Uncategorized

5 Şubat 2023, saat 21:28’de Aslan burcunun 16. derecesinde Dolunay netleşecek; Aslan etkisi ile kendimizi kontrol kabiliyetimiz önümüzdeki süreçte önem kazanacak. Aslan etkisi ile biraz tembellik etme, işleri sallama isteği yaratsa da, Uranüs etkisi ile macera dolu bir dönem olabilir. Bir takım duyguları en sınıra kadar taşıyabilecek etkiler altında olacağız. Kavga, hesaplaşma adına çok uygun değil. Duyguları yatıştırmayı başarsanız da kalıntısı kalacağından, zarar görmüş bazı ilişkileri onarmak adına olumlu bir dönem olmadığını söylemekte yarar var. O yüzden hedef odaklı olmanızı tavsiye ederim. Belki de yakında hayata geçirmek adına bazı stratejiler geliştirmek için kullanılabilir. Bu Dolunaya Kızılderililer Kar Dolunayı demişler. Soğukların olduğu bu zamanda toprak buz tutarmış. İnsan aktivitelerinde azalma yaşanırmış ve kişiler bu soğuk dönemde enerjilerini boşa harcamamak isterlermiş. Eski tarihlerde evlere kapanılan bu dönemde gelecek ile düşünceler, planlar geliştirirlermiş. Hava şartları avlanmak için de izin vermediğinden sınırlı beslenme söz konusu olurmuş. Bu yüzden bu Dolunayın diğer bir adı da “Aç Ay” ya da “Fırtına Ayı” imiş ve kuvvetli rüzgarlara işaret edermiş. Rüzgarın sesinin düşüncelere, fikirlere iyi geleceği söylenmiş. Aslan burcundaki Kar Dolunayı iyimserlik ya da kötümserlik içeren durumların ölçülü değerlendirilmesini engelleyebilir. Şişirilmiş kibir, anlamsızlık olayları karmaşık hale getirebilir. Aslan ateş elementine mensup olduğundan yöneticisi Güneş, enerji içerir ve harekete geçmek ister. Buna karşılık Ar ise planların ve vaatlerin nasıl uygulanacağını belirler. Bu süreçte fikirlerinizi yapılandırmanız ve enerjinizi doğru yöne akıtmanız gerekecektir. Dolunay etkisi ile kendini gösterecek hafif gergin atmosfer, sert eylemlere elverişli değil. Bu durumda yapılacak en iyi şey biraz mola vermek olabilir. Kendinizi fiziksek ve zihinsel yorgun hissediyorsanız önemli bir konuda karar vermeye kalkışmayın. Biraz yalnız kalmaya çalışın. Hayatın anlamını düşünün ve yakın geleceği planlayın. En önemlisi çatışmalardan uzak durun, ufak bir gerginlik dahi olsa şakaya vurmaya çalışın. İç dengenizi bozmamak için suçlu bulduklarınızı affedin. Mümkünse şikayetlerinizi yüz yüze ve lütfen dengeli ve doğru şekilde ifade edin. Hareketlilik ve değişim arzusu 2023 Şubat dolunayında Güneş’in Kova burcundan geçmesiyle anlam buluyor evet. Ama bu dönemde organizasyon ve planlama becerilerinizi geliştirin, yeni olana ilginiz artacaktır zaten. Kova’nın özgürlük ihtiyacı hava elementi etkisi ile hayatın bir çok alanına yayılabilir. Özellikle önem kazanacak kibir, ego, bireyselliği öne çıkarma arzusunu dingin tutmak önemlidir. Alçakgönüllülük önemlidir. Hatalarınızı görmezden gelmeden onları kabul etmek ve düzeltmeye çalışmak gerekir. Aklınıza dolacak yeni fikirlerde aptallık yapmamak lazım. Bu süreçte güç birliği oluşturmak adına iletişim aranır ki fikir, görüş birlikleri de önem kazanır. 

Aslan, genellikle asalet, ihtişam ve sahnede olmakla ilişkili tutulur; yelelerimizi sallamaya ve hayatta zarafet ve güvenle ilerlemeye teşvik eden gururlu bir enerji yaratır. Aslan sabit bir burç olduğundan enerjisi derin ve anlamlıdır ancak yüzeydeki niteliklerini gözden kaçırmamak önemli. Şubat 2023 Dolunay etkisi ile yelelerinizi sallamak ve kendinizi merkeze koymak adına kendinize izin vermeniz gerek. Sevdiğiniz şeyleri yapmak, kendinizi özel hissettiren işlerle uğraşmak ve oynamak için harika. Hayatın ciddiyetine ve üzerimize binen sorumluluklara kendimizi kaptırmak çok kolay. Aslan Dolunayı kendinize dönün diyor ve tüm dünyanın görmesi için ışığınızı parlak tutmanızı tavsiye ediyor. Bu dolunay etkisi ile geri çekilmeyi asla düşünmeyin. Öne çıkın. Hayatınıza sahip çıkın. Kim olduğunuzun farkında olun ve durduğunuz yerden gurur duyun. Bu farkındalık dahi enerjinizin yükselmesine yardım edecektir. Uyanış ve değişim gezegeni Uranüs belirsizlik ve değişken enerjiler yaratmaya müsait. Uranüs bizleri daha derin bir gerçeğe ve daha yüksek bir olgunluğa uyandırmak için ayağımızın altındaki zemini sallar. Her şeyi sallar ki, böylece yeni bir bakış açısı ve yeni bir perspektif edinmek içindir bu. Olaylara bakış açımızı değiştirdiğimizde baktıklarımız da değişmeye başlar. Perspektif değişimi ile hayatlarımızda ilerlemeyen şeyleri değiştirebilmek ve olaylara yeni bir yönden yaklaşmak mümkün olur. Ani bir karar verebilir veya uzun süredir üzerinde kafa yorduğumuz bir konuda nihayet harekete geçmeye kalkışabiliriz. Uranüs titreşimi ile yaşamlarımızda artık neyin istikrar içermediğine dair net bir işaret alabiliriz. Bu çağrıyı fark ettiğinizde harekete geçmekten korkmayın; çünkü Aslan cesurdur ve kendine güvenir. Geri harekette olan hiç bir gezegen de yok; ilerlemeye devam ederken desteklendiğimizi hissetmeye yardımcı olacak bir enerji. Yani bu bir geri çekilme zamanı değil. O içsel ateşi tutuşturun ve ileri doğru itin. Bir şeyleri değiştirmek için harekete geçin. Dolunayı çevreleyen cesur bir enerji mevcutken, basit olmayı da aklınızda tutun, bir çocuk gibi. Aslan yüzeyde görkemli ve ışıltılı görünse de bir çocuk kalbine sahiptir. O yüzden işleri basit tutun. Parıltıya kapılmayın ve dikkatinizi dağıtmayın. Gerçekten anlamlı olan ile kalpten bağlantı kurun. Bazen en basit cevaplar ve en basit eylemler çok daha derin anlamlar içerir. Direnç gösteren tarafı zorlamaya çalışmak yerine bunu tercih edin. İçinizi ne coşturuyorsa sade ve basit olanı deneyin. En basit cevabı bulmaya çalışın. 

Uranüs ile hızlı değişimlere ve dürtüsel tepkilere neden olacak Dolunay, bağlılık, sadakat ve odaklanma gerektiren herhangi bir konuda ya da şeyde gerginlik yaratabilir. Sabır daha düşük çalışabilir. Ekstra bir uyarılmaya ya da heyecana ihtiyaç duyulabilir ve muhtemelen sizi bir şeyler yapmaya, bir şeylere zorlayan herkese karşı isyan ettirebilir. Sabır, duyarlılık ve değişen şartlara ayak uydurma hayatınızın daha sorunsuz akmasına yardım edecektir. Aslan burcunun 2. dekanı Jüpiter tarafından yönetilir. Bu bölge Su Yılanı, Aslanın Ağzı, Büyük Ayı, Yengeç ve Gemi tk yıldızlarını barındırır. Jüpiter bu dekana ateş enerjisi verir ve savunmacı Yengeç’in yerini tutkulu bir Su Yılanı alır. Enerji burada sansürsüz ve biraz da ilkel aslında. İnanç konusunda boyun eğmeyi ya da klasik yolları takip etmeyi sevmez 2. dekan. Bu bölge her zaman daha az denenmiş olana gitmeyi tercih eder. Burada etkili olan Jüpiter enerjisi elbette dekanın iyi yönlerinin yanı sıra olumsuz özelliklerini de abartacaktır. Aslan malum sahne ve drama yeteneği ile ilgili olduğundan bol dramatik, tiyatrovari kurgular izlemeye de hazır olmak gerekir. Bu dekan ayrıca konuşkan ve geveze olarak bilinir. Dolayısı ile aslında açık sözlüdür ve muhakeme konusunda da korkusuz. Tartışmalara dalmayı sever. Zeus’u Aslan Kral ile birleştirin; güçten zevk alan, emir vermekten mutlu olacaktır. Elbette patronluk taslamakla suçlanabilirler ama aynı zamanda çoğu insanın rahatsız olabileceği konularda organize olmakta çok başarılılar. Herhangi bir kaosu sonlandırmak için onlara güvenebilirsiniz. Olumsuz etkilerde kaba görünmeyi de kolay becerir; sert modelleri kolay uygular ancak bu yolla da kolay düşman edinebilir. Aslan’ın kükreyen ağzı şekerleme ile uğraşmaz ve eğer kafanızı onun sizi hırpalayacağı alana kadar sokarsanız, utanç verici bir aşk ısırığı ile baş başa kalabilirsiniz. Evet altın yeleli Aslan sağlıklı bir egoya sahip olsa da her zaman aşırılık riski barındırır. Gururları başlarını döndürebilir ve devasa bir hal aldığında yüksek konumlardan aşağıya devrilmelerine yol açabilir. Bu genellikle açgözlülüklerinden kaynaklanır zira vahşi bir iştahları vardır ve bazen nerede duracaklarını bilmezler. Sonra Kral Midas gibi de bazıları acı dersler alabilir. Aslan 2. dekan ister insanlara ister maddeye bağlılıktan kurtulmaya yardımcı maneviyata ilgi duyabilirler. Bu da kendilerini bazen bayram bazen kıtlık dönemine sokmalarına yol açabilir. Bir nevi bazen kendini sabote etmek gibi. En gösterişli partileri de verir, hayır işlerine dalar ve sevdiklerini şımartabilir. Harika pazarlıkçılardır ve bu Aslanların işinize yatırım yapmasını sağlamak zor olabilir. Ancak kendi çocukları söz konusu olduğunda bütçeleri sınırsızdır ve bu da şımarık bir şekilde onları şımartmasına yol açar. Aslan 2. dekan yavrularını, imparatorluklarının bir uzantısı haline gelmemesine dikkat etmeli; onlara savurdukları para, yaldızlı ailesinin geri kalanı ile uyum sağlaması için değil, kendilerini iyi hissetmelerinin de bir yoludur. 

 
Belirli bir hedefe odaklanmak için büyük bir tutku yatar bu dekanda. Güven ve benlik saygısı yüksektir ve gururludur ki bu durum sağlıklı bir egoya uygundur. Karmik olarak Aslan tarzı ödüllere açık bir bölgedir. Peşinde koştukları ya da uğruna savaştıkları bir hedefte dayanıklılıklarının, azimlerinin ve güçlü kararlılıkların sonucu olarak zafer elde etmeleri zor değildir. Çaba göstermeye hazırsanız bilin ki ödül de çok uzakta değildir. Bu dekan aslında artık savaşmaya gerek olmayan, inşa etmeye başlamanın zamanının geldiğine işaret eden bir bölge. Aslında 2. dekanın içerdiği gökyüzü alanı, çoğu dekan ile karşılaştırdığınızda sorunlu yıldızların olmadığı olumlu bir alandır. Sanki çifte Jüpiter şansı gibidir hem Jüpiter yönetiminde olması hem de Aslan 2. dekanın Yengeç tk yıldızına denk gelmesi sebebiyle. Dolunay derecesine yakın 15 derece Aslan’da Dubhe sabit yıldızı bulunur. İnsanları ya da fikirleri korumak ve beslemek anlamında; sessizliğe değer vermek ve görüşlerini sürdürmekte güce sahip olma ve direnç gösteren güce de karşı durmak ile ilgili. Bu Aslanlar asla utangaç değildir. Bu dekan gösterişi sever ve ateşli egolarını harika bir projeye kanalize etmeleri gerektiğinden görev almayı da çok severler. Dünya gezegeninde büyük bir pati izi bırakmak onlar için önemlidir. Ancak bu eğer mümkün değilse, içerlemeleri çirkinleşebilir. Aslan 2. dekana sahip kişileri görmezden gelir ve onlara saygısızlık ederseniz zalim taraflarının patlak vermesine de şahit olursunuz. Aksi takdirde bu kişiler doğuştan liderdir ve hizmetleri emekleri takdir edildiğinde gerçekten çiçek açarlar. Büyük bir kalbe sahiptir ve himayesinde olana karşı da oldukça cömerttir. Aile reisi rolünü severler ya da çok vatansever davranabilirler. Koruyuculukları yüksektir bu yüzden yavrularının gelişimin engellemek ve onları hapsetmemek için dikkatli olmalıdır. Aslan 2. dekan özellikle bir kraliçe gibi sahne arkasında da olsa stratejik bir rol almanıza Dolunay etkisi ile yardım edecektir. Herhangi bir sosyal durumun kontrolünü ele alan sıcak ev sahibi formuna sizi sokabilir. Tüm misafirlerle ilgilendiğinizden emin olacağınız ve enerjinizi insanları / olayları organize etmek için kullanabileceğimiz bir etki. Bu şekilde umulmadık ittifaklar da kurmaya uygun diyebiliriz. Bu dekan oldukça merhametlidir, dolayısı ile iyilik yapmak istediğiniz kişilere iltifatlar, hediyeler ve dalkavukluklar yapmaya kalkışabilirsiniz ki o zaman hoşgörü bir sorun haline gelebilir. Bu dönemde sanat desteklenir ve çocukları koruma amaçlı işler organize edilebilir. Bu bölgedeki Büyük Ayı tk yıldızı koruyucu bir anne enerjisi taşımakta ki Dolunay bu anaç enerjiyi yükseltecektir. Ay, bu dekanda 2. dekanın kükreyen enerjisini yatıştırır. Bir takım açıklamalar, açık sözlülük beklenir. Akıl yürütmekte korkusuzluk verecektir bu nedenle etkisi sırasında hararetli ve ilginç tartışmalar da sahnede olacaktır. Zeus yani Jüpiter enerjisi gücü seven ve emir vermekten mutlu olan biri yaratabilir, bir lider çıkaracaktır. Örgütlenme ya da bir grubun liderliği gündem olabilir; örn. 6’lı Masa. Kaba görünmeden yaygara koparmak yerine kaosun saçmalıklarını ortadan kaldırmak adına bu Dolunay’a güvenin. Düşman edinmek de tabii mümkün. Aslan’ın kükreyen ağzı Ceres ve Hybris ile etkileşim içinde olduğunda asla şeker gibi çalışmaz. 
 
Dubhe sabit yıldızı ve komşusu MerakBüyük Ayı tk yıldızındaki Alfa ve Beta yıldızları olmaları ile ünlüler. RobsonDubhe için “yıkıcı”, Merak için ise “komuta ve tahakküm” yorumları yapmış. 1. yy astrologlarından Manilius ise bu niteliklerin olumlu çalışacağını savınmış ve enerjinin her zaman yıkıcı olduğuna inanmamış. Hatta yıkıcı olanın bile sakinleşebileceğini ifade etmiş. 
Kaplanın öfkesi dağılacak ve barışçıl bir hayvan olması için eğitilecek, vahşilikleriyle dünyayı rahatsız eden diğer tüm hayvanlar kendisiyle dostluk kuracak.
Sorunlu çocukları sakinleştirecek, asilikleri uygarlaştıracak birini anlatır gibi, herkes tarafından kabul görecek, tartışmaları bitirecek.” 
Büyük Ay gök kutbuna yakın olduğundan Aslan’ın yol gösterici, liderlik nitelikleri burada aktif. 
Hareketsiz olsa da etrafında dönen her şeyi görür. Eksenin tepesi talihsiz denizciler tarafından iyi bilenen yol gösteren yıldızlarla dolu ki bunlar onlara rehberlik eder.
Bernadette BradyBüyük Ayı tk yıldızının “içgörü, sebat, dayanıklılık ve pasif güç” verdiğini söylemiş. Merkezlenmiş ve organize tutumlar burada aktif. Hatta Aslan burcunun bazen sakinliği o kadar ürkütücü olabilir ki, diğerleri sonunda kargaşalarını durdurabilirler. Bu durumda genel bir yorum yapmak istersek; ülke haritamızda tetiklemelerle birlikte çocuklar ve sanatla, sanatçılarla ilgili üzücü, şok edici konular gündem yaratabilir. Bazı şeylerin yapılandırılması ile ilgili açıklamalar hızlıca gündemi değiştirebilir. Özellikle ekonomik ve liderlerle ilgili açıklamalar dikkat çekici olacaktır. Dubhe etkisi ile adaleti ilgilendiren konular ve tabii ki liderler ayrıca gündemde. Yukarıda da bahsettiğim gibi, 6’lı Masa’nın Lider açıklamalarına odaklanacağız görünüyor. Özellikle 13 – 14 Şubat civarı bu anlamda öne çıkabilir. Dubhe etkisi ile soğuk havalardan ve yağışlardan bahsedilebilir, ayrıca finansal krizler, çocuklarla ilgili hastalıklar ve toplumsal üzücü olaylara işaret edilebilir. Genel olarak koruyuculuk etkisi verse de sert bir enerji söz konusu olabilir. Depremler dahi bu etki altında görülebilir. Mars’ın Dolunay derecesine yaptığı açı ile birlikte kararlılık ve güç gösterileri liderler tarafından aktif olacaktır ki Dolunay haritasının 9. evinde bulunan Mars ile uluslararası askeri bir hareketlenme, adalet sisteminde bazı mücadele gerektiren durumlar, eğitim açısından bazı kararlar söz konusu olabilir. Sosyal medya üzerinde dürüst olmayan paylaşımlar görülebilir. Merkez Bankası’ndan bazı sert açıklamalar ya da Anayasa üzerinde Başörtüsü tartışmaları yine hararetli olabilir. Ülke haritamızda para ve ekonomi ile ilgili tetiklenen alan stresin artarak gitmesine yol açabilir. Ancak, eğer politik alanda yapılacak liderlik açıklamaları ile birlikte uluslararası ilişkilerdeki imajımız üzerinde olumlu bir açılım yaratabilir. 
Dolunay Ashlesha nakşatranın 2. bölgesinde gerçekleşiyor. Politik başarılar ve liderlerle ilgili bir alan. Kurnazlıklarla alakalı olarak görülen 2. pada tutkuludur ve tutkularını takıntı haline getirebilir. istediğini her ne pahasına olursa olsun alma eğiliminde olabilir. Kimya ve zehir sektörü, sigara sanayi, avukatlar, casuslar, spekülatif işlerle uğraşanlar, politika, hırsızlık, dolandırıcılık, dublörler, hipnoz uzmanları, öğretmenler ve astrologlarla ilgili görülmüştür. Zor bölgelerden biridir. Zorlu rakipleri anlatır. Tehlike anında harekete geçme ve diğerlerini etkileyen etkiler verir. Zorlu görünümlerde şüphecilik ve paranoya yaratır. Çocuklara karşı koruyucu olmasının yanı sıra finansal alanda iniş ve çıkışlara, spekülatif oyunlara açıktır. Bu alanın bastırılmış, sınırlandırılmış olması ile sahne arkasında dönen işlere ışıl tutabileceği söylenmiştir. Bu durumda herhangi bir parti kapatma konuları gündeme gelebilir. 
 
Ashlesha iç içe geçmiş 2 yılan ile sembolize edilir. Dolayısı ile tıp ile de ilgilidir. Dolayısı ile tıp alanında şaşırtıcı ifşalar belki de virüs veya aşılarla ilgili yeni açıklamalar beklenebilir. Diğer yandan Ashlesha Şubat ayı boyunca siyasi ya da askeri çatışmaları da sembolize edecek diyebiliriz zira “düşmanı yenme” içgüdüsü ile birlikte çalışır. Bireysel açıdan psikolojik ve içe dönük etkiler barındırır. Dolayısı ile planlarımıza, hedeflerimize bağımsız be yargılayıcı olmadan farklı bir bakış açısı ile yaklaşmamıza da yardımcı olacak. Hepimiz kendimizle ilgili iç içe geçmiş hikayelerden oluşan bir ağ örüyoruz. Bu hikayeler ağı, bilinçsiz motivasyonları üreten ve fark etmeden eylemlerimize rehberlik eden duygularımızın alt katmanlarını oluşturuyor. Başka bir deyişle, kendimizle ilgili hikayelerimiz, bizi bir deli gömleğinin kolları gibi tekrarlayan eylem ve duygu kalıplarına bağlıyor. Hikayemizi fark ederek ve belki de kalıplaşmış olanların aslında bizim hikayemiz olmadığını idrak ederek, bazı bağları ortadan kaldırma şansı yakalanabilir. Bu iç içe geçmiş hikayeleri çözmek sayesinde pençelerinden kurtulabiliriz. Bu da sınırsız bir enerji yaratır ve mutluluk / özgürlük için etkili bir reçetedir. Semboldeki Yılan Hidra tk yıldızının başındadır, gökyüzünün bir bölümünde uzanır. Başı Ay’ın yönettiği Yengeç’e uzanır. Ashlesha‘nın tanrısı Ahi’dir. Derin bir bilgelik ve ruhsal bir güç bahşeder. Omurganın dibinde kıvrılmış yatan Naga, varlığımızın en temel güç akımlarına bağlanan zihnin ötesindeki alana işaret eder. Doğru kullanıldığında tamamen dönüşmeye yol açacak evrensel bir enerji kaynağıdır. İster kadın ister erken olun, ilahi dişinin gücünü hatırlamak ve onurlandırmak için harika bir zamandır. Ashlesha tüm bunların yanında güvensiz ve rekabetçi bir hal alabilir o yüzden egoist yaklaşımlara dikkat etmek gerek. Bu dolunayın aslan benzeri cesaret ve bölünmüş dili olan bir yılan gibi kontrolsüz ifadeleri ısırmaya müsait. Ruh sağlığımıza bu süreçte dikkat edelim. iyileştirici ve besleyici gücün yanı sıra ruhsal atılımlar anksiyete ve depresyon yaratabilir. Bu durumda doğal çözümler aramaya açık olun; hemeopati, akupunktur, enerji çalışmaları, hipnoz, meditasyon gibi yollar denenebilir. Aşırı ilaç kullanmak bu sürece uygun değildir. Bu nakşatradaki zorluk kendi iç zehirlerimizi yansıtma yoluna gittiğimizde kendini gösterir. Güvensiz olduğunuz korktuğunuz şeylerin farkında olmaya çalışın. İstenmeyen zihinsel ve duygusal türbülansa karşı dikkatli olun ve bunun sizi etkilemesine izin vermeyin. Bilinçli seçimler yapın ve gerisini bırakın. 
 
 
 
 

Zerrin Zindancıoğlu

ASA, MAPAI, Member of OPA, ISAR Cap
Profesyonel Astroloji Derneği (P.A.D.) Kurucu Üyesi
Kaynaklar; 
– Numerology of Astrology / Degrees of Sun – Lynn Buess
– Fixed Stars – B.Brady
– Foreverconscious Astrology
– The Living Stars – Dr. Eric Morse
– Zodiac Decan Handbook / Darkstar Astrology
– Vedik Astroloji – Şebnem Ekşib
– Takımyıldızların Mitolojil Öyküleri / Yasemin Örs
– Darkstar Astrology
– Öner Döşer – Astrolojide Sabit Yıldızlar

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Your Shopping cart

Close
Call Now Button