boyunca bizleri Koç – Terazi aksında etkileyecek. Örneğin 1.5 yıldır devam eden tutulmalar Boğa ve Akrep aksında birbirine zıt iki yerleşimi anlatıyordu. Boğa Venüs, Akrep ise Mars yönetiminde. Boğa keyif alır, Akrep takıntılıdır. Boğa bolluk bereket ile alakalı, Akrep borçlarla ilgili. Bu doğrultuda ekonomik sorunlar kendini tüm dünyada gösterdi. Şimdi yeni bir aks yaşamlarımıza giriyor ki Koç yine Mars yönetiminde, inatçı ve bencil olmaya aday. Terazi ise Venüs yönetiminde ve uyum ve denge bulmak isteyen bir yapıda. Dolayısı ile önümüzdeki 18 ay boyunca bu tarz konuların gündeme geleceğini görmek asla zor değil. Koç / Terazi gerilimleri dengeleyici ego ve dürtüler (Koç) ile ikili bağların (Terazi) talepleri arasında olacaktır. “İhtiyacım olan şey” ile “ilişkinin ihtiyacı olan şey” arasındaki sonsuz karmaşık dansla ilgili sorunlarla karşılaşmaya hazır olun. Elbette Koç / terazi gerilimleri bizi profesyonel ve / veya romantik ilişkilerimizi sürekli etkileyecek demek değildir. Kendimizle ve diğerleri ile her zaman stresli haller içinde olmaya zaten meyilliyiz. Ancak insan yaşamının doğasında var olan çatışmalar, Ay (içsel duygular) ve Güneş (dış kimlik), çekişen aşıklar biri birbirini engellemeye çalışırken, yaklaşan tutulmalarla ortamların daha alev alması tabii mümkün. Koç burcunda toplaşan gezegenler tutulma etkisini daha da yoğunlaştıracaktır. Bu sıcak Koç enerjisi, kendimizi ekstra agresif, huysuz ve rekabetçi hissetmemize yol açabilir. Benlik (Güneş), öfke nöbetlerine müsait Koç Ay’ının gölgesinde kalacağı için aşırı agresifleşmek mümkün. Güneş tutulması genel olarak benliğin yok olmasına ve duygusal dürtülerin öne geçmesine yol açtığından genel olarak uğursuz kabul edilmiştir. Cesurca hareket etmenin gerekli olduğu konularda yardımcı olacaktır tabii. Ama sadece Koç burcuna odaklanmak hata olur; karşı yöndeki Terazi burcunun gizli mesajları asla göz ardı edilmemeli. Bir kahramanın kabadayılılıkla hareket etmek istemesi dışında yaşamda birlikte ilerlemesi gereken kişileri unutmaması tavsiye edilir. Onlar öldürmemiz gereken ejderhalar değil; aksine kendi gelişimimiz için gerekli bir nevi aynalarımız, unutmayalım. Söz konusu tutulmanın karşısında Ekim ayında Terazi’de gerçekleşecek bir sonraki Güneş tutulmasına kadar önümüzde 6 ay süre var. Özellikle tutulmanın öğretilerini önümüzdeki aylarda aklımızda tutmak çok önemli. Eğer tutulmadan sert etkiler alıyorsak, yaşamda tek taraflılıktan kaçınmak, ilişkilerde daha fazla Terazi dengesi kurmaya çalışmak, toplumdaki imajımızı sağlamlaştırmak önem arz edecektir. Bu sayede Ekim ayından itibaren bu öğretilerin bize yol göstereceğini unutmayalım. 

Ateş elementi etkisi ile başladığımız Nisan ayına hızlı bir giriş yaptık. Satürn’ün Balık ve Pluto’nun Kova geçişi yeterli olmamış gibi şimdi de anaretik derecede bir tutulma etkisindeyiz. Pluto kareli ve Satürn paralel açısı ile birlikte zorlu enerjiler, dışsal engelleri ve içsel şeytanları uyandıracak cinsten. Mars, malum Yengeç’te kışkırtıcı bir halde. Çevresel istikrarsızlığın bizi etkilemesine izin vermememiz gerekiyor. Yapmamız gereken uyum sağlamak ve ilerlemeye devam etmek. Güneş’in Boğa seyahati hemen tutulmadan 1 gün sonra başlıyor ve Merkür de aynı gün geri hareketini başlatıyor. Şimdilik hız düşürmek, değerleri gözden geçirmek ve sakinleşmek en doğrusu. Koç burcunun son derecesindeki tutulma, kaderin dönüştürücü bir sınavı gibi. İster içsel bir inanç ister fiziksel bir gerçeklik olsun, tutunduğumuz bir şeyi bıraktığımız için, yeni bir fırsat gerçek bir salıvermeyi talep edebilir. Pluto ölüm ve yeniden doğum gezegen. Güneş ve Ay kısa süre sonra Boğa burcuna geçeceğinden güç kazanmaları muhtemel; gerçekten değer verdiğimiz şeylerle daha fazla uyum içinde olmamıza yardım edebilir. Merkür’ün geri hareketi özellikle kazanılan gelir, mülkler ve temel değerler söz konusu olduğunda, 3 haftalık süreçte derinlemesine düşünme, gözden geçirme, düzenleme, pratiklik kazanma, sağlamlaştırma açısından yardımcı olacaktır. Bütçemizi yeniden düzenleme, gerçekçi finansal planlar ya da hedefler için ideal. Bu konular söz konusu olduğunda bazı karışıklıklar, küçük aksaklıklar olabilir ama düzenleyici tutumlar da bize yardımcı olabilir. Bir nevi hayatımızı kendi şartlarımıza göre yaşamaya yönelik son düzenlemeler gibi. Anaretik dereceler, bir sonraki adımdan önce şimdiye kadar olan sürece “Şimdi Anladım” tepkisi verir. Tutulma itici güç oluşturur. Hayat bizi bir süredir kendi koşullarımıza göre yaşama olasılıklarına doğru itiyorsa, “Bunu şimdi idrak ettim”, tarzında bir yorum yaptırabilir. Oldukça büyük bir transformasyon etkisi barındırıyor. Dinamit gibi. Artık o yarı yarıya belirsiz gerçekler yok, yaşanan yarım hayatlar yok. Pluto karesi tam bir özgünlük çağrısı. Neye inanmak isterseniz, evren harika bir tiyatro görevi yapar. Şu anki gökyüzü konumları insanlık tarihini geri dönülemez bir sıfırlanmaya doğru itekliyor. Herkes için yoğun değişim ve dönüşüm zamanı. Tek başına oldukça güçlü, rahatsız edici, hatta yıkıcı; tarihe geçebilecek küresel olaylara sahne olacak konular. Jüpiter ve Eris’in uyumsuz ve dayanılmaz doğası ile birlikte devrimlere, muhalif alevleri körükleyecek patlayıcı olaylara müsait. Bir nevi eylem çağrısı gibi inandığımız bir şey için ayağa kalkıp savaşmaya müsait bir meydan okumaya, ya da statükoya / düzene meydan okumaya, haksızlığa karşı ayaklanmaya ve tüm sınırları zorlamaya müsait bir etki. Sahne kurulmuş ve oyuncular hazır; devrimler ve kolektif zekanın güçlerini, temellerini sarsmaya kararlı bir enerji. Her türlü canavarlıkla savaşmaya başlatacak bir etki. 

20 Nisan’da Pasifik ve Hint okyanusunun bazı bölümlerinde nadir bir tutulma olan Hybrid Güneş Tutulması olacak. Göksel olay Güneş’in % 93’ünün tutulacağı Güney Fransa dahil olmak üzere bir çok ülkeden kısmi tutulma olarak gözlemlenecek. Güneş’in % 87’si Papua Yeni Gine üzerinde ve % 95’i de Marshall Adaları üzerinde kapanacak. Hybird tutulmalar genelde 100 yıl içinde ortalama 14 adet olmakta ve Dünya’nın yuvarlak olması sebebiyle, halkalı ve parçalı tutulmalar halinde gözlemlenir. Hybrid tutulmalar Ay’ın Dünya’dan ekliptik yörüngeden oldukça uzaktayken meydana gelir. Bu çeşitte önceki tutulma 3 Kasım 2013’te meydana geldir. Bir sonraki ise Kasım 2031’de gerçekleşecek. Daha sonraki ise Mart 2164’te olacak 🙂

Koç burcunun son dekanında gerçekleşen Güneş Tutulmaları için Sepharial erkeklerin, eril / otorite figürlerinin üzüntüsüne / ıstırabına, büyük / yaşlı bir kadının ölümüne ve sığırların / büyük baş hayvanların yok olmasına atıfta bulunmuş. Öncü burçlar politik konularla, hükümet ya da yönetim değişiklikleri ile, devlet ilişkilerindeki değişikliklerle ve insanlar arasındaki devrimlerle ilişkili. Malum Güneş tutulmaları genel olarak ulusların yöneticilerini, kralları, başkanları ve tüm düzenlerin yöneticileri ile ilgilidir ki mikro düzeyde aile düzeni de buna eklenebilir. Pluto’nun zorlu kare görünümü kontrolü pek elimizde tutamayacağımızın da işareti.  Güç mücadeleleri, krizler riskini beraberinde getirmekte. Tutulma derecesine yakın sabit yıldızlar incelendiğinde de kontrolü bırakmakla hedefe ulaşmaya odaklanma yolunda yardımcı olabilir. Konumunuzu savunmanız ya da önemli ölçüde değiştirmeniz gereken bir noktaya doğru zorlanabilirsiniz. Ayrıca yoğun enerjiyi çok çalışmaya kanalize ederek zorluklara mücadele edebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz. İlişkilerde manipülasyon, kıskançlık, rekabet söz konusu olabilir. Ne zaman duracağınızı bilmiyorsanız can acıtıcı veya zorlayıcı tutumlar yıkıcı ve tehlikeli bir hale dönüşebilir. Uç noktalarda psikolojik, fiziksel ya da cinsel istismarlardan bahsedilebilir. Kötü bir alışkanlıktan kurtulma, işlevselliğini kaybetmiş bir iş / ilişkiden uzaklaşma adına olumlu kullanılabilir. Artan farkındalık, idrak, özellikle takıntılardan, bağımlılıklardan, bağnazlıktan, ırkçı düşüncelerden ve yobazlıktan kurtulmaya yarayacaktır. Her şeyi akışına bırakma sayesinde kendinizi daha az tehdit altında hissedebilirsiniz. Önemli dönüşüm, sizi acı ve ızdırabın derinliklerinden kurtaracak yeniden bir doğuş ile kendini gösterebilir. Pluto ile küresel krizlerden bahsedebiliriz. Volkanik patlamalar, depremler, fırtınalar, seller, salgın hastalıklar, kıtlık, savaşlar, toplu katliamlar, soykırım, mali ve siyasi krizler olabilir. Andromeda tk yıldızında olan bölge büyük bir deprem riskini barındırır. Pluto’nun hem kişisel hem küresel kitle bilinci ile ilgili olumsuz etkisi ile güven krizleri oluşabilir. Umut, tutulmanın aynı zamanda olumlu dönüşümünü tetikleyebilir; bu sayede gelişebiliriz. Bu tutulma 28 Ekim Ay Tutulmasına kadar olan süreci yoğun etkileyecek. Yeni projelere başlamak adına olumlu. Gökyüzünde 2 balığı birbirine bağlayan kordon düğümünde bulunan Alrisha etkisi ile birleştirici ve omuz omuza verecek bir etki barındırıyor. Düğümde bulunması sebebiyle kişinin kendi içindeki düğüm olmuş konuları anlatabilir. Bununla birlikte malefik etki aldığında depremlerin habercisidir. Çünkü bu yıldız Neptün / Mars / Merkür karakterindedir ve Titanik kazasında da parmağı vardır. Alrisha Balık tk yıldızında iken Mirach da Andromeda‘da.

Mirach sabit yıldızı ise bu alana oldukça yakın ve Venüs karakterinde; bazı astrologlara göre zorluklara yol açsa da, kişisel güzellik, parlak zihin, ev / aile / vatan sevgisi, ün, işbirliği / evlilikte şans barındırıyor. Sanatsal yaratım ile temel olarak neşe, mutluluk, arkadaşlık, dostluk, fedakarlık, ilham etkisi aktif. Ancak genel olarak tüm kozmik tablo olumsuz ise, bu durum yıldızın olumlu etkilerini azaltabiliyor. Satürn’ün tutulma derecesine paralel açısı sebebiyle çekingen bir tavır söz konusu. Mirach zorlu etkiler aldığında ilişkilerde gerilim, hayal kırıklıkları yaratır. Yıldızın olumlu ruhsal etkisi korkular, zorlamalar, baskılar ve diğerlerini kontrol etme ihtiyacına ilişkin bilinçli farkındalık geliştirmeye yarayabilir. Pluto enerjisi ile başarıya, zorlukların üstesinden gelmeye, yaratıcı ve sanatsal çalışmaya yönlendirilmelidir. Andromeda genel olarak saflık, erdem, onur ve haysiyet bahşeder ancak hayali korkulara, savaşlara ve kolay cesaret kırılımına yol açabilir.

Ay ile birleşen yıldız; düşüncesizlik, faklı cinsiyet sorunları, iç meselelerde problemleri ve mücadele ile kazanılacak onuru ifade ediyor.

Güneş ile birlikte ise; farklı cinsiyet problemleri, beklentilerde hayal kırıklıkları ama tüm bunların dışında daha olumlu çalışabiliyor. Bu kavuşum epifiz ve hipofiz bezlerini temsil eder. Haritalarda ilham açısından çok olumludur ancak fiziksel dünyada sorun yaratabilir. Sanki bu dünyanın dışında bir yaşama işaret edebilir. 

Ay Koç burcunun 3. dekanında herhangi bir astrolojik güce sahip değil. Bu dekan Venüs / Jüpiter kontrolünde olduğundan, sabit yıldız etkileri ile evet su enerjisi hakim. Stratejik olarak dikkatlice yönlendirilen duygular, bazı sorunlu ilişkilerde bizi etkili kılabilir yine de. Bu dekanın yaratıcılık içermesi de buna yardımcı olabilir. Değişken duygularımız, dikkatli olmazsak bir drama yaratmaya müsait. Dolayısı ile tutulma melodramik bir potansiyel içeriyor. Kararlılık sayesinde bir durumun ya da bir projenin başarılı sonuçlanmasına, ertelenmiş güzel bir sonuca işaret edebilir. Karışıklık, bol hareket içeren geçiş döneminin ardından yaşama gelecek istikrar, düzen ve güvenlikten bahsedebilir. Bu dereceye etki eden diğer yıldız Alrisha ise birleştirici bir enerji veriyor; dostlarda çeşitlilik ve zevklerle ilgili. 2 Balık arasındaki düğümde bulunuyor ve Brady bu yıldız için; farklı fikirleri, kişileri bir araya getirerek farklı bir konsept yaratmak demiş. Farklı bağlantılar arama, olayları farklı açıdan ele alma, kavramları birleştirme eğilimi içerir. Sanki fırtınalı bir 10 yıl sonrasında tam da ihtiyacımız olan şey olabilir. Evet 29 dereceler özellikle burada bulunan gezegenlerin en alt oktavlarını gösterme eğiliminde. Sanki az kalan bir enerji gibi biraz neptünyen. Koç’tan Boğa’ya geçiş ve 2 farklı yöne giden Balık etkisi puslu bir hava yaratabilir. Güneş’in sanki kendini savunacak gücü kalmamış gibi. Ancak Satürn desteği  raydan çıkmış etkiler açısından olumlu çalışabilir; hele ki tutulmanın önemli bir belirteci Kuzey Düğüm’ün 4 derece Boğa’dan bakışı ile daha da güçlü denebilir. Satürn burada sırtımızı dayayabileceğimiz bilge yaşlı bir rehber gibi. Amaçlarımızı sorgulamamız gerekebilir. Narsist baskılara karşı gerçek ve koşulsuz desteğin ne olduğunu ayırt etmek önemli olacak. Zayıf olduğumuzda sömürülmeye açık oluruz. Dolayısı ile aceleci kararlar vermeden önde güveneceğimiz kişilerden tavsiye almaya açık olun. Sonuç olarak bu dekan azgın dalgaları ve alevli duyguları içerebilir. Koç 3. dekanın savaşması değil, sevişmesi gerekir. Eğer sevişmiyorsa o zaman savaş gerçekten çok dramatik bir hal alabilir. Bu dekan 2 benefik tarafından yönetilse de buradaki yıldızlar neredeyse Satürn nitelikleri taşırlar. Bu dekan dolayısı ile korsanları ve kanun dışı hareket edenleri de barındırır. Austin Coppock bu dekana “Yanan Gül” adını vermiş. Etki alan kişilerin kalbini ateşe vermekle alakalı. Alaycıdır ve eleştirilerinde sertleşebilir, karşısındakini ısırmaya kalkabilir.  Yorumcu, eleştirmen de çıkaran bir dekandır. 3. dekan şiddetli bir denizde yelken açarken dengeyi korumakla ilgilidir. Israrcı ve kararlı olma sayesinde de ödül alacaktır. Güneş Koç burcunda yücelir; bu dekandaki sabit yıldızların etkisi ile canavarlaşabilir hatta dizginlemek zorlaşabilir. Patlayıcı bir öfkeye kapılabilir. Koç burcunun 3. dekanına sahip kişiler içlerinde gergindirler; farklı yönlere yüzen Balık etkisi ile ikiye bölünmüş hissedebilirler hatta bu yüzden çoğu migrenden muzdariptir. Her iki yöne de sahip olamayacağını öğrenmek zorunda kalacaktır. 

21 Mart’taki Koç yeniayının ardından 2. Koç Yeniayı tadında deneyimlenecek bu enerji Koç temalarını yoğunlaştırıyor. Ateş cesaret ve tutku yaratır. Yoğunluğu öfke, saldırı, yıkım, ego güdümlü tavır yaratır. Bu enerjiyi iyi dengelemek kendimiz için ayağa kalkmaya, yeniye sıçramaya yardım edecek bir güven oluşturur. Bazen bu herhangi bir yıkımın sorumluluğunu almayı da gerektirebilir. Dolayısı ile egomuzu ehlileştirecek etkiler barındırıyor. Burçların son dereceler oldukça yüklü ve karmik etkiler barındırır. Gelişmekte olan karmik bir olaya veya kadere işaret eder. Bir şeyin kapanma noktasına geldiğine ve yeninin ortaya çıkması için boşluk yaratmaya yardım eder. O burcun tüm derslerini bütünleştirebildiğimiz ve onun en yüksek hedefi ile hareket edebildiğimiz yüksek bir bilinç noktası olarak kabul görür. Koç burcu güven, cesaret, tutku ve doğru liderlik ile ilgili. Vesta tutulma haritasında aktif; bizim için bir şeyler harekete geçirebilir. Dış dünya nasıl olursa olsun daha fazla evde gibi hissedeceğimiz düşünceleri beraberinde getirecektir. Eris, Jüpiter ile birlikte; bir miktar sorun yaratmaya müsait. Bir şeyleri sorgulayabilmemiz ve nihayetinden daha fazla uyum için yeni bir yol bulabilmemiz için ortalığı, düzeni karıştıracak bir enerji yaratacak. Pluto ile bu enerjiler birleştiğinde asla hayal edilemeyecek fırsatları ve uyanışları da beraberinde getirecek enerjiler bunlar. Tutulma bir yolun temelini atıyor; bir sonraki yaşam bölümü şekillenebilir ve yaratıcı bir enerji ile olgunlaşabilir. Her şeyin mümkün olabileceğini sakın unutmayın. Ekim 2013 ve Eylül 2015 arasındaki son Koç Terazi döngüsünde hayatınızda neler olup bittiğini düşünebilirsiniz. Aynı olaylar tekrarlanmayacak ancak benzer temaları keşfederken ya da kendinizi sanki mezun olurken bulabilirsiniz. Bu tutulmanın partneri 5 Mayıs’taki Akrep Ay Tutulması olacak; kendimizi keyifsiz ve duygusal olarak dağınık hissedebileceğinizden kendinize ve diğerlerine karşı nazik olmayı sakın ihmal etmeyin. 

 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– Foreverconscious Astrology
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close